Αlternative κυκλοφοριες

Τα 2 απ’τα 3 λέει δεν είναι διαθέσιμα στη χώρα μου…!!! Φακ γιεα

I Ride At Dawn εννοείται.
The Way I Do μαζί με κανα δυό άλλα είναι τα μόνα που σώζονται απ΄το φετινό δίσκο μάλλον…
Το Arbouretum πρέπει να το ξαναακούσω γιατι δεν του έδωσα μεγάλη σημασία όταν βγήκε.

Εντωμεταξύ έριξα και κανα δυό αυτιές στα άλλα 2 αλμπουμ που έχουν.
Το Sweet Misery είναι άκρως γαμηστερό. Το In Stereo μου φάνηκε κάπως copy/paste χωρίς όμως να φτάνει το πρώτο.
Το φετινό νομίζω είναι το πιο ποικιλόμορφο. Και με Seattle ήχους μέσα, αμερικάνικο νότο και λοιπές ομορφιές 8)

Το φετινό αρμπουρέτουμ είναι αρκετά πιο κάτω από την προηγούμενη δισκάρα τους, αλλά το συγκεκριμένο κομμάτι είναι πολύ καλό.

Outshined σε πρόλαβα;;; :stuck_out_tongue:
http://www.karnivool.com.au/music

και βιντεάρα

να δούμε πώς θα τα πάει το καινούργιο…το sound awake είναι τέρας

Εσχάτως, έχω αρχίσει την ανατίμιση του “Themata” αν και ακόμα το “Sound Awake” μοιάζει ακόμα απλησίαστο.

Είδα 2-3 φορές το βίντεο και δεν μου έμειναν πολλά, πέραν το ότι η αισθητική αυτής της μπάντας μου αρέσει πάρα πολύ και ηχητικά και οπτικά.

Δεν μου μοιάζει πολύ κατάλληλη επιλογή για single και ίσως ανησυχώ και λίγο αν δεν είχαν πιο πιασάρικο πρώτο δείγμα. Άσε που ανησυχώ και λίγο γιατί λείπει ο Μίδας Forrester.

[B][U]Εδώ[/U][/B] εξώφυλλα και λεπτομέρειες.

και Ευρωπαϊκή περιοδεία να ζηλεύουμε.

10/21 Amsterdam, NET ? Melkweg
10/23 Brussels, BEL ? AB Club
10/24 Paris, FRA ? La Boule Noire
10/25 Luxembourg, LUX ? Nordstage
10/26 Zurich, SWI ? Plaza
10/27 Munich, GER ? Strom
10/29 Milan, ITA ? Tunnel
10/30 Vienna, AUT ? Szene
10/31 Berlin, GER ? Lido
11/02 Koln, GER ? Luxor
11/03 Wiesbaden, GER ? Raucherkammer
11/04 Hamburg, GER ? Knust
11/05 Oslo, NOR ? John Dee
11/06 Stockholm, SWE ? Klubben
11/08 Helsinki, FIN ? Nosturi
11/09 Tampere, FIN ? Klubi
11/11 Copenhagen, DEN ? Pumpehuset

With TesseracT:

11/13 Portsmouth, UK ? Wedgewood Rooms
11/14 Bristol, UK ? Thekla
11/15 Nottingham, UK ? Rock City basement
11/16 Glasgow, UK ? Garage
11/18 Sheffield, UK ? Corporation
11/19 Manchester, UK ? Academy 2
11/20 Birmingham, UK ? Institute Library
11/21 London, UK ? Koko

Τι σας λεει αυτο? Εμενα μου λεει πολλα.

[I][B]Elektric Chaos Orquestra[/B][/I]

Μπαρτσελονα, ολε!

τούτους εδώ τους ξεχάσαμε;;;

σουπερ δισκάκι, μελαγχολικό, ροκάρει λιγότερο σε σχέση με τα προηγούμενα και με Jimmy Gnecco να βγάζει τα σώψυχά του

Στην αρχη θα το εβαζα στο garage θρεντ, μετα ειπα να το βαλω στο indie. Τελικα το εβαλα εδω.
Πιο πολυ garage ειναι αλλα το θρεντ εχει και το psychedelic μεσα και εκρινα οτι στους περισσοτερους users που το διαβαζουν δεν θα αρεσει. Ειναι και γυναικες.

[B]Deap Vally - Sistrionix[/B]

Πολλοί λένε οτι είναι σαν την [B]Karen O[/B] να τραγουδαει [B]Jack White[/B]. Γενκά οι κιθάρες φερνουν πολύ σε White Stripes: Στο Gonna make my own money πχ που ειναι γνωστο απο περυσι.

Ακούστε αύτο για μια γεύση

έχουν και πιο ηρεμες στιγμες οπως το τελος του Six Feet Under. Πιστευω ειναι πολυ καλες αλλα δεν ξερω τι τους λειπει και δεν πορωνομαι. Μαλλον επειδη ειναι γυναικες. Ειναι πολυ καλες ομως.

όλο το άλμπουμ
http://grooveshark.com/#!/artist/Deap+Vally/2518966/albums

[SPOILER][/SPOILER]

Λοιπον, νουμπας και εχω μικρη ιδεα απο ολα αυτα που ποσταρονται εδω περα αλλα επειδη επεσε το αυτι μου σε Fleet Foxes (εδω δεν μπαινουν?) και γουσταρω παρα πολυ, εχετε να προτεινεται κατι για να αρχισω, κατι παρεμφερες ισως;

Στο indie μπαίνουν (indie folk) και είναι όντως γαμάτοι. Ξεκίνα με τους δύο δίσκους και το ένα EP που έχουν. Αγαπημένα κομμάτια τα Mykonos, He Doesn’t Know Why, Your Protector, The Shrine / An Argument.

Και παρεμφερή συγκροτήματα σε ήχο ή σε καλοκαιρινό vibe:hippy: είναι οι:
Grizzly Bear(άκου τα δύο τελευταία)
The Tallest Man On Earth(άκου το Wild Hunt)
Beach House(ξεκίνα από το τελευταίο και πάρτα ανάποδα)

Παρεμφερη ακουσματα εννοουσα, θενξ ομως Μανο για τις προτασεις (με Mykonos, κυριως την alternate version και Your Protector κολλησα και ψηθηκα να ψαχτω παραπανω).

Οτι αλλο πειτε ευπροσδεκτο (οι προτασεις του Hope δεν μου λενε κατι, θα πεσει εξερευνηση), ντανκε αγαπητοι!


Μia apo tis anamenomenes kyklofories fetos gia mena kai einai massive. Oi Nothing More einai i kalyteri agnosti band sto us modern rock (hands down), apo tis kalyteres agnostes live bands (etsi lene oi tyxeroi pou to exoun zisei) kai edw bgazoun allo ena fobero album, isos to kalytero tous, den exei simasia, giati milame gia tromera statheri band. Sigoura sto top 5 mou fetos, esti apla, i thesi tha paiksei sto telos.
Deigma: http://www.youtube.com/watch?v=gyiXDjDgGPs

Sorry for the greeklish :frowning:

Για πάμε να γουστάρουμε λίγο! Νέο [B]Moving Mountains[/B] οσονούπω, Self Titled θα είναι. Δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη αλλά 3-4 κομμάτια έχουν βγει στα Ιντερνετς.

Απ’οσο ακουσα έχουμε σταθερά χαμηλές ταχύτητες, πολύ περισσότερα Αλτερνατιβ και σοφτ στοιχεία και ακόμη λιγότερα post rock. Περιμένουμε να κυκλοφορήσει με αγωνία κτλ! :slight_smile:

Έχουμε Dead Letter Circus εκεί έξω εδώ και δύο μέρες ε. Δεν το έχω ακούσει ακόμα αλλά περιμένω τα καλύτερα. Και το ντεμπούτο τους ήταν καλό, αλλά τα καλύτερα κομμάτια ήταν αυτά που υπήρχαν στο EP. Ενηγουέη, για να δούμε…

Όσον αφορά τους Ours, τους οποίους αγαπάω, εγώ έχω να πω ότι το φετινό τους που έχω ακούσει εδώ και κάμποσο καιρό, με απογοήτευσε. Πολύ μονότονο, προσπαθεί να βγάλει πόνο/ένταση/πάθος αλλά κατ’ εμέ δεν του βγαίνει. Δεν είναι κακό, αλλά από εμένα δεν πέρασε το τεστ.

