Manowar

που προσπαθούν να παίξουν μουσική που αρέσει στον κόσμο

Μα αυτος ειναι ο ορισμος της εμπορευματοποιησης. Βασικα εγω μιλαω για τα μεγαλα ονοματα γι αυτους που κανουν επιτυχια, δεν μιλαμε για ολοκληρη τη μεταλ σκηνη ετσι?
Ωραια υπογραφει ενα συγκροτημα σε μια εταιρια, η επιτυχια που θα κανει δεν εξαρταται απο το image που θα υιοθετησει και απο το σπρωξιμο που θα φαει απο τον τυπο?Για ποιο λογο πουλαν πολυ, ειδικα σε μικρες ηλικιες, μπαντες οπως Nightwish, COF, Slipknot κ.τ.λ. καθαρα και μονο λογω της μουσικης τους αξιας?Εγω βλεπω οτι ολα ειναι marketing και ολοι εχουν κατι να πουλησουν και οπως και στα περισσοτερα ειδη μουσικης ετσι και στο μεταλ, που δεν διαφερει και πολυ οπως θελουμε να πιστευουμε, αυτοι που ειναι πραγματικα αυθεντικοι δεν κανουν παντα τη μεγαλυτερη επιτυχια.Και μιλαμε για το τωρα, δεν μιλαμε για την εποχη που στην κορυφη ηταν μπαντες οπως Maiden, Priest, Metallica καθαρα λογω μουσικης.Αν εσυ βλεπεις οτι δεν υπαρχει εμπορευματοποιηση στο χωρο εγω οταν ανοιγω π.χ. ενα metal hammer βλεπω το αντιθετο.Αυτο που ειπες στην αρχη (αν και το εννοουσες αλλιως) αυτο πιστευω και γω, δηλαδη μια μεγαλη μεριδα συγκροτηματων προσαρμοζει τη μουσικη της αναλογα με το αγοραστικο κοινο.Κραξιμο εχουν φαει συγκροτηματα μονο σε τρανταχτες περιπτωσεις τυπου St.anger και σε περιπτωσεις που δεν αξιζε, ακριβως επειδη μια μπαντα κινηθηκε εξω απο ενα συγκεκριμενο στυλ (falling into infinity). Το κακο που βλεπω δηλαδη στο μεταλ ειναι υπαρχουν καποια χαζα στανταρτς που καθοριζουν τι ειναι εμπορευματοποιημενο και τι οχι.Θυμαμαι μια συνεντευξη των Nightfall που ελεγαν οτι ο κοσμος τους ελεγε πουλημενους επειδη “μαλακωσαν” τον ηχο τους ενω η δισκογραφικη τους τους πιεζε να σκληρυνουν γιατι αυτο πουλουσε. Καταλαβες?

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι αυτη η συγκριση του μεταλ με εντελως ακυρα πραγματα. Αυτος που ακουει Βερτη η Madonna πιθανον να μην ειναι μουσικοφιλος αλλα να ακουει μουσικη επειδη τον διασκεδαζει (και καλα κανει). Εμεις υποτιθεται οτι ειμαστε μουσικοφιλοι και κρινουμε με αλλα κριτηρια ετσι? Αρα δεν κολλαει συγκριση μεταλ με αυτα τα ειδη γιατι υποτιθεται οτι λειτουργει διαφορετικα αλλα οταν τα συγκρινεις ειναι σαν να λες οτι λειτουργουν με τον ιδιο τροπο απλα το μεταλ σε μικροτερο βαθμο.

Όταν κάποιος γράφει μουσική ή κάνει οποιοδήποτε άλλο καλλιτεχνική έργο θέλει καταρχάς αυτό το έργο να είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δικό του, δηλωνεί να αποτυπώνεται ο εαυτός του σε αυτό και κατα δεύτερον να αρέσει στους άλλους (όποιος το αρνείται αυτό ή λέει ψέμματα ή είναι πολύ κολλημένος και πολύ σπάνια περίπτωση, μία στο εκατομμύριο)… Ακόμα και εγώ όταν φτιάχνω ένα τραγούδι και το παίζω στους φίλους μου, θέλω να τους αρέσει. Όταν το γράφω σκέφτομαι υποσυνείδητα ή ενσυνείδητα πως θα το κάνω ώστε να τους αρέσει αλλά να μη χάσει την πρωτοτυπία και την ταυτότητα που θέλω να έχει… Είναι μια λεπτή ισορροπία, αλλά το ότι θέλω το έργο μου να αρέσει στους άλλους δε σημαίνει ότι εμπορευματικοποιούμαι.

Η σύγκριση με τα άλλα είδη είναι εφικτή… Όπως μπορεί να ακούει κάποιος άσχετος το Nothing else matters μόνο και μόνο για διασκέδαση, έτσι και εγώ ακούω το frozen και μου αρέσει μουσικά… Αλλά τη σύγκριση την κάνω για να αποδείξω το προφανές που είπες και εσύ, ότι το metal λειτουργεί εντελώς διαφορετικά και με μουσικά κριτήρια ως επί το πλείστον (διασκέδαση-ψυχαγωγία) Είπες για τα μεγάλα συγκροτήματα, αλλά αν ρωτήσεις όλους εδώ στο forum ποια είναι τα αγαπημένα τους συγκροτήματα, οι περισσότεροι θα σου πουν πέραν κάποιων γνωστών και πάρα πολλά συγκροτήματα που δε γεμίζουν πάνω από 500 άτομα στις συναυλίες τους.

Εξάλλου ακόμα και αν είναι εμπορευματικοποιημένοι οι Metallica, εγώ σου μιλάω για τη metal σκηνή γενικότερα… Είναι μάλλον η πιο υγιής ζώσα μουσική σκηνή που υπάρχει σήμερα και γι’ αυτό έχω επιλέξει να ακούω κυρίως αυτήν…

Όσο ότι για το παρελθόν τα συγκροτήματα έκαναν επιτυχία με την αξία τους και πια όχι αυτό μου μοιάζει κάπως άτοπο… Λες ότι σήμερα κάποια αυθεντικά συγκροτήματα εν κάνουν επιτυχία! Μπορώ να σου πω πολλά αυθεντικά συγκροτήματα που δεν έκαναν επιτυχία και την εποχή που οι δισκογραφικές προωθούσαν iron maiden…

Θα κλείσω με κάτι που είπες και αποδεικνύει γιατί η metal μουσική δεν είναι εμπορευματικοποιημένη. Είπες ότι είμαστε μουσικόφιλοι… Και κάθε μουσική χαρακτηρίζεται από το κοινό της. Και επειδή συντριπτική πλειοψηφία που ακούν metal είναι κατασταλαγμένοι μουσικόφιλοι πια (πέρασε η μόδα των Nirvana και των Metallica που το metal ήταν trendy) οι μπάντες που επιβιώνουν πρέπει τουλάχιστον να είναι αξιοπρεπείς.

Και για τις μπάντες που έχουν κοινό 5000 άτομα παγκοσμίως, αλλά 5000 άτομα που τις υποστηρίζουν φανατικά, αυτές είναι η ζωντανή απόδειξη της μουσικής μας

Δεν διαφωνω, ξερω οτι αλλιως το εννοουσες αυτο που εγραψες, απαλ πηρα τη φραση για να σου εξηγησω τι πιστευω παρακατω.

Αφου δεν μαζευουν ουτε 500 ατομα πως εχουν απηχηση? Ο κοσμος που θα μαζεψει σε μια συναυλια ενα συγκροτημα ειναι λιγοτερο σημαντικο κρητιριο απο τα 10 ατομα που θα δηλωσουν την προτιμηση τους σε ενα φορουμ?

Μπα δεν το νομιζω. Δεν ξερω αν υπαρχει τετοια σκηνη που να μπορει να χαρακτηριστει ως η πιο υγιεις και αν υπαρχει δεν νομιζω να ειναι η μεταλ που και μουσικα πιστευω εχει στερεψει αρκετα.

Δεν μιλησα γενικα για το παρελθον αλλα για τα συγκεκριμενα αυτα συγκροτηματα. Και βεβαια υπηρχαν και τοτε μπαντες που δεν εκαναν επιτυχια. Αυτες που εκαναν τοτε ομως το αξιζαν (οι περισσοτερες) σημερα αποθεονονται πολλοι χωρις λογο.

Εγραψα “υποτιθεται” και ακριβως αυτο ηθελα να πω. Η συντριπιτκη πλειοψηφια ειναι οπαδοι και ειναι πολυ λογικο σε μια μουσικη που λειτουργει κυριως με οπαδικα κριτηρια να υπαρχει εμπορευματοποιηση.
Εγω πιστευα οτι απλως θα διαφωνουσαμε για το βαθμο που υπαρχει. Βλεπω το μεταλ οπως καθε αλλη μουσικη με τα θετικα και τα αρνητικα του και πιστευω πως λειτουργει οπως οι περισσοτερες μουσικες. Υπαρχουν και οι αξιολογοι υπαρχουν και αυτοι που πουλανε κυριως λογω προωθησης. Αλλα το οτι δεν υπαρχει καθολου εμπορευματοποιηση στο μεταλ πανω σ’αυτο δεν νομιζω οτι χρειαζεται να επιχειρηματολογισω.

ξεφυγαμε ε???:stuck_out_tongue: :lol:

Αυτά τα 2 δεν αναιρούνται??

Πάντως δεν είπα ότι δεν υπάρχει εμπορευματικοποίηση. Και το παράδειγμα με τους Nightfall συμβαίνει κατά κόρον αλλά το θεωρώ αμελητέο και ότι δεν επηρεάζει στην ουσία τον χαρακτήρα της μουσικής… Αυτό που υποστήριξα είναι ότι το rock-metal είναι η πιο υγιής μουσική σκηνή σήμερα.

Όσο για τα συγκροτήματα που λες ότι κάνουν επιτυχία σήμερα αλλά δεν αξίζουν, με ποια κριτήρια λες ΄τι δεν αξίζουν?:-k

και πιστευω πως λειτουργει οπως οι περισσοτερες μουσικες. .

Τωρα ενταξει δεν θα θεωρησω τον Βερτη σαν παραδειγμα, μιλαμε για ολοκληρωμενα μουσικα ειδη και οχι απλα για ενα επαγγελμα.

Επισης δεν ειπα οτι δεν αξιζουν, αλλα οτι αποθεoνονται χωρις λογο (βλ. Nightwish)

Αν έγραφες evanescence αντί για nightwish θα συμφωνούσα περισσότερο καθότι θεωρώ το Once φοβερό δίσκο για το είδος του… Αλλά ok, άλλες μπάντες είναι πιο υπερεκτιμημένες και άλλες πιο υποτιμημένες από ότι τους αξίζει (αν και αυτό είναι σχετικά υποκειμενικό)… Αλήθεια, σε ποια είδη αναφέρεσαι, πέραν του σκληρού ήχου?

Ναι ρε αυτα ειναι γνωμες ομως το εγραψα για να σου δειξω τον ρολο που παιζει το marketing και οτι το μεταλ δεν διαφερει και τοσο πολυ στην τελικη.

Σε οσα υπαρχουν. Απλα θεωρω ακυρη τη καλσσικη συγκριση (και καθε συγκριση) με κατι που ειναι εμφανως εμπορευματοπoιημενο η “ατεχνο” για να δειξουμε οτι το μεταλ ειναι ανωτερο λες και οι μονες μουισκες που υπαρχουν περαν του μεταλ ειναι το σκυλο-ποπ και η ξενη ποπ τυπου spears.

Μην το κοιτάς τόσο αόριστα… Σκέψου συγκεκριμένα ζωντανά είδη μουσικής (λέω ζωντανά εννοώντας ότι υπάρχουν σήμερα με ενεργό ρόλο στη μουσική σκηνή)
Γενικά μιλώντας:

Rock-Metal
Ελληνικά λαϊκο-pop σκυλάδικα
Rap
R’N’B
Pop
House
Electronica

δυσκολεύομαι να βρω συνέχεια… Αν ανοίξεις το ράδιο και παρατηρήσεις ποιά από τα είδη που ακούς υπάρχουν σήμερα και καλλιτέχνες βγάζουν άλμπουμ, νομίζω ότι είναι αυτά που προανέφερα… Και φυσικά δεν υπάρχει κάν θέμα σύγκρισης:D Αν μπορείς να μου πεις ένα συγκεκριμένο ζωντανό είδος που να ανταγωνίζεται το metal σε όλα αυτά που είπαμε πες μου

Ο ανταγωνισμος ειναι ηλιθια εννοια. Δεν υπαρχει ανταγωνισμος στην μουσικη γιατι δεν υπαρχουν κριτηρια που θα καθoρισουν την “ανωτεροτητα” καποιου ειδους. Επισης δεν υπαρχει λογος για αυτο. Το καθε ειδος εχει το δικο του χαρακτηρα και αυτοι που θελουν να πιστευουν πως ακουν κατι “ανωτερο” απο τους αλλους ειναι γιατι ειναι κομπλεξικοι και ταυτιζουν ολο τους το ειναι με ενα συγκεκριμενο ειδος μουσικης.Μονο για συγκεκριμενους καλλιτεχνες ισως μπορεις να πεις με βεβαιοτητα πως ειναι ανωτεροι βαση προσφορας. Εγω θα σε ρωτησω κατι αλλο. Ποσο σημαντικη ειναι η προσφορα του μεταλ στο γενικο οικοδομημα της μουσικης απο το 90 και μετα σε σχεση με αλλα ειδη?

Και επισης μην ξεχνας πως ζωντανες μουσικες υπαρχουν απειρες οπως η jazz, η εθνικ, η soul και παρα πολλες αλλες.

Περαν οτι δεν υπαρχουν κριτιρια καθορισης της ανωτερωτητας της μουσικης στα αλλα συμφωνω!γιατι υπαρχουν μην λεμε μαλακιες!

Δεν είναι θέμα σύγκρισης… Αλλά όλοι μας πρέπει να κάνουμε την ερώτηση στον εαυτό μας γιατί ακούμε αυτό το συγκεκριμένο είδος μουσικής… Δεν την ακούμε έτσι χωρίς λόγο φυσικά:wink:
Η jazz προφανώς δεν έιναι ζωντανή μουσική με την έννοια που εννοώ… Πόσους jazz καλλιτέχνες μπορεί να μου πει κανείς που να έβγαλαν καινούρια μουσική μέσα στο 2007?
Η έθνικ δεν είναι συγκεκριμένο είδος γιατί το λέει και η λέξη…
Για την soul, οκ αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι ενεργή σήμερα. Μπορεί ναι μπορεί όχι…

Αλήθεια, εσύ έχεις αναρρωτηθεί ποτέ γιατί ακούς metal? (κατά κύριο λόγο, γιατί όλοι ακούμε και άλλα)

Στο αυτι σου (και στο δικο μου) ισως να μην υπαρχει (βεβαια υπαρχουν και ορισμενα παρακλαδια της ροκ).
Πολυς κοσμος ομως δεν αξιολογει ενα ειδος απ’τη “ζωντανια” του. Αλλος ακουει κλασσικη για την “μαγεια” του πιανου, πολλα κοριτσια ακουνε ποπ για να κουνανε τα κωλαρακια τους και αλλοι ακουνε λαϊκα λογω κουλτουρας (οταν λεω λαϊκα δεν εννοω τα σκυλοποπ, εννοω αυτα που εχει το περιοδικο Πιστα).

Αρα ολα ειναι σχετικα :wink:

Λαθος.πχ μουσικα η καλη τζαζ ειναι πολυ ανωτερη της καλης πανκ

μουσικα…σαν συνολο λεμε :wink:

κανεις λαθος!

τεχνικα ειναι πιο δυσκολη! αυτο ομως σεν συμαινει οτι κ μουσικα ανωτερη!
ολα αυτα ειναι μεσα μας! δεν τα οριζει κανεις κ τπτ!

Λοιπόν, αν και έχουμε ξεφύγεi εντελώς θα σας κάνω μια ερώτηση:

Αν το δείτε αντικειμενικά και ψυχρά: Γιατί ακούτε την μουσική που ακούτε?? Με ποια κριτήρια την επιλέξατε??

Είναι πάρα πολύ δύσκολη ερώτηση, αλλά αξίζει τον κόπο να προσπαθήσεις να απαντήσεις.

Βασικά περιμένετε, θα φτιάξω άλλο thread

Και η jazz και η soul και πολλες αλλες ειναι ζωντανες μουσικες και οχι καθε χρονο αλλα καθε μηνα βγαινουν cd.

Η διαφορά είναι ότι το 70 η μουσική μας είχε τους Thin Lizzy και κατέληξε μέσα από πολλές διακλαδώσεις να φτάσει να υπάρχει ένα συγκρότημα σαν τους Dodheimsgard… To jazz που θα βγει σήμερα με το jazz των 70s και ακόμα πιο παλιά είναι πάνω κάτω το ίδιο… Έτσι νομίζω τουλάχιστον… Αν κάποιος έχει περαιτέρω γνώσεις περί του θέματος ας πει

Αλλά τέλος πάντων δεν είναι επί της ουσίας οπότε ας αφήσουμε το θέμα με την τζαζ

Δεν θα ελεγες ακριβως οτι η μουσικη των thin lizzy και των DOD ειναι η ιδια. Με την ιδια λογικη μπορεις να βρεις εκατονταδες προσμειξεις η παραλλαγες της jazz. Το κακο με το μεταλ σημερα σε σχεση με αλλα ειδη ειναι οτι πολλες φορες αυτοεγκλωβιζεται και χανει στην ελευθερια εκφρασης αλλα και στην απλοτητα. Ποσο της εκατο καλυπτουν μπαντες οπως η DOD της σημερινης μεταλ σκηνης?