Lost(Oι αγνοουμενοι)-πιθανα Spoilers!

Τελικά ίσως μία εξήγηση να είναι πως το νησί είναι “the light”

Πολυ ωραιο και συγκινιτικο φιναλε. Αυτο ακριβως που επρεπε γιαυτη τη σειρα.=D>:)

Το καλυτερο ειναι τωρα που φαινεται ποιος ειχει μπει στ αληθεια στο πετσι της σειρας και ποιος οχι 8)

ο τρελος του χωριου κ ετσ?:roll:

Παντα υπαρχει ενας… μπορει και περισσοτεροι

Περιττό να πω ότι η σκηνή Μπεν-Λοκ ήταν ίσως ότι ομορφότερο έχουμε δει αυτά τα 6 χρόνια.

οντος

Διαβάστε κι αυτήν την ανάλυση:

http://troktiko.blogspot.com/2010/05/lost_26.html

αν ειναι αυτο τοτε οπως ειπα…

εγω πάντως δεν συμφωνώ με την ανάλυση του παιδιού αλλα οκ ο καθένας οπως πιστεύει ειναι καλύτερο!!!
ένταξη μη το κουράζουμε αντικειμενικά δεν ηταν αυτο που περιμέναμε(πριν αρχίσει τουλάχιστον η 6 σεζον)
ελα δεν μπορούμε να διαγράψουμε και την πώρωση που είχαμε φαει στους προηγουμένους κύκλους…

η αναλυση ειναι πολυ καλη και μαλλον ειναι και σωστη…!!

απλα τοτε η απαντηση που ειχαν δωσει οι σεναριογραφοι πως δεν ειναι νεκροι δεν ισχύει…

Η ανάλυση αυτή είναι λάθος. Σίγουρα.

Το σωστό είναι αυτό:

:thumbup::thumbup:

και εγω συμφωνω με τον cozy

[SPOILER]Ναι αν εξαιρέσεις το ότι ο σκύλος λέγεται Βίνσεντ η ανάλυση της Βαλερί μου φαίνεται ότι στέκει.

Η ανάλυση από τρωκτικό για μένα βγάζει κάποιο νόημα αλλά και πάλι έχει τρύπες. Γενικά όποια εξήγηση και να προσπαθήσει να δώσει κάποιος μου φαίνεται δύσκολο να λαμβάνει επιτυχώς υπόψη όλες τις “timelines”.

Ρε Κόζη οκ λες ότι η ανάλυση είναι λάθος. Το να υπάρχει λάθος νομίζω ότι προϋποθέτει την ύπαρξη σωστού. Έτσι όπως το βλέπω εγώ (τώρα ουσιαστικά γράφω τα ίδια με την προηγούμενη παραγραφούλα) δεν υπάρχει σωστό και λάθος εδώ. Ο καθένας ερμηνεύει τα γεγονότα όπως θέλει. Αν οι σεναριογράφοι δεν δώσουν οι ίδιοι την εικόνα που είχαν στο μυαλό τους για το σύμπαν του Lost, μπορούμε να εικάζουμε με τις ώρες. Απ’την άλλη, όλοι ξέρουμε ότι δεν πρόκειται να το κάνουν, παρά μόνο σε μικρές δόσεις και ίσως μόνο όταν κυκλοφορήσει η σειρά, ολοκληρωμένη πλέον, σε DVD.

Για την ιστορία, συνειδητοποίησα μετά το πρώτο διπλό επεισόδιο της σεζόν (είχα ξενερώσει φουλ τότε γι’αυτό) ότι οι απαντήσεις που περιμέναμε για τα περισσότερα ερωτήματα δεν θα έρχονταν ούτε στον τελευταίο κύκλο. Εγώ έκανα την ειρήνη μου μ’αυτό και μπορώ να πω ότι τα υπόλοιπα επεισόδια τα ευχαριστήθηκα περισσότερο απ’όσο περίμενα. Έτσι μου ήταν αδύνατο να ξενερώσω στο τελευταίο. Ειδικά στο τελευταίο 5λεπτο που ο τζακ πεθαίνει (ή ό,τι σκατά κάνει τέλος πάντων) πηγαίνοντας στα μπαμπού όπου ξεκίνησε, με το σκηνικό ακριβώς ίδιο, να θυμίζει το καλύτερο επεισόδιο που’χω δει ποτέ σε σειρά μέχρι σήμερα (Pilot) ανατρίχιασα ολόκληρος. Βγάζει ένα συναίσθημα εντελώς αλλόκοσμο, είναι σαν λύτρωση αναμεμειγμένη με τον φόβο του εντελώς άγνωστου, δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω. Όσοι έχετε εκτιμήσει τη σειρά ως ένα βαθμό και δεν την απομυθοποιήσατε τελείως (εγώ το έκανα εν μέρει μετά την 3η σεζόν, όταν άρχισαν να ξεχειλώνουν το σενάριο, αλλά όχι εντελώς) σίγουρα καταλαβαίνετε για τι πράγμα μιλάω.

