Αlice in Chains

[B]
το αλμπουμ των mad season ειναι οτι καλυτερο ηχογραφηθηκε με φωνητικα staley [/B], μαζι με τα jar of flies/sap

Τσιμπα το αφοβα , ειναι υπερδισκος.

ασε που περιεχει [B]το καλυτερο κομματι με φωνητικα του staley[/B]

[B]http://www.youtube.com/watch?v=RWvvDCDzyLc[/B]

ΡΕ ΠΣΤΗ ΜΟΥ αφου σας αρεσουν τοσο τα Jar of Flies και Sap ακουστε τον πρωτο δισκο των Days of the New γιατι εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να τα λεω. Πραγματικα γι αυτη τη μπαντα θα ποσταρω μεχρι να ερθει η Δευτερα Παρουσια, γιατι οταν βγαλουν τον τεταρτο δισκο και γινουν hyped (κλασσικα, οπως συμβαινει παντα με το internet) τοτε θα πουνε ολοι ‘‘οι Days of the New; μπανταρα’’ και θα φανε απο μενα δεκα φασκελα αυτοκρατορικα.

τοχα παρει οταν ειχε βγει

οκ δεν ειναι επιπεδου jof/sap μην λεμε υπερβολες

αλλα το what’s left for me ? ειναι κομματαρα.

τον εφαγαν ταντρογκια τον τραβις κ αυτος στα βηματα του σταλευ

Θα συμφωνήσω με awake.ΔΕΝ είναι με τίποτα κλάσης jar of flies/SAP( έτσι κι αλλιώς είναι και διαφορετικής νοοτροπίας αν και έχουν κοινά), αλλά φαίνεται ωραίος δίσκος.

@awake: Και το Solitude, και το Where I Stand, και το Whimscical… ειναι ενα μικρο κλικ πιο χαμηλα γι αυτο ακου το ξανα αμπαλο πλασμα.

Το καλυτερο κομματι του Meeks παντως βρισκεται στο τριτο τους και λεγεται Seasons Change.

εσύ νιώθεις, σε πάω

Ναι αλλά έλιωσες κατά τ’άλλα το “Black Gives Way To Blue” :stuck_out_tongue:

Ο Duvall είναι ένας απίστευτα εξαιρετικός τραγουδιστής με προσωπικότητα κ φωνάρα. Μην προσκολλείστε στον Layne, πάει, τέλος… Φωνάρα κ χαρισματικός ναι, αλλά άλλο τόσο είναι κ ο καινούριος. :wink:

Καλό ανέκδοτο. Βασικά με ποια κριτήρια θεωρείς τον DuVall το ίδιο χαρισματικό με τον Staley?
Όσο για το φωνάρα ντάξει είναι σα να ακούς 2ο Cantrell.

Εμενα μαρεσει το ιδιο με τον STaley παντως.
Ασε που στα live των παλιων κομματιων δε νομιζω πως υπαρχει μεγαλη διαφορα στη φωνη, ουτε καν στη χροια.
Γενικα τελεια επιλογη για τραγουδιστη και ΔΙΣΚΑΡΑ το τελευταιο, αναμενουμε το επομενο.

Ντάξει υπερέβαλλα με το “εξίσου”. Δεν είναι σα δεύτερος Cantrell πάντως, έχει πολύ καλύτερη φωνή. Κ στα παλιά τραγούδια ακόμα κ στα πολύ απαιτητικά (π.χ. Love Hate Love) είναι άψογος απ’ό,τι έχω δει. Κ πορωτικότατος. Αλλά στερείται της σαπίλας κ της ιδιαιτερότητας της φωνής του Staley που είχε την ικανότητα να κάνει κάθε τραγούδι ν’ακούγεται μες στη μπίχλα. Τί να κάνουμε δεν μπορείς να τα’χεις όλα… Δεν ανασταίνεται ο άλλος. Χαίρομαι που συνεχίζουν πάντως.

ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ που ηχογραφούν ΤΟΣΟ αραιά!

ΘΕΛΩ 15 δισκάρες Alice In Chains ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!!!

Διάολε… Δεν έχουν ούτε έναν μέτριο δίσκο! Βγάλτε ρε παιδιά κ άλλους! Έλεος!

οσοι εδω μεσα (κ εκει εξω) συγκρινετε σταλευ με ντυβαλ

δεν εχετε καταλαβει ουτε τι ηταν ο σταλευ ,ουτε τι ηταν οι aic

κ πιθανοτατα δεν θα καταλαβετε το παραπανω σχολιο μου και το πολυ πολυ να μου την πειτε.

κλάιν.

@pantelis79

νιωθω γιατι ειμαι awake :wink: χαιρομαι που κ συ κατανοεις 8)

Ή απλα εχουμε διαφορετικη αποψη με σενα.
Τεραστιος ο Staley, αλλα ΟΥΔΕΙΣ σε αυτο το συμπαν αναντικαταστατος, εκτος απο τον Freddie Mercury.

Υπόψιν ότι και με το “awake” νιώθεις 8).

ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ο Staley. Πέθανε όμως. Καλύτερα που συνεχίζουν έτσι οι AIC παρά να μην υπήρχαν καθόλου. Δεν είναι όπως παλιά, αλλά δε γίνεται να είναι όπως παλιά, ο Staley είναι αναντικατάστατος. Τους δεχόμαστε όπως είναι γιατί σέβονται.

Θα προτιμουσα να ειχαν τον Travis Meeks… ενταξει εχω κολλησει και καταντω εκνευριστικος, το ξερω. Ειναι ο μονος ομως που μου βγαζει οτιδηποτε κοντινο στην αρρωστια του Staley - και τον συγκεκριμενο τον εχω δυσθεορατα ψηλα. Οπως πολυς κοσμος δλδ, αλλα να χαμε να λεμε…

Θα ηταν ο τελειος αντικαταστατης πλακα πλακα…

Κανείς δεν είπε να μην συνεχίσουν οι AiC,επειδή πέθανε ο Staley. Δεν έβγαλαν και το άλμπουμ που μοιάζει με Poison. Οπότε κανένα πρόβλημα.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι με ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ (εξηγήστε μου παρακαλώ), λέτε τέτοιες βλασφημίες :). Είναι δεδομένο πως έχει καλή φωνή (και έτσι πρέπει, Lead Vocalist είναι να πούμε). Αλλά η χροιά εμένα μου μοιάζει περισσότερο με Cantrell, παρά με Staley. Κι αυτό ήταν το στοιχείο των παλιών ΑiC. Είχε μεν ο Staley αυτή την απίστευτα γαμάτη φωνή και επινοούσε τις γαμάτες φωνητικές γραμμές πουστη ς πέταγε στη μάπα εκεί που δεν το περιμένεις, αλλά επίσης ένα ακόμα στοιχείο τους ήταν το μαύρο/άσπρο των 2 φωνών σε όσα τραγούδια είχαν ντουέτα. Κι αυτά τα καταλάβαινες στον δίσκο. Στο νέο δίσκο πραγματικά δεν υπάρχει τέτοια διαφορά (άσχετα με το αν μου αρέσουν τα τραγούδια του). Live δεν έχω ακούσει, αλλά στο τέλος, τα Studio Albums είναι αυτά που ακούω εγώ και όχι Bootlegs (Λάηβ ελάχιστα).

Παρόλ’αυτά πρέπει να πούμε πως η απόδοση του Staley εκεί γύρω στις τελευταίες του εμφανίσεις περί το '95 - '96 δεν ήταν κ ό,τι καλύτερο

http://www.youtube.com/watch?v=PSTXOwNbGRE&feature=related

@ Angmar: ντάξει φτάνει… δε θα ήταν κακός όντως αλλά φτάνει. :slight_smile:

@ Spriggs BBQ: Τί κριτήρια κ τέτοια εννοείς; Απλά μας αρέσει πολύ κ ο Duvall. Θέμα γούστου είναι όλα :slight_smile:

εχω ξαναπιασει το τελευταιο δισκο τους (με τον 3-ποδο σκυλο στο εξωφυλλο) κ καιγομαι παλι

αν κ ανισος δισκος , η 3αδα που κλεινει τον δισκο ειναι ΤΡΟΜΕΡΗ

[B]Nothin song/frogs/over now.[/B]

Κλεισαν το μαγαζι κυριοι…

[B]

Δηλαδή εσύ awake οτιδήποτε βγάλουν από δω κ πέρα χωρίς Staley θα το απορρίψεις εκ των προτέρων. Χωρίς να τ’ακουσεις καν. Η μουσική μιας μπάντας είναι ο lead vocalist κ μόνο. Άλλο που τα κομμάτια τα έγραφε κ τα γράφει στη συντριπτική πλειοψηφία ο Cantrell δηλαδή… :stuck_out_tongue:

δεν ειπα αυτο ρε μητσο (αντε παμε αλλο ενα σεντονακι δε γαμιεται…)

απλα εκει που ο layne εβγαζε τα (ποτισμενα στη πρεζα) σωθικα του και αυτο ΦΑΙΝΟΤΑΝ , ο ντιβαλ ειναι απλα ενας καλος βοκαλιστ που οκ φερνει σε λειν/τζερυ κ κραταει ενα αισθημα γνωριμο στη φωνη.

Τι να συγκρινουμε ? Ακουω οιδηποτε με layne και νιωθεις τον πονο του. Απο ντιβαλ τι ακους που σε ‘καιει’ ?

Εννοειται πως [B]ΠΡΟΣΚΥΝΟΥΜΕ[/B] cantrell που δεν εχει παρει την αναγνωριση που του αξιζει (κακως ο τυπος ειναι τεραστια μορφη)

Και αφου αναφεραμε Cantrell , να ακουσετε το σολο αλμπουμ του [B]Boggy Depot [/B]που γαμαει.

και το ομωνυμο τελευταιο αλμπουμ των AIC ειναι μεγαλη αρρωστια τελικα…Ξεκολληστε με dirt και ακουστε το - δυσκολο αλμπουμ αλλα εχει τελικα πολυ ψωμι μεσα του.

Συμφωνώ σ’αυτό που λες για την ερμηνεία του layne κατά λέξη! Έτσι ακριβώς ήταν!

Επίσης συμφωνώ ότι σαν ερμηνεία Duvall δε με “καίει” κάτι, απλά σα συνθέσεις κάποιες δε με καίνε απλά, με τσουρουφλίζουν! Γι αυτό κ είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΔΙΣΚΟΣ!

Όχι το Boggy Depot ρε συ, το Degradation Trip εγώ θεωρώ διαμαντάκι του… Αυτό θα πρότεινα τώρα δλδ. Τέσπα γούστα.

Το ομώνυμο album των AIC έχει απίστευτη αρρώστεια κ κάψιμο μέσα του… Πολύ σάπιο! Είναι το αντίστοιχο In Utero! :wink: