Megadeth

It’s out.

Ανέλπιστα καλός ο δίσκος, ότι καλύτερο έχουν βγάλει τα τελευταία χρόνια.
Ο Kiko σπέρνει θυμίζει Friedman.

Οι Megadeth ήταν πάντα στις αγαπημένες μου μπάντες. Όποιος με ρωτούσε για την πιο αγαπημένη μερικά χρόνια πριν Megadeth θα απαντούσα. Αλλά νομίζω πως μετά και από αυτό το άλμπουμ μπορώ να βάλω την ταφόπλακα μια και καλή. Super Collider ήταν τραγικό χάλι αυτό είναι απλά αδιάφορο. Προσπαθεί να σε κερδίσει σε σημεία με την καλή κιθαριστική δουλειά αλλά μας τα έχουν πει καλύτερα ακόμα και στο Endgame (πιο πίσω δεν πάω θα με πιάσει κατάθλιψη) σε αυτόν τον τομέα. It’s ok οι Megadeth έχουν δώσει δισκάρες στο παρελθόν δεν είναι δυνατόν να το κάνουν για πάντα. Πάμε για άλλα.

Λίγα πράγματα για ακόμα μια φορά. Χωρίς να είναι κακό δεν είναι όμως και τίποτα φοβερό. Θα πάει στην μετά System κατηγορία που δυστυχώς-για μένα-πέρασαν και δεν ακούμπησαν.

Η πρώτη εντύπωση είναι πως πρόκειται για έναν αξιοπρεπή δίσκο που θα ξεχαστεί όμως γρήγορα. Κάτι σαν το τελευταίο Slayer. Καλύτερο από το προηγούμενο (αλίμονο…), ίσως και από τα 13 και United…, σε καμία περίπτωση όμως δεν ακουμπά τα System και Endgame. Ξέρω ότι το έχω ξαναπεί, αλλά τα φωνητικά είναι απαράδεκτα και χειρότερα από κάθε άλλη φορά!

Κατά τη γνώμη μου, μετά από 4-5 προσεκτικές ακροάσεις, ο δίσκος είναι αναπάντεχα καλός. Συμπαγής, χωρίς αδύναμες στιγμές, αλλά και ούτε “τεράστιες” και με έξοχη κιθαριστική δουλειά. Θα παίζει για καιρό στα ηχεία μου.

Poisonous Shadows ξανά και ξανά!

Από τα δυνατά του δίσκου μαζί με το ομώνυμο, The threat is real και Death from within

χρονια ειχα να ακουσω νεο megadeth δισκο ολοκληρο.Κικο,Κρις φοβερη δουλεια.μη ξεχασω να τους δωσω τα ευσημα μου και απο κοντα το καλοκαιρι.

Η κιθαριστική δουλειά κάνει υποφερτές και τις πιο μέτριες στιγμές. Στις καλές, εννοείται χαμός! Μπράβο στον Κίκο!

Οι αρχικές εντυπώσεις είναι ότι ο καινούριος δίσκος δεν κομίζει γλαύκα εις τας Αθήνας (ποιος το περίμενε άλλωστε) αλλά νομίζω ότι στέκεται σε αρκετά υψηλό επίπεδο.
Κυλάει νεράκι, είναι ευχάριστος στο αυτί, έχει αρκετές εναλλαγές σε ύφος/τέμπο τραγουδιών ώστε να κρατάει το ενδιαφέρον και κυρίως οι καλές στιγμές είναι περισσότερες από τις αδιάφορες.
Για την κιθαριστικη δουλειά με προλάβατε οι προηγούμενοι. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα κάτι παραπάνω από τον adler στα τύμπανα, αλλά ακόμα και έτσι σίγουρα έχει περισσότερη φαντασία από τον drover.

Οπωσδήποτε είναι καλύτερη δουλειά και από το super collider και από το 13 και μάλλον κονταροχτυπιέται με το endgame. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος και εγκρίνω!

Ίσως είναι νωρίς ακόμα, αλλά αν ένας δίσκος σου αρέσει στην αρχή, τότε λογικά είναι καλός. Έχοντας μηδενικές απαιτήσεις από τον Mustaine του 2016 και για να πω την αλήθεια δεν είχα και καθόλου όρεξη να κάτσω να ακούσω το Dystopia, τελικά μετά από την κλασική κυριακάτικη βαρεμάρα αποφάσισα να το κατεβάσω και να το βάλω να παίζει στο background. Ο Mustaine λοιπόν με εξέπληξε θετικότατα!

Θα πω μεγάλη κουβέντα τώρα, αλλά με αυτές τις πρώτες ακροάσεις άνετα τον κατατάσσω ως τον καλύτερο δίσκο που έχει βγάλει από το 1997 (βλ. Cryptic Writings). System has Failed και Endgame ήταν επίσης πολύ καλοί δίσκοι, αλλά αλλά νομίζω αυτός είναι καλύτερος. Σίγουρα στα πολλά συν είναι το εξωτικό παίξιμο του Kiko Loureiro, που δεν του το είχα ομολογουμένως (όχι επειδή δεν είναι καλός κιθαρίστας, αλλά επειδή βαριέμαι τους Angra). Ο Adler στα τύμπανα δεν ακούγεται ιδιαίτερα ότι είναι αυτός, αλλά δεν πειράζει. Επειδή είδα και κάποια σχόλια για τη φωνή του Mustaine, θα ρωτήσω απλά ρητορικά, πότε είχε καλή φωνή ο Mustaine? Εμένα ίδια μου φαίνεται, δηλαδή μου αρέσει.

Και για να ρίξω και λίγο αλάτι στην πληγή για να δημιουργήσω ίντριγκα, αν το Dystopia ήταν ο δίσκος που περιμένουμε 10 χρόνια από τους Metallica, θα είχε καταστραφεί το σύμπαν από τον ενθουσιασμό.
Ένα μπράβο από 'μένα για τον κύριο Mustaine, τον χάρηκα το δίσκο.

Ούτε καν… όση έμπνευση είχε το nightmare long δεν είχε όλο το Dystopia

Συμφωνώ με τον godslayer αλλά ακόμα και αυτό που λέει ο furor να ισχύει χρειάστηκε να αλλάξουν δύο μέλη για να ακουστούν κάπως πιο φρέσκοι οι megadeth . Οπότε άκυρη η σύγκριση .

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε καμία περίπτωση δε σύγκρινα το Death Magnetic με το Dystopia. Μιλάω για τον δίσκο που περιμένουμε να βγει, αλλά δεν…
Το “10 χρόνια” ήταν σχήμα λόγου, το είπα εννοώντας ότι έχουν περάσει πολλά χρόνια (κοντεύουμε στα 10) από τον τελευταίο δίσκο των Metallica.

Εντελως flat η φωνη του Mustaine εδω και χρονια. Δε μιλαω απο τεχνικης πλευρας (δεν υπηρχε ποτε) απο θεμα χροιας και εκφορας των στιχων. Που πηγε ηειρωνια και οι μελωδιες?
Ποσο να σωσουν το δισκο οι κιθαρες - που νταξει δεν εγραψε και κανα νεο hangar 18

Προσωπικά μπορώ να αντέξω Mustaine χωρίς “μελωδία” στη φωνή του. Έτσι κι αλλιώς τα πρώτα δείγματα μελωδικών φωνητικών τα πρόσθεσαν στον πέμπτο δίσκο τους. “Ψάξτε” να δείτε ποιος είναι ο τέταρτος και θα δείτε ότι μέχρι τότε δεν υπήρχε μελωδία.

Υπήρχε όμως ένας ειρωνικός τόνος στη φωνή του και ένα γενικότερο πάθος, τα οποίο ίσως προέρχονταν από άλλες πηγές, όπως να ξεπεράσει την μπάντα που τον απέλυσε, ήταν νέος, ήθελε να γίνει rockstar με αναρχοκοινωνικοπολιτικό και ανατρεπτικό πρόσωπο και όλα αυτά τα γνωστά. Τώρα είναι ένας 55άρης αναγεννημένος χριστιανός, έχει αποποιηθεί τα περισσότερα από αυτά που έκραζε στο παρελθόν και βασικά έχει αποδεχτεί το γεγονός ότι ποτέ δε μπόρεσε να τραγουδήσει σαν τραγουδιστής. Studiακά είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσε να κάνει καλύτερη δουλειά, θα έκανε όμως τη ζωή του δύσκολη στα live, όπως ίσχυε και όταν ήταν νεότερος όπου και πάλι η φωνή του εκεί που απαιτούνταν περισσότερο τεχνικά θέματα δεν έβγαινε. Όποτε τώρα δε μπήκε καν στον κόπο.

Το Hangar 18 το προσπάθησε στο ομώνυμο του Dystopia, δεν του βγήκε, αλλά και πάλι αυτό που βγήκε προσωπικά μου κάνει.

Για μενα, εφοσον δεν μπορει να εχει αυτη την ορμη (αλλα και την εμπνευση ε) που χε στα 4 πρωτα αλμπουμ, δεν αξιζει να προσπαθει να γυρισει σε αυτες τις φορμες, αλλα να κανει δισκους στο υφος των μετεπειτα δισκων (CtE, youthanasia,cryptic). Δηλαδη δεν ηταν δισκαρες αυτα? Ο καλυτερος του δισκος απο τοτε ειναι στα αυτια μου ακριβως αυτο (system has failed). Oποτε αυτο που λες για την “μελωδια” εκει το στηριζω. Η ειρωνια ηταν παντα παρουσα νομιζω.

Σιγά τους δίσκους :stuck_out_tongue:

Πάντως μιας και έβαλα το Endgame αμέσως μετά το καινούργιο για μένα δεν υπάρχει θέμα στο πιο είναι καλύτερο. Σαφώς το Endgame. Εδώ δεν μου φαίνεται πως πάει να βγάλει την ορμή την παλιά που είχε, περισσότερο έχει πιάσει μερικές παλιές ιδέες του και την ξαναπαρουσιάζει υποτίθεται κάπως ανανεωμένες. Kiko είναι καλός αλλά για μένα δεν ταιριάζει στους Megadeth με την καμία. Στο θέμα του ντράμερ όντως δεν τον ακούς τον Adler αλλά εμένα αυτό μου φαίνεται σαν γενικό πρόβλημα στους Megadeth από την αποχώρηση του Menza και μετά. Όλοι ίδιοι μου ακούγονται στα μετέπειτα άλμπουμ.