King Crimson

Τεραστιο κεφαλαιο σε αυτο που λεμε progressive rock σκηνη,ισως η μοναδικη μπαντα που καταφερε να ακουγεται προοδευτικη ακομα και μετα απο 35 χρονια παρουσιας(αν και με καποια διαλειμματα).Ποια η γνωμη σας?Ποια περιοδος τους σας αρεσει περισσοτερο?

Προσωπικες αδυναμιες:
1)In the court of the crimson king
2)Red
3)Larks tongues in aspic
4)Discipline
5)Thrak

Eπισης θεωρω τον Robert Fripp εναν μεγαλο νεωτεριστη στον τροπο με τον οποιο ενορχηστρωνει τα κομματια,συν του οτι επινοησε και πατενταρησε τα λεγομενα frippertronics με τα οποια εκανε ακομα πιο ιδιαιτερο τον ηχο του γκρουπ.Τελος απ τις ταξεις τους περασαν κατα καιρους εκπληκτικοι μουσικοι οπως οι Tony Levin,Bill Brufford,John Wetton,Greg Lake,Mel Collins και αλλοι.:bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2:

Α καλα, μιλαμε για ενα απο τα καλυτερα συγκροτηματα ολων των εποχων, αντικειμενικα. Μαζι με Yes, Rush, Camel οτι καλυτερο ειχε να επιδειξει το προγκρεσιβ ροκ.

ενα απιστευτο Group με φοβερους μουσικους! οτι κ να πουμε ειναι πολυ λιγο!
ο Fripp ειναι απο τις μεγαλυτερες μουσικες ιδοφυιες.

1969 - In The Court Of The Crimson King
1970 - In The Wake Of Poseidon

1973 - Larks’ Tongues In Aspic
1974 - Red
1974 - Starless And Bible Black

οι αγαπημενοι μου δισκοι δυσκολα ξεχωριζω μια απο τις δυο αυτες περιοδους!

Respect.

απ’τα καλυτερα ονοματα της progressive σκηνης.

Πρωτοπόροι στο progressive rock.Tιμή και δόξα στους Tool που τους πήραν μαζί στην περιοδεία τους πέρισυ έτσι ώστε να μάθει ο κόσμος την βασική επιρροή τους.Ενα συγκρότημα που και ακόμα στις μέρες μας δείχνει τον δρόμο σε πολλά άλλα συγκροτήματα.Respect.

Να μην ξεχναμε και τους Floyd (δεκαετιας 70 κυριως) ετσι?

Bluezlick το αφηνω σε σενα…:stuck_out_tongue:

ετσι. αμα σου πουν τιποτα αλλο κατι επιτιδειοι(led zeppelin, bluezlick) μην τους πιστεψεις :stuck_out_tongue: :wink: :wink:

τι να πω ρε Νικο…
μιλας για YES , Rush , King Crimson για μουσικα μεγαθυρια που μονο που λες το ονομα περνεισ καμψεις κ πεταγετε ο αλος κ μας λεει floyd…
ρε εδω μιλαμε για prog! μην μιλατε για ενα Group Που επαιξε pop ψυχεδελεια κ τπτ παραπανω…

:smiley: :smiley: Έτσι για να μην ξενιόμαστε…Η νίκη είναι κοντά!!!

Για King Crinson τι να πεις…Τα είπατε εσείς…:bow2: :bow2:

Καλα μαθε πρωτα τι ειναι prog και μετα μαθε να ακους και μουσικη. Μετα ακου και τα Atom Heart Mother, Wish You Were Here και Animals και ισως εχεις ελπιδα…

τραβα τα βυζια σου ρε που θα μου πεις τι ειναι Prog…
εσυ μαθε να ακους τπτ αλλο περα απο floyd…

Σορυ, δεν ηξερα οτι εχεις τα πνευματικα δικαιωματα του prog… Κοιτα να δεις εκτος απο μεταλλοπατερες υπαρχουν και οι prog-ο-πατερες!!!:smiley: By the way ακουω και ολα τα συγκροτηματα που ανεφερθηκαν παραπανω.

Και φιλαρακο δεν θα κρινεις εσυ αν οι Floyd ηταν prog, το εχει κρινει η ιστορια.

ηθελα πολυ να σε βρισω αλλα με το τελευταιο που ειπες πεθανα απο τα γελια!!
μου εφτιαξες το κεφι!!!:lol: :lol: :lol:

ρε δεν πατε καλα…

αλλο να μας αρεσει ενα group Κ αλλο να το κατασουμε καπου που δεν ανικει!

Ναι, αλλά ούτε ποπ ψυχεδέλεια ήταν… Στην αρχή ίσως, αλλά το κόψανε πολύ νωρίς:wink:

αναποδα τα λες μαλλον:p

στην αρχη ηταν ενα αρκετα πειραματικο Group μεχρι που εφυγε ο Barret… μετα ηρθε το Pop

Βασικα οταν η συζητηση παει να στραφει στο τι εστι prog και αν ανηκει καποιος σ αυτην την κατηγορια ειναι σιγουρο οτι δεν θα καταληξει πουθενα.Ειναι τελειως αδοκιμος ορος κατ’εμε και πλεον εχει γινει δυστυχως στη συνειδηση των πολλων συνωνυμο του μουσικου αυνανισμου,με τον οποιο δεν εχει απολυτος καμια σχεση.Το αν ηταν οι Floyd prog ας το κρινει ο καθενας με τα δικα του κριτηρια,εδω οι ιδιοι δεν δινουν δεκαρα(αντιθετα παιρνουν πολλες δεκαρες) για τα περισσοτερα αλμπουμ που εβγαλαν τοτε.Οποιος εχει ασχοληθει και εχει δει-διαβασει συνεντευξεις τους,καταλαβαινει τι λεω.Εγω οντας φανατιλας με Floyd,τους θεωρω απιστευτα προοδευτικους συμφωνα με αυτο που εγω εχω στο μυαλο μου οτι ειναι προοδευτικο και αρτιστικο και οτιδηποτε αλλο.Σιγα ομως μην κατσω να διαφωνησω κιολας αν καποιος τους θεωρει γ.τ.π. ή λιγοτερο σημαντικους ή βαρετους ή οχι prog.Κλαιν μαιν.Δε πα να παιζαν και την καραγκουνα,παλι πιστευω θα το καναν με τροπο που θα γουσταρα.It’s only rock n roll in the end…:slight_smile:

Deja vu!!! Την έχουμε ξανακάνει τη συζήτηση αυτή σίγουρα!!!:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol:

καθολου απιθανο,εως πολυ πιθανο.Ζητημα χρονου ειναι και το λινκ…:slight_smile: