Αlternative κυκλοφοριες

AFI, με 1-2 ακροάσεις είναι σίγουρα ποιοτικό, αλλα δεν ξέρω ακόμα αν ο ήχος τους είναι πιο ώριμος ή λιγότερο δυναμικός. Καλό άλμπουμ φαίνεται πάντως και γενικά πολύ ωραία μπάντα.

Ra, θυμάμαι που είχα κολλήσει με την κομματάρα “What I’m About” από το προηγούμενο άλμπουμ, αλλά το άλμπουμ ήταν λίγο μεγαλύτερο από όσο θα ήθελα και στο σύνολό του με κούραζε κάπως.

Σε μικρότερο βαθμό, το ίδιο αισθάνομαι και με το Nothing More. Τα καλά του σημεία είναι εκπληκτικά, είναι τοπ. Δεν είναι ότι έχει άσχημα, αλλά αν είχε κρατήσει τα καλύτερα (καμια 10αρια) θα μιλάγαμε σε άλλη βάση τώρα.

Nothing More το μόνο ίσως αρνητικό που μπορείς να ψάξεις (μιλάμε για ψάξιμο) για αυτό το άλμπουμ είναι ότι δεν κλείσανε με άλλο ένα τραγούδι (είπαμε greedy mode) άντε και το first punch, αλλά το υπόλοιπο είναι μια modern rock τελειότητα (για τρίτη φορά στη καριέρα τους) και easily top-5 σε μένα για φέτος.

Ra επέστρεψαν μετά από καιρο, τουλάχιστον 5 χρόνια, ο δίσκος που αναφέρεσαι ήταν ψιλοτσόντα με παλιά ακυκλοφόρητα και b-sides και ως τέτοιος κρίνεται. Ο νέος είναι πολύ δυνατός με μεγάλη ποικιλία, πολύ μελωδικές στιγμές, πρόγκυ στιγμές. ανατολίτικες στιγμές, ενίοτε heavy, γενικά πολύ πράμα ξανά από Sahaj.

Οι Strangers είναι αλήθεια ότι περίμενα να ακουστούν παραπάνω με το ενεργητικό Αυστραλέζικο μόντερν ροκ τους αλλά δεν φαίνεται να τραβάνε. Όπως και να το πάρει κανείς πάντως 2300 και κάτι βιους στο σωλήνα με ένα τραγούδι μπόμπα και τόσο κοινό στον συγκεκριμένο ήχο, είναι λίγο κάπως. Όσοι γουστάρουν Foo Fighters και Aussie rock, play it loud…

Aussie alt-prog το ανάγνωσμα. Ερωτικέ, τους έχεις ποστάρει πουθενά και μου ξέφυγαν; Πέμπτος δίσκος τους, πολύ ωραίο το παρακάτω κομμάτι. Παλιότερα παίζανε πιο goth/doom αλλά το γυρίσανε.

The Eternal

ανετα και για μενα σε τοπ 5
μου κανες μεγαλη ζημια αλητη
ο δισκος για μενα κυλαει πολυ ομορφα
οντως το first punch με το πολυ “cheesy” refrain του το χαλαει λιγο
αλλα μιλαμε για πολυ δυνατο δισκο με καταπληκτικα τραγουδια
και πορωνομαι περισσοτερο οταν βλεπω τα λαιβ βιντεακια τους
ιδιαιτερα αυτο με το ντραμ σολο ειναι αντε γεια!!!

αν θυμαμαι καλα
περιοδευανε με sevendust
και τωρα θα παιξουν σαπορτ στους korn
οποτε ελπιζω σιγα σιγα να να τους μαθει περισσοτερος κοσμος!

Όχι οι Eternal δεν είχαν ποσταριστεί, δεν ακολουθώ ντουμάδες άλλωστε, φαίνονται οι επιρροές και όντως ωραίο κομμάτι.

Σίγκναλ συναγωνιστή εσύ! Το προηγούμενο ήταν το Νο3 μου για το 2009, γενικά έχουν ένα σταθερό και πιστό κοινό που τους βοήθησε να βγάλουν αυτό το άλμπουμ με χρηματοδότηση, έκαναν ένα όνομα ως άπιαστη λαιβ μπάντα και παραμένει να το διευρύνουν λιγάκι όπως είπες.


Επιστροφή στη συνεργασία των Filter με Bob Marlette και το αποτέλεσμα εγγυημένο


Άλλος ένας πολύ καλός δίσκος στο ενεργητικό των Lo-Pro

Η επιστροφή μίας από τις πλέον αγαπημένης μου μόντερν ροκ μπάντας “κομπλέ” μετά από 10 χρόνια oι Fuel ξανά με τον θεούλη Brett στα φωνητικά, πρώτο δείγμα:

losers


η νεα μπαντα του Tom Bellamy των cooper temple clause και του drummer των oceansize Mark Heron
ωραιος ηχος με ταξιδεψε
τουλαχιστον καμια 10+ χρονια πισω

εχουν αποθεωτικα σχολια απο
gary numan που τους πηρε και σαπορτ στη περιοδεια του
dj shadow
james lavelle των Unkle
και αλλους

μυριζομαι οτι θα ακουστει αρκετα το ονομα τους

Μου άρεσε και θα τσεκάρω, τελείως λιώμα στο βιδεάκι…

Οι Darcys είναι νιου φεηβοριτς. Μετά το κόλλημα που έφαγα στην διασκευή όλου του αριστουργήματος Aja των Steely Dan πέρυσι, ήρθαν με δισκίο φέτος και δείχνουν γιατι διασκεύασαν Steely, Φανταστική μουσική:



That sir is good news.


Επιστροφή της μπάντας που μαζί με άλλους δημιούργησε το “post-grunge” το μεγάλο μέρος του σημερινού μοντερν ροκ με την επαναφορά στο line up του τεράστιου Μπρετ, ξαναγύρισαν στο κλασσικό ήχο που τους καθιέρωσε. Για κάθε οπαδό της μπάντας όπως εγώ αλλά και για κάθε άτομο που γουστάρει αυτό το γρεζάτο αμερικανιάρικο χαρντ ροκ, ο δίσκος καλύπτει τα συγκεκριμένα γούστα και με το παραπάνω.

Μονο Manchester Orchestra

Σένιο ακούγεται το δισκίο…


Φρέσκο 3 που κολλάει κι εδώ γιατί ήταν και θα είναι γαμάτοι

Eνα εκπληκτικο δισκιο στο ειδος, fans του Jack Savoretti (τι λεω τωρα) θα λιωσουν, ο τραγουδιστης των Tonic βγαζει αλλο ενα προσωπικο δισκιο μετα απο 6 χρονια. Μελωδικο και πονεμενο

Ενα νεο μου πουλεν οι Vaudeville μετα απο το πιο αγαπημενο μοντερν ροκ δισκιο στο 2012 επιστρεφουν λιαν συντομως με δυο EP μαλλον:

To melodic album of the year so far:

Ένα κρυμμένο concept διαμαντάκι για όσους γουστάρουν μπάντες σαν τους Fair To Midland και τους Dredg.

Καναδοί σαφώς.

The Chronicles Of Israfel-Starborn Tome I [2007]

Υπάρχει όλο στο spotify.

χτες κάπου πήρε το μάτι μου ότι βγαίνει τον Ιούνιο το καινούργιο single κι έρχεται και καινούργιο άλμπουμ.

Ο ιθύνων νους της μπάντας παίζει/έπαιζε (who knows? ) μπάσο στους Scars On Broadway.

δεν ξέρω αν μοιάζουν με FTM ή Dredg, αλλά πολύ ωραίο άλμπουμ όπως και να έχει.

+1 για τα επανω

Νεο δισκιο για Big Wreck, αρχισα ηδη την ακροαση εδω:
http://exclaim.ca/MusicVideo/ClickHear/big_wreck-ghosts_album_stream
Το σινγκλ που κυκλοφορουσε μεχρι τωρα ηταν το φανταστικο ομωνυμο:

Chris τα πρωτα 3 σπερνουν, μακαρι να παει ετσι το δισκιο (θυμασαι την τελευταια φορα που τα λεγαμε ετσι για πιο αλμπουμ ηταν χεχε)

ωπ, έφυγα. βουρ στο ψητό.

Checked, καταρχην ο Ιαν εχει δικιο στη δηλωση του στο ποσο ανοιξε σε αυτο την καλλιτεχνικη παλετα, δειχνει εδω τις εκπληκτικες του ικανοτητες ως τραγουδιστης αλλα και ως κιθαριστας, πολυποικιλο αλμπουμ, πρωτη ακροαση με αφηνει απολυτα ικανοποιημενο, big smile here

Μου ηρθε να ακουσω ξανα το εκπληκτικο τους ντεμπουτο πριν ξανακανω ακροαση στο νεο δισκιο, αντε cheers

Chris να μην ξεχναμε και με ποιον εχει κανει ντουετο το παληκαρι μας: