Linkin Park

Πες τα! Τα έχουμε ισωπεδώσει όλα ρε. Όποιο συγκρότημα έχει ηλεκτρική κιθάρα το βαφτίζουμε μέταλ.

Συνέλθετε:!:

Γιατί ρε παιδιά τόσο άγχος για τις ταμπέλες και γιατί σώνει και καλά να ανήκουν σε μία μόνο ταμπέλα; Από περιέργεια δηλαδή…

Άγχος, άγχος!
Πολύ άγχος…

οκ.μια παραμορφωση δεν σε κανει.οι κραυγες σε κανουν?
τελικα τι σε κανει μεταλ να ξερουμε και εμεις που ειμαστε ασχετοι απο μεταλ.
γτ δεν σας κανει ο ορος αλτερνατιβ μεταλ η nu metal δεν μπορω να καταλαβω.και γτ οι deftones να ειναι nu και οι κορν το ιδιο και να μην ειναι οι λινκιν?

και γιατι ο παο να μην παρει το πρωταθλημα?:stuck_out_tongue:

εγω παντως τους korn τους νομιζω διαφορετικους σε σχεση με τους πορκ

Γιατί όσοι είναι μέταλλα είναι αυτομάτως και μάγκες και ψαγμένοι…

\m/

ε ναι… Ξέρω και εγώ; Θα μολυνθεί το μέταλ αν κάποιος πει πως παίζουν και μέταλ οι linkin. Και οι limp παίζουν και μέταλ (επειδή το είδα κάπου) και πολλοί καλλιτέχνες παίζουν και μέταλ. Ιδίωμα και τεχνοτροπία είναι ξέρετε. Όχι τίτλος τιμής ή κάτι που το αποφασίζεις με ντετερμινιστικά κριτήρια. Δε μπορείς να πεις αυτοί είναι 43,5% μέταλ και εκείνοι είναι 33,3% μέταλ και πάει λέγοντας. Χαλαρώστε και ακούστε τους δίχως να παλεύετε να τους εξηγήσετε. Μουσική είναι. Μη το κάνετε αγγαρεία.

Αυτά από εμένα…

Φίλε karvou, δενέχουμε άγχος για “μόλυνση του metal” (εγώ προσωπικά δεν είμαι μεταλάς, δεν έχω attitude metalά ούτε ακούω αποκλειστικά metal).

Aπλά δεν μπορούμε να χώνουμε μέσα στην κατηγορία groups που δεν έχουν ίχνος metal στη μουσική τους. Τι κι αν έχουν 2-3 powerchords στα κομμάτια τους; Έχουν solo; Ποιο απ’τα συγκροτήματα που κατά κοινή παραδοχή έχει djλίκια και 18721412 samples στη δισκογραφία του;

Ας μιλήσουμε καλύτερα με παραδείγματα. Πάρτε για παράδειγμα τους Rage Against The Machine. Μπορεί να μην παίζουν metal με την κλασική έννοια του όρου σίγουρα όμως έχουν ψήγματα metal στη μουσική τους. Γι’αυτό δε θα’ταν λάθος να τους βάλει την ταμπέλα Alternative Metal, κι ας έχουν rap φωνητικά ή ό,τι άλλο να’ναι. Η μουσική μας ενδιαφέρει (αυτό πάει στα screams που λέει ο Wise…).

Eγώ συμφωνώ να ξεχάσουμε τις ταμπέλες και να ακούσουμε μουσική αλλά κάποια πράγματα καλό είναι να μην τα ξεχνάμε…

Και ο ΠΑΟ θα πάρει πρωτάθλημα!!!11έντεκαψ0μ1!

τα σόλο κάνουν το μέταλ; Ή είναι ροκ όποιος έχει djλικια και 18721412 samples στη δισκογραφία του; Κάπου σε χάνω…

ρε παιδες ελεος ανοιξτε και κανα ιντερνετ?nu metal για σας μπορει να μην ειναι μεταλ αλλα ειναι υποκατηγορια!οι λινκιν παρκ ειναι σαυτη την κατηγορια και ειναι nu metal γτ αν ειχατε ψαξει nu metal ειναι ενα μουσικο ειδος που μπερδευει στοιχεια γκραντζ,αλτερνατιβ μεταλ! ,groove metal με hip hop.
το νιου μεταλ δινει εμφαση στο ρυθμο,στη διαθεση και στη μελωδια(leviathan)
συχνα στο νιου μεταλ χρησιμοποιουνται ρυθμικες κιθαρες που παιζονται με παραμορφωση(distortion…)

και αλλα πολλα που βαριεμαι να γραφω…ειπα να μιλησω με επιχειρηματα!:stuck_out_tongue:

γμτ θελω να γινω τρου μεταλλο!!δεν μπορω αλλο!!τι να κανω???το βρηκα!παω να ακουσω μεταλλικα!! \m/
τα λεμε μετα μεταλλαδες μου!

Βασικά έτσι όπως το διατύπωσα αυτό για τα solos, με το δίκιο σου δεν κατάλαβες τι θέλω να πω… λάθος μου…
Εννοώ ότι θα’ρθει σίγουρα κάποιος και θα πει ότι “οι LP έχουν solo, πώς δεν είναι metal; Έχουν βαριές ηλεκτρικές στο Given Up, πώς δεν είναι metal;”.

Τώρα το ξαναβλέπω αυτό που έγραψα και κάτι λείπει… Χίλια συγγνώμη, μετά από 3 ώρες διάβασμα ταλαντώσεις δεν άντεξα :p. Karvou λάθος μου και πάλι…

Συμπληρώνω αυτά που λείπουν απ’την πρόταση:

“Ποιο απ’τα συγκροτήματα που κατά κοινή παραδοχή παίζουν μουσική με ρίζα το metal έχει djλίκια και 18721412 samples στη δισκογραφία του;”

Wise, απ’τη wikipedia ξέρω κι εγώ ν’αντιγράψω (και να μεταφράσω άμα θες…):
"Nu metal (sometimes named new metal, neo metal, numetal, nü metal or ñu metal) is a musical genre that emerged in the mid 1990s which fuses influences from grunge[2] and alternative metal with funkcore, hip hop and various heavy metal genres, such as thrash metal and groove metal.

Nu metal music emphasizes mood, rhythm, and texture over melody. Often, nu metal songs use rhythmic, syncopated riffs played on distorted electric guitars with strings detuned to lower pitches to create a dark and thick sound."

So what? Για μένα και για πολλούς άλλους οι Linkin Park δεν έχουν ίχνος metal στη μουσική τους. Ειδικά ο τελευταίος τους δίσκος δεν θα λεγόταν με τίποτα metal.

Ο τελευταίος δίσκος ήταν αισχρός ούτως ή άλλως…

Αισχρό / για τα σκουπίδια δεν τον λες, κάτω του μετρίου… ναι. Βασικά, εδώ είναι υποκειμενικό το ζήτημα, αλλά και για μένα και για πολλούς άλλους το συγκρότημα κακώς προτίμησε να αλλάξει μουσικά μονοπάτια βασιζόμενο αποκλειστικά στην απήχηση που’χει σε ένα Χ target group, βγάζοντας κάτι τόσο τυποποιημένο και ανέμπνευστο.

Δεν λέω δηλαδή ότι κύριος σκοπός τους ήταν το κέρδος, αλλά μάλλον μπήκε και αυτό στη μέση. Ή μπορεί απλά να είναι συνθετικό αδιέξοδο.

Όχι και αισχρός…

Κατωτερο απο τα 2 πρωτα το Minutes To Midnight, αλλα δεν σημαινει πως δεν ειναι και καλος δισκος. Απλα εχει λιγοτερες δοσεις “πορωσης” μεσα και ισως αυτο ξενιζει τους φιλους της σκληρης μουσικης. Φανταζομαι οτι αμα εβγαζαν κατι στο στυλ των 2 προηγουμενων δισκων τα σχολια εδω μεσα θα ηταν του στυλ “Μια απο τα ιδια… ειναι εμπορικοι και δεν αλλαζουν στυλ” κτλ… Μην υποτιματε κομματια οπως το Shadow Of The Day και το Little Things Give You Away:wink: Αντιθετα, θαψτε το Leave Out All The Rest με ευκολια:p . Αυτο το κομματι λες και ακους boy band ειναι ρε γμτ. Οταν ακουσα το MTM 1η φορα, μετα την πορωση της εισαγωγουλας και του Given Up το Leave Out All The Rest με ξενερωσε απιστευτα, παλι καλα που ακουλουθουσε Bleed It Out μετα

Και πάλι κάπου το χάνεις. Το παραπάνω δεν αποκλείει το γεγονός να παίζουν και μέταλ. Το να παίζουν πολλά διαφορετικά είδη ταυτόχρονα γιατί το αποκλείες?

Εγώ είχα δει το 2006 τους Archive και είχαν και dj και samples και από όλα και σε κάποιες στιγμές μετάλιζαν πάρα πολύ και δεν ήταν εγκλωβισμένοι μουσικά στο trip hop και στη λοιπή ηλεκτρονική σχολή. Ίσα ίσα ,το ότι έχουν βάλει επιπλέον στοιχεία στη μουσική τους (dj, samples, κλπ) υγιές είναι και όχι κριτήριο για να τους πετάξει εκτός ενός ιδιώματος.

Για παράδειγμα και οι Beastie Boys έχουν αυτά τα στοιχεία. Τι θα έπρεπε δηλαδή να πούμε; Πως δεν υπήρχε άλλο ροκ συγκρότημα με αυτά τα στοιχεία, άρα οι Beastie κακώς θεωρήθηκαν ροκ; (τυχαίο παράδειγμα οι Beastie, μπορεί άλλοι να τα χρησιμοποιούσαν και πιο πριν)

ο τελευταιος τους δισκους δεν ειναι metal,ειναι hard rock/alternative rock.oi 2 πρωτοι εχουν στοιχεια μεταλ και ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ σαν μεταλ.nu metal,rap metal η οπως αλλιως θες πες το.

hard rock?ε?δεν νομιζω…

Ρε γελάνε και οι πέτρες με αυτά που ακούμε εδω μέσα…

Hard rock?? Ρε φίλε linkin, έχεις ακούσει ποτέ σου hard rock? Αμφιβάλλω. Σιγά μη παίζουν και ψυχεδελικό ροκ. Ξυπνάτε ρε

συμφωνω απολυτα ειδικα εγω που το ειναι το αγαπημενο μου ειδος…οι πορκ?hardrockades?