Linux

εγω ευτυχως δεν ειχα μεταβατικη περιοδο, τα εβγαλα με τη μια.

Είδα πριν μερικές ημέρες τοRevolution OS ένα ντοκιμαντέρ για την ιστορία του GNU/Linux. Όσοι ενδιαφέρεστε για αυτά τα πράγματα, αξίζει να το δείτε, αν και έχει γυριστεί το 2002 (ή κάπου εκεί) με αποτέλεσμα να μην περιλαμβάνει τις (πάρα, μα πάρα πολύ) ενδιαφέρουσες εξελίξεις των τελευταίων ετών.

Το ανοικτό λογισμικό πήγε χέρι-χέρι με την ανάπτυξη του Internet όπως το αντιλαμβανόμαστε σήμερα -από την μία το internet ήταν η προϋπόθεση για το μοντέλο ανάπτυξης του Open Source, από την άλλη, το Internet δεν θα υπήρχε (τουλάχιστον όχι όπως το εννοούμε σήμερα) χωρίς τα Open Source εργαλεία.

Μία ματιά στα πρώτα βήματα του ανοικτού λογισμικού μας βοηθάει να καταλάβουμε καλύτερα το internet, αλλά και τον σημερινό (για μερικούς) ή αυριανό (για άλλους) κόσμο.
Μπορεί να μοιάζει λίγο υπερβολικό σε κάποιους αυτό, αλλά σκεφτείτε ότι ζούμε στην εποχή του internet. Ο τρόπος που σχεδιάστηκε, οι δυνάμεις και οι ιδέες που επικράτησαν στην ανάπτυξή του, όλα αυτά επηρεάζουν σε σημαντικό βαθμό τον τρόπο που σκεφτόμαστε, επιχειρούμε, αντιλαμβανόμαστε τα δικαιώματά μας -ακόμη και αν δεν το γνωρίζουμε.

Στους ?αμύητους?, το Revolution OS θα επιτρέψει να ρίξουν μία κλεφτή ματιά στον κόσμο του Open Source. Σε όσους έχουν ασχοληθεί, θα θυμίσει αγαπημένες ιστορίες.

Δυστυχώς, το Revolution OS αγγίζει πολύ λίγο την εξαιρετικά πλούσια κουλτούρα των hackers και του ανοικτού λογισμικού, μία κουλτούρα πολύ πλούσια που είναι όμως γνωστή σε λίγους. Ιστορίες που συνεχίζονται επί δεκαετίες, ?μυθολογία? και ιδεολογία που μπλέκονται στην ονοματολογία των προγραμμάτων, των εργαλείων και των projects -?mozilla?, ?apache?, ?gnu?, ?bisson?, ?yacc?, ?more?, ?less? για να αναφέρω μερικά.

έχουν περάσει και εμένα μια-δυο διανομές από τα χέρια μου, αλλά έχω μείνει στο fedora. Η μόνη που αντιπάθησα ήταν το suse, απλά δεν κάνει για μένα… όσο για κατέβασμα, αν και είναι αδύνατο για δισκογραφίες, όταν ψάχνω μεμονωμένα τραγούδια, τα βρίσκω στο seeqpod (totally legit)… και μετά ένα wget στο 99% των περιπτώσεων αρκεί…

Xρησιμοποιω Ubuntu και Fedora απο live cd ώσπου ν αγορασω λαπτοπ να τα βαλω σε partitionς γιατι δε θελω να υπερφορτωσω αυτον τον υπολογιστη

Όσοι ασχολείστε, ρίξτε μια ματιά εδώ, θα σας ενδιαφέρει σίγουρα
http://www.ubuntu-gr.org/story/15-03-09/διαθέσιμο-το-3ο-τεύχος-του-περιοδικού-ubuntistas

Linux ftw. Αποφασισα να ψαχτω λιγο με το συγκεκριμενο Λ.Σ. πριν λιγο καιρο, και γιατι θα ηταν καλο για το αντικειμενο που σπουδαζω και για τη δουλεια μου να τα μαθω αλλα και απο προσωπικη απεχθεια στην αυτοκρατορια του Gates και απο αγαπη για το free λογισμικο.

Eγκατεστησα τα Ubuntu ultimate edition και μπορω να πω οτι μάρεσαν πολυ περισσοτερο απο τα windows. Θελουν βεβαια λιγη εξοικειωση και ειχα ενα προβλημα με τη συνδεση (δεν εντοπιζε με τιποτα το router μου) αλλα οταν τα ξαναεγκατεστησα ηταν ολα μια χαρα. Περιττο να αναφερω οτι δεν εχουν ιους κλπ…
Σε γενικες γραμμες προσπαθω να τα χρησιμοποιω οσο μπορω και να τα μαθαινω περισσοτερο και με βλεπω σε μερικες μερες να τα χρησιμοποιω αποκλειστικα.

Φαε σκατα Microsoft! :twisted:

Στον υπολογιστη μου εχω XP-Ubuntu! Αν δεν ειχα βασικα αυτο το κολλημα με το Dota θα ειχα πεταξει τα ΧΡ μια ωρα αρχιτερα! Απλα μαγεια τα Ubuntu για πολλους κ διαφορους λογους! Ενας απο αυτους ειναι ο ανοιχτος κωδικας του! Αυτο κ μονο λεει πολλα…

Ubuntu κ στο κατεβαστηρι σας! Ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ελεγχος στα downloads!

Ξεθαβω.

Μετα απο δοκιμες σε fedora, kubuntu, opensuse, κατεληξα σε sidux.

Κανονι!Παναλαφρη διανομη, βασισμενη σε debian, ουτε bugs, ουτε τιποτα.Και εχει και kde.

δε βαρεθηκες να δοκιμασεις τοσες διανομες ρε αθεε?
και τοοοοσο μεγαλες διαφορες εχουν μεταξυ τους?

Fedora προβλημα με drivers nvidia, συρσιμο ωρες ωρες

Suse ανοητα bugs

Kubuntu εχω στο λαπτοπ, στο ντεσκτοπ κατι μαλακιες μου βγαζε με την γραφικων

Οποτε για το σταθερο κατεληξα σε σιντουξ και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο αυτο.Κανει και install σε 10 κυριολεκτικα λεπτα

ολα αυτα δεν ειναι βασισμενα στο debian?

Kubuntu & Sidux ναι.

Ιδιως το 2ο

πρόβλημα:
έκανα install τα ubuntu χθες(mac σκάσε), και έχω πρόβλημα με το encoding.
στους υπότιτλους βγάζει ότι να ναι, και επιπλέον όταν κάνω αναζήτηση για ασύρματα δίκτυα, πάλι, ότι όνομα είναι στα ελληνικά, τα βγάζει με τους γνωστούς ότι να ναι χαρακτήρες.
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος??


mac αν πεις να βάλω kubuntu, θα φας πόντο:p

Στο system settings στο languages εψαξες καλα?

Εχεις προβλημα και στο να γραφεις ή μονο στην αναγνωση?

Και επιτελους βαλε kde…

τι εννοείς???:stuck_out_tongue:
Γράφω μια χαρά, απλά υπότιτλους που κατεβάζω και ότι ελληνικό υπάρχει το βγάζει με τους συμβολισμούς. θέλει το greek (iso-8859-7) από ότι έχω καταλάβει, αλλά θέλω να το εγκαταστήσω σε όλο το σύστημα και όχι ξεχωριστά κάθε φορά σε κάθε αρχείο…

Προσωπικά ποτέ δεν θα άφηνα το Gnome για το KDE. Με τίποτα…

Το προβλημα με τους υποτιτλους θα το λυσεις μεσα απο τον player που χρησιμοποιεις.Π.χ. αν χρησιμοποιεις vlc πας επιλογες->υποτιτλοι και εκει βρισκεις την κωδικοποιηση.

+1 ! ___

ναι ναι αυτό το ξέρω και ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα, απλά γιατί να πρέπει να το κάνεις έτσι? πχ μου τη σπάει να βλέπω έτσι τους υπότιτλους όταν τους ανοίγω. έβαλα σε ελληνική γλώσσα το σύστημα και αυτό με τα ονόματα του των ασυρμάτων δικτύων έφτιαξε, αλλά αυτό με τους υπότιτλους παραμένει. Αλλά μακάρι να έβρισκα και άλλο τρόπο καθώς θα προτιμούσα τα αγγλικά…

Xfce εχει δοκιμασει κανεις?