Led Zeppelin

Και δεν είναι μόνο αυτό. Σε τελική ανάλυση αν κάποιος θέλει να ακούσει το “100% live” ο μόνος τρόπος να το έχει αυτό είναι να πάει ΣΤΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ. Το live album, όσο καλό κι αν είναι, και ακόμα κι αν δεν είναι “πειραγμένο” κτλ. (λέεεεεεμε τώρα - όπως είπαμε, αυτό απλά δεν υπάρχει) δεν είναι, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να είναι, ακριβής αποτύπωση του τι έγινε στη συναυλία. Το πιο κοντινό πράγμα στη συναυλία είναι το bootleg, το οποίο όμως - μαντέψτε - τις περισσότερες φορές δεν ακούγεται! Έχω κι εγώ ένα bootleg από το live των Zeppelin το ‘07 και πραγματικά προτιμώ άπειρες φορές τον στρωτό ήχο του Celebration Day, ναι και με τα overdubs, γιατί αυτό είναι η μορφή του live album όπως έχει καθιερωθεί ιστορικά, αντίθετα το bootleg είναι ερμαφρόδιτη κατάσταση: θυμίζει λίγο την πραγματική ατμόσφαιρα της συναυλίας αλλά δε συγκρίνεται, και θυμίζει λίγο το στήσιμο του live album αλλά και πάλι δε συγκρίνεται. Δεν είμαι πολέμιος των bootlegs, σαν φανμπόης έχω κι εγώ πολλά bootlegs από τις μπάντες που άκουγα από μικρός και αρκετά απ’ αυτά μ’ αρέσουν πολύ, αλλά να ξέρουμε και τι λέμε.

Ναι,απλα το made in japan ειναι μιξη των 3 ημερων,δεν εχει εκτελεσεις του καθε τραγουδιου ατοφιες απο καποια μερα,κατι σαν το how the west was won των ζεπελιν

Δυστυχως καποιες φορες χρεαιζοταν το εντιτινγκ,ο Ρομπερτ Πλαντ κυριως,με βασικοτερο παραδειγμα το earls court που εμφανιζεται στο dvd του 2003.Τα κοκορακια του Πλαντ ειναι τοσο ενοχλητικα σε καποια σημεια που ακομα και μενα που ειμαι die hard δεν θα μου αρεζε να τα αφηναν.Βεβαια υπαρχει στο συγκεκριμενο λαιβ και μια εκδοση του In My Time Of Time που ειναι απλα αριστουργημα και ειναι σχεδον εντελως απειραχτη8) . Οι Mule πραγματικα δεν χρειαζονται καθολου εντιτινγκ,περα απο το παικτικο που ειναι αψογο ειναι και καθρα φιλοσοφια λαιβ μπαντας.Και οι ζεπελιν ηταν ως ενα βαθμο αλλα ειχαν και πολλα στοιχεια παραγωγης οπως και τεραστιο κοινο με διαφορετικες απαιτησεις οποτε…

Τελευταίο offtopic, JimmyPage αν θες το πάμε στο σχετικό thread! :wink:

[SPOILER]

Επειδή έχει βγει και το Live in Japan που είναι και οι 3 συναυλίες (σχεδόν) ολόκληρες, νομίζω ότι κάνεις λάθος. Δεν πήραν την κιθάρα της πρώτης μέρας, το μπάσο της δεύτερης, τα φωνητικά της τρίτης κλπ., πήραν ολόκληρο το X κομμάτι από την Y μέρα. Επίσης, υπάρχουν και τα σχετικά bootlegs της εποχής. Οι DP του '72 δεν ήταν συγκρότημα που χρειαζόταν overdubs/edits, και δεν είναι τυχαίος ο μύθος που έχει χτιστεί γύρω από το MiJ.

Αντιγράφω από το deep-purple.net:

Q: I have a question concerning Made In Japan. I know you’ve probably had a lot of questions about the integrity of MIJ. But I have to ask again. Is it 100% Live? Is it true there are No Overdubs, No Fake Applause, No Splicing in parts from the other Shows, ie Guitar Solos, Key’d Solos, bass, drums, Vocals or Applause and cheers from the Crowd? Was there any editing done to any of the songs. shorting songs to fit on Album? Scott, from Ontario, Canada

A: Rest assured MADE IN JAPAN is 100% kosher. Jon Lord says he thinks they made one slight edit when Ian Gillan fell over a cable and missed a line, but if so we didn’t find it. But certainly what you hear now is what you got on the night, and there are audience tapes floating around to verify this. Enjoy it all the more! Simon / dpas
[/SPOILER]

Πιθανον να κανω και λαθος,εχω και χρονια να το ακουσω απλα θυμαμαι πως καμια εκδοση του Live in japan δεν συνεπιπτε εντελως με καποια του made in japan.Γενικα an μικρα κομματια (της ταξης των 1-2 δευτερολεπτων)παιρνονταν απο tracks αλλης μερας στα φωνητικα η στην κιθαρα ειναι δυσκολο και ανουσιο να κατσεις να τα εντοπισεις.Δεν εχει και νοημαν,απλα απολαμβανεις την αλμπουμαρα και τελος8)

Δεν μπορω πλεον να ακουω λαιβ αλμπουμς.

Ρε παιδιά έχει βρει κανείς το dvd του Celebration Day στην Αθήνα;

…στο offtherecord, στον Πειραιά στο Δημοτικό Θέατρο, αλλά τού’χει μείνει η 2dvd+2dc κυκλοφορία…θα ξαναφέρει σύντομα μου είπε:) :!:

Ευχαριστώ αλλά μου πέφτει λίγο μακριά. Είμαι κέντρο Αθήνα, αλλά ένα τηλεφωνάκι θα το ρίξω να δω και τιμή…

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=k4Q3zKfBRnI

πιο πολυ θα ειναι γνωστος που εχει φερει μουσικους στον λευκο οικο παρα οτι εκανε κατι καλο ως προεδρος…

Μια χαρά έργο έχει κάνει ο Ομπάμας :wink:

H συνένετευξη στο Letterman

Kαμμια ερωτηση της προκοπης δεν μπορουσε να κανει?Τεραστια χαμενη ευκαιρία …

η Zeppelin για ακομα μια φορα εκαναν την διαφορα…
ειπαν δημοσια οτι θα κανουν edit στο Live…
τοσα χρονια εχουμε ολοι φαι τον παπα του Live album που οχι απλα τρωνε edit αλλα ξανα ηχογραφουν απο τη αρχη τα οργανα.

εγω παλι δεν θα δωσω τα λεφτα μου για αυτο το DVD
οκ πλακα εχει αλλα θα προτιμισω να αγορασω κατι αλλο παρα ακομα μερικες εκτελεσεις κομματιων που ειδη εχω σε τοσες εκδοσεις

Δεν εχει αναφερθει καποιο εντονο editing στην συγκεκριμενη κυκλοφορια.
Αρκετοι φανς εχουν συγκρινει την επισημη κυκλοφορια με τα bootlegs και δεν βρηκαν κατι εντονο και τραγικο.

Ακριβώς έτσι!Σαν γνήσιος καμμένος και εγώ που έκανα σύγκριση δεν έχω βρεί καμιά μεγαλη διαφορά ειδίκά στα φωνητικά που λένε μερικοί!!Ααα και έχουν κόψει κάτι ψιλοσημεία από το live λογώ σκηνοθεσιάς υποθέτω!

παντως στο stairway στο σημειο που ξεκιναν οι θρυλικοι στιχοι εχει σιγουρα ντουμπλαρισμα

η φωνη του ακουγεται απο νωρις κουρασμενη και ξαφνικα πινει τον μαγικο ζωμο

Ελπίζω να το έχετε δει!

Ανατριχίλες από ένα αγαπημένο συγκρότημα για ένα άλλο! Ειδικά από το 4:20 και μετά τι να λέμε…

πωωω μλκ συγκινηση…

Ναι ρε εννοείται, φοβερό. Ο κιθαρίστας ψιλοάμπαλος μου φάνηκε, αλλά από την άλλη αν έχεις να συγκριθείς με τον Jimmy Page, άστα…

[SPOILER]Άσχετο, αλλά πώς πήρε έτσι βάρος η Ann Wilson; :([/SPOILER]