Mayhem - Πέμπτη 13 Απριλίου Fuzz Live Music Club

Είσαι πολύ υπερβολικός. Ήμουν ο μεγαλύτερος πολέμιος του Fuzz, όμως πλέον ο ήχος του έχει φτιάξει πάρα πολύ και έχω δει πολλές καλές συναυλίες εκεί. Μέχρι και στην είσοδο έχουν γίνει ευγενικοί, μπαίνεις και σου λένε “καλή συναυλία” :grin:!

Εγώ είχα δει Behemoth στο Fuzz και δεν τρελάθηκα με τον ήχο. Από τότε αποφάσισα να μην ξαναπάω στο Fuzz σε extreme metal συναυλίες. Πάντως είχα δει Last Drive στις 23 Δεκεμβρίου 2011 στο Fuzz και ο ήχος ήταν πολύ καλός.

Ήμουν στη συγκεκριμένη συναυλία των Last Drive και δε μου είχε αρέσει πολύ. Πάντως μη το φοβάστε πια το Fuzz, παλιά κι εγώ έκανα μποϊκοτάζ, αλλά πλέον είναι σοβαρός συναυλιακός χώρος (δε με πιστεύω ότι τα γράφω εγώ αυτά).

1 Like

Αν πούμε μέχρι Ordo ναι, είχαν. Αλλά όταν περνάνε 10 χρόνια από την κυκλοφορία του και η μόνη στουντιακή κυκλοφορία τους ήταν το πιο αδιάφορο άλμπουμ που έχει κυκλοφορήσει ποτέ μπάντα (Esoteric Warfare) ενώ βγαίνουν σε safe περιοδεία παρουσιάζοντας ένα δίσκο που σίγουρα θα κόψει εισιτήρια, τότε για ποιά έμπνευση μιλάνε. Και να βγάλουν νέο δίσκο, δεν πρόκειται να γυρίσουν πίσω στον ήχο του τότε, απλά επειδή δεν μπορούν ούτε οι ίδιοι να τον αναπαράγουν. Αλλά όπως αποδεικνύουν οι επιλογές τους την τελευταία πενταετία, μάλλον το πηγάδι στέρεψε.

Πώς μπορούν να αναπαράγουν αυτόν τον ήχο όταν ο βασικός συνθέτης δεν ζει; Ρητορική ερώτηση

1 Like

Για Samsara πάντως , ακουγόταν καλά η κιθάρα και ειδικά το μπάσο το προσκυνώ

Η πρώτη μπάντα με τον ανηψιό του Αρτζυ , περισσότερο το παλικάρι με την stratocaster είχε θέμα που ήταν και τίγκα στα εφφε και ο ανηψιός

Μου φαίνεται κατανοητό για ανθρώπους που γουστάρουν μέταλ και ειδικότερο “ακραίο ήχο” να ήταν έως και εντυπωσιακό το προχτεσινό λάηβ. Από άποψη στησίματος και παραγωγής ήταν σούπερ. Μέχρι και Νεκρομπούτσερ με κάπα είδαμε, τι άλλο να ζητήσει κανείς…

Εγώ πάλι το βρήκα από απλά ανεκτό έως βαρετό και εν τέλει αποκρουστικό και ο βασικός λόγος είναι ότι οι συγκεκριμένοι κιθαρίστες δε νιώθουν ούτε στο ελάχιστο τι παίζουν εκείνη τη στιγμή.

RAVENCULT άψογοι πάντως, πολύ δεμένο λάηβ παρά τα όποια προβλήματα στον ήχο.