Linux

Nop, ειναι κατηγορια μονη της.Το sidux που ειχα πριν ηταν πανω σε debian.

To arch ειναι λιγο πιο ελαφρυ απο σιντουξ, ψιλοπαλουκι στην εγκατασταση, καθως ολα ειναι απο κονσολα, οποτε ειναι απαραιτητο ενα 2ο pc διπλα για οδηγους κλπ, αλλα απαξ και βγεις σε γραφικο, ειναι παναλαφρο, σταθερο(το sidux ‘εσπασε’ σε ενα upgrade…), και ενημερωμενο με τα τελευταια πακετα.

Ασε που κολυμπώντας εδω στα βαθια, θα μαθεις και 5 πραγματα παραπανω :wink:

Άμα δεν έχει να κάνει τίποτα ο άνθρωπος…
Πάντως ευχαριστημένος είμαι προς το παρών με ubuntu. Το καλοκαιράκι που θα έχω πιο ελεύθερο χρόνο ίσως δοκιμάσω και τίποτα πιο δύσκολο.

εγω βασικα θελω να αλλαξω τα ubuntu αλλα να κρατισω καποια προγραματα και τις ρυθμισεις που εχω κανει σε αυτα

γινεται κατι τετοιο?:stuck_out_tongue:

Το καινούριο Guitar Pro βγήκε και native για linux :afro:

Αυτα ειναι!

Θενξ για το ινφο!

Revolution OS - η επανάσταση του ανοιχτού λογισμικού

Ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον ντοκιμαντέρ που είδα σήμερα. Μιλάνε όλοι οι πρωτομάστορες του GNU/Linux με διάφορες συνεντεύξεις, σχόλια από τους δημιουργούς του γνωστού σε όλους μας σήμερα Linux. 1 ώρα και 25 λεπτά αλλά αξίζει.

Είδα ότι το έχουν αναφέρει και πιο πίσω, αλλά δεν πειράζει, να το ξαναδείτε!

Καταπληκτικό ντοκυμαντερ.

συμφωνω, μου φαινεται και μενα πιο προσιτο στα ματια μου. εστησα ενα σερβερ στη δουλεια για dns και ldap και παει σφαιρα σε θεματα επιδοσεων. χρησιμοποιω open suse 11.3 και γενικα δεν εχω θεματα, απλα με βολευε καλυτερα να τα βαλω με terminal ολα παρα να χρησιμοποιησω το yast το οποιο εχει κακη διαχειριση για μενα. η φαση ειναι οτι αρχισα να πορωνομαι και τωρα λεω να βαλω ubuntu στο laptop μου σπιτι. απλα τραλλαθηκα πως ενας dns windows2000 τρωει τη σκονη στο πολυ χαλαρα απο τον αντιστοιχο του suse που ειναι και Open. μιλαμε για 10πλασια επιδοση…

  1. Τα προγραμματα που εχει το kde, το gnome ουτε με κυαλια 8)

  2. Οι καλυτεροι package managers ειναι ο apt-get και ο pacman.

To oτι το ubuntu εχει τον apt-get, δεν τον κανει και καλη διανομη.

Αν θες κατι απλα να κανεις την δουλεια σου, κατ εμε το debian stable ειναι οτι πρεπει.

Αν θες να ψαχτεις λιγο παραπανω, τοτε arch με τον πολυ καλο pacman.

Επισης μην ξεχναμε σαν desktop enviroment το xfce.

Μπορεί να είναι λίγο κλισέ… Αλλά το gnome είναι για υπολογιστή ο οποίος είναι προορισμένος για σοβαρή/επαγγελματική δουλειά (ή απλά για “σοβαρούς” :stuck_out_tongue: ) ενώ το kde είναι για desktop/ελεύθερου χρόνου pc :smiley:

Όταν μιλάμε για GNOME ή KDE έχω την εντύπωση ότι αναφερόμαστε στο κεντρικό GUI και όχι στα επιμέρους προγράμματα. Και εγώ στο GNOME μου έχω εγκαταστήσει κατά καιρούς kdenlive, digikam, amarok και άλλα. Το GNOME όμως δεν το άλλαξα ποτέ. Και όταν το έκανα γύρισα πολύ γρήγορα πάλι πίσω. (Και να σκεφτείτε ότι προγραμματίζω σε Qt…).

Y.Γ: Το τί bug έχω φάει από το KDE terminal δεν περιγράφεται… :slight_smile:

Κααααααατσε ρε παιδια, τι παει να πει συκρινουμε κεντρικο GUI αλλα οχι τα προγραμματα? :smiley:

Ολα θα τα συκρινουμε σαν πακετο.

Πλάκα μας κάνεις ρε φίλε; :lol::lol: Δεν μπορείς να έχεις gnome και amarok ? Gnome ή ΚDE προφανώς δεν διαλέγεις για να έχεις amarok ή οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα. Εκείναι τα έχεις έτσι κι αλλιώς αν θέλεις…

Προφανως και μπορεις να εχεις.

Μονο που οταν πχ εχεις gnome και περνας αμαροκ, ο αμαροκ τραβαει μαζι του οτι εξαρτησεις χρειαζεται απο το kde.

Αρα χρησιμοποιεις τα libs του kde…

Προφανώς. Ε και;

Ποιο το νοημα να εχεις gnome αν ειναι να εχεις περασει τις μισες libs του kde?

Για να κανει βαρυδι το συστημα?>

Kαθόλου βαρύ δεν γίνεται το σύστημα εγκαταστήσεις κάποια προγράμματα KDE. :wink:

Στο laptop είχα kubuntu για μεγάλο διάστημα και επειδή είδα την τελευταία έκδοση ubuntu και μου καλλιάρεσε έβαλα το ubuntu-desktop και επέλεγα στην αρχή πως να μπουκάρω. Τελικά στο desktop έστησα μόνο ubuntu. Δε μπορώ να εξηγήσω για ποιο λόγο το προτίμησα συγκεκριμένα, αλλά μου κάθησε καλύτερα. Το pidgin πάντως είναι αρκετά τραγικό :stuck_out_tongue: Αλλά τουλάχιστον τρέχει το gimp που στο kubuntu κράσαρε συνεχώς :-s

Emesese για IM Client. Μια χαρά είναι. Εγώ από την αρχή ubuntu έβαλα στο pc, αν και η πρώτη επαφή με linux ήταν στη σχολή με KDE που δεν μου άρεσε σαν περιβάλλον. Ευτυχώς υπάρχουν τα forum και μπορείς να μάθεις πολλά πράγματα. Τώρα θέλω σιγά σιγά να αρχίσω να μαθαίνω c++. Είχα δοκιμάσει και sidux, αλλά kde πάλι οπότε έφαγαν άκυρο + ότι δεν είχαν drivers για το laptop( mac γκούφη μια χαρά έψαξα). Τώρα κατέβασα το virtualbox και θα αρχίσω να δοκιμάζω και άλλες διανομές για να δω τι παίζει, αν και ου διαβάζω ubuntu και ubuntu βλέπω.

Επίσης μπορεί να είναι λίγο άκυρο, αλλά άμα γνωρίζει κάποιος να προτείνει βιβλία ή ιστοσελίδες για διάβασμα σε html, visual basic. Ευχαριστώ προκαταβολικά ε.

Α καλα εισαι μπουφος.

Πως γινεται ρε οταν ο kernel ειναι ιδιος για ολες τις διανομες, να μην λειτουργει η καρτα στη μια και να λειτουργει στην αλλη?

Απλα το ουμπουντου εχει ενσωματωμενους 4000 drivers.Επισης, το οτι στον κουρου κρασαρε συνεχεια το pidgin, και το οτι οταν εβαλα και γω kubuntu, για να δω τι παιζει μετα απο τοσες εκδοσεις, και μου κρασαρε το kmess…ε αντε γεια.

Νταξει εχει 3 καλα το μπουμπουντου, καλο σαπορτ απο διαφορα φορα, πανευκολη εγκατασταση, out of the box δυνατοτητες, και προσιτο προς αρχαριους.

Αλλα…αν εχεις καποιες παραπανω απαιτησεις σαν user, δεν ειναι για πολλα πολλα.

Και δεν θα παω στο αλλο ακρο με διανομες που τις περνας απο το 0.

Μια χαρα και γαμω τις διανομες(που [B]δουλευει[/B] σωστα) ειναι το debian, ειτε το stable ειτε το testing.

Εδω σε ubuntu, αν πας να εγκαταστησεις το kde, μετα δεν αφαιρειται!Και δεν φταιει το kde γιαυτο…