M. Night Shyamalan

Το σκέφτηκα πριν κάνω ποστ εδώ ξανά για να μην πέσει κράξιμο αλλά δεν κρατήθηκα. Εκτός αυτού όσοι ήταν να κράξουν μάλλον το έχουν κάνει ήδη και το έχουν βγάλει από το σύστημα τους έτσι και αλλιώς :stuck_out_tongue:

Είδα μετά από καιρό το [B]The Village[/B], για 5η φορά αν δεν κάνω λάθος (κάπου εκεί τέλος πάντων). Είχα πολύ καιρό να το βάλω, το είχα σκοπό να κάνω την επανάληψη όταν είχε ανάψει η κουβέντα λίγες σελίδες πιο πίσω αλλά τελικά την έχωσα μόλις σήμερα. Δεν το κρύβω άλλωστε πως η κουβέντα που έγινε τότε με είχε γεμίσει με κάποιες μικρές αμφιβολίες. Όλοι έχουμε αρκετές ταινίες που τις υπερεκτιμήσαμε στο παρελθόν. Δεν φοβήθηκα βέβαια πως ξαφνικά θα μου φαινόταν πατάτα, απλά ίσως να την είχα βάλει πιο ψηλά από ότι άξιζε.

Ε λοιπόν μου άρεσε ακόμα περισσότερο. Μάλιστα ακόμα και το φινάλε που φάνηκε καλύτερο. Κυρίως γιατί δεν μου φάνηκε και τόσο εκβιαστικό όσο πίστευα αρχικά. Ίσως κάπως απλοϊκά δοσμένο αλλά μέχρι εκεί. Και το κυριότερο είναι η ταινία δεν παίρνει θέση, δεν κρίνει τις αποφάσεις που πήραν οι Elders. Δεν σου λέει αυτό που έγινε ήταν για καλό ή για κακό. Ούτε σε ένα σημείο της ταινίας ο Σαμάλαν δεν προσπαθεί να επιβάλει κάποια άποψη στον θεατή. Παίζει να έχει γίνει και η αγαπημένη μου από Σαμαλαν. Και η μουσική γαμάει βέβαια, αλλά αυτό δεν το εκτίμησα τώρα, το ost το έχω αγοράσει εδώ και καιρό και μάλιστα παίζει συχνά πυκνά.

Ώρες ώρες δεν το πιστεύω πως ο ίδιος άνθρωπος έχει γυρίσει τα Avatar last airbender και after earth. Τέσπα χώνω και Lady in the Water σε λίγο. Γύρνα κάτι καλό και πάλι ρε άνθρωπε :!:

…και στο Lady in the Water έχει αυτή την ουδέτερη ματιά…πιστεύω ότι θα το λατρέψεις:):!:

Εντάξει, το να έχει κανείς ουδέτερη ματιά στο καλοφτιαγμένο τίποτα του Village δεν συνιστά κάποια πρωτοποριακή προσέγγιση.

…’‘καλοφτιαγμένο τίποτα’’ η ενοχοποίηση του σύνχρονου πολιτισμού ως άλοθι για όλα τα δινά που έχουν συμβεί στους προύχουντες αυτού του χωριού, και στο τέλος η ελπίδα η οποία πηγάζει πάλι απ’τον σύνχρονο πολιτισμό…το ρίσκο του William Hurt που θα μπορούσε να τινάξει ότι είχαν χτίσει στον αέρα, αλλά που τουλάχιστον όπως φαίνεται τα σώζει…εντάξει έτσι τό’δα εγώ, ίσως να εντυπωσιάστηκα απ’την ανατροπή στο τέλος, αν και υπήρχαν σημάδια σε όλη την ταινία που σου φανέρωναν την αλήθεια…πάντως αυτή είναι η τρίτη πιο αγαπημένη μου ταινία του M. Night Shyamalan μετά το Lady in the Water και το Unbreakable:):!:

Το… λατρεύω βασικά. Και τα 2 τα έχω σε dvd από τότε που βγήκαν. :stuck_out_tongue: Επαναληπτικές προβολές μετά από καιρό είναι αυτές

Ε προφανώς και εγώ κάτι βλέπω σε αυτό το “τίποτα”. Ίσως να είμαι λίγο σαν την Ivy :stuck_out_tongue: