Αlice in Chains

Απεριόριστο respect στους Alice in Chains αλλά έρχονται τέταρτοι όσον αφορά την παρέα του Σιάτλ μετά τους Nirvana, Pearl Jam και Soundgarden…

Τελειοι…δεν ειχαν την προσοχη που τους αρμοζει ομως…

ΚΑΛΥΤΕΡΗ grunge μπαντα με τον καλυτερο τραγουδιστη για το ειδος τουσ jerry cantrell (η φωνη) αλλα τα γαμημενα τα ναρκωτικα μας τον πηραν r.i.p.

ίσως έχεις δίκιο, αλλά τραγουδιστής ήταν ο Layne Stanley… :roll:

τον μπερδεψα με τον κιθαριστα sorry

ωραίο και χρυσοί με το facelift και τα ακουστικά τους ep να παραμένουν τα αγαπημένα μου. τους θεωρώ τρομερά υπερεκτιμημένους όμως, μαζί με τους pearl jam και σε καμμία περίπτωση την καλύτερη ‘‘grunge’’ μπάντα.

βρίσκω τραβηγμένο να πει κάποιος υπερεκτιμημένους τους AIC.
αλλά τους Pearl Jam, δεν υπάρχει καν θέμα. χωρίς να συνεργαστούν με τα media για χρόνια κατάφεραν να έχουν ένα από τα πιο μεγάλα και δυνατά fanbase παγκοσμίως.

μεγάλη λατρεία και οι AIC δεν το συζητώ καν.

ε προσωπική εκτίμηση είναι. έχουν κυκλοφορήσει έναν φοβερό δίσκο, έναν καλό και έναν που δεν ακούγεται. μνημονεύονται χρόνια αργότερα και περιοδεύουν χωρίς λόγο δίχως να γράφουν νέα κομμάτια. συγκροτήματα της εποχής όπως love battery & seaweed δεν τυγχάνουν παρόμοιας αναγνώρισης ενώ κυκλοφόρησαν απείρως καλύτερες δουλειές κατ εμέ.

στο θέμα pearl jam τι να πω. σε πολυεθνική κυκλοφορούν όλες οι στούντιο δουλειές τους. πως αποκόπτεις επαφές με τα media όταν είσαι σε πολυεθνική; επειδή δεν κάνεις videoclips; η διανομή τους είναι μπόμπα, τα τραγούδια τους παίζονται στο ραδιόφωνο οι συναυλίες τους φίσκα και planned από την J records πράγμα σύνηθες. πολύ απλά τέτοια αναγνωρισημότητα δεν αποκτάς με word το mouth διαφήμιση και είναι σαφέστατα υποκριτικό να θεωρούν τους εαυτούς τους πολέμιους του συστήματος. αυτό σε περίπτωση που νομίζουν κάτι τέτοιο δηλαδή.

για τους AIC διαφωνώ γιατί δεν βρίσκω τίποτα από αυτά που έχουν κυκλοφορήσει μέτριο. Αλλά αυτό είναι θέμα γούστου.το ότι έχει γελιοποιηθεί η κατάσταση τα τελευταία χρόνια όντως. δες μόνο πόσες μπάντες λάτρεψαν αυτό το δίπολο στα φωνητικά που καθιέρωσαν…

για τους PJ από την άλλη κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι πολεμάνε το σύστημα, αλλά ποτέ δεν υπέκυψαν και σε αυτό. Υπήρξαν πάντα μια μπάντα που πρώτιστα κάλυπτε τις καλλιτεχνικές της ανάγκες. Από όποια πλευρά και αν το δεις οι PJ δεν θυσίασαν ούτε στο ελάχιστο τη ποιότητά τους ως καλλιτέχνες συνολικά και ταυτόχρονα διεύρυναν τους οπαδούς τους. Δεν είναι και πολύ εύκολο αυτό.