(κυκλοφοριες και προσφατες και πιο παλιες)
[U][B]Μajical cloudz[/B][/U] Ελπιζω να βρουν ενα σπιτι σε αυτο εδω το θρεντ
Εκ Μοντρεαλ ορμώμενοι, προτζεκτ του Devon Welsh (δημιουργηθηκε το 2010, εχει ξαναγινει αναφορα τους στο φορουμ αραγε?) Το 2012 προστεθηκε και ο παραγωγος Matthew Otto. Μαζι κανουν αρκετες κοινες εμφανισεις.
[B][U]Eδω[/U][/B] για δισκογραφια τους και δειγματα (δηγματα στην ψυχη καταφερνει αυτος ο Devon με τα τραγουδια που γραφει και τον τροπο που τα εκτελει)
[B][U]Eδω[/U][/B] κριτικες των αλμπουμ τους
[B][U]Εδω[/U][/B] ταξιδεψτε μαζι τους στο ηχοσυννεφο χωρις ενδοιασμους
Τι αλλο θετε? Ακουστε τη μουσικη τους να ικανοποιηθειτε πια! [SPOILER]:p[/SPOILER]

[B]Kisses Like A Girl[/B] (πω πω τι κομματι - I’ m in love! που λενε)

[B]Earth to Friend[/B]
[B]Childhood’s End[/B]

[B]Bugs Don’t Buzz[/B]
[B]Turns Turns Turns[/B]

Edit
Αυτος ο Matthew Otto, λεγεται Matthew Otto Kolaitis

Το χαβά μου εγώ. 6 κομμάτια παιζουν στο γιουτιουμπι από το καινούργιο. Έχουν αλλάξει λίγο ύφος, αλλά η ποιότης παραμένει!

ρε αλητη, θα ρθω σπιτι σου και θα γραψω “ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣ” απ’εξω!!!

τι γκρουπαρα ειναι αυτη?!?!
βρηκα και τα 2 αλμπουμ
και οντως το καινουργιο ειναι καταπληκτικο!!
17 κομματια - ολα ενα και ενα
προβλεπω να γινεται ντορος με την παρτυ τους (μολις τους ανακαλυψουν μιας και ακομα δεν εχουν δισκ. συμβολαιο)
φωναρα εχουν (μου φερνει στο νου τον τρελαρα απο τους fair to midland), μουσικαρες γραφουν, ειναι και ωραιοι τυποι και κανουν και γαματα λαιβ (συμφωνα με οσους τους εχουν δει)

το εναρκτηριο κομματι του αλμπουμ λαιβ


και λιγη φιγουρα :stuck_out_tongue: (γαματο “σολο” μπασου!!!)

ωπ! δεν τοχα δει εκεινο το ποστ.

ΤΡΕΧΩ.

μπαντα με μαλλον το αγαπημενοτερο μου μπασσότονο.

Mεγάλη αγάπη του Τέρρορ οι ΝΜ Σίγκναλ, τα άλμπουμ τους Save you save me, The few not fleeting και το φετινό αγγίζουν την τελειότητα στο είδος (μόντερν ροκ με προγκ πινελιές). Όσο αν θα γίνουν γνωστοί, φαίνεται ότι το είδος δεν έχει τόσους φανς, φέτος με το kickstarter το βγάλανε στη κυκλοφορία. Είναι πια 10 χρόνων μπάντα.
Στο φετινό στην πρώτη ακρόαση είχα φτιαχτεί άσχημα αφού είχα ακούσει ήδη αλμπουμάρα και έβλεπα να μένει και ένα 9λεπτο ακόμα και έλεγα “πάει θα μας στείλουνε για βρούβες” ξενέρωσα όταν το άκουσα και ήταν απλά ένα κλείσιμο του άλμπουμ χωρίς τραγούδι, αλλά μετά κατάλαβα ότι με έπιασε απληστία και ότι ήδη είχα ακούσει άλλο ένα εκπληκτικό ΝΜ άλμπουμ. Μακάρι να μείνουνε για καιρό στην πιάτσα. Αυτό…

Το βάζω εδώ, αλλά, υπόψιν, έχουμε και πολλά progressive στοιχεία. Μπορούν να μπουν δίπλα σε μπάντες όπως οι Karnivool, Rishloo, Aplha Galates, όμως, βρίσκουμε επίσης και επιρροές από Patton-ικά ευρήματα. Γαμώ τα δισκάκια γενικά. Το σύνολο είναι πολύ στιβαρό, χωρίς σκαμπανεβάσματα, αλλά χωρίς κομμάτια κράχτες. Πολύ μου αρέσει εμένανε. Μιλάμε για τούτο δω:

O’Brother-Disillusion [2013]