King Diamond

Και χθες έτυχε να ακούω το Conspiracy. ΤΙ ΔΙΣΚΑΡΑ. Mε τις φοβερές κιθάρες στο A Visit… με τη riffάρα στο Crematory, με τους 2 ύμνους που ανοίγουν το άλμπουμ…
Θα έχει μπόλικα Sleepless Nights τώρα ο βασιλιάς.

4 Likes

Φοβερή δισκάρα, το προτιμώ λίιιγο παραπάνω από το Them και λίιιιγο παρακάτω από το Abigail

4 Likes
3 Likes

Να του ζησει. ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ο King, χτες συζηταγα για πολλοστη φορα με φιλους ποσο θελω να τον δω επιτελους live… Απο τα μεγαλυτερα απωθημενα μου…

Δεν ξέρω αν τους έχετε ακουστά, φοβερή αντιγραφή ο τραγουδιστής (στο βιντεο παίζουν διασκευή MF)

κατά κάποιο τρόπο είναι αρκετά διασκεδαστικοί αλλά δεν μπορείς να τους πάρεις και στα σοβαρά. Πάντως αν ερχόντουσαν θα τιμούσα μιας κι έχω κι εγώ απωθημένο τον Βασιλιά.

Συμφωνώ απόλυτα με τα 2 πρώτα από κει και πέρα μάλλον θα έβαζα τρίτο το Them. Ενώ το Graveyard είναι πολύ χαμηλά…κακως

1 Like

Το Them είναι πολύ χαμηλά, σε καμία περίπτωση εκτός 5αδας (για να μην πω τριάδας). Προσωπικά θα το έβαζα πάνω από το Conspiracy.

1 Like

Επίσης το Them έχει ένα απ τα καλύτερα εξώφυλλα εβερ .

1 Like

Όντως πολύ χαμηλά. Μπορεί να βρίσκεται οπουδήποτε μεταξύ 1-3 ανάλογα τα γούστα. Προσωπικά το έχω μισό κλικ κάτω από Conspiracy λόγω ήχου και παραγωγής.

Συμφωνώ με τα τρία πρώτα, με την ίδια σειρά θα τα έβαζα κι εγώ. Το Them έχει όντως μέτριο ήχο αλλά για μένα πάει τέταρτο. Πολύ δυνατά τα Puppet Master και Voodoo ισοπαλία πέμπτη-έκτη θέση. Αbigail II μετά που μουσικά γαμάει αν και η ιστορία δεν βγάζει νόημα. Fatal Portrait στο οκτώ, για κάποιο λόγo δεν με τρελαίνει σαν σύνολο αλλά περιέχει μερικές κομματάρες. House of God και Spider’s Lullaby στο 9 και στο δέκα, μέτρια προς καλά με κάποιες εκλάμψεις. Λίγο πριν τον πάτο το Graveyard-μέτριο για μένα και το Give me your soul…please στα τάρταρα, δυστυχώς. Πλάκα έχει που το ομώνυμο τραγούδι έχει τα περισσότερα κλικς στο Youtube !

Υπερβολικα χαμηλα τα “Them” και The Graveyard…

Προσωπικη καταταξη αν και αυτα αλλαζουν κατα καιρους, αλλα τωρα που μιλαμε

1 Abigail
2 "Them"
3 Conspiracy
4 The Eye
5 The Puppet Master
6 The Graveyard
7 Fatal Portrait
8 The Spider’s Lullabye
9 House Of God
10 Voodoo
11 Give Me Your Soul… Please
12 Abigail II: The Revenge

Η αξιοπιστία της λίστας κλονίζεται σοβαρότατα από την θέση του “Them”, στην χειρότερη των περιπτώσεων πάει στην θέση 5, που και πάλι… Άνιωθο το κειμενάκι που το συνοδεύει κιόλας…

Το House of God με τίποτα δεν είναι το χειρότερό του, το Graveyard το δεύτερο χειρότερο επίσης με τίποτα, ενώ και το πρόβλημα που αναφέρει (το songwriting και “μπερδεμένη” ιστορία) είναι αντιθέτως τα πιο δυνατά του σημεία (οι μέτριοι παίχτες στην θέση τιτάνων και η μετριότατη παραγωγή είναι τα βασικά του προβλήματα).

Είναι πολύ επιεικής με το Abigail II, το οποίο εγώ βάζω στον πάτο γιατί πραγματικά ΔΕΝ έπρεπε, μαγάρισε το ορίτζιναλ για να μπουστάρει το νέο του δίσκο.

Από εκεί και πέρα, το Puppet Master έπρεπε φυσικά να πάει κάτω από τα 5 πρώτα αλλά πέραν αυτών, όπως και στους Maiden δεν υπάρχει οριστικά σωστή κατάταξη των 5 πρώτων, είναι όλα υπερέπη επών και οποιαδήποτε σειρά makes sense. Το Abigail βεβαίως με τον παράγοντα κλασικό και iconic παίρνει δικαίως την κορυφή.

Έχει πολλά σχόλια πάντως που δείχνουν ότι δεν πολυκατέχει από King Diamond ιστορία (“the much loved The Eye”;; ο πιο underrated δίσκος του είναι!)

Για κατατάξεις τα είπαμε λίγο πιο πάνω.

3 Likes

Παντως επειδη οι δισκοι του King Diamond ειναι πολυεπιπεδοι και παιζει ρολο και η ιστορια, η ατμοσφαιρα και πολλα αλλα, οσο τα ακους τοσο μπορει να αλλαζει η λιστα σου. Παντα τα Abigail και “Them” παιζουν για τις πρωτες 2 θεσεις, αλλα π.χ. για εμενα προσωπικα αν και ισως γινομαι αιρετικος για καποιους το The Puppet Master και το The Graveyard τα βαζω πιο ψηλα αυτη την δεδομενη χρονικη στιγμη απο το Fatal Portrait. Αυτο που δεν αλλαζει εκτος απο τις 2 πρωτες θεσεις ειναι επισης το γεγονος οτι το Abigail II: The Revenge ειναι στον πατο.

https://www.youtube.com/watch?v=IL7oYIvgRfQ
ΘΕΟΣ…

3 Likes

WOW

3 Likes
2 Likes

Αδικημένη φωνάρα…

2 Likes

Απο τον εαυτο του.

3 Likes

Βέβαια είμαστε off topic αλλά κι εγώ στην θέση του ίσως να έκανα τα ίδια λάθη, να πάω δηλαδή σε 2 μεγάλες μπάντες για να προβληθω. Ήταν εξ αρχής δύσκολο να καταφέρει να ξεπεράσει τους προκατόχους του.