Αlice in Chains

αγαπημενο grunge συγκροτημα. Ο layne staley πολυ ιδιαιτερη μορφη και καταπληκτικος τραγουδιστης. Βγαζουν και καινουργιο δισκο. Μακαρι να ειναι καλος. Παντως ο duvall καμια σχεση με staley

tous agapisa san sygkrotima!!! facelift kai dirt diskares!!! to unplugged ap ta kalytera pou xoun vgei!!! kai o layne toso wrea foni!!! an kai gia mena kanan malakia pou kanan reunion me ton duvall… toulaxiston ws timi ston staley tha eprepe na min xsanaenwnontan…

Το καινούριο κομμάτι με απογοήτευσε…:expressionless:

Ο καινούριος στο μικρόφωνο είναι πάρα πολύ λίγος… και το λέω με συμπάθεια.
Αλλά.

Το κομμάτι έχει καλές ιδέες αλλά συνολικά είναι απλώς αδύναμο.

Άλλο μείον η πολύ μοντέρνα, “συμπιέσμενη” παραγωγή… Ναι μεν βαράει ο ήχος, αλλά είναι πολύ άψυχος για Alice In Chains, καθόλου οργανικός, 90’s grunge, πιό πολύ 00’s heavy…

Και μένα δε μ’άρεσε το νέο τραγούδι τους. Το πιο κοντινό που μπορώ να σκεφτώ είναι η ατμόσφαιρα των “Again” & “Grind” αλλά και πάλι, το νέο φαίνεται πως δεν έχει αυτό το κάτι παραπάνω που είχαν σχεδόν όλα τα τραγούδια εποχής Staley. και δεν εννοώ από φωνητικής πλευράς μόνο. Ελπίζω τα υπόλοιπα να μην είναι στο ίδιο ύφος.

δυστυχως κι εγω ακουσα το καινουργιο τους. Δεν μου καθεται καθολου καλα, ειδικα τα φωνητικα. Ο duvall ειναι συμπαθητικος αλλα δεν ειναι staley. Και δυστυχως γι’αυτον ολοι θα τον/τον συγκρινουμε με τον staley. Καλυτερα γι’αυτους κατα τη γνωμη μου θα ηταν να αλλαξουν ονομαγιατι καλως η κακως οι alice in chains ειναι συνδεδεμενοι με τον staley.

Τι να κανουμε?Τα $$$ δε πεφτουν μ’αλλο ονομα βλεπεις.

Κριμα και παλι κριμα.:frowning:

αμαν! γλυκαθηκαν απο το τουρ με τον ντουβαλ. ε τι να κανουμε alice in chains=layne staley ειναι κριμα να βγει με υπο το ονομα alice in chains

το κομματι to βρηκα πολυ καλο αλλα οντως δεν επρεπε να βγει σαν alice in chains

Απο τετοιες ιεροσυλιες να φαν και οι κοτες.

Το μονο που καταφεραν ηταν να μπουν στο ιδιο καζανι με κατι Thin Lizzy,Doors,Queen που κατεστρεψαν τον ιδιο τους το μυθο.

Live οι σημερινοι AIC ισως να μπορουσαν ν’αντιμετωπιστουν ως ενα απλα καλο cover band του εαυτου τους.Studio ομως ουτε γι’αστειο.

Πολύ μέτριο τραγούδι. Ίσως να μην έμπαινα καν στον κόπο να το ακούσω μέχρι το τέλος αν δεν υπήρχε μπροστά το όνομα Alice in Chains.

Εμένα πάντως το κομμάτι μ’ άρεσε! Και δεν το περίμενα!

Για να δούμε τι θα πει κι ο δίσκος…

Τώρα αν θα έπρεπε να χρησιμοποιούν το όνομα ή όχι… ε, έχουμε δει και χειρότερα!

Το τραγούδι το έχω ακούσει 2 φορές και δεν με κέρδισε. Δεν με έψησε για κάποιο λόγο.

Τώρα όσον αφορά το όνομα, οι εξηγήσεις του Cantrell προσωπικά μου είναι αρκετές.

Εκεί που θέλω να σταθώ είναι στην άποψη (αρκετών) ότι AIC ήταν ο Staley.

Επειδή αποτελούν αγαπημένη μπάντα πολλά πολλά χρόνια, στο βαθμό που έχω ασχοληθεί, αν υπήρχε πάντα ΕΝΑΣ μπροστάρης στους AIC αυτός ήταν ο Cantrell. Οι AIC είναι το δικό του πνευματικό παιδί, είναι ο συντριπτικά κύριος συνθέτης της μπάντας και ο ιθύνων νους.

Χωρίς να μειώνω τη συνεισφορά του Staley, που ήταν σημαντική και μουσικά αν μεταξύ των 2 έπρεπε κάποιος να πάρει το 51% έστω αυτός είναι ο Cantrell.

Ok, μαζί σας όταν μπαίνει αυτή η φωνή του είναι το κάτι άλλο, αλλά ας μην μπουμε στη διαδικασία να καταδικάσουμε τη second chance που αναζητά ένας, τουλάχιστον τίμιος, μουσικός. Μην ξεχνάμε πως ενεργοποίησε τους AIC την επόμενη μέρα του θανάτου του Staley.

Ελπίζω να διαψευστώ αλλά το album δε περιμένω να με συγκλονίσει. Από την άλλη η ελπίδα να περιμένω να τραγουδήσω κάποια από τα τραγούδια τους σε κάποιο live είναι ωραία.

borei o cantrell na xei grapsei ta pio polla tragoudia apo AIC… gia mena borouse na ta xe grapsei kai ola alla otan exeis ena tragoudisti san ton layne apla dn boreis na ton antikatastiseis!!!

Ο ηχος θυμιζει αρκετα το τελευταιο studio album τους…περα απο το γεγονος οτι φωνητικα σαν του staley δεν προκειται να εβρισκαν οι AiC θεωρω οτι τα φωνητικα του duvall ειναι τουλαχιστον αξιοπρεπη.περιμενω ολον τον δισκο για να βγαλω αποψη παντως βλεπω θετικα την προσπαθεια τους αν και ο jerry ειναι μεγαλος μουσικος και θ ακανει καλη δουλεια…

+1 στον outshined, δε χρειάζεται καν να εντρυφήσεις στο ήχο τους, μια απλή ματιά στα booklets τους φτάνει. Ο Staley έγραφε ελάχιστα, και μην ξεχνάμε ότι και ο Cantrell τραγούδαγε σε πάρα πολλά κομμάτια, και μάλιστα στο τελευταίο και σε πρωταγωνιστικό ρόλο.

Άκουγα συμπτωματικά σήμερα στο αυτοκίνητο το live τους και συνειδητοποίησα για άλλη μια φορά πόσο θεός ήταν ο Layne. Απλά ανατριχιαστικός…
'Οσο για το νέο κομμάτι, στο A looking In View αναφέρεστε? Δεν είναι άσχημο αλλά όχι και κάτι φοβερό…

Άκουσα το κομμάτι μετά από προτροπή φορκμπόυ και μου άρεσε αρκετά θα έλεγα. Συμφωνώ μ’ αυτά που είπαν dexter-leper πιο πάνω. Πάντως δεν έχω την απαίτηση να βγάλουν ένα dirt ΙΙ, αλλά κάτι φρέσκο. Και σαν τέτοιο μου ακούγεται το νέο τραγούδι. Ο Staley δεν αντικαθίσταται εύκολα, αλλά ο Ντουβάλ είναι παραπάνω από αξιοπρεπής.

Μα τα φωνητικά δεν είναι άσχημα… Το τραγούδι όμως είναι μέτριο…

:respect:
Το άκουσα χθες που διάβασα το ποστ σου και μου άρεσε αμέσως…Πολύ ωραίος δίσκος, ειδικά με το Wake up χάζεψα…

seattle blues, baby!!!

Lifeless dead απο τα αγαπημενα!!αλλα μετραει ολο!8)