Λογοκρισία από kourou κ mods

Γιατί πλέον κάθε φορά που βλέπω αυτό, κοιτάω και ξανακοιτάω τα θρεντ φοβούμενος μήπως σβηστούν της Παναγιάς τα μάτια; Βασικά δεν το λέω για κανέναν άλλο λόγο, απλά για λίγη πιο χαλαρή λογοκρισία (αφού τη θεωρείτε αναπόφευκτη.) Τι πιστεύετε οι μοντς και οι γιούζερς.

Α. ο κούρου απέχει από το άθλημα καιρό. Εγώ και ο κόζυ σβήνουμε, μην μας παίρνετε την δόξα !!!

Β. το μηνυματάκι “Μηνύματα προσβλητικού χαρακτήρα θα σβήνονται χωρίς προειδοποίηση.” ξέρετε τι σημαίνει στα νέα ελληνικά ; Είμαι σίγουρος πως ναι. Άρα είμαστε φίλοι.

Γ. Έλα ρε ανχόλυ που έχεις κ παράπονο… Μπάστα ! Μην σου πω και Σάσα Μπάστα…

Ρε αγορίνα, απλά εννοώ πώς από τη στιγμή που πατήθηκε μία το κουμπάκι με το ντιλίτ, ίσως να σας έχει πάρει λίγο η κατηφόρα.

Όπως σου έγραψα και στο Περλ τζαμ θρεντ, ετοιμαζόσουν να σβήσεις ένα μήνυμα για το οποίο πραγματικά περιμένω απάντηση. Ε αν γίνεται συχνά αυτό, δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε για ορισμένα πράγματα. Ε τζαστ δατ. Αυτό το ποστ ήταν η αφορμή βασικά. Γουοτέβερ.

Γιατί βαριέμαι να κοβωράβω συνέχεια επειδή κάποιοι έχουν βίτσια…

Ούτε φόρα, ούτε κατηφόρα… Αν θεωρείς πως οι mods δεν έχουν άλλη δουλειά από το να κάνουν έντιτ την κάθε προσβλητική έκφραση, μόνο κ μόνο επειδή κάποιοι δεν μπορούν να κρατήσουν τα νεύρα τους, απατάσαι. Έχουμε και ζωή να ζήσουμε. Νομίζεις πως γουστάρω να κάνω το τσοπανόσκυλο ;

Βασικά υπάρχει μια απλή αρχή : κακά λογάκια - > σβημένα ποστ. Αυτήν ξέρουμε, αυτήν εμπιστευόμαστε. Και τώρα που την ξέρετε κ εσείς δεν δικαιολογείται να μην την σέβεστε κ να γκρινιάζετε κ από πάνω.

Χμ καλά καλά. Πάντως δεν το χρησιμοποίησα σε καμμία περίπτωση προσβλητικά στην προκειμένη. Προσπάθησα να δώσω ένα παράδειγμα. Τώρα που το κανα έντιτ να με έχεις φίλο :*

Α επίσης , με προσβάλλει το ότι θεωρείς πως τα ποστ μου είναι αποτέλεσμα νεύρων ;ρ

Δεν λέω για σένα ρε συ. Γενικά.

Ναι σε ξαναέχω φίλο. Πρόσεχε όμως παρακαλώ, ε? Μην ξεχνάς ότι πάμε για μπάλα κ έχω ίνδαλμα τον Τσιρίλο…

Οκ … ολα καλα … αλλα για πες μου τελικα οποιος εσβησε ολο το τοπικ που ειχε ανοιξει ο nihilist ??? Γιατι σβηστηκε ολοκληρο … αφου προσωπικα εγω δεν ειχα ποσταρει μηνυμα προσβλητικου χαρακτηρα.

Και ποσα αλλα μου εχουν σβηστει που παρολα αυτα δεν ηταν καθολου προσβλητικα .

Εκείνο εγώ το έσβησα. Το “ψόφα εσύ και δε θα λυπηθούμε” (και όχι σε αστείο ύφος) δεν είναι προσβλητικό; Sorry αλλά δε μπορείς να καταλάβεις μερικά στοιχειώδη πράγματα οπότε δεν αξίζει και να το συζητάμε… Ήταν το λιγότερο που μπορούσε να γίνει.

kourou έλεος πια ! Ντροπή ! Σβήνονται τέτοια ποστ/κληροδοτήματα στις επόμενες γενιές ? Ελεος με την λογοκρισία. Δηλαδή να μην μπορεί κανείς να απειλεί τον άλλο σε αυτό το φόρουμ ? Σε τι κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας ? Δεν βλέπεις εδώ τον angel που είναι πάντα εντός θέματος… Αντί να τον συγχαρείς, του σβήνεις κ τα ποστ… Έλεος. Όνειδος του ρόκιν…

Ταπεινή παράκληση προς kourou…

Για 1 ώρα μόνο το δικαίωμα του mod… Αληταράδες πολέμιοι των Guns… και λοιπών, unholy, Θανάση, Χριστίνα, ζεύγος μανάβη και λοιπές κουφάλες θα σας τσακίσω όλους…

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Εγώ πάντως δεν διαμαρτύρομαι για σβησμένα posts… Συνήθως δεν θυμάμαι τι έχω γράψει…

Γιατι kourou η απαντηση του αλλου ηταν κοσμια ??? Μαλλον εσυ εχεις προβλημα και δεν καταλαβαινεις … η καταλαβαινεις τα μισα … αλλα πηρε και η μπαλα και το ποστ που σου ειχα απαντηση για το ξεκαθαρισμα που ελεγες .

Ενω εσυ εισαι παντα εντος θεματος , οπως και ολοι οι αλλοι … δεν νομιζω να σε εχω ειρωνευτει ουτε εσενα ουτε τον cozy ουτε τον kourou αλλα ουτε και τον Powerslave … οποτε αστο …

Να πω και τη γνώμη μου ρε παιδιά αν επιτρέπεται. Προσωπικά θεωρώ απάράδεκτη ενέργεια να διαγράφονται μυνήματα. Ακόμα κι αν ένα ποστ είναι επιεικώς απαράδεκτο, χαρακτηρίζει αυτόν που το γράφει και τίποτα άλλο. Επίσης πιστεύω οτι η έννοια ¨προσβλητικό" είναι πολύ ευρεία και ο καθένας την χρησιμοποιεί όπως νομίζει. Το κυριότερο όμως που πιστεύω, είναι οτι ένα φόρουμ πρέπει αναπτύσει από μόνο του άμυνες και να ξερνάει ότι παράταιρο παρουσιάζετα,ι κάτι που δεν γίνεται όμως με τις διαγραφές μηνυμάτων.

Πάντα φιλικά

κ εγω μαζι σου φιλε αλλα πως αλλιως? :-k :-k

Υπάρχει κάτι που λέγεται πρόληψη, ακόμα όμως κι αν δεν βγαίνει τίποτα με αυτό υπάρχει κι άλλος τρόπος, λυπάμαι όμως αλλά αυτά πρέπει να τα σκεφτεί αυτός που έχει την εξουσία. Όπως χαρακτηρίζεται αυτός που γράφει ύβρεις και μπούρδες. έτσι χαρακτηρίζεται κι αυτός που κάνει το κουμάντο. Ο τρόπος που διαχειρίζεται κάποιος την εξουσία δεν είναι τίποτα άλλο παρά ο ίδιος του ο εαυτός.

Ευχαριστούμε πολύ όλους για τα σχόλια. Τελικά βλέπω ότι γίνεται μια γόνιμη συζήτηση κ χαίρομαι πάρα πολύ. Να ξεκαθαρίσω κάτι :

Έχεις δίκιο ότι ο καθένας χαρακτηρίζεται από τα γραφόμενά του. Εκείνος κ μόνο. Όμως υπάρχουν κάποιες πραγματικότητες. Η πρώτη είναι πως, καλώς ή κακώς, δεν μας αρέσουν οι χυδαιολογίες. Πεστε μας κολλημένους. Δεν μας αρέσουν τα βρισίδια. Ξέρω πολύ κόσμο που στην κανονική του ζωή βρίζει πολύ κ το σέβομαι, δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί πρέπει να το ανεχόμαστε κ στο φόρουμ. Στο κάτω κάτω της γραφής για μουσική μιλάμε ρε παιδιά, δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε. Θεωρώ τα βρισίδια κ ανάρμοστα κ αχρείαστα. Γιατί να βρίσεις κάποιον ο οποίος απλά έχει μια άλλη οπτική πάνω στα πράγματα ??

Το θέμα όμως βρίσκεται αλλού φίλε kevin : αν επιτρέψουμε έστω κ σε ένα να βρίσει κάποιον άλλο κ ο άλλος θέλει να απαντήσει, ξέρεις πόσο εύκολα θα καταλήξουμε στο να έχουμε δημοσιευμένες ολόκληρες σελίδες με ποστ χυδαιολογίας ; Θα σας άρεσε αυτό ;

Θεωρώ την όλη συζήτηση εντελώς άδικη. Ένα απλό κανόνα έχουμε : ΜΗΝ ΒΡΙΖΕΤΕ. Όποιος βρίζει, χάνει ποστ, τόσο απλά. Αν σε κάποιους δεν αρέσει, το σέβομαι, αλλά αυτοί είναι κανόνες μας. Αν δεν γουστάρει, ας μην ποστάρει.

Η αλήθεια είναι ότι σε φάσεις χρειάζεται να σβήνουμε κ κάποια κραυγαλέα οφ-τόπικ, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, πιο περίπλοκο. Πάντως έχει ένα ενδιαφέρον ότι πολύ συγκεκριμένα άτομα χάνουν ποστ κ από αυτούς πάλι συγκεκριμένοι παραπονιούνται. Στο φόρουμ δεν υπάρχει θέμα λογοκρισίας. Κάποιες φορές υπάρχει θέμα νοοτροπίας.

Μπορεί να είναι κι έτσι, ίσως το πρόβλημα έπρεπε να είχε λυθεί από την αρχή, δεν λύθηκε και τώρα έχει χαθεί η μπάλα. Πιστεύω όμως οτι το delete είναι δίκοπο μαχαίρι. Προσωπικά είμαι υπέρ της ελευθερίας της έκφρασης για ένα και μόνο λόγο, ξέρω που πατάω. Εαν κάποιος με βρίζει χωρίς λόγο και αιτία, εκτίθεται ο ίδιος και το κυριότερο είναι οτι και οι υπόλοιποι τα καταλαβαίνουν, άσχετα εαν δεν μιλούν για δικούς τους λόγους. Τεσπα, καλά ξεμπερδέματα :smiley: :smiley:

o anxolis mou ein axoneutos, apla orea ktl ktl. gegonos.
apo ekei kai pera- pote den mporesame na kanoume sobarh mousikh syzhthsh, dioti exoume kapws kathetes apopseis, autos akouei nea, thauei ta palia, logw palaiothtas, egw akouw pio pallia, kai nea, to 90 % me afhnei apo pagera adiaforo - ews pou me ksenerwnei… o anxolis - exei kapoio issue me allous - akoma kai sto joy, ebrize atoma - tous elege kathysterhmenous ktl, elege pragmata, pou poly pithana den tha elege mprosta se kapoion me kindyno na dei to patwma apo pio konta.

den egine kai kati an sbhstei ena post me xydaio/p@p@rologies, kai auto to lew egw - pou DIKAIWS exw faei ban. alla oudepote - ekana tetoiou eidous epitheseis pros oikogeneies, i euxithika se kapoion na kakopathei. oses fores exw bristei - exw bristei gia mousika - i ante diaproswpiak zhthmata - typou hey i don’t like you … :stuck_out_tongue: etsi apla.

nomizw oti me ligh anoxh kai an agnooume oloi o enas autous pou den paei mia - kai apo thn allh den probainoume se #@#$#%@logies gia na tsantisoume tous allous - mporoume oloi na synhparksoume sxedon eirinika edw mesa kai xwris poly suspence … mono suspenders. … oh thelw na dw koritsi na tis foraei LOL !!! YEAH !