Kvelertak-Meir

Καθαρή περίπτωση κολλημένου έλληνα μεταλλά που με το που γίνει γνωστή μια μπάντα, την απορρίπτει και το ρίχνει στο underground :slight_smile:

aka hipster :stuck_out_tongue:

edit: επίσης ήμουν ο πρώτος που τους ανέφερε στο forum και είμαι γαμάτος.

Ποιο αντεργκραουντ, στη χώρα μου αυτά είναι μόδα. :!:

Στο είπα και πριν. για τους ξένους δεν έχω ιδέα. Μπορεί και αυτοί να είναι κολλημένοι. απλά υποθέτω πως δεν είναι τόσο κολλημένοι όσο οι έλληνες. αυτό προσπαθω να σου πω τόση ώρα.
για να στο πω και αλλιώς. υποθέτω πως από τις 50 χιλιάδες που θα πάνε maiden στη σουηδία oi 5.000 θα πάνε να δούνε και τους Kvelertak. Αντίστοιχα, από τις 50.000 που θα πάνε στους maiden στην ελλάδα, τους Kvelertak θα τους δουν το πολύ 1.000 άτομα.

εσυ που ζεις στο εξωτερικό και ξέρεις καλύτερα, πες μου αν κάνω λάθος για να το λήξουμε εδώ το θέμα γιατί το γαμήσαμε και στο οφτόπικ.

Δεν είναι ζήτημα σωστού ή λάθους και το “εξωτερικό” δεν είναι ένα ενιαίο πράγμα που θα σου πω τι γίνεται ακριβώς επειδή είμαι εκεί. Κάθε πόλη, πόσο μάλλον κάθε χώρα, έχει τις δικές της ιδιαιτερότητες και τα παραδείγματα που θα μπορούσα να φέρω για τη συναυλιακή συμπεριφορά του μέρους που είμαι, είναι τόσο ετερόκλητα που δεν θα μπορούσες να βγάλεις σταθερό συμπέρασμα.
Αλλά για να είμαστε και οντοπικ πέρσι τέτοια εποχή περίπου οι κβελερτακ μαζί με τοξικ χολοκοστ και δεν θυμάμαι ποιους άλλους έπαιζαν σε μαγαζί που χωράει το πολύ 600-700 άτομα και δεν ήταν καν σολνταουτ. Σαν δεδομένο από μόνο του είναι τελείως ξεκάρφωτο όμως και δεν λέει τίποτα.
Γενικά, αυτό στο οποίο αντιδράω είναι η ευκολία με την οποία γίνεται αναφορά σε άλλες χώρες ή σύγκριση με την Ελλάδα τελείως μονοσήμαντα, μόνο με υποθέσεις και με ελλιπή γνώση του τι μπορεί να συμβαίνει εκεί.
Και στην τελική ποιοι είναι αυτοί οι κβελερτακ που θα γίνουν και μέτρο σύγκρισης κολλήματος και ανοιχτομυαλιάς αναφορικά με το ποιοι τους ακούν και ποιοι όχι;

κανένα συγκρότημα δεν μπορεί να το κάνει αυτό βασικά. μαλακίες συζητάτε
μια χαρά κολλημένους έχουν και οι γερμανοί και όλοι. να, για παράδειγμα γερμανοί και έλληνες ανέχονται κάτι ξεχασμένους τύπους που ξαφνικά αποφασίζουν να κάνουν ριγιουνιον με τη μπάντα τους και θα πάνε να τους σκάσουν 30 ευρώ για ένα EP και κάτι ντέμα. δεν είναι κολλημένοι αυτοί, μπούφοι είναι

[SPOILER]πάρτε μαλάκες και το φλέημ στη μάπα να γουστάρουμε λίγο οφφτόπικ ακόμα[/SPOILER]

οι κβελερτακ γαμάνε.

Προφανώς και έχεις δίκιο σε αυτό, γι’ αυτό μίλησα υποθετικά, επειδή δεν ξέρω, εξ ολοκλήρου, τι γίνεται στο εξωτερικό.

Όπως είπες και εσύ πιο πριν, υπάρχει προσωπική πληροφόρηση οπότε μπορεί κανείς να διαβάσει και να δει αντιδράσεις οι οποίες επιτρέπουν για υποθέσεις. γι’ αυτό μίλησα υποθετικά και όχι απόλυτα. Το θέμα δεν είναι οι Kvelertak συγκεκριμένα αλλά οποιοδήποτε μικρό συγκρότημα.

Αν θες πάρε και ένα άλλο παράδειγμα (το οποίο δεν έχω ζήσει αλλά για το οποίο έχω διαβάσει). πάρε τους SOAD το '98 με τους Slayer. όταν ο υπόλοιπος κόσμος τους προσκυνούσε, το ελληνικό κοινό τους πετούσε μπουκάλια.

αυτά, δεν πρόκειται να ξαναπαντήσω πάνω στο θέμα γιατί βγήκαμε αρκετά οφφτόπικ. έχεις και εσύ δίκιο σε αυτά που είπες αλλά και εγώ πιστεύω, βάσει των όσων ξέρω για το ελληνικό κοινό, ότι μεγάλο μέρος είναι κολλημένο με τα μεγάλα ονόματα (επαναλαμβάνω, δεν το λέω για κακό) και μπορεί να σνομπάρει κάποια μικρότερα.
thanx για την ωραία συζήτηση:)

ώπα ρε συ dmembra, μια χαρά συζήτηση γίνεται, ας τα μεταφέρουν οι καλοί μας μοντς στις μουσικές μπουρδολογίες έστω

[SPOILER]ή να με κάνουν σοφτ-ντιλιτ γιατί ειρωνεύτηκα μόλις τώρα :!:[/SPOILER]

είσαι ψιλοφάουλ με το παράδειγμα των ζλέυερ, εντελώς άλλη εποχή και νοοτροπία τότε.

Οι ίδιοι ακροατές όμως :Ρ

[SPOILER]μπορείς να γίνεις και εσύ σχεδόν μοδερατορ να κάνεις σοφτ ντιλιτ από μόνος σου :wink:[/SPOILER]

Όταν λέω ενημέρωση εννοώ καθαρά τη μουσική. Ληκάρει κάτι και ακούγεται ταυτόχρονα σε όλον τον κόσμο με τους ίδιους όρους. Για το πώς λειτουργεί η μουσική σκηνή ή τι γίνεται στις συναυλίες κάθε πόλης δεν μπορείς να έχεις άμεση ενημέρωση, πώς να το κάνουμε.
Αυτό που λες για το ελληνικό κοινό, προσπαθώ να σου πω ότι δεν έχει σχέση επειδή είναι ελληνικό ή τούρκικο. Τέτοια άτομα υπάρχουν παντού και σε κάθε χώρα. Έχουμε διαφορετική προσέγγιση στο θέμα.
Όσο για το περιστατικό με τα μπουκάλια στους σοαντ, επειδή ήμουν εκεί να σου πω ότι φύγανε μερικά πλαστικά μπουκάλια από δέκα κολλημένους μέσα στους έξι χιλιάδες, άντε καμιά γιούχα στο ενδιάμεσο και ειρωνικό χειροκρότημα στο τέλος, ούτε η συναυλία σταμάτησε ούτε τίποτα. Εδώ ο άλλος έριξε ολάκερη χλέπα στον χάρις, κόπηκε κομμάτι στη μέση κι αναγκάστηκε να πει ο μπρους δυο φορές ιν μαι καντρι, τι να συμπεράνουμε από αυτό αντίστοιχα;

για τους σλευερ ίσως και να μπορείς…
http://www.slayersaves.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=15145

δεν θέλει πολύ φιλοσοφία ότι παντού στον κόσμο όπου παίζουν οι σλέυερ από κάτω έχει άξεστους χωριάτες, όπου παίζουν οι μάνογουορ έχει μικροτσούτσουνους, όπου παίζουν οι κιςς έχει βυζγια και πάει λέγοντας.

