Kamelot

Άστο, μη συνεχίζεις. Ότι είναι για σένα το Epica είναι για μένα το Black Halo…

Karma…

Μιλάμε για δύο εποχές την προ Καν, που είναι αξιοπρεπές us power και αυτή με τον Ρόϊ, που είναι σούπερ μελωδικό. Και είχαν το σπάνιο προνόμιο από το μέτριο Siege Perilous και μετά να βγάζουν το επόμενο το άλμπουμ καλύτερο από το προηγούμενο, με αποκορύφωμα το εκπληκτικό Black Halo, κατ’εμέ το κορυφαίο άλμπουμ της δεκαετίας στο είδος του…

Black halo για μένα.

karmaa

Ημουν αναμεσα σε Fourth Legacy και Κarma. Eπελεξα το δευτερο γιατι μου αρεσει πιο πολυ σαν συνολο, αν και το πρωτο εχει τις κομματαρες Τhe Shadow of Uther και φυσικα το ομονυμο τραγουδι…

Απο το τρια πρωτα αλμπουμς εχω ελαχιστη εμπειρια. Το Epica, αν και απο τα αγαπημενα μου concept almbums, μου αφησε μια γλυοπικρη γευση: περα απο τα Center of the Universe, Farewell, The Edge of Paradise δεν μπορω να πω πως με ενθουσιασε καποιο αλλο κομματι. Το Black Halo ειναι ενα μεταβατικο cd για τους Kamelot: κατι αναμεσα σε Epica και Ghost Opera, γι’αυτο δεν το επελεξα. Το Ghost Opera τελος με ψιλοαπογοητευσε… Οχι πως δεν εχει ωραια τραγουδια -ισως το αλμπουμ που αναδεικτιει (το σκωτωσα) περισσοτερο την υπεροχη φωνη του Khan- αλλα επειδη αυτη η εμφανη αλλαγη… μου κανει σε… μου ‘βρωμαει’ ας πουμε…

:-k

Feast For The Vain ?? Lost And Damned ?? 3 Ways To Epica ?? Descent Of The Archangel ?? :-s

H αληθεια ειναι οτι οταν πρωτοακουσα τον συγκεκριμενο δισκο, πριν απο 5 χρονια περιπου, ξεχωρισα κι εγω αυτα που αναφερεις.
Αλλα στη συνεχεια οταν τον ακουσα προσεκτικα ξανα και ξανα, ανακαλυψα και την μαγεια των υπολοιπων τραγουδιων που αναφερω.

Δεν διαφωνω, υπαρχουν κι αλλα ωραια τραγουδια. Αλλα μου φαινονται καπως… ‘ημιτελη’. Σα να θελουν κατι παραπανω…

Ενω το Karma…ψαξε ψαξε το fillerακι,ψαξε ψαξε δε θα το βρεις:D

χαχα κοιτα πως ετυχε σημερ ακαι ειχα παρει στο αμαξι το karma!Θα μεινει κανα 5νθημερο8)

Δύσκολη απόφαση αλλά μάλλον Epica

μπαντάρα…υπέρτατη…βασικά όσοι έχουν δει ποστ μου θα έχουν καταλάβει την γνώμη μου για τους θεούς…
κομματάρες…έχω τα σιντίς από ντομίνιον και μετά…
όλα απίστευτα…
είανι το αγαπημένο μου πάουερ μέταλ συγκρότημα…τί να πω…για τον καν τα λόγια είναι περιττά…λάιβ η σε στούντιο φωνάρα…δεν πιστεύω κάποιος να αμφιβάλλει γι αυτό…δυστυχώς δεν τουθς έχω δει λάιβ και έχω μετανιώσει πολύ γι αυτό…
ΚΑΜΕΛΟΤ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ…
ΠΑΟΥΕΡ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!

Πολυ ωραια μπαντα,και η simone οταν συμμετεχει ειναι σουπερ,αξιζουν,βεβαια δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη αλλα ο frontman ειναι και γαμω.

Τρομερη μπαντα. Ο Roy ειναι καταπληκτικος τραγουδιστης. Ευκολα ενας απο τους αγαπημενους μου αν οχι απο τους καλυτερους κατα τη γνωμη μου.
Η μουσικη τους ειναι απλα γαματη και ιδιοφυης.
Απο album, αγαπημενα ειναι το Black Halo το οποιο ειναι το πρωτο τους που αγορασα (πριν απο αυτο ειχα ακουσε 2-3 σκορπια τραγουδακια) και το Fourth Legacy το οποιο εσπευσα να αγορασω αμεσως μετα το BH.

@ ΚΙΜΙ… H Simone γενικα κανει τα πραγματα ΠΟΛΥ καλυτερα οταν συμμετεχει :oops:

τα δύο πρώτα είναι αξεπέραστα γιγαντοέπη. η μετέπειτα κατεύθυνσή τους (τουλάχιστον από το Karma και μετά) με άφηνει αδιάφορο

Τα 2 πρωτα μαρεσανε αλλα δεν μπορεις να πεις οτι κανανε κατι καινουριο. Ενω στα επομενα βρηκαν μια ταυτοτητα και εναν πιο προσωπικο ηχο (με αυτα τα παλιοπληκτρα, τα μπλιμπλικια :lol:#-o ). Για μενα καλυτερο το Karma. Across The Highlands ρε!

Black Halo και πιστέυω πως μαζί με Epica και Karma είναι οι καλύτεροί τους δίσκοι.

Αξεπεραστα τα black halo k epica…Οι τυποι ειναι ΘΕΟΙ!!!

Black halo, αν και μου άρεσε αρκετά και το ghost opera…

MARCH OF MEPHISTO :eek: από τα καλύτερα!!!

Δεν έχω ακούσει ούτε ΈΝΑ τους τραγούδι.