Mastodon

απ’οτι βλεπω δεν υπαρχει topic γι’αυτο το ανερχομενο METAL MONSTER!!!
προσωπικα τους θεωρω τη νεα δυναμη του σκληρου προοδευτικου ηχου.
οι τυποι ειναι πολυ μπροστα σε θεματα φαντασιας και τεχνικης απο τα περισσοτερα συγκροτηματα που κυκλοφορουν.
νομιζω αποδειξεις γι’αυτα που λεω εινα τα leviathan και blood mountain!
[SIZE=“3”]LET THE THREAD BEGIN!!![/SIZE]

από θέμα φαντασίας δεν ξέρω, αφού δεν είναι η κούπα με το τσάι μου, αλλά από άποψη τεχνικής ό,τι έχω ακούσει είναι απλά οκ. Δηλαδή, ξέρουν προφανώς να παίζουν καλά, αλλά σε καμιά περίπτωση και για κανένα λόγο “δεν είναι πολυ μπροστα απο τα περισσοτερα συγκροτηματα που κυκλοφορουν”. Ας είμεθα σοβαροί.

και τα 3 album που εχουν βγαλει ειναι μακραν απο τα καλυτερα που εχω ακουσει στον 21ο αιωνα. τα παιδια και απο μουσικης πλευρας τα σπανε ενω στα live απλα σπερνουν . Τα leviathan και blood mountain ειναι ποιοτικα και ανεβασαν το επιπεδο του συγχρονου σκληρου ηχου .Ειναι ενα απο τα παραδειγματα πως μια πολυ καλη μπαντα μπορει να κανει επιτυχια μονο απο τα κομματια της και οχι με αλλους τροπους(μασκες ,δηλωσεις κτλ)!!! [SIZE=“5”]MASTODON RULEZZZZ[/SIZE]

Με αφηνουν αδιαφορο…

:sleep: :sleep:

Το μέλλον της μουσικής μας…Αυτό ειναι οι Mastodon…:wink:

ας ειμεθα και σοβαροι ετσι . μονο τα μετρα που χρησιμοποιουν και γενικα το ολο “παιχνιδι” που κανουν στα κομματια τους δεν το συναντας σε πολλες μπαντες γι αυτο και αρεσουν πολυ!!!8)
τι νομιζεις οτι στη μουσικη μετραει μονο η τεχνικη … αμα το νομιζεις αυτο κανεις πολυ μεγαλο λαθος . αμα ηταν ετσι τοτε ο θεος στη rock/metal σκηνη θα ηταν ο malmsteen και οχι πχ …οι Metallica . στη μουσικη γενικα μετρανε πολλα πραγματα ενα απο αυτα ειναι και η τεχνικη αλλα αυτο που μετραει ποιο πολυ ειναι η εμπνευση και στο θεμα αυτο οι mAstodon ειναι πολυ μπροστα απο πολλα συγχρονα groups!!! γι αυτο το λογο θα γηνουν και μεγαλοι κατα τη γνωμη μου!!!8)

ωραίο το ποστ σου και συμφωνώ, αλλά άσχετο μ’ όσα έγραψα εγώ. σχολίασα αποκλειστικά και μόνο το μέρος του πρώτου μηνύματος που αναφερόταν στο θέμα της τεχνικής. εκεί, όπως και να το κάνουμε, υπάρχουν πααάρα πολλές μπάντες ανώτερες απ’ τους μάστοντον (το αν είναι καλύτερες ή χειρότερες είναι άλλου παπά ευαγγέλιο).

για να σχολιάσω αυτό καθαυτό το γκρουπ… ελπίζω να μην είναι αυτό το μέλλον της σκληρής μουσικής, γιατί μου φαίνεται ότι θα 'ναι μέτριο κι αδιάφορο =ρ

επίσης, δεν αμφισβητώ ότι έχουν δουλέψει αρκετά και στην τελική καλά κάνουν κι έχουν πέραση, αλλά όχι κι αποκλειστικά με τα τραγούδια τους, ε! η προώθηση πάει σύννεφο.

