Lost(Oι αγνοουμενοι)-πιθανα Spoilers!

Tyler: http://www.youtube.com/watch?v=cteUouwPcqA
3:55 και μετά.
(SPOILER ALERT: Έχει τα τελευταία λεπτά της σειράς)

thanx απόλυτα κατανοητό τι θέλει να πει ο ποιητής…

Πολλες σειρες πηραν λαθος δρομο,κραχτηκαν και κουρασαν,τελικα ομως εδωσαν ενα φιναλε τουλαχιστον αξιοπρεπες και παρολο που δεν εσωσαν την παρτιδα,τουλαχιστον το παλεψαν και φανηκε…

το LOST ΔΕΝ ανηκει σε αυτη τη κατηγορια δυστυχως…

Ποστ-ποταμος αργοτερα για την μεγαλυτερη τηλεοπτικη απατη-απογοητευση-fail της συχρονης τιβι…

Είδα κι εγώ το τελευταίο επεισόδιο και[SPOILER] ήταν όπως ακριβώς κι η τελευταία σεζόν. Σαχλαμαρίτσα για να περνάει η ώρα και να κλείσει όσο γίνεται η τρύπα που είχαν ανοίξει τις υπόλοιπες σεζόν. Γενικά, το Lost δεν ήταν κακό. 3 εθιστικές σεζόν, 2 αρκετά καλές και η τελευταία που αναγκαστικά ήταν γεμάτη με βλακείες μπας και μαζευτούν τα ασυμάζευτα. Εξάλλου, μόνο τώρα που έληξε έχει και νόημα (κατ’εμέ) να το κρίνουμε συνολικά για το σενάριο του. Λιγότερο αμερικάνικο να ήταν σε κάμποσες στιγμές κι ίσως να ανέβαινε άλλο ένα αστεράκι, από τα 2,5/5 (χοντρικά) που το κατατάσσω. Καλώς ή κακώς όμως είναι μια από τις σημαντικότερες σειρές των 00ς, έδωσε ώθηση στις ακριβές παραγωγές και σε καμιά 20αρια χρόνια θα μας ρωτάνε τα παιδιά μας για αυτήν όταν θα την βλέπουν Σάββατο πρωί στο Σταρ.

Όπως πίστευα και πριν ξεκινήσω να βλέπω τη σειρά, πολλά ερωτήματα έμειναν αναπάντητα και αυτό το πέτυχαν με το να στρέψουν αλλού την προσοχή μας. Από την άλλη όμως, δεν ήταν αυτό το πρόβλημα της σειράς. Τόσες και τόσες ταινίες έχουν υπάρξει που στο τέλος δεν έχεις καταλάβει τι σκατά έγινε. Για μένα το κυρίως πρόβλημα είναι πως οι απαντήσεις ήταν αισθητά λιγότερο εντυπωσιακές και ενδιαφέρουσες από τα ερωτήματα που είχαν θέσει. Έκαναν κατ’εμέ και λάθος με το να προσπαθούν μέχρι και τελευταία στιγμή να προσπαθούν να σε μπερδέψουν με το τι ισχύει. 1000 φορές να έλεγαν πιο νωρίς την “εξήγηση” και τα τελευταία επεισόδια να ήταν “δράσης” ώστε να πετύχουν οι ήρωες κάποιο σκοπό.

Επίσης, χθες από τη 1,5 ώρα επεισοδίου, τα 30 λεπτά είναι κοντινά πλάνα στους ήρωες με μελωδική μουσική μπας και συγκινηθεί κανείς. Αν είναι έτσι και το τελευταίο επεισόδιο House του χρόνου, προτιμώ να το κάνουν μίας ώρας[/SPOILER]

αυτο φοβαμαι και εγω…
αν το κανουν ετσι θα ειναι λαθος…
ας τελειωνε οπως οταν μπηκε στο ψυχιατρειο

εχω απογοητευτει τοσο,μα τοσο πολυ ρε γαμωτο που φοβαμαι πως τεινω να συμφωνησω…

το εβλεπα το πραμα απο τα μεσα 5ης οπως ξαναειπα…

:frowning:

ρε πουστη,μου ερχοταν να βαλω τα γελια σε ποσα σημεια δλδ…

ο μαγικος φελλος,ο τροπος που ερχοντουσαν οι αναμνησεις στον καθενα κ μετα το χαμογελο μεχρι τα αυτια,το αλα mortal combat vs jack και λοκ,ειδικα οταν ο τζακ πηδαει στον αερα με τη γροθια υψωμενη στον αερα μου ηρθε να σκασω στα γελια…ελεος,τπτ αλλο…τρελη απογοητευση…

[SPOILER]http://www.youtube.com/watch?v=RCXlLNWRULo&feature=related

Η σκηνή με το let go σας χώνει άσχημα για το πόσο μπάλωμα ήταν το τέλος…

επίσης όπως ερμηνεύεται είναι ακριβώς η χρονική σκηνή που πεθαίνει ο Jack![/SPOILER]

Λοιπόν, ίσως επειδή είμαι φανμπόης, μου άρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

Μόνο πρόβλημα:

O uber-κακός σκοτώνεται από την ΚΕΗΤ και μάλιστα ΠΙΣΩΠΛΑΤΑ???

