Kreator - Gods Of Violence

μην αγχεσαι και εγω δν ειμαι ειδικος και το ειχα ξεχασει παρα το οτι ειχα διαβασει τη συνέντευξη! θενξ για τη διορθωση

Έχει "βγει " ;;

απο χθες το βραδυ αργουτσικα…

Πρωτη ακρόαση μέτρια, έως απογοητευτική :confused:

Δεν ειναι κανένας γκρινιάρης που θέλω να βγάλουν κανα pleasure και κανα extreme, μαρεσουν τα “διχαστικά” τους άλμπουμ, μαρεσει και η πορεια με τα violent και enemy/hordes, παντού οτι και να άλλαζε κάπως έβγαζα γούστα.
Εδω…
Μου μοιάζει σαν δίσκος που βγαίνει να ικανοποιήσει τον 16χρονο, να μην τον ενοχλήσει με πολυ thrash(μην χάσουμε και τον πελάτη που λέει και ο τζιμάκος), με ιδέες που έχουν χρησιμοποιηθέι πρόσφατα, και με μια απορία πόσο κοντά είναι το…power.

Θα τον ξαναπιάσω προφανώς και ελπίζω σε κωλοτούμπα για χρυσό σε ολυμπιακούς

[quote=“crimson_Idol, post:24, topic:59357, full:true”]
Πρωτη ακρόαση μέτρια, έως απογοητευτική :confused:[/quote]

είσαι drama queen crimson :stuck_out_tongue: …μέτριο άντε να πω πως καταλαβαίνω γιατί μπορεί να το πει κάποιος, αλλά απογοητευτικό με τίποτα…να υποθέσω πως ούτε το Phantom σου άρεσε ε;

1 Like

To θεωρώ μέτριο΄. Αλλά ξαναλέω, δεν είμαι κανένας κολλημένος, μου αρέσουν τα πάντα μεχρι το φαντομ . Δεν ειναι οτι μου πήραν την τραχύτητα ξερω γω και αρχισα να κλαίω.
Εδώ είμαστε, και αν αλλάξω γνώμη…

1 Like

Καταρχήν Οι kreator ειναι στα τοπ5 συγκροτήματα και το καλύτερο thrash,για μένα, όποτε είμαι αυστηρός μαζί τους. Το φάντομ ήταν ένας καλός δίσκος αλλά δεν μου άρεσαν καθόλου τα επικά στοιχεία. Πχ το flood into fire το θεωρώ απο τα χειρότερα τους τραγούδια .
Όποτε ο Νέος δίσκος δεν μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις, προς το παρόν. Δουλεμένος μεν, με ωραία σημεία, αλλά … δεν μπορώ το τόσο επικό στους kreator. Συν του ότι άκουσα πολλά αναμασημένα ριφ , για πρώτη φορα τόσο πολυ στην καριέρα τους. Πάντως τα σόλο του Σάμι ειναι φανταστικά!!!

Από τα πιο καλά του δίσκου το Totalitarian Terror, πολύ μελωδικός δίσκος σε σημεία πραγματικά power-ίζει μέχρι και Running Wild μου ήρθαν στο μυαλό(Hail To The Hordes). Στο προηγούμενο έχασα γρήγορα το ενδιαφέρον μου, λογικά στην ίδια κατηγορία θα πάει κι αυτό.

1 Like

Άκουσα το άλμπουμ και πραγματικά ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη η κατεύθυνση που επέλεξαν. Αυτή η μελωδικότητα που συνοδεύει σχεδόν όλα τα τραγούδια προσωπικά εμένα μ’αρεσει. Καταλαβαίνω πως μπορεί να ξινίσει τους λάτρεις του πιο…"σκληρού’ ήχου των Kreator αλλά προσωπικά δεν μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό να σιγοτραγουδήσω στα μελωδικότατα ρεφρέν ή να χτυπηθώ ανάλογα στα δίκασα του Jurgen ή στα σόλο. Με 2-3 ακροάσεις ξεχωρίζουν τα Side by Side(διαμάντι!), Lion with Eagle Winds, Ηail to the Hords (κοίτα τι γράψανε ρε!!) και το ομώνυμο. Skip μάλλον θα παίξει στο World War Now και σίγουρα στο Satan is Real. Αγορά cdακίου Kreator λοιπόν μετά από πολύ καιρό!

1 Like

Πέρα από το τελείως filler fallen brother και την (μουσική) αφέλεια της φωνητικής γραμμής στο ρεφρέν του Satan is Real,όλο το υπόλοιπο μου αρέσει ΗΔΗ πολύ περισσοτερο απο το προηγούμενο, το οποίο όμως δεν ήταν σε καμια περιπτώση κακό. Οπότε μια χαρά. Τα πάουερ στοιχεία περισσότερο με φτιάχνουν παρα με χαλάνε. Ίσως να αναπολώ την φάση του 16χρονου που ειπώθηκε και παραπάνω.

Με τις πρώτες ακροάσεις ξεχωρίζω Lion with eagle wings, Army of storms, totalitarian terror και Side by side.

