Mayhem - Πέμπτη 13 Απριλίου Fuzz Live Music Club

Τελευταία φορά που τους είδα (Tilburg, 2013) ήταν κάκιστοι ηχητικά και εκτελεστικά και οι δύο κιθαρίστες αλλού πατούσαν κι αλλού βρίσκονταν. Ας ελπίσουμε να έχει βελτιωθεί λίγο το πράγμα γιατί είναι που είναι από μόνο του γελοίο το concept “De Mysteriis tour”.

Κι εγώ παίζει να πάω να τους δω. Γελοίο-ξεγελοίο κάτι παθαίνω όταν βλέπω την κατασκότεινη αφίσα με τα τρία πρόσωπα. Πώς να λείπεις;

Δεν ήταν άσχημο καθόλου, και με καλό ήχο. Το μπάσο στο “Life eternal” ακουγόταν έτσι όπως έπρεπε, οι δύο κιθάρες ίσως υπερβολή (και στο σημείο στο “Pagan fears” μετά το “the past is alive” δεν καταλάβαινα τι ακριβώς έπαιζαν, ακουγόταν χάλια και δεν ήταν σαν στο CD) αλλά χτιζόταν ένας τοίχος από riffs που επειδή είχε καλό ήχο ακουγόταν τούμπανο, ο Attila με πολύ delay σε σημεία που ίσως τον έκανε να χάνει λίγο από την γκάμα που έχει και να επαναλμβάνεται, αλλά όλα αυτά πραγματικά λεπτομέρειες, γιατί σαν συναυλία έλεγε πολύ. Βέβαια ο σημαντικότερος λόγος που γουστάραμε, τελικά, νομίζω ότι είναι οι ίδιες οι συνθέσεις του album, παρά το εκτελεστικό κομμάτι. Είχα καιρό να ακούσω ολόκληρο το album (χρόνια ολόκληρα, δηλαδή) αλλά θυμόμουν κάθε riff, κάθε σημείο, και πιστεύω το ίδιο ισχύει για πολλούς που ήταν εκεί. Η νοσταλγία έπαιξε το ρόλο της κι αυτή. Το θεατρικό στοιχείο ήταν κομπλέ, ίσως περίμενα κάτι παραπάνω από τον Attila γιατί είχα διαβάσει για άλλες εμφανίσεις (όχι σ΄ αυτήν την περιοδεία, όμως) που ήταν πιο δραστήριος. Αλλά ίσως ήθελαν να το κρατήσουν λιτό και “τελετουργικό” και λόγω της φύσης του album. Σύντομο live αν αναλογιστεί κανείς το ακριβό εισιτήριο (αν και ξέραμε πόσο θα κρατήσει), αν το δούμε από καθαρά μουσικής πλευράς για μένα τόσο πρέπει να κρατάνε τα live, κανά 40-λεπτο, μετά βαριέμαι μάλλον.

Ravencult δε μ’ αρέσουνε ιδιαίτερα, αλλά, ξέρω 'γώ, καλά παίξανε ό,τι παίξανε.

Δεν παίξανε τίποτα άλλο πέρα από τον δίσκο;

1 Like

Όχι.

Attila λενε τον μπαμπα σας

Κουραστήκανε.

Δύο λύσεις βλέπω μόνο για σένα. Η πρώτη είναι να βλέπεις μόνο συγκροτήματα που παίζουν support και η δεύτερη είναι να πηγαίνεις μόνο σε hardcore συναυλίες (μακράν οι μεγαλύτεροι απατεώνες)!

Ε ναι, τα τελευταία (πολλά) χρόνια το έχω συνειδητοποιήσει αυτό που το 90% των συναυλιών που βλέπω είναι hardcore punk κλπ.

Εκπληκτική εμπειρία, από τις καλύτερες συναυλίες που έχω πάει στα τριάντα χρόνια που πηγαίνω σε συναυλίες. Καμια σχέση με “ροκ” βραδιά, σαν να βλέπεις μια ταινία τρόμου ζωντανά. Δεν ειχα ιδέα για την δομή και την θεατρικότητα του σόου και με ξετιναξε. Μου άρεσαν πολύ και το 2005 αλλά το χτεσινό ήταν το κάτι άλλο.

2 Likes

Βασικά τα κομμάτια τα απέδωσαν άψογα. Οι περισσότεροι γουστάραμε τη ζωή μας , αλλά παίξε και τίποτε άλλο βρε αδελφέ. Λέω κοίτα που το support έπαιξε πιο πολύ από το headliner. Αρπαχτή αλλά γουστάραμε.

1 Like

Όντως αρπαχτή αλλά φοβερό σόου δεν μπορούσα να πάρω τα μάτια μου απ τη σκηνή. Ο Attila είναι εξαιρετικός frontman…τα κομμάτια είναι υπέροχα έτσι κι αλλιώς. Ο ήχος στο Funeral Fog ήταν λίγο μπουκωμενος αλλά μετά έστρωσε πολύ. Φοβερή εμπειρία.
Πολύ καλοί και οι Ravencult.

1 Like

Aρπαχτη ηταν το Roots by Cavalera Bros, οι Μayhem παιζουν ενα πολυ καλο live που περα απο τη διαρκεια δε νομιζω να απογοητευσε κανεναν.

1 Like

Δεν διαφωνώ για τους Cavaleras καθόλου…

Η πιο επαγγελματική ξεπέτα που έχω δει τα τελευταία χρόνια. Πλήρης επαγγελματισμός, αλλά δεν παύει να είναι (από άποψης του τι έχουν να πουν σήμερα οι Μέιχεμ και πως καπηλεύονται το παρελθόν τους) αρπαχτή. Νοσταλγήσαμε, γκαρίξαμε στίχους, δακρύσαμε στο Rex Sacrificulus Mortifer, γενικά ομορφιές. Αλλά είπαμε, δεν παύει να είναι μια μπάντα που στο παρόν της δεν έχει να προσφέρει τίποτα.

Τι ?? Δισκαρες έχουν βγάλει οι mayhem μετά το reunion , όχι και δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα . Είναι κορυφαίοι, κατά την γνώμη μου και στο στούντιο και ζωντανά. Αναμένω το καινούριο, στο οποίο θα αφήσουν τους νεωτερισμούς και θα γυρίσουν στο στυλ του de mysteries, με…λαχτάρα.:heart_eyes::heart_eyes:

Ειχα να παω. 3-4 χρονια στο Fuzz, το χουν μικρυνει η εγω θυμαμαι λαθος οτι ηταν πιο μεγαλο;

Από τότε που έχεις να πας, η χωρητικότητα σου έκανε αίσθηση ή ο ήχος :slight_smile:;

Ας μη σχολιασω τον ηχο, γιατι χθε πηγα και στους samsara και πραγματικα θελει πολλη προσπαθεια για να χεις χειροτερο ηχο απο το Αn. Σ ολο το λαιβ η κιθαρα θαμμενη, αναθεμα αν ακουσα μισο σολο. Και δεν ηταν θεμα της μπαντας γιατι και στο σαπορτ παλι θαμμενη ηταν η κιθαρα

Απο χτες ειχε μικρυνει λες :yum:; Πηγα κι εγω, μια χαρα ηταν ρε ο ηχος και πολυ καλη η συναυλια. Και ο ηχος του Αν συνηθως ειναι σουπερ.

Brw, οντως ειχες να πας 4 χρονια και πηγες δυο συνεχομενα βραδια σε ακραιο μεταλ και σε τριπαριστο ψυχεδελοτζαμοροκ; Θεος!

ναι απο τοτε που ειχαν ερθει οι accept ( το 11 ηταν; ) ειχα να παω στο κωλομαγαζο και ειχα ορκιστει οτι δε θα ξαναπαω.

Στους mayhem επαιξε προσκληση και πηγα αλλιως ουτε καν, και χθες πηγα καυλωμενος να ξαναδω τη μπανταρα και το μονο που ακουγα ηταν τα ντραμς και ενας διαρκης θορυβος. Μονο οταν εκλεινα τα αυτια ακουγα λιγο κιθαρα

Δε ξερω που καθοσουν και λες οτι ηταν μια χαρα, εγω πανω μπροστα μπροστα και κατω πισω πισω που πηγα ηταν σκατα

Το 14 η κιθαρα ακουγοταν καμπανα, χθες @@ μεντολες

Ευτυχως που ανοιξε το Πειραιως και βρηκαν και τα μπουζουκομαγαζα στο Γκαζι και μπορουμε να ακουμε καμια συναυλια αξιοπρεπως επιτελους

Ψοφο σε ολο το fuzz πραγματικα μακαρι να το γκρεμισουν το μπουρδελο