Led Zeppelin

Αυτο ακριβως. Live album αγοραζω, ενα ντοκουμεντο εκεινης της βραδιας, οχι του πως θα θελανε να ηταν. Αυτο φυσικα ισχυει για ολα τα Live albums αλλα πρεπει να επισημαινεται για ενα τοσο μεγαλο συγκροτημα και να μην μενουμε μονο σε κολακευτικους διθυραμβους.

Εσύ κάπου μπερδεύτηκες.:):stuck_out_tongue:

μπερδευτηκα τωρα:-s

:stuck_out_tongue:

Έχοντας πολλά από αυτά και έχοντας καταφέρει να βρεθώ και ο ίδιος σε δύο από εκείνα τα live το ΄98, πιστεύω πως μάλλον έχεις δίκιο.
Πάντως εμένα και το Celebration Day μου αρέσει πολύ.8)

Ρε Mule, άντε ρε από δω μέσα!!!

:lol:
Άσε να γκρινιάξει κανένας άλλος, εσύ είσαι πλέον… προνομιούχος!

Δυό φορές Schofield μέσα στη χρονιά λέει; :stuck_out_tongue:

καλά είναι αλλά μην συγκρίνουμε…:roll:

To πόσο είναι πειραγμένο το live, κυρίως στα φωνητικά φάνηκε γενικά, το διαπίστωσα όταν έβλεπα αποσπάσματα του απο του γιουτιουμπι. Αλλά ρε πούστη μου, υπήρχαν στιγμές που σου ανέβαινε το αίμα στο κεφάλι και γυρνούσες στη λουλουδοεποχή.

Χμμ τελικά οντως παίζει πείραγμα;:-s

Αφού το είπαν και οι Page/Plant ρε συ!

Βασικά, δεν έχει νόημα να το πολυψειρίζουμε. Πρόκειται για ένα πολύ καλό nostalgia trip αλλά μέχρι εκεί. Άλλωστε, και οι ίδιοι φαίνεται ότι έτσι το αντιμετωπίζουν.

Ναι…αλλά για 60χρονους δεν μπορείς να πείς ότι απέδωσαν και άσχημα

Edit: Με πρόλαβαν ^^

Exμ δεν θελω να σας κτεβασω απο το συννεφακι που ζειτε αλλα το 99.9% των λαιβ αλμπουμς εχουν διορθωσεις…Στις ελαχιστες περιπτωσεις που ειναι εντελως απειραχτα εχουν ονομασιες οπως official bootleg και παλι παιζεται το ποσο "αυθεντικο"ειναι

Εdit:Mule,amazing_journey,προφανως και ειναι αξιοπρεπεστατο το Celebration Day,δεν το αμφισβητησα ποτε :slight_smile:

Το ότι έτσι γίνεται δεν σημαίνει πως είναι και σωστό ή τίμιο. Προτιμώ να ακούσω την αυθεντική και απείραχτη ηχογράφηση, ακόμα κι αν ο Plant ή ο οποιοσδήποτε άλλος τραγουδιστής-μουσικός εν γένει χάνει τις αναπνοές του σε κάποιο φινάλε ή έχει χάσει νότες σε κάποιο σόλο ή οτιδήποτε άλλο. :slight_smile:

λάθος θρεντ…χμ…

τι ειναι σωστο και τιμιο? :slight_smile: Δεν διαφωνω μαζι σου,απλα αν το δεις απο τη μερια τους προοθουν ενα προιον και προσπαθουν να διορθωσουν τις ατελειες.Η μουσικη εδω και δεκαετιες ειναι buiseness πανω απ’ολα και δυσκολα μια μπαντα τετοιου βεληνεκους θα κυκλοφορουσε ενα υλικο κατα τη γνωμη τους υποδιεστερο.Ακομα και to made in japan που στο μπουκλετ κοκορευετε οτι δεν εχει editing,εχει και μαλιστα αρκετο.Παντα συνεβαινε και θα εξακολουθησει.Χωρις να λεω οτι μου αρεσει

Οντοπικ,sto celebration day το editing ειναι οντως πολυ λιγο και το τελικο αποτελεσμα ειναι πολυ πιο “τιμιο” απο σχεδον ολες τις προηγουμενες λαιβ κυκλοφοριες των ζεπελιν.Το εκνευριστικο ειναι οτι ο Πεητζ παστωνε στο εντιτινγ κυκλοφοριες που στην πραγματικοτητα δεν το χρειαζοταν.Απλα στο δικο του μυαλο ετσι ακουγοταν καλυτερα και εχει πραγματικα πετσοκοψει αριστουργηματικες εκτελεσεις,οπως το whole lotta love tou BBC sessions px.

Ρε Πάνο, μην πετάς ακυρίλες να πούμε. Τι θα πει σωστό και τίμιο, το θέμα δεν είναι τι θέλεις ν’ ακούσεις εσύ ιδανικά αλλά τι υπάρχει γύρω σου ν’ ακούσεις αν πρέπει ν’ ακούσεις live album. Και γύρω σου ΔΕΝ υπάρχουν επίσημα live albums που να είναι 100% live. Για να μη σου πω ότι το πραγματικά σωστό και τίμιο είναι αυτό που έκαναν οι Led Zeppelin που δεν παραμύθιασαν τον κόσμο ότι το live album τους είναι “100% live, no fuckin’ overdubs” όπως έχουν κάνει στο παρελθόν τόσοι και τόσοι που μας περνάνε για χαζούς.

Αυτο :slight_smile: Χωρια που,ενω παλια καθενας θα μπορουσε να κανει αυτον τον ισχυρισμο και ηταν πολυ δυσκολο για καποιον εκτος twn hard core fans που ξοδευαν απειρο χρημα σε μπουτλεγκς να το διασταυρωσει αν αληθευει,πλεον με το youtube ειναι πολυ ευκολο για τον καθενα.

Ισχύει. Ποτέ δεν το είχαν ανάγκη, ήταν η τελειομανία του Page που τους οδηγούσε εκεί.

Έτσι και αλλιώς, το 2007 είχαν κυκλοφορήσει online bootlegs από τη συναυλία αυτή, και εγώ το έχω και από όσο θυμάμαι και ο Jimmy Page (o συνφορουμίτης, όχι ο κανονικός! :lol:). Μπορώ λοιπόν να κρίνω και να σας πώ πως το όποιο editing δεν είναι σε βαθμό που να τίθενται θέματα “εντιμότητας” κλπ. και αυτό σας το γράφω εγώ που το 2008 σηκώθηκα και έφυγα από το Καραϊσκάκη στους Leppard γιατί ένιωθα να με κοροϊδεύουν με τα προηχογραφημένα και θέλω την προσέγγιση των Mule στα live που είναι “Νο overdubs, no apologies”

JimmyPage συμφωνώ απόλυτα με όλα τα σχόλιά σου. Σχεδόν όλες οι live κυκλοφορίες σήμερα έχουν έστω και σε ένα ελάχιστο βαθμό κοπτοραπτική. Δε θα κάνουμε θέμα τώρα για τα ελάχιστα οverdubs του Celebration Day, μη διαπράξουμε και τέτοιο έγκλημα αντίληψης πια. Μιλάμε για τους Zeps, όχι για τους Hammerfall (τυχαίο το παράδειγμα).

Αλλά μιας και ανέφερα τους τελευταίους τσεκάρετε το One Crimson Night dvd τους έτσι σαν μέτρο σύγκρισης του πόσο πείραγμα μπορεί να πέσει:lol:

Sorry για το offtopic, αλλά δεν άντεξα!

[SPOILER]

Επειδή φαντάζομαι αναφέρεσαι στο Made in Japan των Deep Purple, θα ήθελα να μου πεις τι editing υπάρχει. Εκτός αν εννοείς ότι τα τραγούδια είναι από 3 διαφορετικές μέρες, πράγμα που δεν απέκρυψε κανείς.[/SPOILER]