Lost(Oι αγνοουμενοι)-πιθανα Spoilers!

Ε αυτό ΠΑΡΑΠΑΕΙ

Όχι και καλο μοντάζ το Βίκυ - Κριστίνα - Μπαρτσελόνα :stuck_out_tongue:

Για όσους ψάχνουν επιστημονικές απαντήσεις, έχω μια ερώτηση μόνο.

Πώς αισθανθήκατε όταν μάθατε για τα MIDICHLORIANS?

κλαιν μαιν και δεν μας ενοιαξε,γτ τα καινουρια star wars ειναι για 8χρονα…και τουλαχιστον αυτα,εφαγαν το θαψιμο που τους αξιζε,απο φανς και μη…

Αλλα γτ βαζεις στο παιχνιδι,αλλο ενα αποτυχημενο προτζεκτ?:-k
(που σε υπερασπιση του-που καταντησαμε δλδ:p-, αυτο ΗΤΑΝ παραμυθι και δεν ειχε στο νου να δωσει απαντησεις…)

τιντουτα?

Θα ήθελα να γράψω πολλά για το Λοστ αλλά και ώρα θα μου πάρει, και βιβλίο θα βγεί τελικά και θα χαθώ στις σκέψεις μου. Πάντως είμαι πιο κοντά στο σκεπτικό του φίλτατου Κόζυ γενικά.

Καλό ή κάκο, αρέσει ή δεν αρέσει, είναι γεγονός ότι αποτελεί σειρά που έχει ήδη αλλάξει το τοπίο της τηλεόρασης όπως το γνωρίζαμε.

Είναι η σειρά που σχεδόν μετά από κάθε επεισόδειο (από πολλά έστω, μη τα μετρήσουμε κιόλας) κι αφού έμενες μαλάκας και μάζευες τα σαγόνια σου, έλεγες “βρε γαμημένο Λοστ δε σε ξαναβλέπω ρε…$^%%,αι στο διαολο…πια…^%$^” κι άμεσως έβαζες να κατεβάσεις το επόμενο και να ψάξεις σε φόρουμ για το τι παίζει…

Όπως και να τελειώσει, άσχημα ή απιστευτογαμάτα…It’s the end of an era!!! (για να δανειστώ από άλλη σειρά…)

Όσοι λένε μαλακία το Λοστ (ειδικά αν δεν έχουν δει όλη τη σειρά) είναι gay. Έτσι απλά…Ναι είμαι λίγο φανμπόυς.:smiley:

Υ.Γ Ζηλεύω άτομα που δεν το έχουν δεί από τον 1ό χρόνο όπως εγώ, με όλες τις αναμονές κλπ, και το βλέπουν τώρα μονοκοπανιά τη μία σεζόν πίσω από την άλλη. Το καλύτερο θα ήταν…

Υ.Γ2 Και θα κάνω και θυσία για κολλητό φαντάρο που βλέπαμε μαζί πάντα, να τον περιμένω 2 εβδομάδες να πάρει άδεια για να κάνουμε προβολή… Οπότε ότι πω μέχρι σήμερα τα ξημερώματα…Μετά δεν έχει…

1.Δεν εχει αλλαξει τιποτα,trust me…οσο ο Τιτανικος(ταινια που μπορει πολυ ευκολα να παρομοιαστει στο συνολο της προσφορας της με το Λοστ,ωραιο περιτυλιγμα,τιποτα απο μεσα)επηρεασε τον κινηματογραφο(εκανε εισπραξεις και αυτο,τελος δλδ),αλλο τοσο το εχει επηρεασει το Λοστ το τοπιο της τιβι…

2.Εμενες μαλακας,κατεβαζες το επομενο,εψαχνες σε φορουμ απαντησεις…ακριβως αυτο που λεω…μια σειρα βασισμενη εξ’ολοκληρου σε ερωτηματικα…ακομα και οι φανς αυτο παραδεχονται αβιαστα…τα οποια δεν απαντηθηκαν(ακομα εστω,αντε ας μην προτρεχω:p) και οσα απαντηθηκαν,η απαντηση ηταν για γελια και για κλαματα…Οπωτε ποιο το καταπληκτικο σε μια σειρα,η οποια βασιζεται μονο σε ερωτηματικα και δεν τα απαντα ή τουλαχιστον με εναν αξιοπρεπη τροπο στο φιναλε?μηπως το ‘ταξιδι’ ηταν καταπληκτικο?γτ η σειρα,μονοι σας εκει καταληγετε,δεν εχει να κανει με ‘ταξιδι’ αλλα με αποτελεσμα…

Τεσπα,λιγο καιρο μετα το φιναλε του,ολοι ή εστω το μεγαλυτερο ποσοστο των φανποηζ θα λεει τα ιδια και θα το διαολοστελνει…και σε μερικα χρονακια,κανεις δεν θα το προτηνει σε κανεναν ενω το ακραιο σεναριο ειναι να ξεχαστει κιολας συντομα…αλλα με το μαρκετινγκ που εχει πεσει και τις ορδες 15χρονων που θα το στηριζουν επειδη τους ειπε πως το κακο ειναι διαφορετικο απο το καλο(ημαρτον πανα’ι’ 'αμ δλδ),δυσκολα θα ξεχαστει συντομα…

Πριν πω οτιδήποτε ας αναφέρω για ακόμα μια φορά ότι η σειρά με “κράτησε” μέχρι την 3η σεζόν. Από εκεί και πέρα τα πράγματα χάλασαν άσχημα και το παραδέχομαι. Οι κύκλοι 4-6 είχαν ελάχιστα επεισόδια που μου θύμισαν στιγμές πρώτων επεισοδίων. Ο μόνος λόγος που με κάνει όμως να περιμένω να περάσει η μέρα για να κατεβάσω αύριο το πρωί το φινάλε είναι ότι με το Lost ένιωσα όπως νιώθεις και με την πρώτη γκόμενα που είχες ποτέ. Στην αρχή όλα είναι τέλεια, μετά τα πράγματα χαλάνε και στο τέλος δεν σου κάνει το κλικ που σου έκανε στην αρχή. Αλλά πάντα θα αισθάνεσαι κάτι για αυτήν έτσι δεν είναι; Και άμα σου έδινε την ευκαιρία να γίνουν τα πράγματα όπως παλιά δεν θα την έπαιρνες; Έτσι ήταν το κάθε επεισόδιο μια ακόμα ευκαιρία να σε στείλει πίσω. Ναι ναι…ο γκέι ο μάνατζερ ο συναισθηματικός μάνατζερ, το παιδάκι ο μάνατζερ πείτε ότι θέλετε και έχετε κάπου μια θέση. Η άποψη μου είναι αυτή και δεν πρόκειται να αλλάξει.Το λόστ είναι η πρώτη σειρά που επιχείρησα να παρακολουθήσω έβερ, με συγκίνησε, με άφησε μαλάκα με έβαλε σε σκέψεις για πάρα πολλές ώρες. Αυτό με γοήτευσε. Ότι με τον άλφα ή βήτα τρόπο σε έβαζε σε σκέψη για κάποια πράγματα. Σε άφηνε να αναπτύξεις θεωρίες. Όσο χαζές και αν ήταν αυτές. Όταν μεγαλώνεις με μόνη επαφή την ελληνική τηλεόρασή που σαπουνόπερες σαν την λάμψη και την καλήμερα ζωή τρώνε την καθημερινότητα σου για 10 χρόνια τότε η πρώτη σεζόν του λόστ όχι απλά σου μοιάζει κάτι εξωπραγματικό αλλά πιστεύεις χαλαρά ότι αυτή την σειρά την γράφει κάποιος εξωγήινος ή κάτι τέτοιο. Και εκεί γεννιέται ένας έρωτας με την πρώτη κοπέλα σου και όχι την πρώτη γκόμενα σου που θα την αφήσεις στην πρώτη απογοήτευση.Να ομολογήσω ότι πολλές φορές αναρωτήθηκα γιατί στον κόρακα βλέπω μια σειρά που για μια ολόκληρη σεζόν με έκανε τούμπες στον χρόνο…όποτε είχε λόστ όμως το πρώτο πράγμα που ήθελα να κάνω ήταν να δω το καινούργιο επεισόδιο. Μαλακία μου; Ίσως. Αύριο τελειώνει λοιπόν και να σας πω την αλήθεια δεν περιμένω κάτι το υπερσυνταρακτικό. Θέλω μόνο να τελειώσει με αξιοπρέπεια. Και όταν λέω να τελειώσει με αξιοπρέπεια εννοώ να μην προσπαθήσουν μέσα σε 2 ώρες να δώσουν απαντήσεις για τα 191146541 ερωτήματα που έχουν δημιουργήσει. Θέλω να μου δώσουν ένα φινάλε που θα με κάνει να πω πως αυτό είναι ένα φινάλε αντάξιο της σειράς αυτής που μου έδωσε τόσες ώρες διασκέδασης. Από εκεί και πέρα δεν πάτε να λέτε ότι θέλετε ρε; :stuck_out_tongue: Εγώ 3 χρόνια τώρα [ξεκίνησα καλοκαίρι 2007] το χάρηκα και δεν μετανιώνω! 8)
Αυτά. :slight_smile:

leris, είσαι παντελώς άκυρος. δεν ξέρω αν το χεις καταλάβει, αλλά τα star wars ΕΙΝΑΙ δηλωμένα sci-fi. ή έστω σκέτο fi. έλεος, μη γράφετε ακυρίλες.

btw, είδα ab aeterno και με άρεσε.

