Manowar

συνταγη Scorpions να ευχεσαι!!
που ακομα αποσυρονται εδω και χρόνια!!

Πάντως η περιοδεία ξεκινάει τον Νοέμβριο του 2017 οπότε θα πάει μακριά η βαλίτσα…

10ετης και 20ετης περιοδεια εμενα δεν με χαλαει, ας κανουν ο,τι θελουν, αλλα μετα μην ακουω σχολια για τους Scorpions.

Θυμάται κάποιος (ρητορική ερώτηση) να μου πει στα πρόχειρα πόσες φορές έχουν παίξει οι Manowar στην Ελλάδα;

αν θυμάμαι καλά a) το '92 στο ΣΕΦ , b) το 3μερο στο Αγκάθι , c) στο Rockwave '99 ή 2000 τότε με τους Immortal -Sodom & Mercyful Fate και d) πιο πρόσφατα στην Θεσσαλονίκη για την επανακυκλοφορία του Battle Hymns

ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ το φιλο πιο πανω απριλιος 2007 στο ελληνικο,νομιζω με rhapsody και προσωπικα για μενα η καλυτερη τους εμφανιση(δεν εχω δει της θεσσαλονικης).

Με διαφορα η καλυτερη τους εμφανιση και απιστευτο setlist με mountains,gloves of metal,each dawn,march for revenge,secret of steel κλπ…(οχι οτι με χαλαει οτι και να παιξουν)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Rockwave ήταν το '99.

Το setlist του 2007 ειναι με διαφορα το καλυτερο απο οσες φορες εχουν ερθει Ελλαδα. Δυστυχως δεν ημουν εκει…

Επισης συμφωνω απολυτα με το αρθρο του Χρηστου Καραδημητρη στο σημειο που λεει

Αν ένα πράγμα συνεχίζει να με «εξοργίζει» σε αυτήν την μπάντα είναι η ξεροκεφαλιά της, η οποία στερεί πράγματα από τους ίδιους και τους οπαδούς τους. Ακόμα και σήμερα, όταν βγαίνουν στη σκηνή, σου δίνουν την εντύπωση ότι μπορούν να ισοπεδώσουν τα πάντα, με τον ήχο, τα ακριβά σκηνικά και τον εξωπραγματικά καλό για την ηλικία του Eric Adams. Αντ? αυτού, λες και το κάνουν επίτηδες, επιλέγουν τραγούδια από τη δισκογραφία τους που σε κάνουν να απορείς, διακόπτουν συνεχώς τη ροή της συναυλίας για ανούσια μουσικά μέρη ή ομιλίες και καταφέρνουν να ξενερώσουν πολύ κόσμο, ακόμα και κάποιους από τους πιστούς οπαδούς τους.

Δηλαδη πραγματικα πως γινεται οι Manowar να παιζουν συνεχεια κομματια απο τους τελευταιους δισκους και να παιζουν σπανιοτατα κατι απο την κορυφη της δισκογραφιας τους το Into Glory Ride, συγκεκριμενα κομματια απο το Hail To England (μα πως γινεται να αγνοουν το Bridge Of Death και το Each Dawn I Die ?) και να μην ειναι στανταρακια τα Mountains και Thor (The Powerhead) απο το Sign Of The Hammer? Αδιανοητα πραγματα…

