Mastodon

Εμένα, να πω την αλήθεια, πιο πολύ με χάλασε που άλλαξαν το λογότυπο παρά τα εξώφυλλα. Αυτό μου αρέσει πιο πολύ από το Hunter. Βγάζει μια spacey (όχι κέβιν) ψυχεδέλεια. Αλλά ναι, η αλήθεια είναι πως του Ρομάνο ήταν όλα έπη.

Και εγω προτιμω τα πρωτα 4 φοβερα εξωφυλλα που τα χαζευα με προσοχη και γουσταρα. Αγαπημενο εξωφυλλο αυτο του Leviathan το ολοκληρο ειδικα… Εξαιρετικη δουλεια απο τον Paul A. Romano. Αλλα και του Crack The Skye που ηταν το πιο ψυχεδελικο τους εως τοτε και κολλαγε εκπληκτικα με το περιεχομενο του δισκου και του Blood Mountain με το παραξενο πλασμα και τους διαφορους συμβολισμους και φυσικα του Remission με το αλογο στις φλογες που ηταν τοσο μα τοσο ξεχωριστο και ιδιαιτερο και μας συστησε την μπαντα και την αισθητικη της. Οπως επισης μου αρεσε πολυ και το logo τους που ηταν παντα η ιδια γραμματοσειρα και αλλαζαν τα σχεδια γυρω της αναλογα με την θεματολογια του αλμπουμ.

Η αλλαγη που ξεκινησε με το The Hunter με ξενισε αρκετα και η αλλαγη στο στυλ του εξωφυλλου και η αλλαγη του logo. Και γενικα ξενερωνω οταν μια μπαντα αλλαζει το logo της, καταλαβαινω οτι αυτο εχει εμπορικους σκοπους αλλα με χαλαει ασχημα. Στο Once More ‘Round The Sun διαφοροποιειται παλι το logo αλλα προσεγγιζει αυτο του The Hunter, οσο για το εξωφυλλο δεν μου κανει. Δεν ειναι ασχημο, αλλα πολυ ψυχεδελεια ισως διαφορετικου τυπου απ’ οτι θα ηθελα. Οπως και να 'χει το περιεχομενο μετραει και εκει δεν με εχουν απογοητευσει ποτε.

Το logο άλλαξε όταν ολοκληρώθηκαν τα σύμβολα των στοιχείων που το περιστοίχιζαν, φωτιά, νερό, γη και αιθέρας.

Η μοναδική αλλαγή τους τα τελευταία χρόνια την οποία καταλαβαίνω και αποδέχομαι 100% =Ρ

Μπορουσαν να κραταγαν την γραμματοσειρα και να επαιζαν με τα γυρω γυρω παλι…

Δεν ξέρω αν θα μπορούσαν να το κάνουν αυτό χωρίς τον Romano, δεν ξέρω δηλαδή κατά πόσο η συγκεκριμένη γραμματοσειρά και τα στοιχεία γύρω γύρω ήταν εξολοκλήρου δικά του ή όχι.

Ο Sanders σε συνέντευξη για το Crack the Skye είχε πει ότι έκλεισε ένας κύκλος, ότι ο αιθέρας ήταν το καλύτερο στοιχείο για αυτό το κλείσιμο σε σχέση με τον αέρα και ότι στους επόμενους δίσκους θα έψαχναν κάτι καινούριο για λογότυπο και artwork, πράγμα που όπως είπα το καταλαβαίνω.

Δε θα ταίριαζε η παλιά γραμματοσειρά στο hunter ρε, εμένα μου αρέσει όπως το έκαναν :-s

Δεν ξερω τι παιζει με δικαιωματα κτλ και αν τα ειχε ο Romano ή η μπαντα, αλλα οπως και να εχει το παλιο logo ηταν καλυτερο. Αλλα ισως και να δεχομουν πιο ευκολα την αλλαγη του logo αν δεν ηταν τοσο τεραστια και η αλλαγη στο στυλ των εξωφυλλων. Τωρα τα συνδυαζω τα 2, logo και εξωφυλλο.

[SIZE=1]Δεν μου αρέσουν οι Faith No More[/SIZE] :roll:

Μπορείς πάντα να κάνεις έντιτ το παραπάνω ποστ σε κάτι του στυλ “μοντς, λάθος έγινε, διαγράφτε το” κτλ.

πιο βεληνεκες και ποιες κλασικες δισκαρες στην σειρα. Μηπως βιαζεστε λιγο, λεω εγω?

Remission, Leviathan, Blood Mountain, Crack the Skye, The Hunter
δεν είναι καλοί δίσκοι δηλαδή;
Κι άσε το Hunter.
Τα υπόλοιπα είναι κλασικά.

Όχι, δεν πρέπει να είμαστε βιαστικοί, ας περιμένουμε μήπως τελικά είναι μπάντα-πυροτέχνημα

Μόνο 15 χρόνια στην πιάτσα, κάτσε πρώτα να ψηθούν λίγο, να ωριμάσουν.

δεν ειπαμε οτι ειναι πυροτεχνημα αλλα οχι και κλασικοι, κοροιδευομαστε, μονο το remission δεν εχω. απο τα αλλα το crack the skye με διαφορα μετα το hunter που μαλλον δεν σας αρεσει επειδη δεν ειναι πολυ “αντρικο”

ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω

ουτε και εγω

προφανώς, για κάποιους, κλασσικό= άλμπουμ που βγήκε πριν τη δεκαετία του '90.

(η δεύτερη πρόταση πάει στον νεφιλιμ που είπε “ασε το hunter, τα άλλα είναι κλασσικά άλμπουμ” και ο γκρεγκ7 προφανώς θεωρεί το Hunter καλύτερο από το CTS)

οχι το crack the skye θεωρω καλυτερο, επειτα ερχεται το the hunter.

Αν βάζεις το hunter πάνω από remission/leviathan, αυτό εδώ βγάζει ακόμα λιγότερο νόημα από πριν

οπως ειπα ξεκαθαρα το remission δεν το εχω. και συγνωμη απο την μεταλλικη κοινοτητα που δεν θεωρω το leviathan κλασικο δισκο που θα τον θυμουνται γενεες επι γενεων. αν θες να δεις τι θεωρειται κλασικος δισκος στο μυαλο και οχι στα περιοδικα, πηγαινε σε μια συναυλια και ρωτα 20 ατομα ποιον θεωρουν κλασικο δισκο της δεκαετιας 2000-2010, αν πανω απο ενας σου απαντησει το leviathan θα πρεπει να αρχισει να με απασχολει σοβαρα το χασμα γενεων.

Βασικά εξαρτάται και από σε τι συναυλία θα πας . :stuck_out_tongue:
Πάντως σίγουρα πολλά άτομα εκτιμούν το Leviathan ως κλασικό δίσκο. Από τα 20 άτομα ,τα 10 και βάλε σίγουρα θα προσκυνούν τον δίσκο αυτό .