Αυτά λοιπόν, εγώ κρατάω ευχάριστα συναισθήματα απ’το Lost, θα δούμε αν θα μάθουμε και κάτι παραπάνω στο μέλλον, αν και δεν με πολυνοιάζει είναι η αλήθεια. Θα το θυμάμαι πάντα για το κάψιμο με τις τρεις πρώτες σεζόν και μικροπράγματα όπως το περίεργο συναίσθημα όταν υπό τον άρρωστο αυτόν ήχο σου’ρχονταν τα γράμματα πλάγια στη μάπα, στο μαύρο φόντο. :stuck_out_tongue:
Και σίγουρα στο χάος των έξι σεζόν το φορτισμένο φινάλε θα μου μείνει. [/SPOILER]

O Μπεν γιατι δεν μπήκε μέσα στην εκκλησία?
Προφανώς δεν πέθανε αρα η ζωή συνεχίζεται πάνω στο νησί.
Το οτι ήθελαν να δώσουν θρησκευτικες προεκτάσεις και οτι η εκκλησία ουσιαστικά είναι ένα φανταστικό μέρος αυτο μπορούμε να το καταλαβουμε και απο το παραθυρο της εκκλησίας εκει που μιλαέι ο Τζακ με τον πατέρα του.
Επισης παίζει ρόλο και το 23.Δεν μπορεί να είναι τυχαίο.Ο ψαλμός 23 χρησιμοποιειται για την συμφιλίωση των μαλωμένων!!!

Αυτή η ανάλυση είναι λάθος. οκ πες ότι όλα αυτά είναι στο κεφάλι τους, πες ότι έφτιαξαν και εικονικούς χαρακτήρες για να φαντασιώνονται το ταξίδι τους στον άλλο κόσμο. Στον άλλο κόσμο πάνε και οι εικονικοί χαρακτήρες(Juliet, Ben) και μέσα στο κεφάλι τους φτιάχνουν και ιστορίες σε τρίτο πρόσωπο για αυτούς τους χαρακτήρες και τους δίνουν και Background? Καλή η ποιητική άδεια αλλά μη το γαμάμε κιόλας.

[SPOILER]O Ben απλά είχε κι άλλες εκρεμμότητες πριν εξιλεωθεί, αφού είχε ανοιχτά θέματα με Alex και Danielle.

Το ίδιο κ ο Faraday που πρέπει πρώτα να τον θυμηθεί η κοκκινομάλλα για να “απελευθερωθούν” και οι 2.[/SPOILER]

ετσι…αυτη ειναι η εξηγηση.Το θεμα ειναι τωρα όμως που τελειωσε τι θα γινει με τα dvd κατι μου λεει οτι θα δώσουν κατι λίγες πληφοροφίες και αυτό ηταν:-k

Όποιος αισθάνεται ακόμη μπερδεμένος μπορεί να διαβάσει μια ωραία ανάλυση απο μέλος της Bad Robot.

http://forum.lostpedia.com/someone-bad-robots-take-finale-t59261.html?

Eγώ προσωπικά, δεν έχω ποστάρει ποτέ για τη σειρά, ούτε εδώ ούτε σε κανένα άλλο forum ή μέσο, παρόλαυτα η σειρά η συγκεκριμένη είναι ότι πιο αγαπημένο είχα και κάτα πάσα πιθανότητα θα έχω.

Απλά δεν είχα ανάγκη να μοιραστώ την αγάπη μου αυτή με κανέναν, ούτε να αναλύω θεωρίες με τις ώρες, ούτε βεβαίως να την υπερασπίζομαι (γιατί να χρειάζεται μια σειρά υπεράσπιση…).

Την βίωσα προσωπικά, με τον τρόπο μου, και σας διαβεβαιώ αισθάνομαι ακόμη γεμάτος συναισθήματα και σκέψεις. Εμένα πάντως μου είπε πολλά.

σχετικα με το τελος

[SPOILER]ηταν μια αναμενομενο οτι το τελος θα ηταν τοσο αναμενομενο.κλασσικο αμερικανικο τελος, ολοι ειμαστε καλα το ενα το αλλο. οχι πως περιμενα επιστημονικες αναλυσεις για το καθε τι,
και μας αφησ και κατι να πλαναται ωστε να συζηταμε.πφφφ, τεσπα.

ισως απλα περιμενα κατι καλυτερο.ευτυχως που δεν ημουν απο αυτους που εβγαζαν ολοκληρες θεωριες:p
[/SPOILER]

ετσι και αλλιως αρχισε να ‘‘ξεφουσκωνει’’ σταδιακα απο την τριτη σεζον