Lost(Oι αγνοουμενοι)-πιθανα Spoilers!

αχαχαχαχχαχαχα #-o#-o#-o

Σήμερα συμπληρώνεται ένας χρόνος από το τόσο διχαστικό φινάλι που έκλεισε την αυλαία του Lost…

Ένα εν ψυχρώ σχόλιο για την σειρά,τώρα που τέλειωσαν όλα μια για πάντα,η σειρά είναι υπερτιμημένη και υποτιμημένη.

Υπερτιμημένη από τους πολλούς που κάθισαν και είδαν μια σειρά καθαρά δράσης,και που όταν έκανε την κοιλιά της ‘έφυγαν’,και υποτιμημένη ως προς το φανατικό cult following,το οποίο ένα χρόνο μετά μοιάζει ανύπαρκτο.

Ίσως και αδίκησε η ίδια η σειρά τον εαυτό της στην πορεία…

Τέλοσπάντων,εμένα πιστεύω θα μου μείνει η σειρά,θα την δω το καλοκαίρι με καθαρό μυαλό,και θέλω να πιστεύω και τα επόμενα καλοκαίρια που θα έρθουν!

Τι εννοείς μοιάζει ανύπαρκτο; Τι να έκανε δηλαδή; :stuck_out_tongue:

Παρεμπιπτόντως, πριν λίγο καιρό είδα το θεατρικό που παίζει ο Fox, στο Λονδίνο, και ομολογώ πως ήταν πάρα πάρα πάρα πολύ καλός.

Δεν ξέρω…περίμενα να αφήσει μεγάλο ίχνος πίσω της η σειρά,και δεν το βλέπω! :wink:

Για μένα θα υπάρχει πάντα πάντως

Ένας χρόνος πέρασε ε;

Κοίτα. Ένα σίγουρο είναι ότι η σειρά φαγώθηκε από μόνη της, λόγω του μεγάλου αριθμού τηλεθεατών που την παρακολουθούσαν. Ήταν μια σειρά για εκατομμύρια τηλεθεατές παγκοσμίως και αυτό προφανώς σημαίνει λεφτά παντού. Και αυτός είναι ο λόγος που ένα σενάριο για 2 σεζόν τραβήχτηκε από τα μαλλιά για να βγάλει 6.
Το αποτέλεσμα ήταν να δημιουργούν απίστευτα μεγάλα κενά στο σενάριο στην προσπάθεια τους να κρατήσουν το κοινό καθηλωμένο, κάτι που τα κατάφεραν με την τακτική να μας πιπιλάνε το μυαλό και να μας λένε πως όλα στο τέλος εξηγούνται. Από την άλλη αυτή η προσπάθεια να ξεχειλώσουν τη σειρά δημιούργησε και ένα σωρό ευτράπελα όπως π.χ. με το χωριό από την μέσα πλευρά των τοίχων. Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπήρχε ένας ολόκληρος πολιτισμός πάνω στο νησί και στις προηγούμενες 5 σεζόν δεν είχαμε πάρει ούτε ένα στοιχείο γι’αυτόν.
Τέλος πάντων πολλά και διάφορα που με έκαναν να ξενερώσω άσχημα με το lost από διάφορες συζητήσεις και σκέψεις που έκανα αραιά και που για το τι τελικά είδα σε αυτή τη σειρά. Ο κύριος λόγος όμως που ξενέρωσα βασικά δεν είναι τα κενά και οι χωροχρονικές μαλακίες που προσπαθούσαμε να αναλύσουμε με τέτοια σοβαρότητα και τέτοιο οίστρο λες και ήταν ξέρω και εγώ τι, αλλά ήταν ο ίδιος ο ξεπεσμός της σειράς. Ένα όμορφο σενάριο για να αναπτυχθεί άρτια μια σειρά 2-3 σεζόν και να τελειώσει με ένα φινάλε που θα άφηνε το 95% των οπαδών ικανοποιημένο [αφήνω το 5% για τους hardcore ανικανοποίητους στον αιώνα τον άπαντα] και θα πουλούσε για μια 15ετία. Αλλά από την στιγμή που έχασε την εμπιστοσύνη των υποστηρικτών της, θα ξεχαστεί γρήγορα, σαν ένα μεγάλο μπαλόνι που φούσκωσε και ξεφούσκωσε…

Δεν ξέρω αν θα την ξαναδώ. Μπορεί κάποτε που θα μου έχει φύγει ως ένα βαθμό η προκατάληψη…

Οποτε ετυχε σε ζαπινγκ να πεσω πανω της τον τελευταιο χρονο(την σειρα εξακολουθει να δειχνει η νοβα) με επιανε σπαστικο γελιο απλα γιατι θυμομουνα την σοβαροτητα με την οποια τοσο εγω οσο και πολλοι αλλοι αντιμετωπισαν την μεγαλυτερη “απατη” στην ιστορια της τηλεορασης.Δεν ξερω,ισως σε 20 χρονια να λατρευεται ως cult bad series we love!

θα ενδιαφέρει τους αρρώστους λογικά…

Ωραιο proposal, καλο reference :slight_smile:

Ξαναβλέπω τη σειρά (τελειώνω 3η season) μόνο και μόνο για να δω αν ο ενθουσιασμός της πρώτης φοράς ήταν υπερβολικός. Ε λοιπόν επιμένω , είναι μια από τις καλύτερες σειρές ever. Μπορεί να το χασε λίγο στην πορεία με τα [SPOILER]time travels[/SPOILER] , μπορεί κάποια επεισόδια να είναι fillers , μπορεί να παραέχει κλάψα ώρες ώρες αλλά με τραβάει σαν μαγνήτης και ας ξέρω τι γίνεται. Τώρα το αμφιλεγόμενο τέλος δε λέω ότι με ενθουσίασε αλλά (ακολουθεί κλεμμένη ατάκα) [I]θα ήμουν ικανοποιημένος ακόμα και αν το τέλος ήταν 40 λεπτά μια μαύρη οθόνη που θα έλεγε “6 χρόνια σας δουλεύουμε”[/I].

bump

το βρηκα τυχαια το λινκ, ωραιο κειμενακι τοσα χρονια μετα το τελος

τι σειρα ρε πστη μου, λυκειο και σχολη βγαλαμε μαζι της

λυπαμαι οσους δεν την εχουν δει κι επισης οσους απογοητευτηκαν απο το φιναλε και αρχισαν τα μπινελικια

λες και 6 χρονια μαγειας (και καψιματος) ξεγραφονται απο ενα φιναλε

εγω δεν την εχω δει

ό,τι καλύτερο έχει να προσφέρει σε σειρά η τηλεόραση… μακράν ότι καλύτερο έχω δει… την έχω δει 2 φορές και θέλω και τρίτη… ανατριχίλες όλη την ώρα

ffs, εννοείται ότι το φινάλε διαγράφει τα πάντα, όταν από “6 χρόνια μαγεία και κάψιμο” μετατρέπεται σε “6 χρόνια απάτης και χάσιμο χρόνου”. Κι εγώ λυπάμαι όσους υπερασπίζονται το φινάλε ή και την ίδια τη σειρά ακόμα και σήμερα.

Εγώ μια φορά συμφωνώ με Angel, το φινάλε αυτής της σειράς τελικά μικρή ως καθόλου σημασία δεν είχε. Το κάψιμο που φάγαμε πολλοί εκείνη την περίοδο περιμένοντας το επόμενο επεισόδιο, την επόμενη σεζόν (αν και τις 2 πρώτες τις είχα δει σερί αν θυμάμαι καλά και μετά περίμενα την 3 τρώγοντας τα νύχια μου) δεν μπορεί να σβηστεί έτσι απλά. Η αναμονή ήταν ανάλογη με τις ταινίες του Άρχοντα των δαχτυλιδιών, χειρότερη βασικά αφού στον Άρχοντα τουλάχιστον ήξερα τι παίζει και απλά ήθελα να χαθώ στην μεση-γη. Βασικά δεν ήταν μόνο το φινάλε αδιάφορο, η σειρά κάπου από την 4η σεζόν άρχιζε να κουράζει ελαφρά, αλλά ακόμα και τότε το κάθε νέο επεισόδιο ήταν κανονική γιορτή.

Nαι, τα ξέρω, απ’ την πρώτη σεζόν τα ζούσα αυτά μέχρι το τέλος. Γι’ αυτό και κράζω προφανώς. Αν κάποιος το βάλει να το δει τώρα ολόκληρο στην καραπουτσακλάρα του το φινάλε και τα πάντα.

Αλλά ρε παιδιά το “φινάλε δεν έχει σημασία” το πιστεύετε; Τόσα χρόνια θεωρία, τρέλα, αναμονή και καύλα, και μετά έρχεται το φινάλε, και λέτε οκ, δεν έχει σημασία, αφού ήταν γαμώ τα όσα έζησα όλα τα χρόνια, στα τέτοια μου το φινάλε; Αν το πιστεύετε, οκ, πάω πάσο.

δεν υπερασπιζομαι το φιναλε κι εγω οταν το ειδα εβριζα

απλα θεωρω καραγκιοζιλικι ανθρωποι που μεχρι το προτελευταιο επεισοδιο εκθειαζαν τη σειρα, μετα να τη κραζουν στο συνολο της και να αποτρεπουν αλλους απ το να τη δουν λεγοντας οτι θα χασουν το χρονο τους

δηλαδη αν το τελευταιο επεισοδιο του breaking bad ηταν μουφα θα ηταν χασιμο χρονου να δεις ολο το υπολοιπο; Ή επειδη ηταν μουφα το τελος του dexter, σημαινει οτι η σειρα ηταν για το μπουτσο;

Απλα καποιοι ισως νομιζαν οτι το τελος του λοστ θα τους αποκαλυψει την κοσμικη αληθεια ξερω γω και απογοητευτηκαν

Κοίτα προσωπικά δεν με ένοιαζε και τόσο το φινάλε αρκετό καιρό πριν τελειώσει η σειρά. Ήδη στην 5η σεζόν είχα κουραστεί αρκετά και η αρχική καύλα είχε φύγει έτσι και αλλιώς. Το είχαν ξεσκίσει και το είχαν μεγαλώσει τόσο πολύ που ήμουν 100% σίγουρος ότι δεν υπήρχε φινάλε που θα μπορούσε να με ικανοποιήσει. Ήταν αδύνατον δηλαδή, ο θεός ο ίδιος να κατέβαινε στο τέλος πάλι δεν θα εντυπωσιαζόμουν. Το έχασαν αρκετό καιρό πριν το φινάλε για μένα ώστε να πω ότι εκεί ήταν το πρόβλημα. Αλλά και πάλι η καύλα των πρώτων σεζόν δεν ξεχνιέται με την καμία. Δεν ξέρω πως θα ήταν αν το ξεκινούσα τώρα από την αρχή. Ίσως το δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Προσωπικά δεν έχω αποτρέψει κανέναν να δει τη σειρά, άτομα με έχουν ρωτήσει και τους απάντησα ότι το τέλος δίχασε κόσμο 50-50, με περισσότερους αυτούς που το έκραξαν. Αλλά προφανώς θα τους εξηγήσω ότι υπάρχουν καλύτερες, αρτιότερες και πιο ολοκληρωμένες σειρές εκεί έξω, οπότε θα τους παροτρύνω να προτιμήσουν αυτές instead. Εκτός αν θεωρείτε ότι 2-5-10 στιγμές ανατριχίλας>ποιοτική σειρά με αρχή, μέση και τέλος αντάξιο της ποιότητάς της, σαν το Br Ba πχ.

Επίσης για Br Ba που αναφέρεις, προφανώς και θα με ενοχλούσε αν το τέλος ήταν μούφα, ειδικά αν δεν ήταν αντάξιο της ποιότητας της σειράς και φαινόταν κακογραμμένη ξεπέτα.
Αλλά ποτέ το Br Ba δεν μου άνοιξε 850 απορίες που τις έγραψε στα παπάρια του, ποτέ δεν με κορόιδεψε ότι τα είχε σκεφτεί όλα απ’ την αρχή και τελικά αποδείχθηκε φάση “γράψαμε ένα πιλοτάκι και 2-3 επεισόδια, είδαμε ότι έγινε φαινόμενο και πατήσαμε στα σημεία που έχουν τρελαθεί όλοι και τους τρελάναμε σ’ αυτά χωρίς πλάνο και απαντήσεις”.

Ένιγουέι το κόβω κάπου εδώ, έχω αρκετό καιρό να τσακωθώ για το λοστ και δεν είμαι σε μουντ. :stuck_out_tongue:

καλα δε θα τσακωθουμε επειδη θεωρεις αλλες σειρες καλυτερα, σιγα :stuck_out_tongue:

ειπα πιο πανω οτι αυτο που με ενοχλει κυριως ειναι η μεταστροφη ορισμενων που απο φανμποις εγιναν “εχθροι” της σειρας επειδη δε τους αρεσε το τελευταιο επεισοδιο και μονο

Καλως ή κακως παντως προκειται για σειρα οροσημο για οσους ειμαστε στα mid-20s και ζησαμε οσα περιεγραφε το λινκ που χα βαλει στη προηγουμενη σελιδα. Ο,τι ηταν τα x files για τους σημερινους 35αρηδες, ηταν και το λοστ για μας

// το οτι αφησαν 500 ερωτηματα αναπαντητα νομιζω οτι εχει γινει λιγο κλισε, τουλαχιστον τα βασικα ερωτηματα της σειρας εχουν απαντηθει

Nαι βρε angel7, το κατάλαβα τι σε ενοχλεί, όπως είπα απ’ την ανάποδη κι εγώ τι με ενοχλεί, μην επαναλαμβανόμαστε. :slight_smile:

Ναι, προφανώς συνέβαλλε τα μέγιστα στο να ασχοληθεί (νέος) κόσμος με την τηλεόραση και να αντιμετωπίζει αλλιώς πλέον το μέσο. Πολλοί γίναν σειράκηδες μόνο και μόνο απ’ το λοστ, και δεν “ξεκόλλησαν” ποτέ. Όσοι όμως συνέχισαν και απέκτησαν εμπειρία σε σειρές, κατάλαβαν με τον καιρό ότι το λοστ δεν είναι το έπος που νόμιζαν, καθώς είδαν στη συνέχεια καλύτερες σειρές με αρχή μέση τέλος που δεν τους απογοήτευσε, αντίθετα με όσους έμειναν στο λοστ και χωρίς να έχουν ιδέα το έχουν βαφτίσει ό,τι καλύτερο έχουν δει.

Για τα ερωτήματα δεν έχω να πω κάτι, απλά γελάω όταν τα σκέφτομαι σε συνδυασμό με το τέλος. Φέρε στο μυαλό σου τώρα τατού ντάρμα στον γαμημένο τον καρχαρία με το τέλος. :lol: