MAGIC The GATHERING

λοιπον ενα θρεντακι για ολους τους καμμενους αυτο του κωλοπαιχνιδιου που χει φαει αμετρητες ωρες της ζωης μας καθως και λεφτα!!!πολλα λεφτα!!

τωρα δεν περιμενω και πολλες κουβεντες καθως το χασμα μεταξυ ενος που επαιζε πριν 2 χρονια με εναν που παιζει τωρα ειναι τεραστιο.
αν και λογικα καποιοι θα χουμε τυχει να παιξουμε ιδιες εκδοσεις!
εγω προσωπικα το ξεκινησα στην 7η edition και εφτασα μεχρι καμιγκαουα!!!

τελος παντων
το ανοιξα πιο πολυ το θρεντ να δω ποσοι ειμαστε καμμενοι
μπας και κανονισουμε κανα meeting!

κατεβαζω land
ταπαρω
και κατεβαζω Llanowar elves

Ευτυχώς απο αυτό με φύλαξε ο Θεός κτην γλύτωσα…Το τελαυταίο μου μεγάλο κάψιμο-κ τελευταίο -ήταν το Oblivion…Το έχω ακούσει το magic για δώσε details…RPG είναι κ αυτό???

card game
το πρωτο και καλυτερο!! :stuck_out_tongue:

αγοραζεις καρτες,φτιαχνεις μια τραπουλα και παιζεις αντιπαλος με καποιον φιλο σου
μπορουν να παιξουν και παραπανω απο 2 ατομα

φαντασου κατι παρομοιο με yu gi oh αν εχεις δει ποτε τη σειρα

θεματολογια καρτων κοντα στο D&D αν και υπηρχαν θεματα πρωτοτυπα ανα καιρους

η ολη φισολοφια του παιχνιδιου βρισκεται στο οτι οι καρτες χωριζονται σε creatures, magic cards και lands (καρτες που παραγουν mana - το οποιο χρειαζεσαι για να παιξεις τις υπολοιπες καρτες)

επισης υπαρχει ενας διαχωρισμος καρτων σε 5 θεματικες ενοτητες\κατηγοριες : ασπρο-“καλοσυνη”, κοκκινο-φωτια, μαυρο-θαννατος, μπλε-νερο και πρασινο-γη\δασος

καθε κατηγορια καρτων εχει την ιδιαιτεροτητα της

πχ οι ασπρες καρτες εχουν σαν creatures ιπποτες και αγγελους και ξορκια που κανουν heal
οι κοκκινες καρτες εχουν σαν creatures goblins και δρακους ενω τα ξορκια ειναι καταστροφικα
οι μπλε καρτες εχουν creatures που σχετιζονται με τη θαλασσα και τον αερα ενω τα ξορκια εχουν να κανουν πχ με counterspells
οι πρασινες καρτες εχουν creatures που σχετιζονται με το δασος, ξωτικα και αγρια ζωα ενω τα ξορκια σχετιζονται με ενδυναμωση των creatures
οι μαυρες καρτες εχουν creatures του στυλ δαιμονες,και λοιπα “κακα” στοιχεια ενω τα ξορκια εχουν να κανουν με καταστροφες creatures

τραπουλα μπορεις να φτιαξεις ειτε με καρτες ενος χρωματος ειτε και με τα 5

το ολο κολλημα ειναι οτι ψαχνεις συνεχεια να βρεις καλυτερες καρτες,πιο powerfull καθως και καρτες που με το καταλληλο συνδιασμο καρτων κανουν κατι πολυ καλο!(το λεγωμενο combo)!!

ελπιζω να σε καλυψα λιγο!! :stuck_out_tongue: :slight_smile: :smiley:

Θυμίζει DnD λίγο…ετσι???:-k Καλό ακούγεται…

μαλακα μεγαλη καιλα το Ματζικ, ευτυχως δεν κολλησα. Παντα νομιζα οτι λεγανε για το συγκροτημα, οταν λέγανε “πα να παιξουμε κανα Gathering!” :-s

δεν ειναι rpg
ειναι παιχνιδι καρτων

ειναι απο την ιδια εταιρεια wizards of the coast

και θεματολογικα χρησιμοποιει πολλα μοτιβα που χουν καθιερωθει με τα rpg

elves,goblins,δρακους,knights,heal spells κλπ κλπ

αλλα εχει χρησιμοποιησει ανα καιρους και δικα της concepts οπως αυτο ενος πλανητη φτιαγμενου εξολοκληρου απο μεταλο με τα περισσοτερα creatures που κατοικουν πανω του να ναι μεταλλικα και αυτα!

και την ιαπωνικη θεματολογια με εναν πολεμο αναμεσα στους θνητους και τα πνευματα!

Το Magic υπήρξε ένας απο εκείνους τους ωραίους πειρασμούς απο τους οποίους μπόρεσα και ξέφυγα. Βασικά εξακολουθεί να είναι, αυτές οι καρτούλες είναι απίθανες…

Βασικά δε μπήκα ποτέ στο όλο τριπάκι γιατί την περίοδο που θα μπορούσα να καιγόμουν με το magic παίζαμε ένα επιτραπέζιο RPG της Wizards of the Coast με τους φίλους, και έτσι ασχολούμασταν ήδη με το αντικείμενο. Ωστόσο ξέρω πως αν έπαιζα θα γούσταρα πολύ.

Τα παιδιά συνεχίζουν να παίζουν D’n’D, αλλά χωρίς τη δική μου συμμετοχή, μια που ο χρόνος δε μου φτάνει και γι’ αυτό…

ναι το γαμηδι, θελει πολυ χρονο!!!εχω να παιξω ντου εν ντου κατι χρονια!!!

To Magic το ανακάλυψα από το 1994, αλλά άρχισα να παίζω από το γυμνάσιο μέχρι αρχές λυκείου.
Μιλάμε το παιχνίδι θέλει πολλά λεφτά αλλά και πολύ μυαλό. Μιλάμε οι στρατηγικές που μπορεί να κάνει κανείς είναι πανέξυπνες όχι αστεία. Τεράστιο βάθος.
Γινόντουσαν (και μάλλον θα εξακολουθούν να γίνονται) τουρνουά σε ειδικά καταστήματα στην Ελλάδα, αλλά και παγκόσμια τουρνουα! Μάλιστα οι τράπουλες των παγκόσμιων/ευρωπαίων πρωταθλητών πωλούνταν αυτούσιες!

Τις έχω ακόμα τις κάρτες, μεταξύ των οποίων αρκετές σπάνιες που έχω σε ένα ειδικό ντοσιέ.

Όσο για τις πανέμορφες ζωγραφιές και τα γαμάτα ρητά τι να λέμε τώρα! Αξίζει να τις έχεις μόνο και μόνο για να τις βλέπεις!

Παντως οι καινούργιες σειρές(9th κ μετα, τουλάχιστον αυτές εχω προσέξει) σε σχέση με τις παλιές φαίνονται πολύ σπασμένες…

δηλαδη τι εννοεις?

εννοώ ότι κάρτες που παλιότερα θεωρούνταν πολύ καλές (βλ. συγκεκριμένους αγγέλους απο τις πρώτες σειρές, οι οποίοι ήθελαν και πολύ μάνα για να κατέβουν) αντιμετοπίζονται πολύ πιο εύκολα με τα common των νέων σειρών…

ναι ε?
δεν το ξερα αυτο
σταματησα στην καμιγκαουα

Πολύ μ’άρεσε η kamigawa :slight_smile:
Εγώ σταμάτησα στην 9η σειρά και στο Future Sight…

Πάντως απο ότι βλέπω στο σαιτ βγάζουν νέες σειρές παλι… πότε προλαβαίνουν ρε γμτ…

τι ωραιο topic:)

Goblin Deck ρε!!:lol:
Εγω αρχιζα να παιζω apo Judgement και εχω παρει μεχρι και Betrayers of kamigawa.Αλλα ηθελαν πολυ χρημα και χρονο κι ετσι το εκοψα το σπορ:(
Με μυησε ο ξαδερφος οπως και στις αλλες rpg-pen&paper ιστοριες:) .Ακομα καιγεται σε κλασσικο dungeons&dragons και Vampire σε καποιο υπογειο στη Θεσαλονικη αλλα Magic εχει σταματησει κι αυτος πανω κατω,για τους ιδιους λογους νομιζω…

Παλιες καλες καλοκαιρινες μερες του Γυμνασιου…baldur’s gate στο pc,magic…αχ…:cry:

yeah!!!
ετσι!!
baldur’s gate
diablo
magic the gathering
dnd
vampire
warhammer

ποσοι ειναι απο αθηνα να κανονισουμε κανα meeting για gathering???

Με magic δεν εχω ασχοληθει καθολου.(Κατι μου λεει οτι πραττω σωστα)
Αλλα διαβασα λεξεις που μου κεντρισαν το ενδιαφερον.
Oblivion :bow: απιστευτο παιχνιδι.Θα το ξαναπερασω σημερα στο Pc μιας και ειχα χτες την κουβεντα του
με εναν φιλο.
D n’ D : Ειναι το καλυτερο παιχνιδι για ομαδικο καψιμο.Εχουμε ξεκινησει ενα τωρα τελευταια,αλλα δεν
πολυπαιζουμε.Αγαπημενος char : Rogue–>Assassin

άρχισα το 2002 και ακόμα παίζω…έχω χαλάσει του κόσμου τα λεφτά…δεν μπόρεσα να ξεφύγω και δεν ξέρω και αν το θέλω…
βασικά το έχω χάσει λίγο από τα χριστούγεννα και βλέπω είδη 2 νέες εκδόσης λολ…
μιλάμε για ατελείωτες ώρες…
με ένα φίλο παίζαμε 16 ώρες και περίπου 50 games…τρομερή μέρα…8) 8) 8)

LOL! Angel άμα ακόμα συνεχίζεις με τον ίδιο ρυθμό παίρνει το βραβείο του απόλυτου καμενίδη :stuck_out_tongue:

Και εγώ έχω παίξει magic και μάλιστα σοβαρά κατα την διάρκεια των σετ Lorwyn-Alara που είναι σχετικά πρόσφατα αλλά ευτυχώς κατάφερα να ξεκολλήσω (σε αντίθεση με τον κολλητό μου π.χ. που ακόμα παίζει μανιωδώς!) διότι και πολύ φραγκοφονιάδικο είναι και τελευταία το game για μένα έχει πάρει τον κατήφορο και επειδή ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΓΥΡΟ ΝΑ ΝΙΚΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ TOPDECKΑΡΕΙ CRYPTIC COMMAND Γ@ΜΩ ΤΙΣ FAIRIES MΟΥ!!!

Ti bump ήταν αυτό!

Έπαιζα για κάνα χρόνο κάπου το '98-'99, χάλασα ΠΟΛΛΑ λεφτά σ’αυτό, αλλά με κέρδισε το μέταλ και τα παράτησα.

Κάπου έχω ακόμα τα ντεκς μου (5th edition περίπου) και τον τότε κατάλογο της wizards of the coast.