Το καλό με τα έργα -μουσικά, θεατρικά, κινηματογραφικά κλπ- είναι ότι καθένας μπορεί να τα ερμηνεύσει κατά το δοκούν οπότε…

[SPOILER]…κατ’ εμέ, η in limbo κατάσταση (“flash sideways”) αντικατοπτρίζει τις δικές μας ζωές, την καθημερινή πραγματικότητα. Αποτελεί κριτική κατά της ματαιοδοξίας που διακρίνει το σύγχρονο τρόπο ζωής και που μας εμποδίζει να επικεντρωθούμε στα -φαινομενικά- μικρά θέματα της καθημερινότητας.

Η σκηνή που ο Sawyer προτείνει στους Κορεάτες να τους αναθέσει σωματοφύλακα και αυτοί του απαντούν χαμογελώντας “δε χρειάζεται” και “see you there”. Η στιγμή που ο Locke λέει στον Jack “you never had a son”.

Όσο για τις ενστάσεις αναφορικά με μυστήρια που παρέμειναν ανεξήγητα, υπενθυμίζω την καβαφική έννοια του ταξιδιού.

Απλά ελπίζω όσοι χλευάζουν να το κάνουν συνειδητά -πράγμα απολύτως σεβαστό- και όχι ενδίδοντας στον πειρασμό της χλεύης του mainstream γενικότερα.[/SPOILER]

επειδή φαύγω από το σπιτι τωρα, λέω πως σε στηρίζω ήδη :lol:

επίσης κατεβάζω να δω το τελευταίο επεισοδιο κ εγώ κ απόσα μου είπαν, ήταν χειρότερο απόσο περιμέναμε

γενικώς πέραν των μουτζαχεντίν που είχαν προαποφασίσει οτι θα τους αρέσει, ο περισσότερος κανονικός κόσμος ξενέρωσε

είμαστε πηθίκια λοιπόν…

κάτσε δες το τέλος ενω σου λείπουν 3 σεζόν και σε ακούμε με προσοχή δάσκαλε…

δεν ξαναγραφω για lost εδω μέσα…είδα σωστά. ξέρω τι είδα και εχω κρίση να δω όλα τα θετρικά και τα αρνητικά…

καλή συνεχεια…cozy αν θες συζητηση pm me!:slight_smile:

Βασικά αυτό που παρατηρώ είναι πως ο καθένας έβλεπε για διαφορετικό λόγο τη σειρά και γι’ αυτό υπάρχουν τόσες διαφορετικές αντιδράσεις.

Δε θα αλλάξω σε κανέναν τη γνώμη γράφοντας γιατί μου άρεσε προσωπικά τόσο πολύ το Lost, οπότε δεν πρόκειται να μπω ξανά στη διαδικασία να απαντάω σε ποστ θαψίματος (edit: και μόλις είδα πως ο Tyler θα κάνει το ίδιο). Άλλωστε, όπως λέει και ο Στέλιος, είναι λιγάκι της μόδας να πέφτει θάψιμο - κυρίως δε από άτομα που είδαν επιδερμικά όλη τη σειρά, επίσης λόγω μόδας, και δεν μπήκαν ποτέ στο “ζουμί” και στα νοήματα που ήθελε να περάσει. Ναι, για όσους δεν το κατάλαβαν είχε ΠΟΛΛΑ τέτοια.

Όπως και να 'χει, χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ τη σειρά, δεν υπέγραψα κανένα συμβόλαιο μαζί τους, ήταν η μόνη που με έχει κρατήσει για τόσο καιρό “κοντά” της. Ουσιαστικά, αυτή και το Friends, είναι οι μόνες που παρακολούθησα τόσο “στενά”, από την αρχή έως το τέλος (έχω αφήσει ήδη ουκ ολίγες στη μέση), χωρίς να βαρεθώ, δέθηκα μαζί τους, και είναι οι μόνες που με συγκίνησαν τόσο στο τέλος.

Ναι λοιπόν, δε με νοιάζει τι λένε ούτε οι πολέμιοι, ούτε οι “κανονικοί”, ούτε κανένας. Για μένα ήταν ένα υπέροχο κλείσιμο στο παραμύθι (με την καλή έννοια) που μας ταξίδεψε τόσο καιρό. Για όσους είδαν σοβαρά τη σειρά, το τελευταίο είχε αμέτρητες φοβερές και συγκινητικές “μικρές” στιγμές (και πάλι ο Στέλιος έγραψε κάποιες), είχε ένα πανέμορφο είδος μικρής ανασκόπησης και τα τελευταία 10 λεπτά, για όσους κατάλαβαν τι ήθελαν να πουν, ήταν απλώς ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΑ.

Όσον αφορά τέλος στις περίφημες “απαντήσεις”. Το είχα πει από πριν πως εγώ πήρα αυτές που ήθελα να πάρω, ναι ίσως 1-2 να μη με κάλυψαν πλήρως, αλλά δεν έχει καμία μεγάλη σημασία. Είναι σα να σηκώνει ο Μουρίνιο με την ομάδα σου το Τσάμπιονς Λιγκ και να επιμένεις να τον ρωτάς γιατί έπαιξε 4-4-2 και όχι 4-3-3. ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ! Τα πιο σημαντικά ερωτήματα απαντήθηκαν και για αυτό είμαι ικανοποιημένος. Μπορώ να σκεφτώ πρόχειρα 2-3 κενά, τα οποία όμως στην τελική ιστορία δεν έπαιξαν κανένα ρόλο: Βλέπε πχ το γιατί η Ντάρμα έριχνε φαγητό και προμήθειες ακόμα, όπως είχαμε δει στον 1 (:wink: κύκλο, ή γιατί οι γυναίκες δεν μπορούσαν να γεννήσουν.

τεLOST

Η βόμβα που πυροδότησε η Τζούλιετ δημιούργησε την εναλλακτική πραγματικότητα που βλέπαμε? Η αυτή υπήρχε ανεξάρτητα απο το γεγονός αυτό?

Δεν είναι σημαντικά ερωτήματα το “τι είναι το νησί;” ή “τι είναι ο καπνός;” ή “ποιος έφτιαξε τη σπηλιά;” και “γιατί την έφτιαξαν;”. Και αυτό με τη Τζούλιετ. Γιατί η Τζούλιετ είπε στον “I hear dead people” πως η βόμβα δούλεψε;

επειδη ημουν τρελαμενος με τη σειρα απο την αρχη το τελευταιο δεν το εχω δει ακομα και διαβαζοντας αυτα που λετε φοβαμαι πως θα ψιλοαπογοητευτω(δεν το νομιζω ειμαι ακομα αισιοδοξος για το τελος)οταν το δω θα πω και εγω την αποψη μου

Μπιλ:

[SPOILER]Αυτό που βλέπαμε ΔΕΝ ήταν εναλλακτική πραγματικότητα. Ήταν κάτι σαν μετά-θάνατο ζωή για όλους. Ό,τι έγινε στο νησί, αυτή ήταν η μοναδική πραγματικότητα. Ο Τζακ πέθανε στο τέλος, κάποιοι είχαν πεθάνει ήδη και πολλοί πέθαναν πιο μετά (Κέητ, Σώγιερ). Όταν όλοι πέθαναν (ας πούμε το 2060), οι σκέψεις τους- το πνεύμα τους, όπως θες πέστο, έφτιαξαν έναν σχεδόν ιδανικό κόσμο, στον οποίο συνειδητοποίησαν το από που έρχονται, το παρελθόν τους, τη ζωή που πραγματικά έζησαν, μόνο όταν ήρθαν σε επαφή με τα αγαπημένα τους πρόσωπα. Πρόσωπα που έγιναν αγαπημένα λόγω των συνθηκών υπό τις οποίες τα γνώρισαν, δηλαδή στο νησί.

Προφανώς, η βόμβα της Τζούλιετ εν τέλει δεν έσκασε ποτέ.[/SPOILER]

[SPOILER]Μα αυτό λέω τόσο καιρό: Και στο “τι είναι το νησί” και στο “τι είναι ο καπνός” απάντησαν στην 6η σεζόν. Ο Τζέηκομπ είπε στον Άλπερτ τι είναι το νησί και ο καπνός είδαμε πως προέκυψε. Το τι ήταν (“σύστημα άμυνας” του νησιού προς τους ξένους) το ξέραμε καιρό. Απλά οι απαντήσεις ήταν περισσότερο φιλοσοφικές και -ορθώς- όχι τεκμηριωμένες, ή σαφώς ορισμένες. Δε θα μπορούσε να γίνει έτσι.

Η βόμβα επαναλαμβάνω δεν δούλεψε. Διάβασε και το παραπάνω σπόιλερ. Προφανώς η Τζούλιετ, όταν έπεσε, “πέρασε στον άλλο κόσμο” για λίγο, μετά συνήλθε και εν τέλει “κατέληξε” οριστικά. Στο μεσοδιάστημα πρόλαβε να δει κάποια πράγματα και είπε ό,τι είπε. Σε κάλυψα; :roll:[/SPOILER]

Ωραίος κωστή, θενκς!

Σίγουρα η ζωή στο νησί ήταν η “πραγματική”; Γιατί στα extra δευτερόλεπτα του τελευταίου επεισοδίου (μετά τους τίτλους τέλους) που πόσταραν σε προηγούμενο post, δείχνει το αεροπλάν να έχει συντριβεί και να είναι όλοι νεκροί. Μήπως τότε πέθαναν όλοι;

πολλοί το υποψιάστηκαν αυτό. και είναι ένα ενδεχόμενο. αλλά νομίζω πρόκειται απλά για ένα πλάνο των συντριμιών αφού έφυγαν οι επιζώντες απ’ το σημείο…

Ναι ρε, αυτό ακριβώς είναι. Αλλιώς δε θα το έδειχναν στους τίτλους τέλους…