Machine Head - Catharsis 2018

the time has come

1 Like

Όντως, το βασικό riff είναι ψιλοίδιο με το Negative One. Αν είχε καλύτερο refrain θα ήταν οκ κομμάτι, τώρα με χαλάει άσχημα…

στειλε λινκ γιατι δεν βρισκω τιποτα :confounded:

δεν έχω ακόμη πρόσβαση σε torrent μόνο spotify https://open.spotify.com/album/7k3Tbnfio1Wnr8vf4dfzp0

ευχαριστω!!
:grin:

1 Like

Ρε παίδες έχετε βρει τιποτα; σήμερα δεν βγαινει;…Ακόμα δεν το έχουν βγάλει…

Εγώ πάντως το ακούω… έχεις pm

1 Like

δες μεσω spotify που εδωσε λινκ ο anhydriis πιο πανω.

Ως τωρα το καλυτερο τραγουδι ειναι το Psychotic για μενα!!
Με 2 ακροασεις ειμαι ,θελουν πολυ ακουσμα τα κομματια.Ενα 7αρι το παιρνει παντως σαν δισκος.Οχι ασους που εβλεπα.

1 Like

razorblade smile = ολεθρος

σαφέστατα ανώτερος από το bloodstone 8 σίγουρα ότι πιο κοντά θα μπορούσε ποτέ να βγει σε the more things change

1 Like

σιγα σιγα τα ανεβαζουν αλλοι youtubers

2 Likes

Δουλευόμαστε? Αλλά και έτσι να είναι, το The More Things Change (10αρι για 'μένα) ήταν ένας πρωτοποριακός δίσκος γεμάτος νεύρο που κυκλοφόρησε πριν από 21 χρόνια, το να προσπαθείς να παίξεις σε παρόμοια λογική θα μπορούσε τουλάχιστον να χαρακτηριστεί ξεπερασμένο.

Δυστυχώς απογοητεύτηκα, δε μου είπε κάτι ο δίσκος. Machine Head είναι ρε παιδιά, τσαμπουκά χρειάζεται, όχι πολλές ακροάσεις, σιγά τη δύσκολη μουσική… Τεσπα, πολύ λίγα τα καλά σημεία για τα δικά μου αυτιά, που δε νομίζω να αρκούν για να πέσει το απαραίτητο λιώσιμο. Τώρα οι βαθμολογίες και οι συγκρίσεις είναι να 'χαμε, να λέγαμε…

1 Like

Δεν ξέρω αλλά έχει κάποια κομμάτια που μου κίνησαν το ενδιαφέρον να το ξανακούσω, όπως το California Bleeding, Psychotic, Grind You Down, Razorblade Smile. Tο κακό είναι ότι σε σημεία μου θύμισε Linkin Park και προφανώς υπάρχουν αρκετά nu metal στοιχεία. Πάντως υπάρχουν και σημεία που λες “ναι ρε Machine Head”. Έχει νεύρο και τσαμπουκά, πιθανά δεν θα αντέξει στον χρόνο, αλλά δεν είναι και για άσσο.

3 Likes

Ναι αλλά αυτός ο τσαμπουκάς ήταν που είχε χαθεί από το ashes και μετά με το να δωθει περισσοτερη βάση στην τεχνική. σε αυτό το δίσκο υπάρχει όπως υπάρχουν και hardcore στοιχεία που είχαν χαθεί. Πάντως προσωπικά βγάζω τουλάχιστον πέντε κομμάτια που ξεχωριζουν:
razorblade smile
kaleidoscope
volatile
psychotic
screaming at the sun

και εκτος συναγωνισμού το heavy lies the crown

1 Like

Για linkin park δεν ξέρω αλλά αν αναφέρεσαι στο behind the mask οντως αυτό και το bastards νομίζω και γω πως είναι λίγο εκτός της όλης αισθητικής του δίσκου αν και μεμονωμένα δεν με χαλανε

Το behind the mask μαρεσε σαν μπαλαντιτσα και μου θυμισε στοιχεια απο μπαλαντες slipknot,stone sour.
Ενταξει ολοι απο καπου επιρροες εχουν.
Λες και ειναι σχολη οι machine head και πρεπει να εμπνέουν μονο και οχι να εμπνέονται απο άλλους.

Για μενα top 5 ως τωρα ειναι τα
Psychotic
Volatile
razorblade smile
California Bleeding
Beyond the pale

αλλα με τον καιρο μπορει να αλλαξω σειρα.:rofl:

1 Like

Εννοεις μετα απο το ashes φανταζομαι, γιατι μια χαρα τσαμπουκα εχει.

2 Likes

Και η αρχή του Kaleidoscope με τα παλαμάκια μου θύμισε Linkin Park εποχής Minutes to Midnight.

1 Like

Απ’ ότι φαίνεται είναι της μόδας αυτή την εποχή να πέφτει θάψιμο στα τάρταρα του δίσκου από reviewers και κόσμο…Δείτε τι γίνεται πχ στο rateyourmusic και γελάστε ελεύθερα…
Η άποψη που εγώ διαμόρφωσα έχοντας ακούσει το δίσκο διαφέρει αρκετά. Όχι δεν είναι δισκαρα, ναι υπάρχουν αρκετά λάθη και αδύναμες στιγμές αλλά υπάρχουν και μπόλικες καλές έως πολύ καλές.
Τον δίσκο αυτόν θα τον ακούσω πολύ περισσότερο από το blood and diamonds και αφήνοντας έξω αναλύσεις για την μουσική, τους στίχους κτλ νομίζω ότι θα βάζω τον δίσκο στο αμάξι μου και θα περνάω και γαμω…και για μένα αυτό έχει περισσότερο σημασία.
Κομμάτια που ξεχώρισα, volatile, beyond the pale, kaleidoscope, screaming at the sun, psychotic, grind you down, razorblade smile και το πολύ καλό heavy lies the crown.

2 Likes

Άρα οι Linkin Park είχαν να παίξουν σαν τους Linkin Park καμία δεκαετία , οι Machine Head δεν παίζουν σαν Machine Head αλλά σαν Linkin Park , Dropkick Murphys , Slipknot ( που δεν παίζουν σαν τους Slipknot αλλά τους Stones Sour ) κλπ

Μπερδεύτηκα με τις αλλαξοκωλιες :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Disclaimer : Το ποστ κρύβει υπερβολές και είμαι προσωπικές απόψεις του γράφοντα

1 Like

Ξεκάθαρα ο δίσκος είναι Machine Head πάντως. Απλά υπάρχουν και nu metal επιρροές.

1 Like