αποψη μου
οτι παιζει ρολο και ο αριθμος των οπαδων σε μια χωρα
πχ
μια χωρα με μεγαλυτερο πληθυσμο απο την ελλαδα
θα εχει και μεγαλυτερο αριθμο ατομων που ασχολουνται με ροκ/μεταλ
αρα θα εχει αναλογικα περισσοτερα ατομα που μπορει να τους αρεσουν οι kvelertak και οι καθε kvelertak

επισης παιζει ρολο
και η ολη αντιμετωπιση της σκληρης μουσικης απο καθε χωρα
πχ
στην αγγλια που βρισκομαι
τα μαγαζια επι το πλειστον διαφημιζουν το προγραμμα τους
σχεδον ολα τα κλαμπς παιζουν τα ιδια
τα οποια ειναι κατα 95% μοντερνα γκρουπς με τσοντες απο πολυ δημοφιλη γκρουπς
τυπου maiden/priest/slayer/pantera
ολα τα αλλα ειναι απο lamb of god/devildriver/slipknot μεχρι refused και afi
επισης στο ραδιο και στην τηλεοραση
υπαρχουν εκπομπες καθαρα για ροκ και μεταλ
απο κλασικ ροκ μεχρι μοντερνιλες
συγκεκριμενα υπαρχει μια μεταλ εκπομπη στο καναλι propeller
που ολα της τα βιντεο ειναι καινουργιες κυκλοφοριες (απο in solitude μεχρι goatwhore)
δεν παιζει να δεις maiden και priest
και επισης εχει πολυ προωθηση το post hardcore/metalcore

με λιγα λογια θελω να πω
οτι ενα μεγαλο κομματι των οπαδων στην αγγλια
εχει γαλουχηθει με πιο μοντερνα/ιδιαιτερα ακουσματα
οπωτε σιγουρα θα ειναι πιο ευκολο να του αρεσουν μπαντες οπως οι kvelertak

και εντελως πληροφοριακα
οι kvelertak παιζουν στο λονδινο συνεχεια
αλλα σε κλαμπ 300 ατομων (οπωτε αμα λονδινο μαζευουν 300 ατομα, ελλαδα θελει πολυ προσπαθεια για να ερθουν μονοι τους!!!)

το χειμωνα κανανε 2 sold out
ενω ειχανε ξαναπαιξει μερικους μηνες πριν
και τωρα ξαναπαιζουν το μαρτη!!!

ΤΟ έκρινα άδικα το μεταφράζεις δε βγαίνει άκρη μάλλον… Όποιος τα δει μπορεί να κρίνει τελοσπαντων.
Κατά τα άλλα θέλω να πω οτι το ποστ του σαηναλ έχει ιδιαίτερη βάση σε αυτά που λέει.
Και οτι πραγματικα ωραια συζτηση γινεται απλα όντως πρεπει να μεταφερθουν τα ποστ καπου αλλού, ή να κάνετε τον ιγκνο μοντ να ησυχασουμε :stuck_out_tongue:

Αντε ρε παρτε πουλο να τα πειτε καπου αλλου αυτα.
Μπαινω να διαβασω νεα για τον δισκο και βλεπω ενα οφφ-τοπικ πεντε σελιδες. Τι ειστε σεις ρε.

χαχαχαχα επρεπε καποιος να το πει…:stuck_out_tongue:

[B]NEW VIDEO RELEASED !
[/B]

http://www.metalhammer.co.uk/news/kvelertak-bruane-brenn-video-uk-premiere-because-were-awesome/

Το Spring Fra Livet συμπαθητικό κομματάκι, έχει μερικά ωραία ριφφς.
Το Bruane Brenn τα γάμησε όλα όμως.
Κι αυτό γιατι είναι βασικά ροκενρολλ και εκτός απ’τα φωνητικά δεν έχει μπλακ μεταλ μέσα.
Τα οποία φωνητικά αν θυμάμαι καλά λένε οτι θα τα κρατήσουν ως έχουν, μπλακ μεταλ δηλαδή, όπως και τα μπλακ μεταλ στοιχεία στη μουσική και τους νορβηγικούς στίχους (καλά αυτό δε με χαλάει κιόλας).

Πφφ… ξεκολλάτε μωρε, αφού μια χαρά ροκαρετε :wink:
Anyway

Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι.Αν μειώσουν ακόμα περισσότερο τα όσα πιο “σκοτεινά”/μπλακμέταλ στοιχεία είχαν στο πρώτο τους (που απ’τα δείγματα μάλλον προς τα εκεί πάει το πράμα) θα’ναι καλύτερα.Στο ροκενρολ το’χουνε ανετα

το βιντεο το ειδατε???

Αν εννοείς αυτό, ναι 8)