Αlice in Chains

Μια συνέντευξη του Sean Kinney για τον νέο δίσκο. Στο τέλος έχει και ξενάγηση σε κάποιο event που έγινε γι’ αυτούς στο Seattle, όπου μεταξύ άλλων μιλάνε η Susan Silver (η πρώτη τους μάνατζερ και πρώτη σύζυγος του Chris Cornell) και ο Phil Staley, ο πατέρας του Layne (φωτοτυπία).

Mωρέ είσαι συ ένας…Και τα γράφεις και ωραία, τι να σε κάνω :stuck_out_tongue:

3 Likes

Λοιπόν, λιώνω κι εγώ το δίσκο τον τελευταίο καιρό, σαν μεγάλος fan των Alice in Chains. Να ξεκινήσω λέγοντας ότι θεωρώ το “Black gives way to bue” ένα από τα καλύτερα reunion albums όλων των εποχών (ίσως και το καλύτερο, μαζί με “Monotheist”), ενώ το “The devil put dinosaurs here” με απογοήτευσε ελαφρώς. Είχε κάποια ωραία κομμάτια, αλλά σε σύνολο ήταν άνισο, ειδικά σε σχέση με τον προκάτοχο του.

Πιστεύω ότι για το “Rainier fog” έχουν απόλυτο δίκιο όσοι μιλάνε για ένα δίσκο που θέλει ακροάσεις. Το album είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ του grower. Τα κομμάτια είναι μεγάλα, αργά (εκτός από δύο) και σκοτεινά και στην πρώτη ακρόαση δε νομίζω να ενθουσιαστεί κανείς. Ωστόσο το album είναι πολύ δουλεμένο, τελικά, δεν έχει ούτε ένα filler και μάλλον μου αρέσει περισσότερο από το “The devil put dinosaurs here”.

Βασικά εμένα μου βγάζει μία σκατίλα τύπου “Alice in Chains”, ιδίως κομμάτια σαν τα “Red giant” και “The one you know”. Δηλαδή ασήκωτα riff, πιο περίεργα φωνητικά σε σημεία, λεπτοδουλειά στην κιθάρα κλπ. Αλλά ιδίως αυτό το σκοτεινό, θλιμμένο συναίσθημα.

Από εκεί και πέρα, το “Drone” μου φάνηκε ΚΑΡΦΙ Soundgarden, θα μπορούσα άνετα να το φανταστώ με τον Cornell στη φωνή.“Maybe” και “Never fade” μου φάνηκαν τα πιο μελωδικά/πιασάρικα κομμάτια, πολύ ωραίες ιδέες. Το “So far under” έχει κάτι από “Stone” και “Angry chair” (τα bends, βασικά, αυτό το κοινό έχουν όλα τα κομμάτια) και γαμάει. Το “Fly” δε φτάνει τα ύψη των κλασικών μπαλαντών τους, αλλά είναι μια χαρά. Όπως και το κλείσιμο με το “All I am”, δε φτάνει κλείσιμο “Black gives way to blue”, αλλά είναι όπως θα το θέλαμε.Τι να πω, εδώ το ομώνυμο θα το έλεγα αδύναμο, αλλά έχει αυτό το θεϊκό, πιο χαλαρό/μελωδικό σημείο στη μέση και δεν τολμάω.

Όπως καταλαβαίνετε, εγώ καταλήγω ότι κάθε κομμάτι τελικλα έχει ΠΑΡΑ πολλά να σου δώσει, αλλά θεωρώ ότι δεν τα πιάνεις με τη μία. Τα τραγούδια είναι τεράστια και σχεδόν όλα με couplet, pre-chorus και chorus, κάτι που θέλει πολύ τόλμη γιατί εύκολα ξεχειλώνει το κομμάτι. Αλλά τελικά το κερδίζουν το στοίχημα.

Αρμονίες Cantrell/Καινούριος (δε θυμάμαι τ’ όνομα του) απλά ΤΕΛΕΙΕΣ, ίδιας ποιότητας και συγκίνησης με το μακαρίτη. Γενικά όσο το ακούω, τόσο περισσότερο μ’ αρέσει.

3 Likes

William Duvall :grinning:

1 Like

Ο τύπος με τα μαύρα είναι; :yum:
Μπανταρα λέμε!

2 Likes

Καλά έβλεπες κουφάλα :stuck_out_tongue:!

1 Like

Cantrell είσαι μεγάλος μάγκας. Που τον βρήκες τον William ρε αλήτη;
Δηλαδή και μοιάζει η φωνή του με του Staley και δεν είναι και μιμος- κακη αντιγραφή!
Περιπτωσαρα οι AIC.

Και εγώ θεωρώ το Rainier (renier :yum:) fog ανώτερο από το the devil put the dinosaurs here.

Όχι ότι έχουν και καμία μεγάλη διαφορά βέβαια , ούτε ότι θα μου κάνει εντύπωση αν κάποιος πιστεύει το αντίθετο.

3 Likes

Κι εγώ τον DuVall (τον έμαθα) δεν το θεωρώ μίμο του Staley. Ωστόσο ακούς το “So far under” (που είναι και δική του σύνθεση) και λες “ναι, θα μπορούσε να είναι ο Staley”. Δηλαδή αν θέλει γίνεται ίδιος.

3 Likes

είναι απ τις περιπτώσεις συγκροτημάτων που ο αντικαταστάτης αποδείχθηκε ιδανικός

3 Likes

Για αυτό που ήθελαν να κάνουνε, ναι, είναι ιδανικός ο William. Μιλάμε ίσως για το πιο τίμιο reunion. Τρεις πολύ ωραίοι δίσκοι και βγάζουν μουσική μόνο όταν έχουν κάτι να πούνε. Μπράβο Jerry, μπράβο Sean, μπράβο Mike. Και μπράβο William.

2 Likes

Πάνω στο θέμα “τραγουδιστής Alice In Chains”: πλέον ο lead vocalist των Alice In Chains είναι μάλλον περισσότερο ο Cantrell και λιγότερο ο Duvall. Ο Cantrell τραγουδάει στα πιο πολλά καινούργια τους κομμάτια. Τον Duvall πιστεύω κατά κύριο λόγο τον πήρανε για να μπορεί να λέει τα παλιά τραγούδια στα live, το οποίο και κάνει πάρα πολύ καλά. Από εκεί κι έπειτα, επειδή Staley ήταν ένας και πλέον δεν υπάρχει, ο Cantrell γράφει τραγούδια περισσότερο για τον εαυτό του.

Video clip για την υπερκομματάρα.

Ανακοινωσανε και Κρακοβια, μαζι με τους Tool, για Ιουνιο (και τα δυο γερμανικα φεστιβαλ). Αρα, θα ειναι παλι Ευρωπη το 2019, ΓΚΟΥΧ ΓΚΟΥΧ ΚΥΡΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ.

4 Likes

μακαρι ρε φιλε,λιωνω δισκο,πως τον βρηκες εσυ???

2 Likes

Τον βρηκα grower. Οπως ειπα και πιο πανω, οι AiC εκαναν το 3/3.

Χωρις να γνωριζω καθολου περι αμοιβων κλπ, θεωρω οτι μια συναυλια τους στην Ελλαδα θα μαζευε κοσμο για να γεμισει ενα Ακαντεμυ.

4 Likes

Προτιμάς όμως shower ή grower?

Προτιμώ αυτό που μου δίνει ο Jerry, έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη μου :stuck_out_tongue:.

3 Likes

Βγήκε lyric video για ένα από τα καλύτερα τραγούδια του δίσκου. Ελπίζω να βγάλουν και video clip. Σε άλλα νέα επιβεβαιώθηκε η καλοκαιρινή co-headlining περιοδεία με τους Korn στην Αμερική. Τις συναυλίες θα ανοίγουν οι Underoath.

2 Likes

I’d like to invite you to join me for a special show I’m doing Dec 7th at the Pico Union Project in LA. I will be accompanied by some cool friends performing songs you might expect, others I haven’t played in quite a while and maybe even one or two that I never have. Should be a lot of fun, hope to see you there. Tix on sale Friday at 10AM. JC

2 Likes
3 Likes