Linux

Aν και υπαρχει σχετικο thread λεω να ανοιξω αυτονομο μονο για linux…οσοι πιστοι προσελθετε…

Προσωπικα εχω δοκιμασει Οpen Suse, Fedora και κατεληξα σε Ubuntu 7.10…λεω να δοκιμασω τωρα να περασω την νεα εκδοση ΚDE 4 εναντι του gnome, aν και το εχω βολευτει το τελευταιο.

Εγώ πάλι έχω παίξει με αρκετές διανομές και έχω καταλήξει στο μπουμπούντου.

εγω οταν δοκιμασα kubuntu το KDE(το 3)μου την εδωσε πολυ…μεσα στο μπαγκ ηταν…καμια σχεση με το gnome…
πλεον χρησημοποιω μονο ubuntu(και σε πολυ ελαχιστες περιπτώσεις windows.),και εχω ξεχασει τι παει να πει κολλημα,10 ωρες αναμονη κτλ κτλ κτλ…αλλο που το compiz ειναι ολα τα λεφτα…

Έχω δοκιμάσει Suse, Fedora αλλά κατέληξα Debian. Στη δουλειά χρησιμοποιώ Fedora (δεν μπορώ αλλιώς). Το δυστύχημα είναι ότι από τα Windows (στο σπίτι) δεν μπορώ να απεμπλακώ με τίποτα. Λόγω έλλειψης κάποιων προγραμμάτων αλλά και μη υποστήριξης της κάρτας ήχου μου. Πάντως για να βάλει κάποιος Linux πρέπει να είναι σε μια από τις εξής κατηγορίες:

  1. Προγραμματιστής (Για να κατεβάζεις και να τροποποιείς τον κώδικα οποιοδήποτε προγράμματος και για να είσαι μόνιμα σε προγραμματιστικό περιβάλλον)
  2. Δικτυάς
  3. Να θέλει το σύστημα του για την εργασία του => σταθερότητα,ταχύτητα
  4. Πορωμένος
  5. Τζαμπατζής
  6. Αν δεν είσαι στις παραπάνω κατηγορίες και έχεις linux είσαι μαζοχιστής :slight_smile: :slight_smile:

Έχω μόνο Linux Ubuntu 7.10. Είμαι στην κατηγορία 4 αν και πλέον μου εχει περάσει η μεγάλη πόρωση πού χα με τα πισιά (ίσως γιατί όσο και αν το κυνήγησα να το κάνω επάγγελμα δε μου έκατσε… anyway). Το βασικότερο είναι ότι έχω ξεχάσει τί θα πει antivirus κλπ. Και η σταθερότητα φυσικά.

δεν ειναι ακριβως ετσι…πιστευω οτι ολους του νοιαζει το συστημα τους,να μην κανει 10 ωρες να ανοιξει,να μην χρειαζονται 2gb ραμ για το τιποτα,να μην πρεπει να βαλεις κατι πειρατικο,να μην θες αντιβαιρους,να να να…γιατι μοζοχιστης???
δεν ξερω αμα εχειw δοκιμασει ubuntu(μηπως εννοεις αυτο οταν λες debian??) αλλα αυτη η εκδoση εχει φτιαχτει για το μεσο χρηστη(αφου και 1 εκ των σποτ τους ειναι ubuntu:Linux for humans…)
σχεδον ολα ειναι ετοιμα…πολυ μεγαλη συμβατοτητα,πολυ ομορφο και εντυπωσιακο περιβαλλον και πολλα αλλα???
απλα στην αρχη πρεπει να παιδευτεις με καποια νεα πραγματα και ισως να χρειαστεις και μια μικρη βοηθεια,αλλα οχι κατι το σπουδαιο…
μηπως τα 2 τελευταια που ειπες ειναι καπως ακραια???

δειτε και αυτο…μονο στο ελλαδισταν κανουνε στα σχολεια μλκιες…
http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2090444&postcount=1

Δεν νομιζω φιλε stathis21. Δεν εχω βαλει ubuntu αλλα οσο ευχρηστο και να ειναι σιγουρα εχει προβληματα. Ας αναφερω ενα. DRIVERS. Οσο καλο και να ειναι το linux αν δεν αποφασισουν οι εταιριες hardware να φτιαξουν drivers η κατασταση δεν θα βελτιωνεται. Να το κανει τι καποιος να βαλει linux ο οποιος δεν ειναι στις κατηγοριες που ανεφερα και δεν μπορει π.χ. να ακουσει μουσικη στον υπολογιστη επειδη δεν υποστηριζεται η καρτα του; Το 10 ωρες να ανοιξει και τα 2GB RAM ειναι υπερβολες. Και δεν χρειαζεται σιγουρα να βαλεις κατι πειρατικο. Αγορασε το αλλιως μπες στην κατηγορια Τζαμπατζης. :slight_smile: Επισης το οτι δεν χρειαζεται anti virus οι λογοι ειναι απλοι. Ειναι τοσο μικρο το κομματι της πιτα που αναλογει στο linux που οι hackers δεν ασχολουνται με αυτο.

Υ.Γ: Debian χρησιμοποιω και εννοω το ιδιο. Απλα το ubuntu βασιζεται στο Debian

Να χαιρετήσω και εγώ τους λινουξάδες του forum.
Εδώ και ένα χρόνο χρησιμοποιοώ αποκλειστικά Linux. Ο σταθερός έχει openSuse 10.3, ενώ στο φορητό έχω τα Kubuntu 7.10. To compiz όντως είναι τρομερό!! Και όσοι δεν είσαστε ευχαριστημένοι, δείτε κάποια plugins και πώς μπορείτε να τα εγκαταστήσετε.
Αν και ανήκω στην κατηγορία 1, πιστεύω οτι το Linux έχει κάνει τεράστια άλματα προόδου από το 2005 που ξεκίνησα δειλά-δειλά να το χρησιμοποιώ εγώ.
Χρειάζεται βέβαια κι άλλη προσπάθεια (να είναι περισσότερο user-friendly, αλλά και να υπάρχει ομαλότερη μετάβαση από τα Windows), αλλά ας μην ξεχνάμε οτι είναι ένα λειτουργικό σύστημα το οποίο (αυτό καθ’εαυτό) φτιάχτηκε στον ελεύθερο χρόνο κάποιων ατόμων.

Σκεφτομαι να βαλω και εγω Linux στον υπολογιστη μου!
Δεν ξερω να τα χειριζομαι δεν εχω δοκιμασει ποτε…
Μπορειτε να μου προτεινεται πια εκδοση να βαλω και οτιδηποτε βοηθεια!?
Επισης παιζει μεγαλο ρολο τι συστημα εχεις!?Εχει πολλες απαιτησεις!?

Φίλε WarhearT πες μου πρώτα σε ποια από τις παραπάνω κατηγορίες ανήκεις

Νομιζω οτι ειμαι στην 4 αλλα και λιγο στην 6:p
Εβαλα σημερα τα ubuntu και την εχω καταβρει!!:smiley:
Εχω καποιες δυσκολιες βεβαια και την ψαχνω!!!
Επισης εχω προβλημα με το MyFlash στον FireFox γενικα:(

φιλε μου εδω ημαστε για βοηθεια…το ubuntu θα σου προτεινα…εβαλες απλα το λαιβ σιντι ή το εκανες εγκατασταση???

Το Εκανα εγκατασταση!Απο εκει ποσταρω τωρα!
Για το Flash τι πρεπει να κανω ειμαι τελειος αρχαριος!
Το εκανα εγκατασταση οπως μου ζητηθηκε δλδ οχι manually.
Αλλα στο youtube μου χαλαει την κατω γραμμη στο player.
H γενικα και τα μusic players δεν μου τα εμφανιζει η τα βγαζει ενα λευκο τετραγωνακι η δεν βγαζει τπτ απολυτως!

λοιπον πηγαινε στο add/remove στη αναζητηση γραψε macromedia…και κανε εγκατασταση το macromedia flash player…(γινεται και με αλλους τροπους,αλλα αυτος ειναι ο πιο απλος)
μετα ολα θα παιζουν τελεια…

Λοιπον και εμενα ειχε προβλημα με τα flash παρολο που το ειχα κανει εγκατασταση απο το synaptic. Μπες εδω http://www.adobe.com/shockwave/download/download.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash&P2_Platform=Linux

και κατεβασε το .rpm πακετο, οταν το κατεβασεις και το τρεξεις θα γινει εγκατασταση αυτοματα…οποτε μετα θα τρεχει ανετα τα φλασ αρχεια…επισης θα σε βοηθησει αν εγκαταστησεις το automatix για να εγκαταστησεις χωρις κοπο codecs κλπ, αλλιως απο synaptic.

Ως επαγγελματιας δικτυας/μηχανογραφος, συνεργατης προγραμματιστων, ως πορωμενος power user, αλλα και ως τζαμπατζης μοζοχας που θελει τα συστήματα του να τρέχουν σωστα και σταθερα αρνουμαι να κατηγοριοποιηθω ετσι οπως τα λες.

Δεν χρειαζεται τιποτα απο τα παραπανω να εισαι για να δοκιμασεις μια διανομη linux/BSD/whatever.

Αρκει να εχεις ορεξη για να ανοιξεις νεους οριζοντες στη χρηση του Η/Υ.

Ειναι καιρος μου φαινεται, να ξεκαθαρισουμε οτι οι πολιτικες της Microsoft εχουν καλουπωσει τους χρηστες στα μετρα της, προσφεροντας σε υψηλες τιμες υπηρεσιες που στην open source κοινωνια οχι μονο διατιθενται for free, αλλα και ειναι σε σημαντικο βαθμο υψηλοτερης ποιοτητας απο τις αντιστοιχες της Microsoft. Αν για παραδειγμα, για να στησεις ενα web server στα μετρα της microsoft πρεπει να πληρωσεις licence για τα windows, licence για τον IIS και 2-3 ακομα licences αναλογα με το traffic των web services και πες ακομα και remote administration (vnc), ενω με “μιση” διανομη (λεγε με Damn Small Linux) και ενα Apache μπορεις να το στησεις χωρις να πληρωσεις ουτε μια πενταρα…

και δε μιλαω μονο για τον απλο χρηστη που απλα θελει να γραψει 1-2 κειμενα και να δει καμια 10ρια βιντεα στο youtube, μιλαω και για επιχειρησεις που θελουν να ριξουν τα κοστη τους, μιλαω για οργανισμους που δουλευουν με data centers, μιλαω και για σχολεια που θα επρεπε να διδασκουν την “εναλλακτικη” σκεψη και για ενα κρατος που δεν θα αιχμαλωτιζεται σε παραξενου ειδους συμφωνιες με τη Microsoft, σπαταλωντας ετσι δημοσιο χρημα (που καλλιστα θα μπορουσε να επενδυθει αλλου) μονο και μονο για να ικανοποιησει 2-3 χρηματοδοτες/νταβατζηδες των δημοσιων εργων.

Μια τελευταια λεξη…

ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ…

Η open source φιλοσοφια δεν ειναι τζαμπατζιδικη, δεν ειναι πορωμενη, ουτε και μαζοχα…

Εκφραζει την ελευθερια σκεψης…Την δυνατοτητα επιλογης της χρησης ενος εργαλειου (Η/Υ) αναλογα με τις αναγκες του χρηστη, και οχι τις απαιτησεις της εκαστοτε εταιριας που πουλαει Λειτουργικα συστηματα (Microsoft) η και τα δυο Υπολογιστες/Λειτουργικα (Apple).

οχι το .rpm…τι διανομη εχεις???
τα .rpm,ειναι για fendora και opensuse μου φαινεται…παντως οχι για ubuntu…
για να το κανεις πρεπει να χρησημοποιησης το Alien το αποιο μετατρεπει τα .rpm σε .deb που μπορει να τα τρεξει το ubuntu…(δεν ξερω ομως ποσο καλο ειναι αυτο)…να και λινκ

Elusive_Cure εχεις απολυτο δικιο…αυτο σκευτομουν κι εγω οταν ελεγα οτι ο ορος τζαμπαζτης ηταν ακραιος…
δειτε και αυτο το κειμενο(ειναι αρκετα γνωστο,και 1 παιδι το εχει μεταφρασει)

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=1753467&postcount=1

Μπορει να με διαφωτισει καποιος για το πως να μπω στην κονσολα!?:frowning:
Plzzzz ας πει καποιος!!!:-s

Πως να ανοίξεις terminal εννοείς; Αν έχεις Gnome ψάξε λίγο στα menu πάνω. Στο debian έχει ειδικό menu terminals.

Όταν λέω πορωμένος δεν λέω να έχεις λιώσει από τη καύλα. Εννοώ αυτό ακριβώς. Από την άλλη στο υπόλοιπο post σου φέρνεις παραδείγματα ακριβώς ατόμων που είναι στις κατηγορίες που έβαλα.

2)Δικτυάδες

5)Tζαμπατζήδες (η λέξη τζαμπατζής ήταν υπερβολική αλλά την έβαλα και ολίγον χιουμοριστικά. προφανώς εννοώ αυτούς που δεν θέλουν να πληρώσουν για κάποιες υπηρεσίες)

Το θέμα είναι ότι από τη στιγμή που πολλές εταιρίες hardware δεν γράφουν drivers για το linux, το να απεμπλακείς τελείως από τα Windows αυτή τη στιγμή είναι τις περισσότερες φορές αδύνατο. Αλλά και να κρατάς ένα dual boot μηχάνημα και όταν θες π.χ. να ακούσεις μουσική να κάνεις reboot και να γυρνάς στα windows νομίζω δεν είναι και ότι καλύτερο