Kαλύτερο σουηδικό συγκρότημα όλων των εποχών

ε ναι αυτο ειναι, να μην σε επιρεαζουν οι γνωμες αλλων

Και επίσης είναι άδικο και για τα καινούργια συγκροτήματα. Θέλω να πιστεύω ρε παιδί μου ότι μπορεί αύριο να βγει ένας δίσκος από κάποιο συγκρότημα που να ξεπεράσει(για μένα) το Οperation:Mindcrime(Ο αγαπημένος μου Metal δίσκος όλων των εποχών) και με αυτό το σκεπτικό μπορεί να βγεί κάτι τέτοιο αλλά εγω θα περνάω φάση άρνησης σε στυλ “όχι ρε το Mindcrime μια φορά βγήκε, δεν ξεπερνιέται” και έτσι θα χάνω μουσικό και ψυχικό πλούτο.

Παρεπιπτόντως πόσο πιο off topic μπορούσαμε να βγούμε αλλά ρε πούστη μου είναι να μην τρελένομαι. Γούστα είναι αυτά αλλά όταν βλέπω At The Gates πάνω από Candlemass είναι να μην τα παθαίνω. Sorry ρε παίδες για την υποκειμενικότητα και την ξεροκεφαλιά μου αλλά αφεντικά και δούλοι σκατά γινήκαμε ούλοι.

Ωραία τα λες, γενικα darth. Βέβαια η συγκεκριμενη φράση σου ειναι ένα μικρό error καθότι είναι κάτι που φυσικά, όπως θα δεις κι εσυ όταν το ξανασκεφτεις, δεν ισχύει!

Κατά τ’ άλλα η μουσική προκαλεί πάθη και συναισθήματα. Είναι όμορφο να αγιοποιείς. Έχει χαβαλέ να εισαι φανμπόυς. Είναι φανταστικό να έχεις κάποιους δίσκους που θεωρείς ότι έγιναν μια φορά στα χίλια χρόνια από θεια έμπνευση. Αυτή είναι η ομορφία του να αγαπάς τη μουσική με τον αθώο αφελή (με την καλή έννοια) τρόπο.

Αυτή ειναι και η θετική πλευρά του νομίσματος. Οπότε δε βλέπω κανενα λόγο να μην είναι θεμιτή.

Από την άλλη, η αρνητική πλευρά ειναι το να κατακρίνουμε καθε τι καινούριο ως κατώτερο, κάθε διαφορετική άποψη ως αιρετική.

Όμως, προσωπικά δε βλέπω κανένα λόγο γιατί να μην αγιοποιήσω το operation mindcrime.

Άσε με τώρα γιατί είναι σα να μου βάζεις αλάτι σε φρεσκοκομμένο πόδι χωρίς καυτηριασμό και αναισθησία. Εντάξει ότι και να σου πω τώρα, μαλακία θα σου πω γιατί από τη μια δεν είμαι υπερ τις αγιοποίησης γιατί πολλές από αυτές είναι κατ εμέ υπερβολικές(όπως οι At The Gates) αλλά από την άλλη το Mindcrime το έχω αγιοποιήσει σε βαθμό ειδωλολατρίας σε σημείο που αν κάποιος πει κακό λόγο να το παίρνω προσωπικα. Όπως καταλαβαίνεις σε αυτό το σημείο αντιφάσκω με τον εαυτό μου και μπορει κάποιος να μου πει συν τις άλλοις “και ποιος είσαι εσυ ρε μαλάκα που βρίζεις τους At The Gates αλλά μας πρήζεις με τους μαλάκες σου”(ευτυχώς το Mindcrime ειδικά είναι μάλλον αγιοποιημένο από όλους οπότε δεν την ακούω από πολλούς).

Εντάξει ναι όσον αφορά το πόσο καλό είναι ένα group δεν υπάρχει και ορισμός ούτε μονάδα μέτρησης μιας και υπάρχουν πολλά τεράστια Groups που έχουν πολύ “βαμμένο” και συγκεκριμμένο κοινο(Anacrusis, Madder Mortem, Psychotic Waltz και δε συμμαζεύεται) αλλά στα σίγουρα άλλο αυτό και άλλο το να χαρακτηρίζουμε καλό κάθε συγκρότημμα που το γουστάρουν μόνο όσοι αρέσκονται στο ιδίωμα μιας και γουστάρουν ότιδήποτε από το χώρο χωρίς να έχουν καμιά υψηλή απαίτηση από τις μπάντες. Για να σου δώσω να καταλάβεις, συγκροτήματα όπως οι Gamma Ray και οι Sonata Arctica που δεν μπορέσαν να προσαρμοστούν στα σύγχρονα δεδομένα μου θυμίζουν περιπτώσεις έφη θώδη που δεν μπόρεσε να γίνει Βανδή, να βάλει τσιφτετελομπιτιές, δεν μπόρεσε να πιάσει τα πιτσιρίκια και έτσι μένει στο κοινό της, δηλαδή τα πανυγήρια με κοκορέτσι και κρασί. Πιστεύω πάντως ότι η ιστορία έχει το δικό της τρόπο να αναδυκνείει τα αριστουργήματα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, πάρε παράδειγμα τους Coroner ή τους Voivod που από πωλήσεις ήταν ανέκαθεν πολύ μικρά συγκροτήματα αλλά και υπερεπιδραστικά συγκροτήματα ήταν(και χωρίς οι επιρροή τους να έχει να κάνει με κινήματα/μόδες που σε 1-2 χρόνια δεν τα θυμάται η μάνα τους) και όποτε μιλάν άτομα που γνωρίζουν ακόμα και να μην τα γουστάρουν προσωπικά, κάνουν τεμενάδες για την προσφορά τους, ενώ για συγκροτήματα που είναι εντελώς για τουρίστες(όπως οι Nightwish κατ εμέ) μπορεί και μετά από ένα μήνα να μην τους θυμάται κανείς.

Όσον αφορά το Fanboyσμό σε καταλαβαίνω και πίστεψε με, με τα πολύ αγαπημένα μου συγκροτήματα(είμαι φανατικός Nevermore, Maiden, Death, Psychotic Waltz, Coroner, Voivod, Thorns κ.α.) είμαι τρελός Fanboy αλλά προσπαθώ να μη χάνω το Perspective μου. Το Enemies Of Reality μου αρέσει όσο μου αρέσει και το Dead Heart ή οποιοδήποτε album τους και αν μου ζητήσεις να βάλω τα albums τους κατά σειρά προτίμησης θα σου δώσω κάθε βδομάδα διαφορετική σειρά, αλλά το βλέπω και το καταλαβαίνω ότι είναι ένα κλικ κατώτερο από τα άλλα(τα σχετικά περί πατάτας τα θεωρώ εντελώς μη αντικειμενικά και δεν τα συμμερίζομαι) και όταν είμαι με φίλους μου δεν έχω πρόβλημα να πετάω ΤΙΣ καφρίλες του στυλ “χέσε με μωρέ με τους Rush, τι μαλακίες είναι αυτές που ακούς”(μου αρέσουν πολύ οι Rush για παράδειγμα το ανέφερα), απλά εδώ δε θέλω να προσβάλλω άτομα που στο κάτω κάτω ούτε τα γνώριζα, ούτε καφέ έπινα μαζί τους χθες και δε γουστάρω να γίνομαι αντιπαθητικός. Μου αρέσει η αίσθηση ότι κάποια λατρεμένα albums δεν έχουν ξεπεραστεί αλλά από την άλλη περιμένω το επόμενο αγαπημένο μου συγκρότημα που θα καταφέρει να το ξεπεράσει(π.χ. για μένα το “Dreaming Neon Black” είναι σχεδόν ισάξιο με το Mindcrime και αναλόγως με την φάση που θα είμαι μπορεί να σου πω ότι αυτό τον καιρό το γουστάρω περισσότερο) και δεν έχω κανένα πρόβλημα να βάλω καποιο νεώτερο album πάνω από κάποιο παλιό κλασσικό album αν πιστεύω ότι το αξίζει γιατί στο κάτω κάτω στα @@@@@@ μου τι θα πει ο κάθε παρελθοντόκαβλος όταν εγώ του πω ότι το περσινό Blackening και το Politics Of Ecstasy είναι ανώτερο από το Rust In Peace(και τους Megadeth τους γουστάρω πολύ) αφού στο μυαλό μου φέρνω τους παλιότερους κωλλυμένους που(φαντάζομαι) θα έλεγαν κάποτε “Iron Maiden, τι είναι αυτά τα κωλόψαρα? Sabbath ρε”.

Ενταξει δεν τους βάλαμε πάνω από Candlemass (εγώ προσωπικά που οι Candlemass είναι ίσως στα 3 αγαπημένα μου :p)

Απλά οι At the Gates πιστεύω έχουν πολύ μεγάλη θέση στις μπάντες που βγήκαν από την Σουηδια.

Εγω προτιμω At the Gates απο Candlemass.
Συγγνωμη.Δεν θα το ξανακανω.

Καλά μην το παίρνεις προσωπικά, για τα αποτελέσματα του Poll λέω.

Ποιο αλάνι ψήφισε Μοrgana Lefay?:lol:

Πάρα, πάρα, πάρα, πάρα, πάρα, πάρα, μα πάρα πολύ σωστός !!!

μάλλον Bathory και At the Gates. :slight_smile:

αλλα επειδη η επιλογη ειναι μια θα πω Bathory.

Εurope με διαφορα!!! Ειναι η μουσικη ειναι κ το euro στο μπασκετ…Ακουγονται περισσοτερο!!!:stuck_out_tongue:

που ειναι οι Crashdiet ρεεεεε!!
και οι hardcore superstar…
:stuck_out_tongue:

europe και ξερο ψωμι

Εγω ψηφισα At The Gates. Πρωτον, γιατι δεν υπαρχει επιλογη ΑΒΒΑ, και δευτερον γιατι οι Bathory εχουν ηδη αρκετους ψηφους. Τωρα το ποσοστο των Europe μου κανει εντυπωση… για να την πω την κακια μου ποτε δεν τους ειδα ως κατι παραπανω απο ενα 1 hit wonder. (Ωραιο hit, βεβαια.)

Οι ΤHERION φυσικα!!! Αλλά που είναι? Γιατί δεν είναι στο poll? :blink:

europe κ pain of salvation :respect:

Ψήφισα talisman γιατί είναι αδικημένοι στο πολ.Κατα τα άλλα…εντάξει
εννοείται heat!:stuck_out_tongue:

Αλλαξτε την ψηφο μου και βαλτε την στους Heavy Load !!:bow2: