Megadeth

Μπορεί να έχω περάσει πολλές ώρες headbanging με Megadeth, μπορεί να θεωρώ καλύτερο δίσκο των metallica to hit em all στο οποίο συνείσφερε ο mustaine αλλά για κάτσε ρε μπάρμπα.Όταν η προσωπικότητα σου επηρεάζει σε τέτοιο βαθμό την μουσική σου κρίση και άποψη ώστε να δημιουργείς πρόβλημα σε άλλες μπάντες,βλέπε Rotting Christ, τότε γίνεσαι κάτι σαν τους manowar…καραγκιόζης. Και δεν πάω να δω τον Buzz Osborne to καλοκαίρι, ο mustaine με μάρανε.cheers

Νομίζω οτι για μια ακόμα φορά ο Mustaine δεν μας εκπλήσσει με αυτά που κάνει.Σίγουρα μεγαλειώδης η βλακεία του κλασσικά και πολλοί θα έχουν ξενερώσει ήδη.Εμένα δεν με χαλάει καθόλου πάντως να μην δω Rotting Christ :wink:

???[/b]

ντάξει ντάξει τυπογραφικό ρε φίλε μην με hitareis χαχαχα :lol:

???[/b][/quote]

μαλλον σκεφτοταν εμενα οταν το εγραφε… :lol: :lol:

Ρε c λες να σκεφτόταν εσένα ο hetfield όταν γράφανε το κιλλ εμ λαιτσ?? 8O

κιλλ εμ λαιτσ??whats this??

ο hetfiled με σκεφτεται γενικοτερα αλλα τοτε ημουνα 3 χρονων οποτε λογικο ειναι πως οχι… :lol: :lol: :lol:

αλλα αν θελεις εξηγησε μου αυτο το νεο δισκο των Metallica…οταν γραφεις κατι για metallica κατι παθαινεις…

Στα παραθέτω όλα από την αρχή…
Hit em all
anti gia kill em all kai telos
Kill em λαιτσ =kill em lights(pseytologopaignio me to nick sou)

An δεν το πιασες και τώρα ή είσαι ξανθιά ή ήταν άκυρο λογοπαίγνιο :lol:

Tο να χαρακτηριζουν παιδακια 16-17-18 ετων τους MANOWAR καραγκιοζηδες παραπαει…Ειπαμε ελευθερια λογου και αποψεων ενταξει αλλα φιλαρακο οταν κυκλοφορησαν το Battle Hymn δεν ησουν καν υπο σκεψιν…Αλλο να μην σου αρεσει το στυλ τους,η μουσικη τους κλπ και αλλο να τους χαρακτηριζεις καραγκιοζηδες γιατι ετσι σου καπνισε…Ειμαι off-topic αλλα εχει παραγινει το κακο με πιτσιρικια εδω μεσα που εχουν γνωμη για τα παντα…

Φίλε και συναγωνιστή Dreamdancer, εδώ θα τα χαλάσουμε!!
Γιατί οι Manowar έχουν βγάλει φοβερά κομμάτια, έχουν γράψει τη δικιά τους ιστορία, αλλά είναι και τρισμέγιστοι καραγκιόζηδες!!! :roll:
Κλασσικοί, σκληροπυρηνικοί Αμερικάναροι με μυαλό πηθίκου (τα δάλια τα ζωντανά τι φταίνε)!!
Το να αρέσει ή να μην αρέσει η μουσικοί τους επαφίεται στο προσωπικό γούστο του καθενός. Το να τους αποδεχτείς ως άτομα και attitude, όμως, θα πρέπει να είσαι ή “Αμερικανάκι” ή τουλάχιστον…πιτσιρικάς!! :?

Κι αυτά στα λέει κάποιος που μεγάλωσε με Manowar…και κατά συνέπεια δεν είναι και τόσο πιτσιρικάς! :wink:

Sorry για το Off Topic!! :oops:

και το πιασα και ξανθια ειμαι και επισης ακυρο λογοπαιγνιο ηταν μιας και ειχε μια κακιουλα μεσα κομματακι εριστικη…

Το κοινό σημείο των Manowar με τους Megadeth, άρα και με το topic αυτό είναι το God Bless America attitude και των δύο. Και για τους Manowar το είχαμε συνηθίσει, αλλά τουλάχιστον ξέραμε ότι ο Mustaine είναι ένας τύπος που “κάτι παραπάνω έχει να πει”, πολύ έξυπνους στίχους, διαφορετική και πιο “επαναστατική” γενικότερη στάση κλπ.

Οι Manowar για μένα, παρόλο που τους σέβομαι για την προσφορά τους, είναι ξοφλημένοι καλλιτεχνικά εδώ και 15-20 χρόνια, γιατί έβγαλαν τις 4 δισκάρες στην αρχή και μετά άρχισαν να κοροιδεύουν τον κόσμο, αναμασώντας τη γνωστή συνταγή. Όμως οι Manowar ήταν πάντα εκεί, στο επικό-macho-american-κλπ metal, άλλες φορές με επιτυχία κι άλλες φορές όχι.

O Mustaine (και δε λέω Megadeth, για μένα Megadeth ήταν η φοβερή τετράδα) είναι δυστυχώς πολύ χειρότερη περίπτωση, γιατί ήταν ένας σκεπτόμενος τύπος και αποδείχτηκε μέγιστος βλάκας. Ούτε να τον φτύσεις πλέον… Ο χώρος χρειάζεται κάποιες μορφές που να έχουν κάτι παραπάνω να πουν, όχι μόνο καλούς μουσικούς. Πώς θα νιώθατε αν ο Lemmy πχ έβγαινε και έλεγε τέτοια καραγκιοζιλίκια περι χριστιανισμού; Από κάποιους περιμένεις περισσότερα… Anyway, μπήκε κι αυτός στη λίστα των ξοφλημένων. Τελικά το κακό προφανώς δεν είναι ότι θα χάσουμε τους Rotting Christ, είναι ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να δούμε τους “Megadeth”.

Δηλαδη οταν καποιος ανθρωπος εχει καπια πιστευω και καποιες αρχες ειναι ξοφλημενος, πουλημενος κτλ ???

Ή μηπως οι αρχες και τα πιστευω του καθε καλλιτεχνη θα πρεπει να ειναι ιδια με τα δικα μας??

Απλά ο mustaine έχει γράψει το holy wars όχι εγώ. Και στην τελική το κυριότερο είναι πως άλλο το να πιστεύεις σε μια θρησκεία (δικαίωμα σου) και άλλο το να εμπλέκεις άλλα συγκροτήματα ( rotting christ) σε μουσικές περιπέτειες.

πρωτα απο ολα να ξεκαθαρισω πως και εμενα μου φανηκε καπως η κινηση του Μustaine…περα απο αυτο να ρωτησω κατι?αν οι Rotting Christ δεν ηταν Ελληνες θα γινοταν ολος αυτος ο χαμος?Μηπως μας ποναει και μας καιει γιατι πολυ απλα μας θιγει τους δικους μας?

Προσωπική μου άποψη είναι ότι μας θίγει γιατί ο mustaine έμπλεξε τα μπούτια του και όχι επειδή οι rotting christ είναι έλληνες.Ίσως βέβαια αρκετοί να ασχολούνται μόνο γιατί υπάρχει ελληνικό ενδιαφέρον. Εμένα πάντως με ενοχλούν οι τύποι σαν τον mustaine που ξαφνικά ανακαλύπτουν κάτι στην ζωή τους(ιησού,γκόμενα κλπ) και ξεχνάνε την προηγούμενη ζωή τους και αφορίζουν αυτούς που είναι διαφορετικοί απο αυτούς.

Ο Mustaine ανήκει στην ομάδα αυτή των καλλιτεχνών που τα χωνει κάπως στο κράτος και στο σύστημα αλλά όταν τον ρωτάς για θέματα όπως Ιράκ, Αφγανιστάν και τα λοιπά τότε βγαίνει προς τα έξω ο κακώς εννοούμενος αμερικανικος “πατριωτισμός” του.
Αυτή η κατηγορία ανθρώπων νομίζει ότι αν κριτικάρει την κυβέρνηση σε αυτά τα θέματα είναι σαν να προδίδει τον φαντάρο που πολεμάει στην ξενιτιά και την παγκόσμια ειρήνη.
Αυτό τους έχουν περάσει, αυτό ξέρουν να πουν.

Το απορίας άξιον είναι ότι ο Mustaine έχει γράψει τραγούδια που την έμπαιναν στις κυβερνήσεις Μπους (του πατρός) όπως Foreclosure Of A Dream, Symphony Of Destruction κ.α. αλλά και αντιπολεμικά κομμάτια όπως Holy Wars, Peace Sells για να μην φτάσουμε στο Anarchy In The U.K. που μπορεί κάποιος να πει ότι είναι απλά μια διασκευή.

Τέλος πάντων, απόψεις να υπάρχουν , συζήτηση να γίνεται!

Άλλο ξοφλημένος, άλλο πουλημένος. Δε με ενδιαφέρουν καθόλου τα θρησκευτικά πιστεύω του Mustaine, αλλά τον θεωρώ ξοφλημένο σαν καλλιτέχνη και προσωπικότητα. Πώς το λένε; Δεν έχει να δώσει κάτι άλλο το παλικάρι, στέρεψε, κάηκε ή δεν ξέρω κι εγώ τι και το έριξε στο politically correct για να πουλήσει κανα δίσκο στη χώρα του. Σαν τους γέρους που όταν νιώθουν ότι οι μέρες τους τελειώνουν αρχίζουν να πηγαίνουν στην εκκλησία μήπως σωθούν.
Κακά τα ψέματα, από την Αμερική αυτή τη στιγμή βγαίνει ό,τι καλύτερο υπάρχει στη μουσική αυτή. Και υπάρχουν 5-6 τύποι που τους εμπιστεύεσαι ως προσωπικότητες (Warrel Dane, Geoff Tate πχ). Ε, ο Mustaine ήταν εκεί και τώρα κάνει παρέα στο φίλο του το Lars :lol:

Ο Mustaine δημιούργησε πρόβλημα και στους dissenction καθώς ακυρώθηκε η εμφάνιση των Νορβηγών σε ένα φεστιβάλ στο Ισραήλ. Τελικά ο τύπος το χει βάλει σκοπό να γίνει πιο αντιπαθητικός από τον Ulrich…

Ο Musteine εχει αποδειξει ποιος ειναι…οσο για τον πατριωτισμο, το εξωφυλλο το The System Has Failed μαλλον τα λεει ολα.
Το οτι συζητιεται στο φορουμ ειναι απλα γιατι οι RC ειναι Ελληνες. Παντως μαλακια η οχι το headline γκρουπ εχει καθε δικαιωμα να διαλεγει το support.
Τον μουσικο Musteine μπρει να τον κρινει ο οποιοσδηποτε, αλλα για να κρινει καπιος τον ανθρωπο Musteine πρεπει να τον ξερει και οχι να καθεται να διαβαζει οτι πλασαρεται απο εδω και απο εκει.
Στο κατω κατω ουτε ο πρωτος ειναι ουτε ο τελευταιος… εναν μεγαλο μαλακα θα τον δουν πολλοι αυτο το καλοκαιρι Live, ασχετα αν τον θεωρουν υπερανω σχολιασμου.