Led Zeppelin

Εγώ ήμουν μεταξύ IV και Physical Graffiti. τελικά ψήφισα IV αν και έχει 2 κομμάτια που δεν πολυγουστάρω (four sticks, misty mountain hop) αλλά τα υπόλοιπα είναι θεϊκά.

Όλα εκτός το Presence

Αγαπημένο cd προσωπικά…

Μα φυσικά το πρώτο…

Και το Presence εγώ το θεωρώ πολύ καλό. εκτός από τα δύο γαμάτα τραγούδια που έχει (achilles last stand, nobody’s fault but mine) όλα τα υπόλοιπα είναι από καλά μέχρι πολύ καλά. μόνο το in through the out door μου φαίνεται περίεργο (μάλλον επειδή βασίζεται περισσότερο στα πλήκτρα του Jones παρά στην κιθάρα του Page) αλλά και εκείνο το ακούω άνετα.

Εβαλα Houses Of The Holy που ειναι οτι καλυτερο εχουν βγαλει μαζι με το Presence προσωπικα.Και μετα με μικρη διαφορα απ’τα 2 ειναι τα Ι κ ΙΙ.

Mάλλον το 1ο τους για μένα.Ισως επειδή ήταν και το 1ο τους που άκουσα.
Δύσκολο να πεις όμως… :-k

I k Presence

Πολύ δύσκολο. Μόνο ένα;;;;;;;;
Με τπτ.
Ίσως το III, όχι το IV, μπά το Physical Graffiti. Δύσκολα γιατί μπαίνει και το Houses Of The holy…
Ψήφισα το III όμως. :roll:

Μου είναι αδύνατον να διαλέξω! Είμαι ανάμεσα στα: I, II, III, IV, Physical Graffiti, Houses of the Holy.

εμενα παλι ειναι τα αγαπημενα μου… μαζι με το When The Leave Breaks

__Λοιπόν… δεν υπάρχει περίπτωση να απαντήσω! Μιλάτε στον άνθρωπο που πήγε και αγόρασε όλα τα cd τους με τη μία (εκείνη την υπέροχη κασετίνα που έχει σε remaster απο τον Page όλη τους τη δισκογραφία)!! Ε, δε μπορούσα να διαλλέξω ποιο να πρωτοπάρω! :smiley: Γι’ αυτό σας λεω, μη μου λέτε να δώσω ψήφο σε ένα μόνο… :lol:

ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΜΕΤΑΞΙ ΤΟΥ 3 ΚΑΙ 4.ΨΗΦΙΣΑ 4 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ…

Αν κ’ όλα τα album τους ισοδυναμούν με εγκυκλοπαίδεια του rock,θα προτιμήσω το ΙΙ(μου αρκεί το Whole lotta love σαν ισχυρός λόγος)!

4, k to dagkwnw kiolas :D/ :D/

Με το πρώτο άλμπουμ έπαθα το σοκ της ζωης μου,
Τα 2,3 & 4 ήταν τα αγαπημένα μου για χρόνια,
Τα Houses & Graffiti ξεπερνούν τις έννοιες τελειότητα και πληρότητα

Ψήφισα το Graffiti τελικά γιατί ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του, γιατί το In my Time Of Dying είναι μεγάλη μπλουζιά, γιατί το Ten Years Gone είναι μεγάλος πόνος, γιατί το Kashmir έδωσε τροφή για αντιγραφή σε όλο το ροκ κόσμο, γιατί τα drums και η ενορχήστρωση του δίσκου είναι διαστημικά, γιατί δεν είχε άλλο ψήφο ως τώρα, γιατι το έιχαμε λιώσει με τον φίλο μου το Γιώργο στο παλιό του Kadett και γιατί το 2001 στο ΟΑΚΑ όταν ο Plant έπαιξε το In the Light ένας τύπος πίσω μου έβαλε τα κλάματα από τη συγκίνηση ενω προσπαθούσε να εξηγήσει στη γυναίκα του το μεγαλείο του συγκεκριμένου τραγουδιού

Να σημειώσω οτι ξέχασα να βάλω το Presence (ΝΤΡΟΠΗ!)
Εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι έχουμε γράψει όλοι σε αυτό το topic και ο μεγαλύτερος οπαδός των Zeps (o Αngel_In_Black :smiley: ) δεν έχει γράψει ακόμη!
Μάλλον κρατάει το καλύτερο για το τέλος απ’ότι φαίνεται… :smiley:

Mεγαλυτερος απο μενα δεν προκειται να ειναι :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ελα γραψε Angel_In_Black…να δουμε τι αξιζεις κι εσυ… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Να παρακαλάς να μη γράψει… :lol:

Επειδη κανεις δεν μπορει να φαει μονο ενα…
Ή IV ή Houses of the holy
:-k

Τελικά (ευτυχώς) είμαστε πολλοί zeppάδες στο φόρουμ αυτό. τι πιστεύετε, υπάρχει κάποιο άλλο συγκρότημα που αν κάναμε αντίστοιχο δημοψήφισμα (με ΟΛΑ τα albums που έχουν βγάλει) να υπήρχε τέτοια κατανομή των ψήφων? είναι απίστευτο που 8/8 (άντε 7/8 ) από τα albums τους είναι πολύ καλά!

Τελικα μονο εγω ψηφισα Presence… :cry: