Leprous - Malina [2017]

Επειδη πλησιαζει ο καιρος, ας ανοιξουμε και το τοπικ, οχι?

  1. Bonneville – 5:28
  2. Stuck – 6:48
  3. From the Flame – 3:51
  4. Captive – 3:43
  5. Illuminate – 4:21
  6. Leashes – 4:09
  7. Mirage – 6:48
  8. Malina – 6:15
  9. Coma – 3:55
  10. The Weight of Disaster – 6:00
  11. The Last Milestone – 7:30

Ως τωρα εχουμε ακουσει δυο δειγματα μολις, το From The Flame και ενα radio edit του Stuck που βγηκε μολις σημερα, και το οποιο προσωπικα βρισκω εξαιρετικο.

Εδω και μια συντομη κριτικη, την οποια βρισκω πολυ καλογραμμενη και ενθαρρυντικη (και συμφωνω με ολους τους χαρακτηρισμους για τη μουσικη των Leprous οσον αφορα την πορεια τους μεχρι τωρα): http://canthisevenbecalledmusic.com/leprous-malina/

1 Like

Τραγικος τιτλος, σουπερ εξωφυλλο.

Ειναι εκπληκτικο το εξωφυλλο οντως. Ο τιτλος δεν ειναι απλα τυχαια ενα γυναικειο ονομα:

Αρα μια χαρα ο τιτλος, αστρονομικος και με ωραιο στορι.

1 Like

Κι εγώ που νόμιζα ότι ήταν tribute στην ταινία

Θα ήταν πάντως πολύ ωραίο εξώφυλλο κι αυτό… με καθαρά καλλιτεχνικά κριτήρια μιλώντας!

2 Likes

Οταν λες καλλιτεχνικα κριτηρια εννοεις την υπερβυζαρα της Μονικας?
Ξερω ανθρωπο που εχει πει οτι ουτε να του τον ακουμπουσε δε θα την αφηνε (και το πιστευε)

1 Like

Ολόκληρο το σώμα της Μόνικας είναι ποίημα, ωδή και τέλειο γλυπτό που του εμφύσησε ζωή κάποια σπλαχνική θεότητα!
Δεν ξέρω αν υπερβάλλω αλλά ένα… τριψιματάκι, θα το έκανα ευχαρίστως μαζί της!!

2 Likes

Το άλμπουμ λέγεται μαλίνα (για τον τονισμό το λέω) και δεν έχει σχέση με την παραπάνω αναφορά. Όλη η ιστορία πίσω από την ονομασία του σε λίγο καιρό μαζί με άλλα ωραία στη συνέντευξη που έχουμε κάνει.

Hint: από το “Stuck” λείπε το καλύτερο μέρος του τραγουδιού. Και πάλι γαμάει.

3 Likes

Και εκπληκτικά καινούργια κομμάτια!

1 Like

Περιμένουμε με ανυπομονησία. Και τα δυο κομματια ειναι εξαιρετικα. Και από αυτά που διάβασα και λέει πιο πάνω και ο Outshined, η full έκδοση του stuck προσθέτει σημαντικά πράγματα. Αν μπορεί κάποιος να το βρει…

Προσπαθησα να το βρω (και πρεπει να υπαρχει εκει εξω) γιατι στο amazon ας πουμε μπορεις να αγορασεις το τραγουδι απο μονο του, και νομιζω πως ειναι η studio εκδοση.

1 Like

Δεν ξέρω αν μπορεί να ερμηνευτεί σαν οιωνός, αλλά παρατηρώ ότι, σε αντίθεση με ότι μας έχουν συνηθίσει (ειδικά στα δύο τελευταία τους), εδώ οι Leprous έχουν 3 τραγούδια από τα 11 με τίτλο που αποτελείται από τρεις λέξεις και άνω (ένα έχει τέσσερεις!)

8 απο τα 11 τραγουδια ειναι μονολεκτικοι τιτλοι ρε συ!! :joy:
Tο ιδιο ακριβως συνεβη και στο Congregation. Ακριβως 8 στα 11 μονολεκτικα.
Το Coal ηταν σχεδον ολοκληρο μονολεκτικοι τιτλοι (μολις με 8 τραγουδια ομως συνολο)
Το Bilateral ειχε μολις 2 τραγουδια με μονολεκτικους τιτλους.

Δε νομιζω οτι υπαρχει καποια παρατηρηση που να σημαινει το οτιδηποτε… Απλα ετυχε σε αυτον τον δισκο να τους βγουν 3 τιτλοι με μια λεξη παραπανω, ημαρτον ρε Νικο Χορταρεα, μηπως ειναι αναδρομος κι ο Ερμης? :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 Likes

Δεν είναι ακριβώς έτσι! Στο Congregation ήταν βέβαια 8/11 μονολεκτικά, όμως από τα υπόλοιπα, δύο είχαν δύο λέξεις (εκ των οποίων η μια το “The”) και μόνο το Within My Fence είχε τρεις! Στο δε Coal υπήρχαν 3/8 με μόλις δύο λέξεις, τα άλλα ήταν μονολεκτικά.

Εντάξει, δεν έγιναν ξαφνικά… Bal Sagoth, αλλά βλέπω μια τάση για… φλυαρία στο επερχόμενο LP! Προφανώς δεν προμηνύει κάτι, απλά εγώ έχω μια κάπως υπερβολική παρατηρητικότητα όσον αφορά αριθμούς! (τώρα συνειδητοποίησα ότι ανέφερα τους Bal Sagoth σε κουβέντα για τους Leprous, αν αυτό δεν είναι διεστραμμένη progressive προσέγγιση δεν ξέρω τι μπορεί να είναι!)

1 Like

Για τους μονολεκτικούς τίτλους είχα ρωτήσει τον Einar όταν είχαμε μιλήσει πριν βγει το “The Congregation”.

Το άλμπουμ έχει ένα ιδιαίτερο νέο στοιχείο, που δεν φαίνεται ούτε στο “From The Flame”, ούτε στο radio edit του “Stuck”. Κρύβεται στο σημείο που έκοψαν από το “Stuck”, αλλά ας μην σποιλεριάσω… :smiley:

1 Like

Εγω ομως σποιλεριαζω γιατι μπορω!!!

EDIT: για να μην κανω ουτε εγω σποιλερ βασικα, το εξτρα στοιχειο αναγραφεται στην κριτικη που εβαλα πιο πανω :stuck_out_tongue:

Aνυπομονω να ακουσω το δισκο ε!! Και φυσικα να τους ξαναδω λαηβ, απο τα καλυτερα λαηβ που εχω δει στη ζωη μου.

2 Likes

To πάνε σε πιο alt-prog μονοπάτια τύπου Αυστραλία απ’ότι φαίνεται και αυτό είναι πέραν του δέοντος καλοδεχούμενο. Καταπληκτικές μελωδίες τα νέα τραγούδια.

Επίσης τι διάολο έχουν πάθει όλοι με τα 80s εξώφυλλα και τα 80s γενικότερα παντού. Συνεννοημένοι είναι; :stuck_out_tongue:

Βγήκε…όχι στην καλύτερη ποιότητα όμως, 134kbps.

Οχι, για κανενα λογο. Θα περιμενουμε.

Εγώ αυτό που κατέβασα λέει 320kbps…

Το μόνο που βρίσκω είναι 54-55mb…και είναι αυτό που λέω με χαμηλή ποιότητα και πετσοκομμενο στο τέλος το stuck.

P.s Πόσο κομματάρα το Mirage!..

1 Like