ποτε δεν καταλαβα το εμμονικο κολλημα καποιων με τους manowar. και εγω μεγαλωσα απο μικρος με τους δισκους τους, αγαπησα πολλα τραγουδια τους κλπ κλπ. ωστοσο οταν μεγαλωνεις, μπορεις να δεις και απο μια αλλη οπτικη τα πραγματα. δεν ειναι δυνατον να ταυτιζεσαι επι 30 χρονια με στιχους σεξιστικους, ή με στιχους που λενε τα ιδια και τα ιδια, παραμυθια για παιδακια, για σπαθια κλπ και να εισαι τοσο στον κοσμο σου, οταν ολος ο πλανητης υποφερει απο χιλιαδυο προβληματα. για να μην αναφερω και το γεγονος του οτι εχουν βγαλει απο προφυλακτικα μεχρι και σαλιαρες για μωρα. οι manowar ηταν οντως μεγαλη μπαντα - μουσικα μιλωντας. τα τελευταια αρκετα χρονια εχουν πεσει μουσικα, αλλα οντως ηταν μεγαλη μπαντα. ωστοσο το παρελθον ειναι παρελθον και οταν μουσικα αναμασας τα παλια για να τα πλασαρεις σαν νεο, τοτε θα επρεπε να το χεις κλεισει απο πριν το μαγαζι. εγω προσωπικα θα ντρεπομουν να ειμαι 50-60 χρονων και να βγαζω δισκους οπως οι τελευταιοι των manowar. ολα αυτα ειναι προφανως υποκειμενικα και ειναι η αποψη μου. Στο poll ψηφισα σαν αγαπημενο δισκο το kings of metal γιατι ηταν και ο πρωτος που ακουσα και με σημαδεψε. παντοτε οσο κι αν τους ψιλοκραζω τωρα, θα τους εχω και στην καρδια μου σαν κατι ρομαντικο-εφηβικο και ωραιο και αυτο ακριβως με κανει να λυπαμαι για την καταντια τους τωρα.

Γιατι δυστυχως για καποιο ηλιθιο λογο, μαλλον την κακογουστια της μαζας, τα συγχρονα τραγουδια τους εχουν μεγαλη απηχηση στις χωρες που χουν κοσμο. Δες πχ youtube τα views τους. Iσως ο πολυς ο κοσμος απο τους νεους να μην εχει ερθει σε πολυ επαφη με τα παλια η να μην μπορει πλεον να τα εκτιμησει. Γενικα δεν ακουει ευκολα ο πολυς ο κοσμος ατμοσφαιρικα μεγαλα τραγουδια, με αλλαγες κτλ.

Μπλακσαντ σε πολλα απο οσα λες εχεις δικιο. Μεγαλωνοντας προσωπικα απαξιωσα την μεγαλη πλειοψηφεια των μουσικων που λατρεψα μικρος. Εμεινε μονο η τεχνη. Για μενα πχ οι μανογουορ ηταν απλα το μεσο για να υπαρξει μια μουσικη που ξεπερασε τον δημιουργο της. Τραγουδια σαν το mountains, το secret of steel, το bridge of death κ αλλα πολλα δεν πιστευω οτι μπορουν ευκολα να βρουν ανθρωπο ανταξιο τους οσο κ παραδοξο να ακουγεται. Πλεον πολυ λιγο με απασχολουν οι μουσικοι κ οι ιδιαιτεροτητες τους περα του “κουτσομπολιου” εκτος αν ειναι πληρως καταπτυστοι η εξαιρετικα χαρισματικες προσωπικοτητες.

De tous kathgorw. Oi Manowar en etei 2016 prospathoun na meinoun relevant, to opoio einai kai to megalitero agxos oswn paliwn kallitexnwn de theloune h de mporoune pleon na ftiaxnoun mousikh gia th mousikh. Panta eixan to marketistiko stoixeio mazi tous alla pleon tous einai aparaithto kai afto tha apotipwthei kai stis setlists. Iparxei kai h periptwsh underground kallitexnwn pou paizoun kathe fora ta kainouria sto onoma ths ekselikshs alla ekei milame gia mpantes pou tous noiazei akoma h mousikh kai ontws theloun na ekselissontai. Profanws den exoume tetoia periptwsh edw

γιατί έτσι!

3 Likes

“Kiss my ass if you don’t like me I don’t care”

2 Likes

Τραγικες τιμες παντως. Τους λατρευω αλλα ειναι γελοιο. Νορβηγια 140ε. Γερμανια πανω απο 100

Τραγικές δεν λες τίποτα, μου αρέσει που ένας γνωστός μου το είχε και σίγουρο ότι θα έρθουν. Με τέτοιες τιμές δεν παίζει…

απιστευτο οντως,δεν ειχα κοιταξει τιμες.

Οντως δεν παιζει. Υπαρχει ενδιαφερομενος διοργανωτης αλλα ειναι πολυ ακριβοί. Ο Αρχηγος μαλακίζεται…

Εδω και χρονια…

1 Like

Ισοπεδωτικος Ross the Boss. Ακομα κ ετσι το συμπαν σειστηκε

5 Likes