Καλή μπάντα. To Blood Mountain μου αρεσε περισσότερο σε σχέση με τα προηγούμενα. Συνδυάζουν αρκετούς ήχους με ωραίο τρόπο. Αν είναι το μέλλον της μουσικής προσωπικά ελάχιστα μ’ενδιαφέρει (όχι μόνο αυτοί αλλά οποιαδήποτε μπάντα) Αυτό πού πρωτίστως μ’ενδιαφέρει είναι να μου αρέσουν.

Κατι τετοιο γινεται και με Trivium…

δεν νομιζω να υπαρχει συγκροτημα (ακομα) που να παιζει σαν αυτους. δεν ειναι το μελλον αλλα το νεογεννητο παρον της metal σκηνης. το μελλον θα’ναι οι μπαντες που θα επελθουν αργοτερα και θα ειναι καργα επηρεασμενες απ’αυτους. το αν ειναι απιστευτοι τεχνικα ή οχι δεν με ενδιαφερει, ειναι καινοτομοι και αυθεντικοι. και κανουν και φανταστικα live.

ο,τι καλύτερο έχει να επιδείξει το heavy metal σήμερα

Συγκροτηματαρα.

Συμφωνω οτι ειναι το μελλον της Heavy metal αλλα οχι οτι καλυτερο εχει να επειδηξει σημερα.

Εμενα με νευριαζουν τα φωνητικα, σαν να γκαριζει ειναι (με την αρνητικη εννοια). Κατα τα αλλα εχουν μελλον.

Ειναι και το παρον και το μελλον της metal τα παλληκαρια.Και φυσικα νιωθω πολυ τυχερος που τους ειδα live στις αρχες τους αφου εσπειραν με ενα φοβερο live.

Δε με συγκινούν.

Τουλαχιστον ηρθαν για λαιβ στην ακμη τους…

Τα σπανε τελος!

καλα ας μην λεμε οτι θελουμε.η καλυτερη μπαντα του πλανητη στον ευρυτερο heavy ηχο.ο drummer ειναι θεος.παιζει παπαδες,συναγωνιζεται ανετα τους περισσοτερους drummer που παιζουν εκει εξω.μεχρι ο θεος neil part του εδωσε τα ευσημα του.η υπολοιπη μπαντα ειναι φοβεροι μουσικοι,νταξει δεν ειναι οι πιο τεχνικοι,αλλα σαν μπαντα εχει τρελη φαντασια και απιστευτη εμπνευση.πραγμα που λειπει απο τις σημερινες μπαντες και το ειχανε οι παλιες heavy metal μπαντες.αλλαγες,τεχνικη,μελωδιες,ριφ,artwork,concept.επισης περιεχουν το κλασσικο στοιχειο χωρις να ειναι ρετρο,το συνδιαζουν με πιο συγχρονο ηχο με αποτελεσμα να το πηγαινουν ενα βημα μπροστα.απιστευτοι πραγματικα.
η μονη ενσταση,και πιστευω το μοναδικο πραγμα που τους κραταει πισω,ειναι τα φωνητικα του κιθαριστα brent hinds.τα οποια οντως ακουγονται μετρια στον δισκο και χαλια στα λαιβ!αμα διορθωσουν και αυτον τον τομεα πιστευω θα κατακτησουν τον κοσμο.αλλα μεχρι τοτε δεν εχουμε παρα να προσκυνησουμε ολους τους δισκους.ακομα και το ep.

“I’m talking about my life, I can’t seem to get that through to you.I’m not just talking about one person
I’m talking about everybody.I’m talking about form,I’m talking about contempt,I’m talking about interelationships
I’m talking about god,the devil,hell,heaven!!Do you understand???Finally!!!..”

ετσι ετσι ετσι…τα πες ολα με αυτο >

επισης περιεχουν το κλασσικο στοιχειο χωρις να ειναι ρετρο,το συνδιαζουν με πιο συγχρονο ηχο με αποτελεσμα να το πηγαινουν ενα βημα μπροστα

PRAISE THE LORD- AHH!!

Ίσως η μεγαλύτερη ελπίδα για το μέλλον αυτής της μουσικής.