Καταλαβαίνω τι μου λες για Pj απλά πιστεύω πως οποιαδήποτε μπάντα ηχογραφεί για πολυεθνική κάποια στιγμή υποκύπτει στο σύστημα. Δίχως να είναι απαραιτήτως κακό κάτι τέτοιο, άλλωστε η πολυεθνική θα βγάλει λεφτά από τα όργανα τους, τα μέσα ηχογράφησης, το φαγητό τους, το σπίτι κτλ. Αυτό είναι ένα άλλο θέμα όμως.

Για να επιστρέψω και πάλι στους Pj, πιστεύω έχουν κάνει μπόλικες λανθασμένες ενέργειες. Κυκλοφορίες 25+ συναυλιών σε cd, συμβιβασμό με την Τicketmaster την οποία είχαν μπουκοτάρει και έσερναν για πάμπολλα χρόνια, το πρόσφατο reissue των 100φεύγα ευρώ, ακριβές τιμές σε συναυλίες τους όταν ειδικά θεωρείσαι κατά της εγκμετάλευσης του μουσικόφιλου κοινού κτλ. Μουσικά ίσως να μην σήκωσαν μύγα στο σπαθί τους, σαν καλλιτέχνης όμως (το οποίο έχει να κάνει και με την εν γένει στάση σου και όχι μονάχα με την δημιουργία σου) είχαν/έχουν μπόλικα foul.

surfer rosa
ξεκολλα λιγο απο τη συγκριση underground με mainstream

σε ολα τα ειδη υπηρχαν μπαντες που αξιζανε αλλα δεν τυχανε της αναλογης προβολης και στηριξης απο τα media

θα πρεπει να βγαλουμε ολες τις μπαντες που γινανε γνωστες μετριες ή υπερεκτιμημενες???

και μην συγκρινεις τους aic με τις υπολοιπες “grunge” μπαντες
δεν ανηκανε εξολοκληρου σε αυτο το ειδος

το διπολο των συγκεκριμενων τραγουδιστων που αναφερει και ο outshined ειναι μοναδικο
και οι 2 κατειχαν χαρισματικες φωνες και ειχαν το ταλεντο να γραφουν φοβερα κομματια

α) Ποια σύγκριση underground με mainstream; πότε έκανα κάτι τέτοιο στο συγκεκριμένο thread;

β) Στο θέμα ‘‘υπερεκτιμημένη μπάντα’’ εκφράζω την δική μου οπτική καθάρα. Δεν με ενδιαφέρει αν προβλήθηκαν από τα media περισσότερο ή λιγότερο για να εκφράσω αυτήν μου την άποψη. Το κάνω με καθαρά μουσικά και υποκειμενικά κριτήρια. Αν δεν αρέσει σε κάποιον η γνώμη μου, ε τι να κάνουμε τώρα να την αλλάξουμε;

γ) Δεν συγκρίνω τους Aic με καμμία grunge μπάντα γιατί πολύ απλά το grunge δεν υπάρχει επί της ουσίας και κανένας δεν έμοιαζε με κανέναν. Αν θες το συνεχίζουμε αλλά θα βγούμε οφτόπικ.

δ) Μίλησα εγώ για το δίπολο; Μ’αρέσει αν ρωτάτε κάτι τέτοιο.

Oι πιο υπερεκτημενοι της grunge σκηνής (και για λογους οχι τοσο μουσικoύς) ειναι οι Nirvana…:slight_smile:

δεν ήμουν εκεί, αλλά από ότι λέγεται όταν έσκασε το Bleach ήταν μεγάλη η επιρροή που άσκησε.
μετά τι να πεις για τα Nevermind και In Utero. Το Incesticide είναι b-sides και λογικό να έχει fillers. Το Unplugged είναι ορισμός για το είδος του.

Surfer, κάθε φορά που εκφράζεσαι βγάζεις ένα σχετικό ελιτισμό, που κάποιοι το εκλαμβάνουν θετικά ως καλύτερη γνώση και κάποιοι αρνητικά ως επιτηδευμένο.

Το θέμα δεν είναι αν σου άρεσε το δίπολο, αλλά να αντιλαμβάνεσαι ότι το credit για τέτοια φωνητικά που πολλοί προσπάθησαν να εφαρμόσουν μετά (όπως π.χ. οι SOAD) το έκαναν πολυ επιτυχημένα και το έφεραν στην επιφάνεια οι AIC. Είναι από τους λόγους που είναι επιδραστική, άρα και σημαντική μπάντα.

επίσης, αν είναι να γίνεται κουβέντα, δεν έχει σημασία να βγούμε offtopic. σιγά τις τυπικότητες με τα on topic ρε παίδες…

@surfer rosa

στο συγκεκριμενο θρεντ δεν εχεις αναφερει τιποτα

αλλα γενικα εχω την εντυπωση οτι μιλας “αποδοκιμαστικα” για τις μπαντες που γινανε γνωστες και κυκλοφορησαν δισκους απο πολυεθνικες και για τους οπαδους τους που δεν ψαχτηκανε παραπανω για να ακουσουν τις μπαντες που ανα καιρους αναφερεις.

Αδερφέ καμμία νύξη ελιτισμού. Το ιντερνετ talking γενικά είναι παρεξηγήσιμο. Ούτε να διδάξω, ούτε να φανώ ούτε τπτ. Τις απόψεις μου λέω σε τόπικ που τυγχάνουν της προσοχής μου. Σόρρυ που δεν κοτσάρω κανένα smiley παραπάνω αλλα άλλη φορά θα γίνει και αυτό αν νιώθει κάποιος ότι χρειάζεται. Επίσης τα γράφω όλα σε πολύ χαλαρά. Μην προτρέχεις, στο είχα ξαναπεί όταν με είχες ξαναχαρακτηρίσει παρομοίως. Εύχομαι να γίνουν κατανοήτα αυτά που γράφω.

Συνεχίζω τώρα. Δεν έχω ψάξει την επιρροή του δίπολου φωνητικών και προσωπικά δεν το θεωρώ και καμμία τρελή καινοτομία. Αν δομικά χώρεσε σε τραγούδια επιφανών καλλιτεχνών που το δανείστηκαν στην συνέχεια, thumbs up. Αλλά και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατό να σταματήσω να θεωρώ υπερεκτιμημένη την μουσική ενός καλλιτέχνη λόγω ενός τέτοιου χαρακτηριστικού.

Προς signal-05 :
Μάλλον δεν έκανες σωστά την έρευνα σου γιατί έχω δηλώσει μπόλικες φορές πως γουστάρω συγκροτήματα που ηχογράφησαν ή και εδραιώθηκαν αν θες, σε πολυεθνικές. Ακόμη και στο συγκεκριμένο τοπικ, oι Love Battery ηχογράφησαν δύο δίσκoυς στην Atlas Records και έκαναν μπόλικα videoclips αν αυτό λέει κάτι :

Επίσης υπεραγαπώ την πολυεθνική περίοδο των Husker Du, βρίσκω το Goo ως το καλύτερο Sonic Youth album, το Inhaler (RCA) των Τad το θεωρώ έναν από τους καλύτερους δίσκους των '90s, χτυπιέμαι με Smashing Pumpkins κ.ο.κ. Παραδείγματα μπορώ να αναφέρω άπειρα και σε καθαρά μουσικό επίπεδο αν δεν θέλεις να τα βλέπεις σο be it. H σχετική εύνοια που δείχνω σε καλλιτέχνες που αψηφούν τους κανόνες της καθώς πρέπει δισκογραφίας, βασίζεται σε απλά και καθημερινά πράγματα για τα οποία έχω αναφερθεί και θα συνεχίσω να αναφέρομαι όταν μου δίνεται η ευκαιρεία.

Το αν δεν γνωρίζεις αυτά στα οποία αναφέρομαι (πολυεθνικές κυκλοφορίες), δεν έχει να κάνει με το ότι είμαι ψαγμένος αλλά με το ότι προσπαθώ να ενημερώνομαι πριν πω ότι μου κατέβει. Και όχι, δεν το λέω ελιτιστικά αυτο, να ορίστε :?

Εμπάς περιπτώση εύχομαι να εξελλιχθεί σε μία όμορφη κουβέντα αυτό εδώ που κάνουμε. Απλά αποφύγετε τους χαρακτηρισμους και όλα θα πάνε καλα.

Δε νομίζω να είναι υπερεκτιμημένη μια μπάντα που έχει κυκλοφορήσει ένα “Dirt” έτσι;
Για τους PJ τα 'χουμε πεί επανειλλημένως, τεράστιοι μέχρι το Yield, μετά κάπου εγκλωβίστηκαν. Και πάλι όμως δεν τους λές υπερεκτιμημένους όταν έχουν βγάλει “Ten”, “VS”, “Vitalogy”.
Οι Soundgarden πάντως εξακολουθούν να 'ναι οι κορυφαίοι όλων.

Το οτι ο πολύς κόσμος δεν ασχολείται με TAD ή Sonic Youth ή Melvins που μεσουράνησαν πριν και κατά τη διάρκεια του grunge παροξυσμού, δεν σημαίνει φυσικά οτι δεν είναι αξιόλογοι. Αλλά και πάλι οι παραπάνω δεν είναι ακριβώς grunge.

Τέλος, οι Nirvana τεράστιοι.-

edit: Lol, ήδη ανέφερες τους TAD.

Τρελαίνομαι για Τad, είχα κάνει μία συνέντευξη με τον Tad Doyle ¨οταν κυκλοφόρησε το εξαιρετικό documentary τους. Δεν είναι τίποτα το σπουδαίο βέβαια αλλά αν ενδιαφέρεσαι πες να σου στείλω τα links.

Πιστεύω πως πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι εστί grunge. Προσωπικά δεν το θεωρώ μουσικό ιδίωμα. Ίσως μία μουσική συγκυρία να είναι σωστότερο, αλλά και πάλι αδυνατεί να ερμηνεύσει τις διαφορές μεταξύ των συγκροτημάτων. Τόσο μουσικά όσο και ιδεολογικα σε πολλές περιπτώσεις. Γνωρίζουμε άλλωστε πως κάθε ενδιαφέρον μουσικό ‘‘κίνημα’’ καλουπωνόταν για τις ανάγκες του τύπου περισσότερο. Το κίνημα σε εισαγωγικά, παρακαλώ να το προσέξετε αυτό.

@surfer rosa

οκ δεν εχω διαβασει ολα τα ποστ σου
απλα οπου επεσε το ματι μου διαβαζα σχολια του υφους που προανεφερα

anyway

κοιτα για τη συγκεκριμενη μπαντα
ειτε ειχα ακουσει μπαντες σαν αυτες που αναφερεις ειτε δεν ειχα ακουσει
δεν θα αλλαζε η γνωμη μου
πολυ απλα γιατι οι aic ξεχωριζαν απο τις υπολοιπες μπαντες (μαζι με τους soundgarden) λογω του πιο “μεταλ” χαρακτηρα που ειχε η μουσικη τους
γι’αυτο σου ειπα και νωριτερα μην τους συγκρινεις με τις αλλες μπαντες
αλλιως ηχουνε στα αυτια σου που ακους πολυ το συγκεκριμενο ηχο
και αλλιως στα αυτια μου που ακουω επι το πλειστον μεταλ

καλη ή κακη μπαντα ειναι υποκειμενικο

αλλα το αν ειναι δικαιως εκει που ειναι ειναι αντικειμενικο
γιατι μπορει να κρινεις την επιδραση τους
πχ
τους εχουν διασκευασει μπαντες ασχετες με τη μουσικη τους (grave,opeth)
και τραγουδιστες οπως
keenan,anselmo,hetfield και αλλοι
εχουν αναλαβει φωνητικα σε διαφορες συναυλιες
αυτα δηλωνουν οτι μια μπαντα ειχε επιδραση στη μουσικη σκηνη
αφησε το στιγμα της

Εδώ κοτζάμ Theater τους διασκευασαν…Τι λεμε τωρα?:!: