Lost(Oι αγνοουμενοι)-πιθανα Spoilers!

Καλά τρελά καψίματα προφανώς με λοστ αλλά για να πω την αλήθεια μου οι σεζόν 5 και 6 ηταν πραγματικά πολύ μέτριες. Όταν είχαν βγει τις είχα δει παραπάνω από μία φορά μήπως αλλάξω γνώμη αλλά μπα. Τώρα να πω την αλήθεια δεν ξέρω πως να αξιολογήσω μια σειρά με 4 φοβερές σεζόν + 2 σάπιες και 1 επίσης πολύ μέτριο φινάλε.

Θα προτιμηθούν στην ανάγνωση τα σχόλια όσων θεωρούν υπερβολικούς εμάς που σιχαθήκαμε στην πορεία αυτή τη σειρά:

Nick Santora stopped by the Nerdist Writer?s Panel podcast in November (can a podcast queue ever truly become diminished?) and the outspoken writer and executive producer (Prison Break, Scorpion) had a lot of interesting things to discuss, including how he?s able to work in so many mediums. Santora spoke abut the complexity of Prison Break?s narrative and described the difficulty of writing the show, eventually comparing it to Lost. To say Santora is critical of Lost is an understatement.

We had an expression in the room and which was, ?No Polar Bears,? which was a reference to Lost. I had friends that were writing on Lost, I can?t say who they were. And I was watching football with one of them and I was telling them how much I loved the show?and I?m like, ?How are you going to pay all this stuff off?? And he looked at me and goes, ?We?re not.? And I go, ?What do you mean you?re not?? He said, ?We literally just think of the weirdest most f*cked up thing and write it and we?re never going to pay it off.? And I look at him and I?m like, ?That?s such bullshi*t! You are completely f*cking with the audience.? I want to bring a class-action lawsuit on behalf of everyone who watched Lost all those years. Nina Hartley jerked people off less that Lost did.

Now all the discussions and arguments can be put to rest. Lost?s writers gave no f*cks about paying off all the mysteries it posited, so you can stop trying to apply logic to every single weird thing that happened on the island. The flash forwards were still a nice surprise, though.

είναι λίγο αντίστοιχο με τις κασέτες στο ελληνικό ποδόσφαιρο η φάση :stuck_out_tongue:

τελειωσα τους πρωτους δυο κυκλους
Κυλαει πολυ καλα παροτι ειναι σχετικα παλια τηλεοραση. Βοηθαει και η σαρανταλεπτη διαρκεια. Μου αρεσουν τα backstory των Sawyer, Locke, Mr. Eko, Hurley και το characterization των Jack, Sawyer.

Μεγαλυτερα σοκ μεχρι στιγμης

[SPOILER]αποκαλυψη οτι ο Locke ηταν αναπηρος
αποκαλυψη οτι η Λιμπι ηταν στο ψυχιατρειο
η στιγμη που ο michael σκοτωσε την ana lucia[/SPOILER]

δεν μου αρεσουν
που ολοι στους διαλογους τους χρησιμοποιουν ακριβως το ιδιο pattern. ασε που πρεπει να εχουν πει τρια διαφορετικα ατομα με στομφο "don’t tell me what i can’t do"
η φαση με το κουμπι (ειδικα στην αρχη). Δεν γινεται απλα να καθονται ολοι και να το πατανε.
Διαφορες σκορπιες χαζες αποφασεις ή κρυμμενα μυστικα.
Η ευκολια με την οποια συνεννοείται ο Κορεατης.
ο sayid σαν ηθοποιος (μπορει να φταιει κι η προφορα)
ο michael σαν ηθοποιος (στο oz δεν θυμαμαι να ειχα προβλημα)

μην συνεχίσεις. κάνε κάτι άλλο με τη ζωή σου.

you ve been warned

Μην το συνεχισεις οντως, φημες λενε οτι οσοι το ειδαν εχασαν 6 χρονια απο τη ζωη τους.

[B]η φάση με το κουμπί[/B] στην οποία αναφέρεσαι ήταν για εμένα η απόλυτη ψυχεδέλεια της σειράς. Όλο εκείνο το ψυχολογικό τριπάκι, να το πατάμε, να μην το πατάμε, γιατί θα πρέπει να το πατάμε, αν δεν το πατήσομε τι θα γίνει. Must!

Χαχαχαχα . Δες μέχρι και την 4η σεζόν . Από παλιές δεν ξέρω τι έχεις δει υπάρχουν πολύ καλύτερες που αξίζει κιόλας να τους αφιερώσεις τον χρόνο σου .

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προλαβαίνεις να σταματήσεις JTN, είσαι νωρίς ακόμα. Just do it. Σταμάτα το. Τώρα.

Και αν θες κάτι σε closure, κλείσε τα μάτια και πείσε τον εαυτό σου ότι όσο είδες ήταν απλά ένα όνειρο του καρχαρία με το ντάρμα τατού στον κώλο. Still better απ’ την ικανότητα των καρκίνων τζετζέι cuse και lindelof να γράφουν τηλεόραση.

:lol:

jtn συνεχισε το ρε φιλε, το butthurt των χειτερς ειναι ανεκτιμητο

“Greatest haters were lovers first”, για να παραφράσω ένα γνωστό στίχο… Αν και εμένα μου άρεσε πολύ το Lost, και θεωρώ ότι άλλαξε πολλά στον τρόπο που βλέπουμε πλέον σειρές, δε μπορώ να δώσω καθόλου άδικο σε όλους αυτούς που το έχουν δει μέχρι το τέλος και το κράζουν.

Πιστεύω ότι θα σου αφήσει καλές εντυπώσεις, αλλά υπάρχει μεγάλη διαφορά να το βλέπεις τώρα μετά από τόσα χρόνια και άλλο ήταν τότε με όλη την παραφιλολογία και τις θεωρίες που επικρατούσαν μετά από ΚΑΘΕ επεισόδιο… αυτή είναι η ρίζα και όλου του hating.

JTN συνέχισέ το για να μπορείς να κρίνεις μόνος σου αν άξιζε ή όχι.

οκ το τελειωσα. [SPOILER]Ενταξει ουτε η καλυτερη σειρα που εχει βγει ειναι για τα δικα μου κριτηρια ουτε τετοιο hate αξιζει αν και απο την αλλη καταλαβαινω και τις δυο αποψεις. Οι μεν εβλεπαν ισως και πρωτη φορα τετοιες ιστοριες με φλασφοργουορντς-φλασμπακς, ταξιδια στον χρονο και το ριζοσπαστικο storytelling που ειχε η σειρα. Ενω οι δε ενιωσαν προδομένοι απο απαντησεις που ποτε δεν πηραν κτλ κτλ

Στις τεσσερις κατηγοριες που χωριζω ολες τις σειρες που εχω δει το βαζω στη δευτερη περισσοτερο λογω του τι μου αφησε η απαραδεκτη εκτη σεζον μαζι με το φιναλε. Η κατηφορα ειχε αρχισει απο την τεταρτη σεζον αλλα συνεχιζε να εχει πολλα καλα επεισοδια και κυριως εδειχναν οτι ειχαν καποιο πλανο. Στην εκτη απο την αλλη εγινε ελευθερη πτωση και εκτος του Across the Sea ολο το υπολοιπο παιρνει μηδεν.

Μεγαλες στιγμες στο Through the Looking Glass τα “Not Penny’s boat” και “We have to go back” παροτι τα ηξερα απο πριν σαν ατακες και ημουν υποψιασμενος. Αντιθετα δεν βρηκα τοσο κορυφαιο το The Constant παλι ισως επειδη εχω δει αρκετες ιστοριες με ταξιδια στον χωροχρονο. Εκτος αν ολος ο χαμος γινεται για το τηλεφωνημα στο τελος που οκ αυτο με αγγιξε και εμενα σιγουρα.

Για να επιστρεψω στο φιναλε της τριτης σεζον και επειτα
Αυτα που μου εχουν κατσει πιο ασχημα στη σειρα οσο ειχα καποιες προσδοκιες και σεβασμο μαλλον ειναι

  1. η φαση με το κουμπι που ολοι ειχαν πειστει για καποιο λογο να το πατανε. Απο τον Locke το καταλαβαινω. Αντε και απο Mr Eko αλλα οχι 40 ατομα να πιστευουν οι μισοι οτι θα καταστραφει ο κοσμος και τους αλλους μισους να μην τους λενε καν το γιατι. Εγω δεν θα το πατουσα για κανεναν λογο.

  2. το ποσο ευκολα εμαθε αγγλικα ο Τζιν και ακομα και οταν συναντηθηκαν με τη Σαν μετα απο τρια χρονια ή οταν πεθαιναν επελεγαν να μιλησουν στα αγγλικα αντι για τη γλωσσα τους. Με δεδομενο κιολας οτι η Σαν δεν ηξερε οτι ο Τζιν ειχε μαθει αγγλικα.

  3. Το “we have to go back” Δεν μπορω να πιστεψω οτι ο Jack που ηταν παντα της επιστημης ξαφνικα ηθελε να γυρισει πισω επειδη ηταν το πεπρωμενο του. Ποια ηταν η στιγμη που τον εκανε να γυρισει στην πιστη; Δεν με πειθει σαν απαντηση ουτε αυτο που ειπε στην αρχη οτι παει επειδη συνεβησαν ασχημα πραγματα και πεθανε ο locke ουτε αυτο που ειπε πιο μετα οτι γυρισε για να fix himself.

Στους χαρακτηρες που προστεθηκαν αργοτερα μου αρεσε πολυ ο Benjamin μεχρι ενα σημειο και η Juliet.

Στην αρχη της σειρας ημουν εκπληκτος που δεν ειχαν αναπτυξει αρκετα το ειδυλλιο Jack-Kate και ποσο αργησαν να φιληθουν. Τελικα κατεληξε ενα ηλιθιο ερωτικο τετραγωνο που χρησιμοποιηθηκε χωρις ντροπη και για πολλες σημαντικες τροπες της ιστοριας.

Αυτα πανω κατω. Χρονο απο τη ζωη μου εχασα μονο στην εκτη σεζον. Οι αλλες πεντε ηταν απο καλες εως πολυ καλες παροτι ειναι σειρα με διαφορετικα στοιχεια απο αυτες που μου αρεσουν.

εδιτ: διαβαζα οτι το leftovers δεν εχει καμια σχεση με το λοστ αλλα εγω που τα ειδα αναποδα και σε μικροτερο χρονικο διαστημα παρατηρησα αρκετα κοινα στοιχεια[/SPOILER]