Lost(Oι αγνοουμενοι)-πιθανα Spoilers!

Πάρα πολύ ενδιαφερον…Τσεκάρετε τι λέει για την σκηνή με την Ρόουζ…Πάλι τίποτα δεν είχαν προγραμματίσει…Αχ, αυτά τα υποχθόνια hint…

Μόντε δίαβασα το post σου…Αυτό που λες εσύ για Κάρπετ ότι μας συμφέρει να χρησιμοποιούμε την γνώμη του επειδή του άρεσε το Lost το κάνεις ακριβώς με τον ίδιο τρόπο λέγοντας πως σε όσους άρεσε έχουν γαλουχηθεί με αμερικάνικη tv κάνουν συγκρίσεις με friends…Και σε ξαναρωτάω τι ξέρεις εσύ απο το τι τριβή έχω εγώ και ο Καρπετόπουλος με το σινεμά? χειροπιαστά πράγματα ρε παιδί μου…όχι τον κοροιδεύει ο Πανούτσος…Πήγατε παρέα σινεμά και δεν κατάλαβε το δόγμα 95 στο Festen? τι ακριβώς? Πήγαμε μαζί και είδαμε τις άγριες φράουλες και σου είπα ότι ο Bergman καλύτερα να επισκεύαζε τσιμούχες παρά να ήταν πίσω απο την κάμερα όταν το είδαμε? τι?

Η γνώμη σου για την σειρά στο έγραψα και πριν είναι αξιοσέβαστη…και καλά κάνεις και την εκφέρεις…μην λέτε όμως όσες γαμ…ες ανακρίβιες θέλετε για να υποστηρίξετε την δική σας άποψη κύριως για να ικανοποιηθεί ο εγωισμός του εγώ που δεν την είδα κέρδισα σε σχεση με εσένα το κοροίδο και τούμπαλιν εγώ που το είδα είμαι ευλογημένος κτλ…Πες την άποψη σου αλλά μην μειώνεις τον άλλωνών με αυθαίρετα συμπεράσματα…μπορούσα να απαντήσω και εγώ, έλα τι ξέρει ο Μόντε, κλάιν, άσχετος είναι, γελάει με την πάρτυ του ο Cozy, είναι αστείος…δεν το κάνω όμως…

Επίσης το ξαναείπαμε και το έχει γραφτεί και σε πολλά μέσα, ότι για κάποιους η ιστορία είναι ολοκληρωμένη και δεν ψάχνουν καμμία μεγάλη αλήθεια ούτε στα dvd ούτε σε 400 χιλιάδες βίντεο, μλογκς, φόρουμς…

Γιατί έχεις δει εσύ το Lost? Ωπ! Κλασικός Έλληνας!

Προς Μonte:

Ε, το ποστ μου είχε “γραφικός-alert” στην αρχή, μη με κατηγορείς!

Όσον αφορά τώρα τα λεγόμενά σου, ομολογώ πως είναι το πρώτο ψύχραιμο και λογικό post που κάνεις στο θέμα, γράφοντας άποψη και όχι… εχμ.

Γι’ αυτό και θα απαντήσω!

  1. Το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω πως οι σεναριογράφοι όταν ξεκίνησαν, δεν είχαν ιδέα για τη συνέχεια, πόσο μάλλον το τέλος. Η αλήθεια λοιπόν είναι πως: ΠΡΟΦΑΝΩΣ.
    Αλλά αυτό γιατί είναι κακό; Δηλαδή όποιος γράφει μια σειρά, μια ταινία, ένα άρθρο ή ακόμα και ένα δίσκο, ξέρει εξαρχής την αρχή, τη μέση και το τέλος;

Στη βιομηχανία της αμερικάνικης τηλεόρασης η 9 στις 10 σειρές κόβονται στην πρώτη σεζόν. Θα έπρεπε δηλαδή αυτοί που γράφουν το Lost να είχαν προβλέψει πόσες σεζόν θα διαρκούσα, τι τηλεθέαση και αντίκτυπο θα είχε, ώστε να έχουν σκεφτεί ΤΑ ΠΑΝΤΑ γύρω από τη σειρά, πριν καν παιχτεί ο πιλότος;

  1. Εγώ κατάλαβα από τη σειρά πως είχε όντως ένα σαφές στόρυ, το οποίο και μου πέρασε μάλλον αβίαστα. Αυτό γράφει και ο Κάρπετ (για τον οποίο θα αναφερθώ και στη συνέχεια) με πολύ κατανοητό τρόπο: Το τι σήμαινε τελικά η σειρά.

Το αν κάποια πράγματα τα αφήνει στο πως θα τα εξηγήσει ο καθένας, δεν το βρήκα ποτέ κακό: Εγώ τουλάχιστον βρήκα αρκετά δημιουργική διαδικασία το να σκέφτομαι σε κάθε περίπτωση τι συμβαίνει και τι θέλουν να πουν οι σεναριογράφοι. Τώρα το αν κάποιοι το θεωρούν αυτό χάσιμο χρόνου, ή πως στην πραγματικότητα δεν υπήρχαν νοήματα, δε με νοιάζει καθόλου. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
Μιλώντας για μένα, δεν πιστεύω πως είμαι παιδάκι πλέον για να έχω “χολυγουντιανές” αυταπάτες και να μην καταλαβαίνω ποιος έχει όντως να πει κάτι και ποιος όχι.

Επίσης, τα κενά που αναφέρεις σε καμία περίπτωση δε σχετίζονται με τη βασική ιστορία της σειράς. Είπαμε, αυτή ήταν αρκετά σαφής. Τα κενά είχαν όντως να κάνουν κατά βάση με δευτερεύοντα ζητήματα, και άλλωστε κενά υπάρχουν μόνο και μόνο σε μία ταινία 2 ωρών, δε θα υπήρχαν σε μία σειρά 6 ετών;

  1. Αν το Lost έκανε τους οπαδούς του να αισθάνονται “μοναδικοί”, μεγάλη του μαγκιά - κατάφερε αυτό που θα ήθελε ο κάθε σεναριογράφος!
    Προσωπικά πάντως, δεν αισθάνομαι διαφορετικά που έβλεπα φανατικά Lost. Είμαι αυτό που είμαι για πολλούς άλλους λόγους. Αλίμονο.

  2. Το Lost βασίστηκε σε ένα βαθμό στο marketing. Και; Αν ήταν underground σειρά, πως θα παιζόταν στην τηλεόραση και πως θα έφτανε τις έξι σεζόν; To marketing είναι αναγκαίο κακό και το ξέρεις. Εθελοτυφλείς κατηγορώντας το.

  3. Το αν ο κινηματογράφος έχει ζημιωθεί εν τέλει από την τηλεόραση οφείλεται σε αδυναμία του ίδιου κινηματογράφου. Προσωπικά, σαν πιστός φίλος του σινεμά, το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι δραματική πτώση του αμερικάνικου κινηματογράφου - με όλα τα αρνητικά του. Από την άλλη, παρατηρώ πως ο ευρωπαϊκός κερδίζει συνεχώς έδαφος - εμπορικά - χάρη στη βάση που δίνει στο σενάριο.

  4. Το Lost θες δε θες είχε μερικές εκπληκτικές ερμηνείες: Βλ. Λοκ, Μπεν, τις οποίες κακώς μειώνεις. Σαφώς και υπήρχαν κάποιες μέτριες, καμία όμως δε θα χαρακτήριζα κακή.
    Και όσο για τις όμορφες, επίσης ξέρεις πως είναι αναγκαίο κακό. Ο αγαπημένος σου Γούντυ Άλλεν θα είχε μείνει ανάμνηση αν δεν υπήρχε η Σκάρλετ. Ο περισσότερος κόσμος βλέπει τις ταινίες με βάση την ομορφιά των πρωταγωνιστών τους. Ακόμα και τις ταινίες του Άλλεν! Sad but true.

  5. Η άποψη του Καρπετόπουλου, και του Στάθη, παρατέθηκαν όχι γιατί πιστεύουμε πως είναι αυθεντίες, αλλά γιατί είναι -για 'μας- όμορφες και σωστά δομημένες αντιλήψεις γύρω από τη σειρά.
    Ο Κάρπετ κάνει μία υπέροχη περίληψη της σειράς, δίνοντας έμφαση στα σημεία στα οποία έδωσαν και οι σεναριογράφοι έμφαση, κάτι το οποίο οι περισσότεροι συνεχίζουν να αγνοούν.

8 ) Εντάξει, οι υπερβολές πάντα υπάρχουν όταν δένεσαι με κάτι. Βλέποντας τα πράγματα ψυχρά, το Lost για μένα είναι “η αγαπημένη μου σειρά”. Το ότι έγραψα πως είναι η κορυφαία, το πίστευα εν μέρει όταν το έγραφα, αλλά αν το δω αντικειμενικά, η αλήθεια είναι πιο προσγειωμένη: Δεν μπορώ να πω με σιγουριά κάτι τέτοιο, όπως δεν μπορείς κι εσύ για οποιαδήποτε άλλη σειρά και κανένας γενικότερα.
Ούτε καν η ιστορία δεν μπορεί να κρίνει τέτοια πράγματα.
“Ποιος είναι ο κορυφαίος δίσκος στην ιστορία;”…

αμ ελα ομως που ειδα 5 επεισοδια κ επιασα αμεσως την φολα του κ το αφησα για να δω αλλες σειρες που δεν με πιασανε κωτσο (οπως οι παραπανω 4 συν το arrested development πουναι θειλα)

σε καλυψα ? αν οχι πες μου να επανελθω

Το ξαναποστάρω γιατί με το edit θα θαφτεί…συμφωνώ στο 99% με cozy (το 1% το αφήνω έτσι :p)

Μόντε δίαβασα το post σου…Αυτό που λες εσύ για Κάρπετ ότι μας συμφέρει να χρησιμοποιούμε την γνώμη του επειδή του άρεσε το Lost το κάνεις ακριβώς με τον ίδιο τρόπο λέγοντας πως σε όσους άρεσε έχουν γαλουχηθεί με αμερικάνικη tv κάνουν συγκρίσεις με friends…Και σε ξαναρωτάω τι ξέρεις εσύ απο το τι τριβή έχω εγώ και ο Καρπετόπουλος με το σινεμά? χειροπιαστά πράγματα ρε παιδί μου…όχι τον κοροιδεύει ο Πανούτσος…Πήγατε παρέα σινεμά και δεν κατάλαβε το δόγμα 95 στο Festen? τι ακριβώς? Πήγαμε μαζί και είδαμε τις άγριες φράουλες και σου είπα ότι ο Bergman καλύτερα να επισκεύαζε τσιμούχες παρά να ήταν πίσω απο την κάμερα όταν το είδαμε? τι?

Η γνώμη σου για την σειρά στο έγραψα και πριν είναι αξιοσέβαστη…και καλά κάνεις και την εκφέρεις…μην λέτε όμως όσες γαμ…ες ανακρίβιες θέλετε για να υποστηρίξετε την δική σας άποψη κύριως για να ικανοποιηθεί ο εγωισμός του εγώ που δεν την είδα κέρδισα σε σχεση με εσένα το κοροίδο και τούμπαλιν εγώ που το είδα είμαι ευλογημένος κτλ…Πες την άποψη σου αλλά μην μειώνεις τον άλλωνών με αυθαίρετα συμπεράσματα…μπορούσα να απαντήσω και εγώ, έλα τι ξέρει ο Μόντε, κλάιν, άσχετος είναι, γελάει με την πάρτυ του ο Cozy, είναι αστείος…δεν το κάνω όμως…

Επίσης το ξαναείπαμε και το έχει γραφτεί και σε πολλά μέσα, ότι για κάποιους η ιστορία είναι ολοκληρωμένη και δεν ψάχνουν καμμία μεγάλη αλήθεια ούτε στα dvd ούτε σε 400 χιλιάδες βίντεο, μλογκς, φόρουμς…

Cozy δες το λινκ που πόσταρα πριν

@ Μόντε.
Ο Κόζυ καλώς ή κακώς έχει ισχυρά points (αγνόησε αυτό που έγραψε για τον αμερικάνικο κινηματογράφο :p). Ήθελα κι εγώ να σου το γράψω αυτό. Στο σινεμά υπάρχει ανεξάρτητη σκηνή και low budget ταινίες. Στο national δίκτυο της Αμερικής δεν υπάρχουν τέτοιες σειρές. Από όλες όμως τις σειρές του national δικτύου, καλώς ή κακώς το Lost ξεχωρίζει γιατί συνδύαζε πολλά διαφορετικά πράγματα.

Το Lost eίναι σαν του σουβλάκι. Δεν είναι γκουρμέ, δε το φτιάχνουν σε εστιατόρια με χρυσό σκούφο, αλλά το 90% του κόσμου μπορεί να το φάει και να το χαρεί. Είναι pop culture σειρα. Κι από όλες τις pop culture σειρές, το Lost και πρωτοτύπησε και ξεχώρισε. Και για τους 500 πρωταγωνιστές (σκέψου πόσες σειρές βγήκαν μετά με παρόμοιο σκεπτικό) και για τα χρήματα που έριξαν για την παραγωγή του (αληθεύει πως είχε απολυθεί αυτός που είχε εγκρίνει τη δημιουργία του pilot episode εξαιτίας του υψηλού κόστους;) και για το σενάριο του και για πολλά ακόμη.

Τέλος, μιας και εκεί είχα ποντάρει:

Τελικά ο Χέρλι ήταν ο πιο σημαντικός χαρακτήρας 8)

Περίμενε, ψάχνω να βρω το ποστ σου, που είχες υποσχεθεί πως δε θα μπαίνεις στα τόπικ άλλων σειρών για να πρήζεις τα αρχίδια όσων τις βλέπουν για να προτείνεις τις ίδιες και τις ίδιες σειρές και να γράφεις τις ίδιες και τις ίδιες σχεδόν προσβλητικές χαζομάρες. Νόμιζα πως ήταν στο τόπικ που κατηγορούσες τους μοντς για φασισμό που δε σου επιτρέπουν να μπαίνεις συνεχώς στα τόπικ άλλων σειρών, αποκαλώντας τις αγαπημένες σειρές των συμφορουμιτών σου, ως σειρές που αντιμετωπίζουν τον θεατή ως “μη νοήμων”, αλλά έκανα λάθος. Σε άλλο τόπικ το είχα δει…

1-1, το φοβομουν αυτό

@tyler

το παρόν τοπικ το είχα αφήσει 3 χρόνια ήρεμο. δεν διάβαζα, δεν ασχολούμην, δεν έκανα τπτ. δεν ήθελα να τρολάρω κ δεν ήθελα να την σπάσω σε κανένα. απλά 3 χρόνια πριν είχα πει στον κόζυ: “παρατάω το λοστ γιατι εκτιμώ πως θα είναι μαλακία”. θεωρώ πως δικαιώθηκα κ απλά τώρα που το λοστ τελείωσε κ κάνουμε μια αποτίμηση, γράφω κ εγώ τη γνώμη μου. την βάζω κ σε σποιλερ για να μην την δει αποτομα κανείς κ του γυρίσει το μάτι. όποιος δεν θέλει, δεν την διαβάζει. όποιος δεν τον νοιαζει η γνώμη μου, δ ε ν την διαβαζει. όποιος με θεωρεί άσχετο/γραφικό/ηλίθιο/εστέτ/παόκι/μουτζεχεντιν/χέητερ κτλ Δ Ε Ν την διαβάζει. :roll:

δεν θεωρώ ότι θίγω κανένα. όποιος θίγεται από κάποιον που θίγει μια σειρά, έχει issues και ας το δει αυτό. το μόνο που έγραψα, κ ξαναγράφω αν θες, είναι ότι ο κόσμος (κ του φόρουμ κ γενικά) δυστυχώς δεν ασχολείται με τον κινηματογράφο. δεν πειράζει, συμβαίνει. απλά αφού δεν ασχολείται με τον κινηματογράφο κ δεν έχει κριτήριο, ε κ εγώ παίρνω την γνώμη του λίγο πιο χαλαρά. :-s

για σένα δεν ξέρω τι έχεις δει - δεν θυμαμαι τα στατιστικά όλων. ας έχεις δει κ φασμπίντερ κ ανεξάρτητο ιρανικό κινηματογράφο και DIY ταινίες της αφρικής. κ ας σου αρέσει κ το λοστ - μακάρι. :roll:

για τον κάρπετ, κ λίγα γράφω. τον ακούω 8 χρόνια στο ράδιο κ ξέρω τη γνώμη του για τον κινηματογράφο, εκτός αν στο μικρόφωνο λέει πως πάει κ βλέπει το goal και στο σπίτι του διοργανώνει soiree (έτσι γράφεται?) με τον δεκάλογο, με λίγους φίλους. ούτε του στάθη η γνώμη με νοιάζει: ο καθένας μπορεί να γράφει για ότι θέλει κ να κρίνεται για αυτό. #-o

ανακρίβειες δεν γράφω. αν δεν σου αρέσουν τα όσα διάβασες, έχουμε διαφορετική οπτική (προφανώς) στο θέμα. :?

“ευλογημένος”, “κοροιδο” κτλ = συ είπας. το ξαναγράφω: σε παλαιοτερα τρολικά ποστ (με μια διαθεση εμπαιγμού, οκ) πειράζω τον κόζυ, που όπως βλέπεις δεν πειράζεται.

δευτερολογία περί λοστ

@κοζυ - σε σποιλερ

[SPOILER]1. περι στορυ: σε μια ταινία δύο ωρών, μπορούν να υπάρχουν κενά, αλλά ίσως δεν υπάρχει κ ο χρόνος να τα γεμίσεις. σε 6 σεζόν, όταν το μόνο που σε απασχολεί είναι να φτιάχνεις κενά, έχεις λιγοτερες δικαιολογίες. το “ψάχνω τις απαντήσεις” είναι πάντα ενδιαφέρον κ χαρακτηρίζει κ την υψηλή τέχνη, από το εκκρεμές του φουκώ κ το τάδε έφη ζαρατούστρα, μέχρι τις ταινίες του lynch, ή τα split movies των lemm/trier. το θέμα είναι όμως είτε να φιλοσοφείς, είτε να υπάρχει μια απάντηση. το λοστ κατ εμε έδειξε πως απάντηση δεν υπάρχει κ φιλοσοφία σαφώς δεν ειναι (ποπ κουλτούρα λέει ο κάρβου κ υπογράφω). άρα; άρα ψάχναμε κάτι που δεν υπήρχε για 6 σεζόν, enjoy the ride alright, αλλά μην βαυκαλιζόμαστε ε…:wink:

  1. περί μαρκετινγκ: προφανώς κ χρειάζεται κ για μένα το λοστ δεν ειναι η καλυτερη σειρα εβερ, αλλα ειναι ενα απο τα πιο εντονα κοινωνικα φαινομενα εβερ σε επιπεδο μαρκετινγκ. ειδικα με ολα τα subplots, forums, youtube κτλ. το “αισθανομαι κατι” βλέποντας λοστ ειναι το πιο σημαντικο του επιτευγμα, γιατι if I had a dime, κάθε φορα που διάβαζα “αυτοι δεν βλεπουν σωστα λοστ”, θα αγόραζα τραπεζα τωρα. μην ξεχνιομαστε κ στα στερνα… εδω οι λοστάκηδες ειχαν φραξιες, αναλογα με το ποσο σωστά έβλεπε ο καθενας λοστ. :roll:

  2. περι κινηματογραφου/τηλεορασης: ο αμερικανικος κινηματογραφος εχει υποστει καθιζηση εν πολλοις κ λόγω των σειρων - παντα σημασια εχει που πανε τα λεφτα. εγω μουρμουραω γιατι, οπως στη μουσική, έτσι κ στον κινηματογραφο, πραγματα βγαινουν, αλλα κανεις δεν εχει το χρονο ή τη θεληση να ασχοληθει. προτιμαει να ψαξει την επομενη σειρα, παρα να δει κατι που, κ επιτρεψτε μου που θα το γραψω, ε ειναι καπως πιο σοβαρο/βαθυ απο 30 ατομα που παλευουν με τα κυματα για 6 σεζον. κ σε ενα βαθος χρονου, σου αφηνει κ κατι παραπανω. :roll:

  3. το “γραφικος” το λεω με ολη την καλη διαθεση κ το ξερεις. αναφορικα με τα συνεχιζομενα αστοχα σχολια για τον γουντυ, δεν εχω να γραψω κατι. δεν εχω γραψει πουθενα ουτε το 1/10 της υπερβολης που εχει γραφτει για διαφορα θεματα στο φορουμ. ο γουντυ ειναι μια προσωπικη απολαυση, κ ως τετοια τον εκλαμβανω κ αδιαφορω για το τι λεει ο καθενας. ας αρεσει ή ας μην αρεσει. δεν νιωθω την αναγκη να απολογηθω - πραγμα που κανουν πολλοι για το λοστ φερ ειπειν. σιγα. στην τελικη οι κριτικοι κ ο κοσμος εχουν μιλησει κ η ιστορια θα τον κρινει, οπως θα κρινει κ το λοστ. οποιος τολμαει, ας βαλει το χερι του στη φωτια… :lol:[/SPOILER]

Με αρχή αυτό σου απαντώ πως η γνώμη σου είναι σεβαστή, η εκτίμηση σου επίσης, το ότι το παράτησες επίσης και όλα όσα είναι άποψη σου είναι απολύτως σεβαστά…το ζήτημα είναι αυτά να τεκμηριώνονται είτε βάσει προσωπικού γούστου (στο οποίο δεν χωράει καμμία περαιτέρω ανάλυση, όπως και στην μουσική) ή βάσει κάποιων, αν υπάρχουν κοινών αποδεκτών αληθειών…

Ε, το ότι το φόρουμ στην πλειοψηφία του δεν ασχολείται με το σινεμα και συνεπώς αφού αποθεώνει το lost παίρνω την γνώμη του πιο χαλαρά δεν είναι εποικοδομιτική αντιμετώπιση…Δεν μπορεις να το γνωρίζεις αυτό και ούτε μπορείς να το υποθέτεις επειδή εσύ έχεις τριφτεί με τον κινηματογράφο και το απορρίπτεις (και καλά κάνεις, γνώμη σου είναι) σημαίνει πως αυτοί που το αποθεώνουν δεν έχουν τριφτέι άρα παίρνουμε την άποψη τους στο πιο χαλαρό κτλ.

Δεν με νοιάζει η σειρά ή θίγομαι με σειρές…σχολιάζω επιχειρήματα, άλματα λογικής και και πρακτικές τις οποίες γενικώς κατηγορούμε συνεχώς και με καυστικό τρόπο και πολλές φορές χρησιμοποιούμε και εμείς όχι κατ’ανάγκη για να στηρίξουμε την γνώμη μας (που σου ξαναείπα ότι όταν μιλάμε για προσωπικό γούστο δεν έχω να αναλύσω κάτι περαιτέρω, είναι αξιοσέβαστο) αλλά για να μπούμε σε μία λογική εγωκεντρισμού, ανωτερώτητας (μέντορας) και ελιτισμού έτσι ώστε αυτό που λέμε να αποτελλεί 1ον την απόλυτη αλήθεια και 2ον την γνώμη που πρέπει να επιβάλλουμε σε αυτόν που έχει διαφορετική…δεν λέω ότι κάνεις κάτι τέτοιο γενικά (στα σημεία που έγινε στα είπα συγκεκριμένα), ούτε ότι μπήκες να γράψεις με τέτοια διάθεση αλλά πολλές φορές συμβαίνει γενικώς αυτό τριγύρω…

Με λίγα λόγια είναι σωστότερο και πιο ορθολογικό σαν αντιμετώπιση, το δεν μου άρεσε, δεν μου κέντρισε το ενδιαφέρον, δεν το βρήκα ελκυστικό, νιώθω ότι ξεχείλωσε, ξεφούσκωσε απο το “έλα ρε ποιος είναι ο χρήστης (για να μην σου βάζω καρπετόπουλους και Στάθηδες) Dead που του άρεσε το Lost που τις προάλλες στο τι dvd είδες έβαλε το Robin hood το βλήμα και όχι το στοιχείο του εγκλήματος του Trier ? έλα ρε με το ζώο θα ασχολούμαστε που είδε την μουφάρα και πείστηκε ότι θα βρει την μεγάλη αλήθεια” ή " Τώρα που σας ξεφούσκωσε η τσιχλόφουσκα, πρόβατα, με μυαλό μπιζέλι αλλά avatar karvou δείτε τώρα αυτές τις 5 σειρές ορόσημα και ακούστε αυτούς τους 10 δίσκους trip μέχρι το διάστημα να δείτε τι εστί τέχνη κτλ…"

φαντάζομαι καταλαβαίνεις το ύφος μου:)

το ύφος σου το καταλαβαίνω, αλλα αμφιβάλλω αν καταλαβαίνεις το δικό μου :roll:

δεν μπηκα σε καμια λογική. γράφω τη γνώμη ΜΟΥ, όχι κάποια αλήθεια. αυτές τις έχει όλες ο awake και βρίσκονται στο wire… :lol:

το ο κοσμος δεν ασχολείται με το σινεμα, οκ ειναι κοινο μυστικό, κ δεν το ξαναγράφω για να μην στεναχωριεται και κανενας. ο πανουτσος ομως γραφει πως η πραγματικοτητα ειναι σαν την νταλικα, μπορεις να διαλεξεις να κοιτας αλλου, αλλά σιγουρα θα σε πατησει… :wink:

το η γνώμη όλων δεν βαραίνει το ίδιο σε όλα τα θέματα, ειναι άλλο ένα κοινό μυστικό που δεν μπορούμε να γράφουμε φαντάζομαι. αν έχεις το χρόνο κ την διαθεση να διαβαζεις κατεβατά κ να τα κρινεις αντικειμενικα, πραττες εξαιρετικά. εγώ απόσα θρεντ παρακολουθώ κ όσα πραγματα διαβαζω, έχω μια γνώμη για τα παιδια που τα; γράφουν. καλή, κακή, μέτρια έτσι γίνεται. και στη ζωή τους μπορεί να βλέπουν κάθε βραδυ το σκηνές από ένα γάμο, με γεια τους με χαρά τους. εγώ θα κρίνω όμως από αυτά που διαβάζω κ όλοι θεωρώ πως το ίδιο κάνουν, άσχετα αν δεν το πολυλεμε μην θιχτει κανείς κ έχουμε τρεχαματα…:wink:

δεν επιβάλλω γνώμη (ήμαρτον!), ουτε χρησιμοποιω κάποιο άλμα λογικής. έχω ένα υφος σε αυτα που γραφω (οκ δυσπεπτο), αλλα στο ξαναλεω: εγω το παιζω “μεντορας” ή ο λοστακιας που μου λεει οτι γραφω πιπες γιατι δεν βλεπω “σωστα λοστ”??? :roll:

εδιτ: και οπως ξαναβλεπω στο ποστ σου, μου αποδίδεις πράγματα που ΔΕΝ γράφω.

Ρε αμπαλοάμπαλε, αφού ξέρεις ότι μου αρέσει πάρα πολύ ο Άλλεν! Δεν ήθελα να πω κάτι αρνητικό για τα σενάριά του, ή τη σκηνοθεσία του, ή το χιούμορ κτλ. Απλά ήθελα να σου πω πως από τη στιγμή που ακόμα κι αυτός εκμεταλλεύτηκε τη γυναικεία ομορφιά προς όφελος των ταινιών του (και τούμπαλιν βέβαια), ε, μη κατηγορείς το Λοστ για το ίδιο πράγμα :roll:

μονο αυτο γιατι τα αλλα, γενικα πανω-κατω ψιλοσυμφωνω…(και λιγο οφτοπικ)…

Ο αμερικανικος κινηματογραφος εχει υποστει καθιζηση,γιατι βγαινουν 38743 ρημεηκ των χρονο και 76498 re-boot παλιων σειρων…εχει πεσει σε τελμα,επειδη δεν υπαρχει εμπνευση…σαφως εχει χασει ενα μερος του κοινου του λογω των σειρων,αλλα δες το και απο την αλλη,υπαρχουν και εχουν βγει σειρες τα τελευταια χρονια,που χτυπανε κινηματογραφικες επιτυχιες στα ισα,επειδη το επιπεδο τους ειναι υψηλοτατο…το Sopranos κανει πλακα σε καθε Departed(επισης ρημεηκ) και καθε γκαγκστερικη ταινια των τελευταιων 10 ετων σχεδον…διαολε,κανει το ‘‘Καζινο’’ να φαινεται αστειο και χτυπαει στα ισα ‘‘Goodfellas’’…και απο λεφτα το αμερικα αλλο τιποτα,καθε υπερπαραγωγη σημερινη εχει τρομακτικα μπατζετ αμα κοιταξει κανεις…

δεν νομιζω πως φταινε και τοσο πολυ οι σειρες για το χαλι του αμερικανικου σινεμα anyway…ποσο μαλλον οταν βγαινουν σειρες σαν το Sopranos,Bsg,Wire κτλ κτλ οι οποιες μου δινουν αυτο που λιγες ταινιες,ακομα και στις καλες περιοδους του χολυγουντ,καταφερουν να κανουν κατι αντιστοιχο…

Πραματα βγαινουν και οποιος αγαπαει τον κινηματογραφο τα ψαχνει και παλι τα βρισκει και τα βλεπει…και παλια υπηρχαν φαινομενα-σειρες τα οποια κολλουσαν τους παντες,οπως καναν πχ τα X-files ή το Star Trek, αλλα παραπονο δεν υπηρχε απο τους κινηματογραφαδες…το ιδιο αποτελεσμα εν τελη και σημερα,αναλογικα βεβαια με την εκαστοτε εποχη και την εξελιξη των μεσων…

Bottom line,επειδη πεσαμε και στη περιπτωση μιας σειρας-φουσκας(της μεγαλυτερης φουσκας μαλλον μεχρι σημερα στην τιβι),δεν ειναι ολες οι σειρες ετσι,καλα κανουν και τρωνε κοινο απο αμερικανικες μαλακιες που βγαινουν καθημερινα(και δεν μιλαω για μπλοκμπαστερ τωρα,γενικοτερα) και αμα θελει να βγει ο αμερικανικος κινηματογραφος απο το τελμα του,καιρος να αρχισει να γραφει κανα στορυ της προκοπης και να μην αναλλωνεται στα ιδια και στα ιδια…

“i dont want to achieve immortality through my work. I want to achieve immortality through not dying” όπως φαντάζομαι είπε κ ο jack σε κάποια φάση, ε ??? :lol: :lol:

μην τα κάνουμε όλα ένα χυλο. κ ο μπεργκμαν ειχε γυναικαρες της εποχης του και ο χιτσκοκ κ τόσοι άλλοι… :wink:

α και να ‘τσιγαρισω’ λιγο τα φανμποης:p,περι ερμηνειων,ναι ο Λοκ και ο Μπεν επαιζαν οντως…γιατι αραγε σε οποιον λοστακια λες για ερμηνειες αναφερει μονο αυτους τους δυο? για παραδειγμαΓιατι ηταν οι μοναδικοι οντως που αξιζαν…οκ ομως,σε μια σειρα με τοσους και τοσους χαρακτηρες,that’s not enough…επισης οκ,για να λεμε και του στραβου το δικιο,το λοστ ΔΕΝ πονταρε σε γκομενες και γυναικαρες(γτ πολυ απλα,ΔΕΝ ειχε καμια υπεργουαου γυναικαρα στο καστ) και ουτε σε εμφανιση πρωταγωνιστων(καποιος που τοχει δει ολοκληρο το καταλαβαινει)…σε αλλα πραματα πονταρε και εχασε…

Μου φαίνεται ότι τσάμπα γίνεται τόση κουβέντα γύρω απ’το όλο ζήτημα που έχει τεθεί εδώ.

Σε κάποια μερίδα του κοινού (μάλλον μεγαλύτερη) δεν άρεσε η τροπή που πήρε η σειρά, σε κάποιους άλλους άρεσε. Ο καθένας θα’πρεπε να κρατάει τη γνώμη του για τον εαυτό του, νομίζω. Όσο κι αν χλευάζουμε τον awake περί κατοχής κάποιας “αλήθειας” που οι άλλοι δεν μπορούμε να κατανοήσουμε, σε κάποια posts εδώ βλέπω ψήγματα τέτοιας νοοτροπίας.

Γι’αυτό δεν πρόκειται να επιχειρηματολογήσω ούτε υπέρ της σειράς και κατά αυτών που θεωρούν ότι ήταν “φούσκα” ούτε ανάποδα. Αυτό που ξέρω είναι ότι εμένα μου άφησε ευχάριστη γεύση παρά τα όποια παρατράγουδα προέκυψαν με τα περίφημα “αναπάντητα ερωτήματα”. Σε άλλον μπορεί να μην άρεσε η κατάληξη. Εν ολίγοις, το όλο πρόβλημα πιστεύω ότι βρίσκεται στο ότι θέλει ο καθένας να μοιραστεί την “καψούρα” ή την “ξενέρα”. Δεν βρίσκω το λόγο που κάποιος πρέπει να παρουσιάσει την δική του άποψη ως την “αλήθεια” (ήταν φούσκα του κερατά vs βρήκαμε το Θεό). Ούτε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κρίνομαι ως “άσχετος από κινηματογράφο” απλά επειδή τη βρήκα με το φινάλε (δεν λέει αυτό ακριβώς ο μόντε και τον αδικώ, το τράβηξα λίγο). Άσχετος είμαι από κινηματογράφο, για να εξηγούμαστε, απλά δε νιώθω αυτόν τον ελιτισμό. Είναι απ’τις λίγες περιπτώσεις που θεωρώ ότι αυτή η εξωστρέφεια που μεταφράζεται ως τάση να μοιραζόμαστε απόψεις πάνω στο “μας άρεσε / δε μας άρεσε για αυτούς τους λόγους” δεν οφελεί καμία πλευρά, ακριβώς γιατί η αντίληψη του μηνύματος που ήθελε να περάσει η σειρά είναι προσωπικό θέμα. Εν μέρει ισχύει αυτό και στη μουσική και φαίνεται απ’το πόσο οπαδικά την αντιμετωπίζουν κάποιοι, ξεχνώντας ότι είναι κάτι που απευθύνεται ξεχωριστά στον καθένα.

Και στην τελική, κάποιος έγραψε ότι οι σεναριογράφοι με το τέλος που έδωσαν κατάφεραν να μεταφέρουν αυτή την κόντρα “Science vs Faith” και εκτός σειράς, κάτι που εγώ προσωπικά βρίσκω αξιοθαύμαστο. Οι μεν ήταν προδιατεθειμένοι να “δεθούν” και οι δεν έψαχναν για ορθολογική εξήγηση των πάντων απ’την αρχή (ήταν κι αυτοί δηλαδή προδιατεθειμένοι να ρίξουν Χ σε περίπτωση ελλείψεων / ελλιπών απαντήσεων).

Θα μπορούσα να γράψω κι άλλα όμως μάλλον θα πλατείαζα ή θα παραβίαζα αυτό που περιέγραψα στην μεγάλη παράγραφο.

ΠΟΠΟ ΤΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΜΥΑΛΟ!!!

Κατάλαβες τη σκευωρία εναντίον σου!!!

http://www.chargrilled.co.uk/t-shirts/I-Have-Lost-121-Hours-Of-My-Life-t-shirt.m
το ψησα ασχημα8):stuck_out_tongue:

κακιε…
:stuck_out_tongue:

και εγώ το ψήνω… δώρο για ένα φίλο, ψηλό…

χαχα καλη φαση!