1 Like

Η παρατήρηση για τους 16χρονούς ήταν εύστοχη μεν αλλά και η μισή αλήθεια. Σαν πιο γενική εντύπωση νομίζω η δική μου γενιά που ξεκίνησε να ακούσει metal εκεί κοντά στα 16 σήμερα μάλλον παραέγινε κυνική στον τρόπο που αντιμετωπίζει σήμερα το mainstream metal (δεν βγάζω φυσικά έξω τον εαυτό μου). Βλέπω δηλαδή την επιτυχία που έχουν οι Amon Amarth που από το 2ο, 3ο άλμπουμ τους παράτησαν εντελώς την death metal φάση τους και παίζουν κλασικά πράγματα με πιο σύγχρονη παραγωγή. Και ενώ βλέπεις να έχουν ξετρελάνει όλους τους 16χρονους και να τους αποθεώνει ο Bill Ward (ή ήταν άλλος; ) οι 30αρηδες δεν βαριούνται να τους θάβουν με κάθε ευκαιρία. Και οι Kreator ουσιαστικά τον δρόμο αυτό ακολουθούν. Φαντάζομαι όταν συναντάς τον κυνισμό στο παλιό σου κοινό προσπαθείς να βρεις νέο πιο ενθουσιώδες κοινό να σου δώσει δύναμη.

That being said… το άλμπουμ δεν με ενθουσίασε, δεν είναι κακό έχει μερικά καλά περάσματα εδώ και εκεί αλλά δύσκολα να σε κρατήσει. Πιθανόν γιατί έχει χαθεί ο ενθουσιασμός του να ακούς αυτή την μουσική για πρώτη φορά.

1 Like

Μεγάλο post! Σχεδόν ότι ακριβώς ήθελα να πω

Δεν έχω ακούσει το δίσκο ολόκληρο και μάλλον ούτε πρόκειται, αφού τα 2-3 τραγούδια που έχουν βγει α) δε μου άρεσαν καθόλου, β) δεν αντέχεται πλέον η φωνή του Mille, γ) ο ίδιος ο Mille μου βγάζει μια “Βασίλη-Παπακωνσταντινίτιδα” άκρως απωθητική για 'μένα στο καλλιτεχνικό κομμάτι. Αλλά θα σταθώ στο συγκεκριμένο post του Dead.

Υπάρχουν 2 είδη μουσικόφιλων και πιο συγκεκριμένα μεταλλάδων: Αυτοί που αρχίζουν από τα κλασσικά και ψάχνουν/εξελίσσουν το αυτί τους για νέες μουσικές και αυτοί που αρχίζουν από τα κλασσικά και μένουν στα κλασσικά. Κανένα από τα δύο δεν είναι κακό, μια και η μουσική πάνω απ’ όλα είναι διασκέδαση. Προσωπικά ανήκω στην πρώτη κατηγορία και μου αρέσει να ψάχνομαι για καινούρια πράγματα, σέβομαι και μου αρέσουν ακόμα όλα αυτά που άκουγα όταν ξεκίναγα να ακούω σκληρό ήχο, αλλά πλέον δε με συγκινεί να ακούσω αυτό το στυλ, που το μόνο που έχει να μου προσφέρει είναι μια βελτιωμένη παραγωγή.

Οι Kreator βέβαια πέρασαν και από τα πειραματικά τους στάδια, έκαναν τον κύκλο τους και ξαναγύρισαν στο thrash επιτυχημένα, αλλά μετά από το Enemy of God (με το ζόρι) προσωπικά δε μου λένε απολύτως τίποτα. Αν έχεις φάει το metal με το κουτάλι δε σου κάνει εντύπωση, αν αρχίζεις να ακούς metal τώρα θα σε εντυπωσιάσει. Οπότε, την ατάκα για τους 16χρονους τη βρίσκω απολύτως σωστή με βάση και τη δική μου λογική, αφού πλέον παίζουν τα ίδια με παλιά, μόνο που τα παλιά, τότε που τα παίζανε, ήταν μοντέρνα πράγματα και προφανώς πιο εμπνευσμένα.

[quote=“furor, post:34, topic:59357, full:true”] Αν έχεις φάει το metal με το κουτάλι δε σου κάνει εντύπωση, αν αρχίζεις να ακούς metal τώρα θα σε εντυπωσιάσει.
[/quote]

Αυτό είναι μια δική σου παρατήρηση, αλλά εντελώς υποκειμενική επέτρεψε μου να πω και έτσι όπως το γράφεις το κάνεις να μοιάζει με την απόλυτη αλήθεια και που για κανέναν λόγο δεν ισχύει. Εσένα μπορεί να μην σου αρέσει αυτό που ακούς και είναι απόλυτα κατανοητό από εμένα. Σε άλλους αρέσει και δεν νομίζω πως το κοινό που γουστάρει τους τωρινούς Kreator αποτελείται μονάχα από 16χρονα

Ανήκω και εγώ στην ίδια κατηγορία με εσένα, ξεκίνησα να ακούω τα κλασικά που λες κι εσύ πριν 25 χρόνια και στην πορεία έως έναν βαθμό ψάχτηκα και σε άλλα πράγματα, αλλά εξακολουθώ να γουστάρω τις καινούριες δουλειές από Kreator, Overkill, Testament κλπ. Μπάντες που έχουν εξαντλήσει την “πρωτοποριακή έμπνευση” και απλά γράφουν καλή μουσική. Ο δίσκος είναι πάρα πολύ δουλεμένος και προσωπικά με ικανοποίησε, ειδικά από άποψη μελωδιών το πήγαν σε άλλο επίπεδο. Και λαμβάνοντας αυτό υπόψη δεν πολυκαταλαβαίνω γιατί μιλάτε περί επανάληψης. Άλλο πράγμα το δεν μου αρέσει κάτι και άλλο να λες πως είναι μια από τα ίδια.

4 Likes

Ναι, προφανώς είναι άποψή μου. Αυτά που άκουσα δε μου πρόσφεραν κάτι, συν η φωνή του Mille που τη βάζω στα αρνητικά πολλά χρόνια τώρα. Ο τύπος κάνει κοκοράκια σε κάθε λέξη. Αν είναι καλοπαιγμένο? Ναι είναι, και τι έγινε?
Από την άλλη, το Testament για παράδειγμα μου άρεσε πάρα πολύ.

Το γεγονός είναι ότι είναι μια από τα ίδια, το αν αρέσει ή όχι είναι υποκειμενικό. Δεν είναι κακό το ότι παίζουν τα ίδια, πάρα πολλοί αυτό θέλουν και γουστάρουν από τα παλαιά συγκροτήματα άλλωστε. Από την άλλη. μακάρι να είχαν αρκετή έμπνευση ώστε να δώσουν νέα πνοή στον ήχο τους και να τον πάνε ακόμα παραπέρα, δεν ξέρω αν πάει βέβαια, τα περιθώρια είναι πιο στενά από ποτέ νομίζω.

όταν λέω καλοπαιγμένο δεν εννοώ πως πήρανε τον ύμνο του Ολυμπιακού και τον παίξανε τέλεια, οπότε σιγά τον πολυέλαιο :stuck_out_tongue: Προσωπικά τον βρήκα πολύ καλό γιατί α) μου αρέσει αυτό το compo κοπάνημα/μελωδία , β) παιχτικά ο δίσκος είναι τοπ επιπέδου (κιθάρες σπέρνουν) και γ) Μου αρέσουν τα τραγούδια

αυτό που λέει ο matia πιο πάνω ότι είναι μια από τα ίδια το καταλαβαίνω έως έναν βαθμό, αλλά δεν ισχύει απόλυτα. Ναι τα riff θυμίζουν παλιότερες δουλειές τους, αλλά ο τρόπος που το πλασάρουν μέσα σε κάθε τραγούδι εμένα μου ακούγεται φρεσκότατο.

Γούστα είναι αυτά θα μου πεις οπότε περί ορέξεως…

εντιτ: βλέπω αυτό τώρα. Ο Mille θα γαμηθεί στα κοκόρια στα live…

O Mille είπε κάτι πολύ ωραίο στην συνέντευξη που υπάρχει στο τελευταίο hammer.

“Σέβομαι την τέχνη μου αλλά δεν είμαι ηλίθιος για να νομίζω ότι γράφω σαν τον Γκαίτε ή τον Σίλερ”

Αναφερόταν στο στιχουργικό κομμάτι βέβαια αλλά μπορεί κανείς εύκολα να βρει την ίδια φιλοσοφία και στο μουσικό κομμάτι. Οι Kreator έπαιξαν το thrash τους, έκαναν τους πειραματισμούς τους (και έβγαλαν τρελές δισκάρες και στις 2 φάσεις τους) έφτασαν την μουσική τους στα όρια της, και τώρα προσπαθούν να κερδίσουν ένα νέο κοινό από την αρχή, ένα κοινό που δεν μεγάλωσε να αναλογικό ήχο, που έμαθε την μουσική από τα mp3 όπως εμείς την μάθαμε από τις κασέτες ήχου TDK.

Σαφώς και ο στόχος τους είναι οι 16χρονοι, κυρίως αυτούς θα προσελκύσει ο ήχος αυτός σήμερα. Και αυτό δεν είναι κακό, καθόλου κακό. Επίσης αυτό δεν σημαίνει πως όποιος είναι πάνω από 16 δεν μπορεί να γουστάρει ή αν γουστάρει δεν νιώθει κτλ (μια χαρά μπορώ να χώσω κανένα από τα τελευταία Amon Amarth που και που και να γουστάρω κάργα). Απλά γίνεται ολοένα και πιο δύσκολο για τους 30+ σαν του λόγου μου να παρασύρονται συνεχώς σε τέτοιους ρυθμούς (και αυτό είναι γενικά οκ)

εγώ θα ξαναπω ότι είναι πολυ απόλυτο αυτό το: [quote="_Dead, post:39, topic:59357"]
Σαφώς και ο στόχος τους είναι οι 16χρονοι[/quote] Ας τα βρούμε κάπου στη μέση και να πούμε “να διευρύνουν το ακροατήριό τους” για να τελειώνουμε;