Marillion

να μπει κι ένα πολλ στο θρεντ? δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανοίξει ξεχωριστό θρεντ, ούτως ή άλλως κι αυτό εδώ λίγα ποστς έχει…

προτείνω

Script for a Jester’s Tear (1983)
Fugazi (1984)
Misplaced Childhood (1985)
Clutching at Straws (1987)
Seasons End (1989)
Brave (1994)
Afraid of Sunlight (1995)
Marbles (2004)
Happiness Is the Road (2008 )
Άλλο

Script, Misplaced, Brave για μένα σήμερα.

Από πολύ κοντά Fugazi, Marbles

Επίσης αγαπάμε και το Less Is More με το οποίο όλως τυχαίως ξυπνήσαμε σήμερα.

Ψήνεστε να πούμε και αγαπημένα κομμάτια;

έλα να παίρνει φωτιά το θρεντ λέμε. μέχρι πόσα να ψηφίσουμε? :roll:

Για μένα πάει κάπως έτσι:

  1. Misplaced = Marbles
  2. Script For A Jester’s Tear
  3. Brave / Fugazi

edit: το marbles είναι του '04

ισχύει, δεν ξέρω πως το βαλα 2000. φτιάχτο στο πωλ μάνο μη μας πάρουν με τσι πέτραι. και άλλαξε και τη σειρά με το αποκάτω του (αν γίνεται :P).

για μένα, στην πρώτη εποχή, script & fugazi πάνε πακέτο, όπως και misplaced & clutching.

από τη δεύτερη ξεχωρίζουν brave & marbles, αν και δεν τα χω ακούσει όλα. το ανορακ δεν το χω ακούσει καν, οπότε δεν ψοφάω μέχρι τότε.

dying, δε θα μας χάλαγε να δούμε τη λίστα σου στο φορουμικό δημοψήφισμα (σε περίπτωση που δεν το χεις δει, τσεκ σιγκ).

Από τα 4 άλμπουμ που έχουν βγάλει οι Marillion (:p), δεν αναρωτιέμαι καν. Clutching At Straws.

πωπω

τι να πρωτοπω

script : το πρωτο που ακουσα απο marillion
marbles : το καλυτερο μου marillion για τα 00ς
brave : γιατι ειναι ενα καταπληκτικο concept
clutching : το πιο προσωπικο αλμπουμ του fish

πραγματικα δεν ξερω

multiple είναι ε.

Το booklet του Brave (το ρημαστερ με τα 2 cd) έχει τους στίχους του Holidays in Eden αντί τους κανονικούς. Wtf? Το 'χει κανείς;

εδιτ: βασικά ολόκληρο το μπουκλετ πέραν του εξωφύλλου και του οπισθοφύλλου είναι του Holidays In Eden :confused:

εμένα είναι οκ, να τους το γυρίσεις πίσω.

έλα μην ξεχνιόμαστε!

μαγεία αυτή η μπάντα, μαγεία…

ψ. ούτε 100 ποστς σε αυτό το θρεντ, ντροπή, αίσχος και όνειδος.

Μαγεία doesn’t come close to describing it

ακόμα εδώ το χω το δικό σου όμως, τι θα γίνει, θα πάμε μυρτιά ποτέ? :stuck_out_tongue:

και βιντεάκι μαζί με το bump, έτσι για το καλό -> [B]κλικ[/B]

πάμε και τώρα άμα θες:p

το αγαπημένο μου από fugaz και ένα από τα αγαπημένα μου γενικά.και ΥΠΕΡΣΤΙΧΑΡΕΣ. και Φις ΓΙΓΑΝΤΑΣ οκi

υπεραγαπαμε marbles

τα χουμε ξαναπει
μονο και μονο για το το rollercoaster των emotions
που ακουει στο ονομα OCEAN CLOUD
επιβαλλεται να εχεις αυτο το αλμπουμ

MARBLELOUS!!!

I’ve seen too much of life
so the sea is my wife
and the sweet ocean clouds
will look down on my bones tonight…

Bump.

Όχι ό,τι πιο αντιπροσωπευτικό τους, αλλά τελείως κολλητικό:
http://www.4shared.com/audio/ZCX9Sz2y/Marillion-Rich.html

:stereo:

Bump

Ακουγα Misplaced Childhood και στα καπακια Clutching at Straws και σκεφτομουν ποσο μεγαλη μπαντα ειναι και τι ωραια που θα ηταν να ερχονταν καποια στιγμη για λαιβ αυτοι η εστω ο Fish

Για τους περισσοτερο γνωστες ποιο λαιβ αλμπουμ με fish θα μου προτεινατε να παρω??
The Thieving Magpie,Live from Loreley ή Recital of the Script?
Ή μηπως να τσιμπησω το Early Stages που εχει μπολικο πραμα :-s

Καλυτερο δισκο θα ψηφιζα Misplaced Childhood η Seasons End ομως ακομα δεν εχω ακουσει μερικα απο τη δεκαδα οποτε θα περιμενω
(το Happiness is the road τι λεει?καλο?)

Ο Fish ειχε ερθει Δεκεμβρη πριν 2 ή 3 χρονια.Ωραιο λαιβ και γεματος χιουμορ ο ψηλος(για οποιον τον καταλαβαινε-εγω δυσκολευομουν).

Επισης για οποιου λατρευουν την Marillion με Fish περιοδο,ας δοκιμασουν στους Pendragon.Πολυ κοντινος ηχος με αυτος των Πεντραγκον να συνεχιζουν εκει που σταματησαν οι Μαριλλιον με το Mispaced Childhood.Προτινομενοι δισκοι (αν και αξιζουν πραγματικα ΟΛΟΙ),ειναι τα συνεχομενα The Window Of Life,The Masquerade Overture
και Not Of This World.

Για τα live, ειλικρινά αξίζουν όλα, συν το “Real to Reel”.

To “Happiness is the road” δεν είναι κακό, αλλά η τεράστια διάρκειά του κουράζει λίγο. Περιέχει βέβαια και ορισμένα καταπληκτικά κομμάτια, όπως το “[B]Whatever Is Wrong With You[/B]” και το [B]ομώνυμο[/B].