Αlternative κυκλοφοριες

Oι ιδιοι το αναφερουν melodramatic / alternative και δεν ξερω αν τους χωραει εκει που θα πανε (ας ενημερωσει καποιος για το ΑΝ) γιατι ειναι πολλοι οι μουσικοι (ενας ειναι και Ελληνας).
Μιλαμε για τη γεννηση ενος μεγαλου συγκροτηματος.

President of The Mental Distortion Club (το ονομα συζητειται ακομα. ετσι;)

Συγνωμη αλλα δεν μπορω να το εξυμνησω αρκετα αυτο το αλμπουμ. Ειναι οι στιγμες που σκυβω το κεφαλι και λεω οτι μπορει να μου αρεσουν οι Αμερικανικες κυκλοφοριες αλλα οι Βρεττανοι μας πηδανε οποια ωρα γουσταρουν στο alternative. :bye: :bye: :bye:

χωρις παρεξηγηση αλλα i hate alternative:spam: :oops:

προσκυνω! εχουν βγαλει και μια κομματαρα με τον τιτλο pretty when you cry αν δε κανω λαθος. ειχα ακουσει παλια δυο δισκους τους. πολυ ενδιαφερον γκρουπ.:slight_smile:

ασε ρε γμτ, ειχα βρει ενα δισκο τους 5 ευρω σε κατι μεταχειρισμενα και ημουν ρεστος απο λεφτα εκεινη τη μερα. πηγα την επομενη και ειχε φυγει. #-o

εντιτ: διαβασα μονο το αρχικο ποστ. αυριο θα διαβασω και τα υπολοιπα και θα πω εκτενεστερη αποψη :wink: με πετυχατε σε περιοδο διχως νετ στο σπιτι… :frowning:

ειδα μια το ποστ για crippled black phoenix… χεχε ναι τους ξερω αλλα πιο καλα εχω ακουσει εκεινο το ντεμο που ειχαν κανει και εσπερνε. ασε ρε γμτ. παιζουν την ιδια μερα με blind guardian που ειναι παιδικη αγαπη και δε παιζει να μη παω το διημερο εκει. ασε, τις κοβω…:frowning: :frowning: :frowning: :frowning:

φιλτατε, αν δεις στο ριβιου για soapbox, αναφερω πως ειμαι πορουκλας με dredg. μου ειχε φερει απο ιταλια ενας φιλος το el cielo οταν βγηκε, και ο κυριως λογος που τους ακουσα ηταν επειδη ελεγαν πως εμοιαζαν με porcupine tree. τρομερη μπαντα ρε! βγαζουν dvd νομιζω, ή εχει ηδη βγει και δεν εχει ερθει εδω ακομα…

απο bootlegs παντως ακουγονται να παιζουν πολυ καλα λαιβ…

εντιτ: ε, ρε και να ακουγαμε λαιβ την κομματαρα yatahaze απο το πρωτο…νταμν…

pretty when you cry

you’re made of my river baby
you’re made of my sin
and i cant tell where your lust ends and where your love begins
i didn’t want to hurt you baby
i didn’t want to hurt you
i didn’t want to hurt you but you’re pretty when you cry
and the moon gives me permission and i enter through her eyes
she’s losing her virginity and all her will to compromise
i didn’t want to hurt you baby
i didn’t want to hurt you
i didn’t want to hurt you but you’re pretty when you cry
i didn’t want to fuck you baby
i didn’t want to fuck you
i didn’t want to fuck you but you’re pretty when you’re mine
i didn’t really love you baby
i didn’t really love you
i didn’t really love you but i’m pretty when i lie
you hurt me baby
i hurt you baby
if you knew how much i love you, you would run away
but when i treat you bad it always makes you want to stay
i didn’t want to hurt you baby
i didn’t want to hurt you baby
how can you do this to me now?

