Machine Head - Catharsis 2018

Κοίτα συμφωνώ απολυτα αν και Locust προσωπικά μου άρεσε πολύ, ίσως γιατί όταν βγήκε αυτός ο δίσκος άρχισα να ασχολούμαι φανατικά με MH. Αυτό για επιπέδου an που λες δεν στέκει , αλλά σίγουρα πλέον σε μικρότερους χώρους από παλιότερα. Σε χώρους όμως 3000+ (όπως πχ εδω Ολλανδία). Εδώ στο περασμένο tour το live στην Αθηνα στο gazi (Που ειναι και μεγάλος χώρος) , βγήκε sold out μια βδομάδα πριν την συναυλία

1/10 απο το METAL ASSAULT :scream:

το δικο μας metal hammer εβαλε 8/10
αντε να δουμε τι θα ακουσουμε

Γενικά απ’ ότι έχω δει οι αρνητικές κριτικές του δίνουν και καταλαβαίνουν…Υπάρχουν και θετικες κριτικές πάντως, λιγότερες μεν αλλά υπάρχουν.

Τους το δίνω πάντως ότι το post-άρουν στην επίσημη σελίδα τους στο fb.

1 Like

@Alexandros_90 ap to facebook page ton MH just to prove my point.

theres more just put a few to prove my point. vevaia eixe kai pics apo pio megala venues opos episimanes pou den ta 8umomoun alla kai polles apo mikrotera venues pou den tis vrika. pragmatika exo dei ellinikes bands na pezoun se pio poli kosmo apo auta ta pics pou anevasa, kai den enoo tis megales rotting christ, planet, septic flesh, ktl. pio mikres

Δηλαδή επειδή δεν πάνε τόσο καλά εμπορικά όσο με το blackening,να μην γράψουν την μουσική που θέλουν, αλλά την μουσική που πουλάγανε καλύτερα. Πολύ ειλικρινές ακούγεται.
Σώνει και ντε, η στροφή που κάνανε σε πιο μελωδικά μονοπάτια,έγινε επίτηδες, για να πουλήσουν περισσότερο, αλλά τελικά δεν πάει καλά, οπότε να το ξαναγυρίσουν. Δεν παίζει σε καμία περίπτωση να θέλαν να γράψουν τέτοιο ύφος.
Πάντως τα τελευταία 2 μου ακούγονται πολύ πιο machine head απ ότι το blackening και το locust.

4 Likes

prove your shit magka mou kai ase tis ypothesis

4 Likes

Kaleidoscope

1 Like

Οταν ήταν στη μόδα το Nu, το γυρίσανε προς τα εκεί, γενικά, Burn my eyes και καποιεσ στιγμες εδω κι εκει, αλλα ΜΕΧΡΙ εκεί.

Ο πειθαναγκασμος να βγουν ολοι οι δισκοι ενος καλλιτέχνη ΚΑΛΟΙ, είναι αστειος. Mastodon δισκος της περασμενης χρονια για παράδειγμα.

Ξέχασες να πεις για τους Overkill. Βγάλανε και αυτοι δίσκο πέρσι

Άκου να δεις τι συμβαίνει τώρα. Επειδή εσύ νομίζεις πως κατέχεις την παγκόσμια αλήθεια, αυτό δεν σημαίνει πως ισχύει κιόλας. Μπορείς να γράψεις πως δεν σου αρέσει το Mastodon και πως είναι μια ηχητική κουράδα. Είναι οκ και είναι η (όχι και τόσο) σεβαστή σου άποψη. Αλλά όταν αρχίσεις να μιλάς για αστείους πειθαναγκασμούς, εκφράζοντας άποψη για τη γνώμη τρίτων, τότε είσαι εσύ οφσάιντ. Γενικά, μαζέψου λίγο…

5 Likes

Εντάξει γούστα είναι αυτά, αλλά δεν μπορεί να μας ψέκασαν όλους για να μας αρέσει το Mastodon ας πούμε. Εδώ μέσα οι περισσότεροι είμαστε μιας ηλικίας και μπορούμε να κρίνουμε αν κάτι μας αρέσει ή όχι

2 Likes

Eμένα μου άρεσε παντως, λέει κάτι για την ηλικία μου?

1 Like

Aχ τι είναι αυτά ρε Flynn??

Κι εμένα μου αρέσει, προσωπικά είναι δίσκος της χρονιάς, αυτό που ήθελα να πω (και μάλλον το είπα λάθος) είναι ότι ο καθένας μπορεί να αποφασίσει αν του αρέσει ή όχι και δεν υπάρχει κανένας “πειθαναγκασμός”

2 Likes

:joy::joy:Κακο album δηλαδη το τελευταιο των Mastodon ? :joy: :joy: loled IRL.

