Mastodon- Emperor of Sand

Ο Τρου και ο ντραμερ κάπως την παλευουν, αλλά προτιμώ τον πρώτο που έφυγε πριν βγάλουν που ήταν πιο death-ε-ολέ.
Τώρα ναι μεν έχουν φωνητικά, αλλά κανεις δεν είναι “τραγουδιστής”. Ενας καλός τραγουδιστής με αυτούς backing θα απογείωνε το αποτέλεσμα θαρρώ. Και ο hinds οπου τραγουδάει cringe

Νταξ παλιωσε το " δεν ειναι καλοι λαιβ" . Ναι εχει μια δοση αληθειας αλλα αμα δε γουσταρετε τη μπαντα μη σπαμμαρετε στο θρεντ της για το νεο αλμπουμ.

Μάλλον είναι περισσότερο παράπονο πάρα σπαμ .

Εγώ έχω να τους δω και χρόνια . Αν κάποιος τους είδε πρόσφατα ας πει αν θεωρεί ότι μπορούν να βγάλουν καλό live με τα καινούργια κομμάτια .

Προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί αν είναι κακοί στα live. Τους έχω 3 φορές, 2 σε φεστιβαλ και πέρσι στο Academy και δεν μπορούν να πιάσουν με τίποτα το τρομερό επίπεδο που έχουν στους δίσκους. Αυτό δεν λέει τίποτα από μόνο του βέβαια, καθώς δισκογραφικά είναι στην τοπ κατηγορία σύγχρονων συγκροτημάτων.

Ο καινούριος δίσκος είναι φοβερός. Τον φχαριστήθηκα περισσότερο από τον προηγούμενο είναι η αλήθεια. (ξαναλέω)Πολύ ταλέντο αυτή η μπάντα…

Μέχρι το Remission.

Μου άρεσε πολύ το προηγούμενο αλλά κι αυτό μέχρι τώρα παίζει μεγάλη μπάλα. Ωραίες κιθάρες, ωραία ρεφρεν…και ακόμα είμαι στις πρώτες ακροάσεις.

εδώ η δική μου άποψη για το άλμπουμ.

1 Like

Μεγάλη κουβέντα αυτή με τις συναυλίες, προσωπικά τους έχω δει 2 φορές και όντως δεν μου άρεσε αυτό που άκουσα, αλλά studio το πάνε πολύ καλά και στην τελική αυτό είναι που μένει. Αλλά είναι αμαρτία γιατί έχουν το ταλέντο να γίνουν αρκετά μεγαλύτεροι.

1 Like

Θα διαφωνησω λιγο για το κομμματι των lead, καθως τα προηγούμενα 2 υπερτερουν σε αυτο το κομματι μου φαινεται(ειδικα το Hunter) .
Γενικα παντως αρκετά ομορφος δισκος και οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ, το οτι ανελαβε περισσότερες φωνες ο Dailor, ειναι πολυ θετικο.
Παντως αν και ακολουθοθν λιγο πολυ την συνταγη των 2 τελευταιων δισκων, ακουγεται αρκετά φρεσκος.

Θεωρώ τα lead σε αυτό το άλμπουμ ίσως και τα καλύτερά τους γενικά. Βασικά του Hinds, αυτός παίζει τα περισσότερα leads από όσο μπορώ να καταλάβω.

Εμένα το άλμπουμ - ίσως και λόγω concept, ίσως και λόγω επιμέρους ενορχηστρώσεων - μου βγάζει μια Crack αύρα, που μόνο καλό μπορεί να είναι.

Πέρα από τα 3 γνωστά πάντως τα Clandestiny, Steambreather, Ancient Kingdom, Precious Stones με κέρδισαν με την μία! Δισκάρα!

Άλλος ένας φοβερός δίσκος απο τους Mastodon! Μπορεί να ακουστώ υπερβολικός αλλά πραγματικά δεν μπορώ να βρω κάποιο κομμάτι που να μην μου αρέσει. Άντε, ας πω πως τα Sultan’s Curse και Andromeda μου άρεσαν λιγότερο από τα υπόλοιπα.

!!!
!

!

Προσωπικά μόνο ένα δεν με έχει κερδίσει και τόσο, το Scorpion Breath κατά τα άλλα ότι είπα και πιο πάνω, δισκάρα!

Double post γιατί το Cladestiny γαμαει. Αυτά. -

1 Like

Πίστευα ότι το Once More 'Round the Sun ήταν ο πιο αδύναμος δίσκος τους,ακούγοντας όμως το τελευταίο τους πολύ φοβάμαι οτι…
Πάμε παρακάτω…

Έχω την ίδια άποψη παρόλο που οι πιο πολλοί το αποθεώνουν στο thread αυτό. Μαζί με το The Hunter είναι τα πιο αδύναμά τους.
Τα κομμάτια έχουν pop νοοτροπία κρυμμένη κάτω από τις βαριές κιθάρες και από την φοβερή παραγωγή. Δε δίνουν τίποτα νέο, τίποτα prog, τίποτα τέλος πάντων που να θυμίζει τα κορυφαία τους.
Καλές στιγμές ή ιδέες εδώ κι εκεί αλλά το έχω ήδη βαρεθεί μετά από 2 βδομάδες.

Άντεξες να το ακούσεις 2 βδομάδες; Κατα τ’αλλα συμφωνώ. Τίποτα το ιδιαίτερο. Αν δεν είχε το λογοτυπο Mastodon στο εξωφυλλο μπορει και να περνούσε απαρατήρητο. Κάλες σκόρπιες ιδέες εδω κι εκεί αλλά μέχρι εκεί.

Εγώ τον βρίσκω φοβερά εμπνευσμένο και μάλιστα και το concept είναι εξαιρετικό ιδιαίτερα για κάποιον που είχε ή έχει αντίστοιχες εμπειρίες. Φοβερή δουλειά σε φωνητικά και κιθάρες

1 Like

Δισκαρα…ευκολα ότι καλύτερο έχουν κάνει από το CtS και μετά.Υπαρχουν πολλά πράγματα να ακούσεις, φωνητικα, κιθαρες, μελωδιες, αρκεί να μην είσαι προκατειλημμένος και από αυτούς που περιμένουν ένα νέο leviathan ή remission…εχουν αλλάξει ροτα εδώ και πολύ καιρό…