Machine Head - Catharsis 2018

Catharsis track listing:

  1. Volatile
  2. Catharsis
  3. Beyond The Pale
  4. California Bleeding
  5. Triple Beam
  6. Kaleidoscope
  7. Bastards
  8. Hope Begets Hope
  9. Screaming At The Sun
  10. Behind A Mask
  11. Heavy Lies The Crown
  12. Psychotic
  13. Grind You Down
  14. Razorblade Smile
  15. Eulogy

****Catharsis special edition bonus DVD track listing (filmed live at The Regency Ballroom, San Francisco, CA, 2015):

  1. Imperium
  2. Beautiful Mourning
  3. Now We Die
  4. Bite The Bullet
  5. Locust
  6. From This Day
  7. Ten Ton Hammer
  8. This Is The End
  9. Beneath The Silt
  10. The Blood, The Sweat, The Tears
  11. Darkness Within
  12. Bulldozer
  13. Killers & Kings
  14. Davidian
  15. Descend The Shades Of Night
  16. Now I Lay Thee Down
  17. Take My Scars
  18. Aesthetics Of Hate
  19. Game Over
  20. Old
  21. Halo

Bloodstone & Diamonds World Tour 2014 – 2016 (Bonus Live CD for box set):

  1. Clenching The Fists Of Dissent
  2. Take Me Through The Fire
  3. Now We Die
  4. From This Day
  5. Ten Ton Hammer
  6. Locust
  7. Desire To Fire
  8. Killers & Kings
  9. The Blood, The Sweat, The Tears
  10. Crashing Around You
  11. Darkness Within
  12. Imperium
  13. Block

Bloodstone & Diamonds World Tour 2014 – 2016 (Bonus Vinyl for box set):
Side One:

  1. Clenching The Fists Of Dissent
  2. Take Me Through The Fire
  3. Now We Die

Side Two:

  1. From This Day
  2. Ten Ton Hammer
  3. Locust

Side Three:

  1. Desire To Fire
  2. Killers & Kings
  3. The Blood, The Sweat, The Tears
  4. Crashing Around You

Side Four

  1. Darkness Within
  2. Imperium
  3. Block
2 Likes

Χμμμ ωραιο τραγουδι, χωρις να ειναι τιποτα το εξωπραγματικο. Εχει ομως γαματο ηχο, και γενικα πλεον οι Machine Head ξερουν τι παιζουν και σε τι ειναι καλοι, εδω και πολλα αλμπουμς. Ομολογω οτι το Blackening το θεωρω τον καλυτερο μεταλ δισκο μετα το 2000, χωρις καν ανταγωνισμο.

Το Unto The Locust μου αρεσε επισης πολυ, χωρις να φτανει το Blackening, αλλα το Bloodstone & Diamonds ειναι δισκος που ακουσα 2-3 φορες και μετα παρατησα… παρα πολλα τραγουδια, χωρις να με κερδισει κανενα ιδιαιτερα. Πολυ φοβαμαι οτι το γεγονος πως το Catharsis εχει 15 (αν ειναι δυνατον) τραγουδια, θα ειναι μεγαλο αρνητικο… αλλα θα το ακουσουμε πρωτα και μετα θα κρινουμε. Ισως δωσω και μερικες ακομα ευκαιριες στο προηγουμενο.

7 Likes

+1 για όλα

1 Like

Το τελευταίο τους πέρασε και δεν ακούμπησε, θα δώσω ακρόαση το απογευματάκι στο κομμάτι. Θα ήθελα κάτι πιο groovy από αυτούς πλέον παρά αυτό το “ξεχειλωμένο” μεταλ που παίζουν

1 Like

Συμφωνώ μέχρι κεραίας* αν και θα ήθελα να προσθεσω πως το Locust θα είχε μεγαλύτερη αναγνώριση αν δεν είχε την “ατυχία” να διαδέχεται το Blackening. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως έφτανε τα ίδια δυσθεώρητα ύψη ε;
Απλά, όλοι το βάλαμε αυτομάτως στο “8” γιατί μας έδειξαν πιο είναι το “10” τους.

Το κομμάτι είναι καλό, nothing special. Στο ρελαντί μπορούν να βγάζουν τέτοια καλά τραγούδια.

*Με εξαίρεση ίσως το “Χωρίς καν ανταγωνισμό”

2 Likes

Καπου εδώ να πούμε ότι το αρχικό riff είναι το Love των Strapping Young Lad.

Δεν ξέρω πως θα λειτουργεί το τραγούδι μέσα στο δίσκο, αλλά είναι κάτι που έχουμε ξανακούσει από τους ίδιους και με μεγαλύτερη επιτυχία. Το bloodstone ήταν και για μένα ο πιο στάσιμος δίσκος τους με το ζόρι ακούγεται εκτός 2-3 κομματιών. Ελπίζω σε καλύτερα :pray:

1 Like

Love is a way of feeling less alone…

1 Like

αν θες να δωσεις καπου ευκαιρια δωσε σε αυτο που βγηκε πριν το Blackening .

Το Through the Ashes of Empires ειναι παρα πολυ καλος δισκος.
Για μενα παει πακετακι με το Blackening. Τα επομενα μου ακουγονται τουλαχιστον ενα σκαλι πιο κατω απο αυτα τα 2.

3 Likes

Το Through the Ashes είναι καλύτερο από το Blackening. Απλά το Blackening είναι το Justice τους… που λέει ο λόγος…

1 Like

Devin Townsend
@dvntownsend

People asking me about riff similarities: I don’t have an opinion really. I’ve written riffs my whole career that sound like something else.

στο twitter

To άκουσα αρκετές φορές το τραγούδι. Συμπαθητικό με πολύ δυνατό ριφ.Οχι και φοβερό φυσικά.
Περίμενα να μας πλασάρουν ή το Catharsis που σε λίγο θα βγει και το βίντεο ή κάποιο πιο δυνατό κομμάτι.
Ελπίζω να υπάρχουν πολύ καλύτερα κομμάτια σε αυτά τα 15 γιατί τόσο καιρό βλέπω αισιόδοξο και ενθουσιασμένο τον Flynn!!
Καλά για δίσκο επιπέδου Blackening δεν περιμένω αλλά καλύτερο από το Bloodstone.

Μαλλον του Φλυνν απάντηση θα έπρεπε να έχουμε, όχι του Τάουνσεντ.

3 Likes

Κι εγώ συμφωνώ ότι το Through The Ashes… είναι καλύτερo από τα 2 τελευταία, και βασικά το τρίτο μου αγαπημένο από Machine Head με πρώτο το Burn My Eyes.

2 Likes

εγώ πιστεύω πως το unto the locust είναι ένας εξαιρετικές δίσκος και απο άποψη ωριμότητας σιγουρα καλύτερος απο through the ashes,ενταξει το blackening δεν μπαίνει σε συγκρίσεις για εμένα

3 Likes

Γενικώς αυτή η τριάδα Through - Blackening - Locust είναι άφταστη. Όπως και οι δύο πρώτοι δίσκοι οι οποίοι είναι πραγματικά οδοστρωτήρες. Προσωπικά λατρεία για ότι έχουν βγάλει μέχρι το Bloodstone όπου πρώτη φορά ένιωσα απογοήτευση. Δυστυχώς όσο ακούω το τελευταίο νομίζω ότι ζω deja vu τρία χρόνια πριν περιμένοντας την κυκλοφορία του Bloodstone.

5 Likes

Έτσι, το “The More Things Change” είναι όσο παραγνωρισμένο είναι το Through the Ashes…

Προσωπικά, The Blackening > Burn My Eyes > The More Things Change > Unto the Locust - Through the Ashes > υπόλοιπα

1 Like

αυτό ακριβώς. και στην κατάταξη και στο TMTC

2 Likes

Θυμάμαι ότι όταν το πέτυχα σε καλή τιμή στην digipack έκδοση του λίγο μετά την κυκλοφορία του , δεν το σκέφτηκα πάνω από 1 δευτερόλεπτο!

3 Likes

Απο το TMTC πάντα θεωρούσα υποτιμημένο τραγούδι το blood of the zodiac

1 Like