Νταξ ρε παιδια, ενα μαπα δισκο βγαλανε οι MH τι τρελαινεστε. Ηθελε να πιασει τα trends και να ανανεωσει τον ηχο της μπαντας αλλα δε του βγηκε. To Blackening μας πηρε ολους και μας σηκωσε οκ, move on. Ειχαν περασει 4-5 μετα το Through the Ashes of Empires ομως - μηπως να κανουν ενα διαλειμματακι λεω , get their shit together και να επιστρεψουν με κατι δουλεμενο ? Να κοψει ο Φλυν και τα πολλα πολλα με τα social media και ολα αυτα τα χαζο πολιτικα και να συγκεντρωθει στη μουσικη τους? Εκτος εαν η μπαντα παει τοσο χαλια οικονομικα (οποτε αναφερει ο metroid - και εχει ενα point ) που ειναι στη διαδικασια “βγαλε αλμπουμ κ οτι ναναι για να παμε σε τουρ” .

1 Like

Δε νομίζω ότι υπάρχει μπάντα ή καλλιτέχνης της ηλικίας και εποχής των MH που να έχει λύσει τα οικονομικά του

Ακόμα κι αν είναι μεγάλα ονόματα

Το videoclip -ο θεός να το κάνει- είναι άθλιο (όπως και το 95% των κλιπακίων τους)…

Το τραγούδι πιο Machine Head δεν γίνεται. Για μένα το καλύτερο από τα 4 που έχουν βγει. Τέτοια μουσική βγάζανε και στην περίοδο (Burn, More, Red, Supercharger, και το μισό Ashes) τέτοια θέλουν να βγάλουν και τώρα και δεν νομίζω ότι θα πρέπει να ρωτήσουν και κανένα στο τι ύφος θα ακολουθήσουν μετά από 30 χρόνια πορείας.

Πιο πιεσμένο μου ακούστηκε το Bloodstone λόγω και της φυγής του Adam. Για μένα είναι ξεκάθαρο πως στους μισούς δεν αρέσει το πολιτικό ύφος που παίρνει ο δίσκος (για τον ίδιο λόγο είχαν μείνει χωρίς εταιρεία όταν το 2001 είχε βγει το supercharger και είχε συνδυαστεί το Crashing around you με τα γεγονότα στους δίδυμους πύργους) ενώ για τους άλλους μισούς φταίει που πέφτουν από τα σύννεφα καθώς έμαθαν τους Machine Head μετά το Blackening νομίζοντας ότι θα ακούν μια ζωή δισολιες και επικά μέρη ενώ τα προηγούμενα album τους δεν τους φαινόταν καν αρκετά metal (να ακούς το Davidian και να λες δεν είναι metal αυτό…σορυ κιολας).

Δεν ξέρω αν θα μου αρέσει το σύνολο του δίσκου καθώς είναι πολλά τα τραγούδια και μεγάλη η διάρκεια αλλά ως εδώ μια χαρά. Λίγες μέρες έμειναν!

3 Likes

Δεν έχω διαβάσει πως το τεκμηριώνει, αλλά το να βάζει κάποιος 1/10 στο νέο άλμπουμ των Machine Head είναι εμπαθές και σίγουρα δεν αντικατοπτρίζει την αξία του δίσκου.

Έχει 3-4 τραγούδια που θα ήταν καλύτερα άμα έλειπαν, όχι επειδή είναι τόσο “κακά” τραγούδια, αλλά επειδή δεν προσφέρουν τίποτα και ξεχειλώνουν την διάρκεια και ίσως δεν έχει “σπουδαία” τραγούδια, αλλά έχει αρκετές καλές στιγμές. Το ότι κάποιοι εκπλήσσονται με κάποια στοιχεία περισσότερο μου μοιάζει ότι έχουν άποψη χωρίς να έχουν ουσιαστική γνώση της μπάντας.

2 Likes

το ακουσα πολλες φορες το τραγουδι.
Μου θυμιζει supercharger εποχες.
Σε οτι διαβαζα τοσο καιρο ανεφεραν πολυ το συγκεκριμενο τραγουδι και περιμενα κατι πιο heavy.
Τεσπα η φαση παει προς τα εκει μερια γενικα με καλα τραγουδια ως τωρα.
Ειπαμε δεν περιμενουμε νεο Blackening αλλα ενα δισκο καλυτερο απο τον προηγουμενο.

Υ.Γ. Ο ρυθμος της φωνης στο chorus δεν σας θυμιζει Bay of pigs?(μονο εκει γιατι καμμια σχεση συγκρισης)

1 Like