Linux

Αν δεν περάσεις απο το 0 δεν αξίζει άντε γειά νουμπακια

Ετσι!!! :smiley:

εγω εχω ubuntu 10.10 και μου λυθηκαν ολα τα προβληματα :roll:

Εγκατέστησα το demo του Guitar Pro 6… Super… Καμμιά σχέση με την αηδία του Τuxguitar. Έχει όμως και 44 euro…

Πως το εγκατεστησες?

Το κατεβασες απο καποιο repository ή κατεβασες το πακετο απο site και το περασες μονος?

την πληρωμη πως?πιστωτικη για να παρεις S/N λογικα ε?

Ειναι ιδιο με την εκδοση win?Του λειπει τιποτα?

Ubuntu έχω και έτρεξα απλά το deb αρχείο που είχε στο site τους. (Απλά επειδή το deb τους ήταν για x86 έπρεπε να κάνω κάποια παπατζιλίκια). Δεν αποφάσισα ακόμη να το αγοράσω γιατί έχω το 5 για windows και με καλύπτει. Πάντως δεν πιστεύω να έχει διαφορές η version του linux από το windows (Δεν ξέρω από πλευρά ήχων αν υπάρχει κάποια έλλειψη αλλά εγώ drummer είμαι οπότε… :slight_smile: ). Σε Qt έχει γραφτεί ο κωδικάς τους (εξού και το cross platform).

Έχει κολλήσει το μυαλό μου…
Θυμάται κανείς πως εμφανίζω τα εικονίδια της επιφάνειας εργασίας και στις υπόλοιπες? :-k
Έχω ubuntu…sphere…5 desktops…
Το είχα κάνει παλιότερα…αλλά τώρα έχω κολλήσει εντελώς!!! :?

Δεξι κλικ στην επιφανεια εργασιας, view as folder

Πώς θα ελαφρύνω λίγο το KDE; Μασάει λίγο στο netbook. Ούτως ή άλλως πιο πολύ κονσόλα δουλεύω, οπότε δε με νοιάζει ιδιαίτερα. Kubuntu έχω βάλει και είναι μια χαρά κατά τ’ άλλα.

Kubuntu ε?

Ειχα διαβασει καπου οτι το Kubuntu εχει προβλημα οταν πας αν αφαιρεσεις το kde.

Δοκιμασε το εξης, να δωσεις εντολη apt-get remove kde το οποιο λογικα θα σου αφαιρεσει ολο το kde, και μετα ξαναδωσε apt-get install kde-base, το οποιο εγκαθηστα τα βασικα πακετα.

Επειδη δεν θυμαμαι ακριβως τις εντολες του apt-get, κοιταξε η εντολη να αφαιρει και τις εξαρτησεις μαζι, ωστε οταν περασεις το kde-base να ειναι καθαρο το συστημα.

Ολα αυτα σε init 3 παντα.

Κοίταξε υπάρχουν και πιο ελαφριά περιβάλλοντα.Το Gnome και το KDE είναι αρκετά απαιτητικά.Θα μπορούσες για παράδειγμα να βάλεις xubuntu που χρησιμοποιεί το XFCE.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Έχετε δίκιο που λέτε να βγάλω το KDE. Απλά είναι ψιλομανούρα και βαριέμαι λίγο. Ούτως ή άλλως μόνο κονσόλα δουλεύω, μαθαίνω τα πάντα εκεί. Λίγο κολώνει αλλά ποιος νοιάζεται. Όταν είναι να δοκιμάσω καμιά διανομή θα δοκιμάσω αρχικά αυτό που είπε ο μάκιντος. Εναλλακτικά όντως μπορώ να δοκιμάσω xubuntu. Αν και με ψήνει πολύ το mint :slight_smile:

+1 παντως για xubuntu.

Το xfce ειναι παναλαφρο, και αφου δουλευεις μονο κονσολα, θα σε βολεψει πολυ.

To Mint στην ουσια ειναι ubuntu με προεγκατεστημενα καποια media codecs πακετα.Καμια ουσιαστικη διαφορα.

Ενας γαματος οδηγος για bash scripting που ειχα βρει

http://tldp.org/LDP/abs/html/

Ωραίος, χρήσιμο το λινκ. Τώρα κάνω scripting στη σχολή.
Για το mint πίστευα θα ήταν κάτι πιο ιδιαίτερο, απογοητεύτηκα :Ρ
Οπότε όταν είναι να αλλάξω κάτι θα δοκιμάσω xubuntu.
Θενξ!

Βασικά το mint έχει και έκδοση που βασίζεται σε debian.Εγώ αυτό θα κατέβαζα.

Οντως, δεν ηξερα οτι υπαρχει και τετοια εκδοση.

Βασιζεται στο Debian Testing λογικα ε?

Ε οποτε οι μονες ουσιαστικες διαφορες θα ναι οτι εχει πιο φρεσκα πακετα & ειναι rolling αντι να βγαζει εκδοσεις καθε 6μηνο.

Διάβασα ότι το ubuntu πρόκειται να αντικαταστήσει X, Gnome και να επιτρέψει προγράμματα σε Qt. Ω ρε μάνα μου!!!

Μάγκες σκέφτομαι να πάρω μια εξωτερική κάρτα ήχου. Θέλω να συνδέσω ηλεκτρονικά drums πάνω με ΜIDI και audio. Ubuntu λειτουργικό. Ξέρετε κάτι;

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=913076

Hi, I use M-Audio 2496 card and works great with all Linux OS’s… The only problem that I have is using jack and trying to figure it out…

Σε καλυπτει αυτο?

Θα το τσεκάρω με την πρώτη ευκαιρία. Tbanks