Linux

ξερει κανεις αν τα tabs του guitar pro δουλευουν στο tuxguitar?

φχαριστω:)

Πρόσφατα εγκατέστησα μαζί με τα Windows 7 τα linux mind και έχω πάθει πλάκα, φοβερό λειτουργεικό, γρήγορο και σταθερό!

Τελικα οι απανταχου ubuntαδες και gnomαδες τι κανατε? :smiley:

Αλλαξατε λημέρια?

Νο news are good news.

Μac αν έχεις twitter δώστο με pm

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει, σε Ubuntu 11.10

  1. μια εφαρμογή που να ρυθμίζει το κοντράστ της οθόνης; Όχι gamma ή φωτεινότητα, το κοντράστ. Έχω περάσει open source drivers για την ATI κάρτα (γιατί οι official δν είχαν εγκατασταθεί σωστά) κ δν έχω το catalyst center. Μήπως γίνεται να βάλω το τελευταίο χωρίς να αλλάξω τους drivers?

  2. κάποιον player που i) να επιλέγει at random το επόμενο τραγούδι (winamp style), ii) να έχει global hotkeys και iii) να γράφει στο last.fm. Το clementine π.χ. κάνει shuffle την playlist και μετά τα παίζει με τη σειρά κ δν είναι αυτό που θέλω.

Μετά από λίγες βδομάδες σε ubuntu δυστυχώς δε με βλέπω να προσαρμόζομαι, ειδικά τα πέρι welcoming περιβάλλοντος για αρχάριους χρήστες είναι μάλλον μύθος, μου έχουν βγάλει ένα σωρό προβλήματα κ δυσκολίες :frowning:

  1. με ati θα ταλαιπωρηθεις πολυ.

  2. δοκιμασε amarok, αν και θα τραβηξει και kde libs.Shortcuts μπορεις να ορισεις απο το DE σου.

  3. αντι για ubuntu, ψαξου με opensuse/fedora ή debian testing.

Οταν αποκτησεις εμπειρια θα μπορεις μονος σου να διαλεξεις διανομη και να κουμανταρεις συστημα & εφαρμογες.

λέει παπαρ*ς ο από πάνω. μια χαρά τα ubuntu:) ειδικά αν είσαι νέος.

Bέβαια την γρηγοράδα των .rpm των Fedora/Suse που την χρειάζεται ο αρχάριος δεν την έχουν. :–

Ε δεν ξέρω, για αρχή το Unity μου φάνηκε απίστευτα άσχημο κ δύσχρηστο, γύρισα σε gnome 3 που είναι αρκετά πιο συμπαθητικό. Αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω με τίποτα είναι πόσο λίγο customisable κ user friendly είναι, ειδικά για αρχάριους χρήστες. Π.χ. για το κοντράστ που είπα πιο πάνω κ κάνει εφιαλτική τη μετάβαση από άσπρο σε μαύρο φόντο (ΣΟΣ γι’αυτό, αν μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι), η ανάλυση της οθόνης που ακόμη κ στο μάξιμουμ αφήνει ένα άσχημο γραφικό περιβάλλον με τεράστια εικονίδια, τα fonts που ειναι μιαααχ κ τα άλλαξα κ τα’κανα ακόμα χειρότερα 8), προβλήματα με drivers, με το flash στο ιντερνετ κοκ.

Μου σύστησαν να γυρίσω σε KDE που είναι πιο προσαρμόσιμο, αλλά για την ώρα δν αντέχω άλλους πειραματισμούς και tweeking, χρειάζομαι λίνουξ μόνο για κάτι εντολές από το shell, οπότε θα το’χω για δεύτερο λειτουργικό. Πάντως κρίνοντας πως το “ubuntu->καλό για αρχάριους”, που δε με βρήκε σύμφωνο (ως αρχάριο) ίσως έπρεπε να προτιμήσω κάτι άλλο (fedora?) από την αρχή.

Μάκιντος θενξ, θα δοκιμάσω το amarok, αν και ειδικά από εκείνη την πρότασή σου δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα :stuck_out_tongue:

A και μία ακόμα ερώτηση. Απ’ό,τι καταλαβαίνω κάποιους φακέλους στο partition των windows τους βλέπει σαν “εξωτερικούς”, οπότε χρειάζεται κάθε φορά να κάνω update τη music library για να βλέπει τη μουσική που έχω εκεί. Υπάρχει κάποιος τρόπος να είναι μόνιμα mounted?

Για να είναι μόνιμα mounted κάποιοι σκληροί πρέπει να πειράξεις το fstab. Δες εδώ για περισσότερες πληροφορίες:http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=283131

Σίγουρα δε σου έκανε το Cygwin, αντί να παιδεύεσαι με αλλαγές λειτουργικών συστημάτων;

Γιατί μάλλον θα τα βρίσκω συχνά μπροστά μου, οπότε τυχόν μεσοβέζικες λύσεις πρέπει να αποφευχθούν, για ανάπτυξη εχμμμ επαγγελματικών δεξιοτήτων, γιατί I like doing it the hard way κλπ κλπ (και κυρίως γιατί δν είχα ιδέα ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα)

Έχω δουλέψει αρκετά χρόνια με Cygwin σε Windows. Το να μάθεις Linux θα σου αρέσει περισσότερο και έχεις πολλές παραπάνω επιλογές. Απλά είναι λίγο παίδεμα στην αρχή :stuck_out_tongue:

Loipon ksethavw afto to palio thema giati exw provlhma. Sorry gia ta greeklish alla to plhktrologio mou exei xalasei kai einai eksairetika dyskolo na grapsw sta ellhnika… Loipon exoume kai leme: o sklhros mou (4 partitions: mia ext3 gia ubuntu, mia me to logismiko twn Win7, swap, kai mia NTFS me arxeia gia windows kai diafora alla) ta efthse! Kanw ekkinhsh kai den mporei na ksekinhsei apo ton sklhro kai afou den vriskei tipota allo, kanei reboot synexeia. Kanonika tha eprepe na vgazei ton GRUB alla den… Opote evala to CD twn ubuntu kai ekana ekkinhsh apo ekei. Opws fovomoun mou vgazei “one or more disks is failing”. Twra h kalyterh lysh (?) einai na kanw backup oti swzetai kai na valw allo disko. To thema einai oti den exw kanei pote ksana backup tosa arxeia! Ti na kanw? Yparxei tropos na swsw ta arxeia me th morfh kapoias eikonas? Tha mporesw meta na ta valw se systhma arxeiwn NTFS wste na mporoun ta windows na ta diavazoun?

Kai pali lypamai gia th xrhsh greeklish, ta misw oso eseis kai akoma parapanw.

Μπορεις να κανεις αντιγραφη ολοκληρου image ειτε με την χρηση tar ειτε με dd.

εχεις ιδεα πως να χειριστεις μια απο αυτες τις 2 εντολες?

ερώτηση βαρεμάρας πρωι κυριακη.
για πιο λόγο ενας που δεν ειναι τρελός κομπιουτεράς(αγαπώ αυτη την λέξη) να αποφασίσει να βάλει LINUX??

περιμένω απάντηση βαρεμάρας.(οκ. οχι τόσο)

πολλοι λογοι.

  • περιεργεια
  • δεν αγοραζεις λειτουργικο αλλα ειναι τσαμπε (οκ αν μιλαμε για σπασμενα windows ok)
  • το οτι ενα πιο παλιο pc παιζει πολυ καλυτερα με linux ενω με windows σερνεται (αν κ τα 7 ειναι σε καλο δρομο πλεον)
  • το οτι το linux ειναι πλεον τοσο διαδεδομενο σε θεματα support που τα βρισκεις ολα ευκολα

Για να μην έχεις [B]τέτοια[/B] προβλήματα crimson.

μια που το είπες απο μόνος σου και δεν θα γίνω ρεζίλι, ναι περιέργεια!
έχω ένα laptop pc που έχει μικρές δυνατότητες(1.7 cpu) με xp και ενα σταθερό με δυνάμεις βρέφους(1.30 cpu). θα μπορούσα να δοκιμάσω στο σταθερό κατι σε LINUX, ή οι δυνατότητες που εχω το καταστούν αδύνατο?
επίσης λόγω παλαιότητας του σταθερού, ντραιβερς βρίσκεις, ή εκει παίζει θέμα?

αγαπώ (και γελάω) με απάντηση [B]HopeRidesAlone[/B]