Για να δειτε τι γιγαντας ειναι ο Angmar…
Λυπαμαι king που θα σε στεναχωρησω αλλα οι Crippled Black Phoenix δεν παιζονται σε αυτο. Οταν το ακουσεις τα ξαναλεμε…
Τα live των Dredg ειναι φοβερη εμπειρια. Και παλι προσκυνω εγω King.
:respect:

Οι Dredg είναι υπέροχοι. Μεγάλη μπάντα τα 'χουμε ξαναπεί. Το Catch Without Arms είναι δισκάρα, αλλά έχω μια μικρή αδυναμία στο El Cielo.

Επίσης στο λίγο πιο prog είναι και οι fair to midland, των οποίων το inter.funda.stifle ισοπεδώνει. Και φυσικά όλα τα παραπάνω δεν είναι alternative με την παραδοσιακή έννοια του όρου, απλά εμπεριέχουν και ολίγον από alternative.

Dyingfreedom εγραψες παλι big time. Oι FTM ειναι στην ατελειωτη λιστα των group που εχουν επηρεαστει απο την πιο επιδραστικη Αμερικανικη μπαντα των τελευταιων δυο δεκαετιων. Εισαι δυναμη … πρεπει να βγαζουν κι αυτοι εφετος (τσεκαρετε το για σιγουρια). Εισαι πολυ σωστος με τους ορους και το prog στην Αμερικη (οπως ειπα και στο thread Muse) ειναι ενα μεγαλο χωνευτηρι και μιξαρεται με το alternative. Ας ψαχτουν πρωτα οι μπαντες που ειπαμε απο αυτους που δεν τις ηξεραν και θα συνεχισουμε σε νεες γιατι θα ξεφυγουμε πολυ και μαζευοντας και απο παλια μου ποστ Κaddisfly , Brand New , Kings of Leon , Hurt (απο περσι) οποτε θα συνεχισουμε λιγο αργοτερα.

Επειδη μου εδωσες καλη πασα για την unsigned προταση (που ομως πολιορκειται απο τους μεγαλους) που χρωστουσα στο club . Θα αναφερω μια ανακαλυψη του μικρου μου αδερφου πριν κανα χρονο που θα κανει και το ελληνικο section (αν κανουν το site σε πολλες γλωσσες οπως ευελπιστουν) . Πιστευω μια παραγγελια του δισκου element ειναι μια καλη αγορα και υποστηριζεις και μια independent band (αυτη την εποχη ετοιμαζουν το καινουριο) . Μπορειτε να τον ακουσετε ολο στο http://www.myspace.com/portalband ενεργοποιωντας το κατω αριστερα player και νομιζω πως κομματια σαν τα Severance , Insurgent Few , Remnants , Alone (που εκανε περισυ επιτυχια στην Πολωνια) αξιζουν την προσοχη σας. Το club τι λεει;

ΥΓ : Αν προσεξει ο king τους Crippled καλυτερα θα εχουμε γλεντια εδω…το δηλωνω.
YΓ2: Kαι μια απειλη στον outshined…Θα εχεις πολλες προτασεις για να βγαλεις την επομενη περιοδο ευχαριστα μετα την B.A. φιλαρακο so watch out…

άκουσα μερικά τραογύδια από το καινούριο των fair o midland… έχουν αρκετά ενδιαφέρον ήχο, συγκεράζουν τον αμερικάνικο σκληρό ήχο με prog στοιχεία, αλλά με έναν πιο mainstream τρόπο…

Welcome to the club Manos…

Επειδή σιγά σιγά αποχωρώ από την καθημερινότητα και τις μουσικές δεν προλαβαίνω ούτε να ακούσω, ούτε να ασχοληθώ εκτενώς…

Ίσως εκεί που με στείλουν σε μερικούς μήνες να έχω κάποιο χρόνο…

Ξέρω όμως πως θα βρίσκω το δρόμο μου…

Ένα από τα λίγα πράγματα που ακούω πολύ τελευταία είναι το Catch Without Arms. Από την πρώτη στιγμή που άκουσα αυτόν το δίσκο τον έβαλα ψηλά, εντούτοις σε κάθε άκουσμα ανεβαίνει έστω και λίγο.

Γενικά, αυτή η μπάντα μου αρέσει. Μου αρέσει πέραν της μουσικής, η στάση της, το artwork και όλος ο τρόπος με τον οποίον προσεγγίζουν τη μουσική τους.

Επίσης, όταν από πέρυσι ο Daz μίλαγε (τι μίλαγε, φώναζε) για τους Hurt κάτι ξέρει.

Το καινούργιο Kings Of Leon το άκουσα σε έναν φίλο και αμέσως μου κίνησε το ενδιαφέρον, ενώ οι Kaddisfly με έχουν κερδίσει, έχοντας ακούσει μόνο την τελευταία δουλειά τους.

Από τη δική μου πλευρά δεν θα πω κάτι ιδιαίτερα πρωτότυπο, αλλά ψάξτε καλά τη μπάντα AFI. Θα βρείτε πολλά και καλά πράγματα. Εγώ ξεκίνησα ανάποδα, από το Decemberunderground πήγα στο Sing The Sorrow και προς τα πίσω. Επίσης, το πρόσφατο σχετικά DVD τους I Heard A Voice δείχνει πως και στο σανίδι είναι αρκετά εντυπωσιακοί.

Aυτη ειναι και η μεγαλη τους δυναμη (δεν ξερω πως βγαζουν τετοια ενεργεια στο σανιδι…υποπτο).

To επομενο παντως θα ειναι απο την μακρινη Αυστραλια και για μενα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ.

Ψαξιμο στο ψαξιμο με αφορμη μερικα απο αυτα που εχουν προταθει εδω σκονταψα πανω σε αυτους εδω τους κυριους οι οποιοι τραβηξαν αμεσα την προσοχη μου.

Oedipus λεγονται,“humbility” o δισκος,με οτι ακουσα απο την σελιδα τους επαθα πλακα και ειπα να το μοιραστω.Και μονο που αναφερουν ως επιρροες τη Mary Poppins και τους Slayer…
Παντως καταληγω οτι τελικα αρχιζω να συνειδητοποιω οτι εχω εμμονες με τα 3-piece prog/rock/experimental γκρουπ…:stuck_out_tongue:

το λινκ…

Eχεις κατι εμμονες ομως και ειναι και απο την περιοχη μου. Δεν θα διορθωθεις ποτε εσυ…
Ακομα δεν πιασαμε πολυ experimental ζαβολιαρη…Κeep digging

Καλά οι oedipus εξαιρετικοί για ανεξάρτητη κυκλοφορία… Εντυπωσιάστηκα κ εγώ… Και φοβερή η μασκότ τους, το μωρό!!!
Αλήθεια daz εσύ που ξέρεις τα της Αμερικής, πως λέγεται αυτό το ύφος?

Mε τρελα … http://www.myspace.com/montyarei Αυτοι εχουν τρελα μωρα για κοινο!

Aυτο το ειδος λεγεται Hokam’s Razorsharp… Just Kidding
Progressive / experimental

πάντως αυτά τα λεπτά ψιλο-μωρουδίστικα φωνητικά που έχουν και οι monty are I και οι fair to midland που έβαλες, οι mars volta, oi coheed and cambria και πολλά emo συγκροτήματα έχουν γίνει μεγάλη μόδα στην Αμερική τα τελευταία χρόνια… Όσο για τις γκόμενες που τα ακούν αυτά, έχουν και γαμώ τα στυλάκια και ντυσίματα!! :lol:

Πιπερι στο στομα… Εmo ειναι μια αλλη κατηγορια και οριζεται απο τους Jimmy Eat World.

Λοιπον κυριοι στην Ελλαδα (για τους κριτικους το λεω που παραμυθιαζετε τον κοσμο ) ιδου αυτοι που παιζουν ΕMO.