το alias γαμει ρε… (με εξαιρεση τον 5ο ψιλοξενερωτο κυκλο…)

a. Μην κολλάμε στα τυπικά. Το ΛΟΣΤ καλώς ή κακώς είναι κ αυτό scifi πλέον. ΟΚ, έστω και παρά τα λεγόμενα των παραγωγών.

b. Αναφέρω τα Μιντιχλόριανς ως ενδεικτικό ηλίθιας απάντησης, όπως είναι οι ψίθυροι. Σας χάλασε η εικόνα για το Σταρ Γουόρς σάγκα?

c. To Ab Aeterno γαμάει

a.Aμα το Lost ειναι sci-fi,εγω ως καμμενος με το ειδος δηλωνω ντροπη:p
Ε οχι και sci-fi ρε παιδες,δλδ τετοια λεγονται και μετα βρισκουμε το πατημα και λεμε το κοινο του Lost ‘‘πιτσιρικια’’…
To ‘‘πλεον’’ δηλωνει πολλα παντως…:wink:

b.Eιπαμε,δεν χαλασε τιποτα,γιατι αρχικα η νεα τριλογια ειναι αποδεκτως απο σχεδον τους παντες ως αποτυχημενη και επιπλεον ΔΕΝ εχει απολυτως καμια σχεση με αυτο που ειναι και θελει να ειναι το Lost…

c.Oντως καλο το Ab Aeterno(μεχρι εκει βεβαια)

Ρε ηρεμιστε μια σειρα ειναι!Την βλεπεις απλα για να παιρναει ευχαριστα ο χρονος σου!Τωρα οτι ειδος και να ειναι σε καποιους αρεσει σε καποιους οχι,μεχρι εκει.Απλα επειδη αρεσει σε παρα πολλους για αυτο γινεται θεμα!Οι ταινιες,οι σειρες οπως και η μουσικη ειναι θεμα γουστου!Οσο για το τελος εγω θα ηθελα 1 λεπτο πριν τελειωσει το τελευταιο επεισοδιο και ενω ειναι πχ καποιος ετοιμος να αποκαλυψει κατι σημαντικο να δειξει τον Τζακ να ξυπναει στο αεροπλανο και να λεει κατι σαν “Oh my god what a dream!!” η κατι τετοιο!!Οχι για κανενα αλλο λογο απλα γιατι θα πεσω στο πατωμα και θα γελαω για μερες! :stuck_out_tongue:

και εγω μαζι σου.φανταζεσαι τετοιο σκηνικο?:lol::lol:

Ποσο παιζει να ξενερωσουν ολοι αυτοι οι φανατικοι που τρελενονται και μετρανε δευτερολεπτα για τα επεισοδια :stuck_out_tongue:

Μην ανυσηχεις δεν παιζει να γινει κατι τετοιο,οποτε δεν θα ξενερωσουμε:wink:

και εμενα μου αρεσει τρελα η σειρα αλλα αν δω κατι τετοιο πραγματικα θα γελαω

Γιατι δεν με περιλαμβανεις στουσ φαν?:stuck_out_tongue: Τις τρεις πρωτες σεζον τις εχω δει 3-4 φορες :D.Αλλα αυτο η κατι παρομοιο θα ειναι τελειως γελοιο!!!:lol:

Θα γελας ή θα κλαις?αχαχαχ

ξερει κανεις κανα λινκ?? εκτος απο το iztv? για download του τελευταιου επεισοδιου?

Matthew Fox για το finale: (δηλωση κοντα στον ιανουαριο που απλα ηξερε για την εικονα που θα ειχε το φιναλε.)

“…But when you have a show that makes people think as much as Lost; where you’ve made them hypothesise about what it all means and where it’s all going on a plot level; ultimately you’re going to disappoint them because they’re going to want it to end a certain way, and it’s going to end its own way.”

Λεει πολλα αυτο για τα υποτιθεμενα “ερωτηματα που πρεπει να απαντηθουν!!” (σε εισαγωγικα γιατι εχω αντιθετη αποψη). Οσοι περιμενετε ευπεπτο-happy ending-flat finale με επιστημονικα τεκτμηριωμενες ακρβεις απαντησεις αφηστε το, βλεπετε λαθος σειρα.