Megadeth

αυτό προέκυψε από εκτροχιασμό της συζήτησης . Είναι όντως ανούσιο

Απλά υπήρξε ένας αφορισμός του στυλ "σιγά τους μουσικούς που είχε ο Μαστεην , ποιος Μπροντερικ & Ελεφσον & ΣΙΑ ;; " που είναι για μένα λάθος και διαφωνώ. Ασχέτως προσφοράς είναι φοβεροί μουσικοί σχεδόν όλοι όσοι πέρασαν απ την μπάντα

Αυτό βασικά, τα άλλα ήταν πράγματι αχρείαστα

Βέβαια μεγάλο παράπονο που μόνο ένας ασχολήθηκε με το ανωτέρω , αλλά όταν ανέφερα εγώ τους Μεταλλικα, εμφανίστηκαν 3-4 να “διορθώσουν”

ούτε στο survivor τέτοια κλίκα:stuck_out_tongue:

1 Like

Πρωτον, δεν ειπα οτι οι Megadeth δεν ειχαν μουσικαρες, ειπα οτι δεν ειχαν καθολη τη διαρκεια των post-2000s μουσικαρες, οπως ειπωθηκε. Σορρυ αλλα για μενα τα αδερφια Drover, o Ellefson και ο Broderick δεν ειναι “μουσικαρες”, ή εστω αν θελεις καλυτερα, δεν εδειξαν τιποτα στους Megadeth αξιο αναφορας. Αντιθετα ο Κολαγιουτας και ο Λουρεηρος γαμω ειναι, και μερικως για αυτο οι 2 δισκοι που ειχαν αυτους τους τυπους, ηταν και καλυτεροι. Το System Has Failed ηταν και ειναι το καλυτερο απο αυτα τα 7 αλμπουμς, γιατι τοτε ο Mustaine ειχε περισσεια εμπνευση ακομα, και γιατι χρωστουσε εναν πολυ καλο δισκο μετα τα μετρια Risk + World.

Αν σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα, εγω ασχοληθηκα που σχολιασες για τους μουσικους του Mustaine, και αν θελεις κιολας να το παραδεχθω, οκ, μπορει και να υπερεβαλα λιγακι. Και δε θα σταματησω εδω, αλλα θα σου πω οτι ενω ειδα το σχολιο για Lars + Kirk, δε μου δημιουργηθηκε καμια αναγκη να σε διορθωσω, ουτε εφερα το ιππικο. :heart_eyes:

Υπαρχουν δυο ατομα στον κοσμο που αν κραξεις τα αλμπουμ των Megadeth μετα το 2000 θα σου παρουσιασουν το απιστευτο επιχειρημα “ναι αλλα σαμπως οι Metallica δεν εβγαλαν παπαριες?”

Αυτοι οι δυο ανθρωποι ειστε εσυ και ο Dave Mustaine.

Σε αλλα νεα, δε νομιζω οτι εχεις καταλαβει πως μου ειναι πληρως αδιαφορο το ποσες φορες θα κραξεις τα αλμπουμς των Metallica. Το St. Anger ειναι μια μαλακια και μιση, και το Death Magnetic ειναι ενας μετριος προς καλος δισκος, που ομως δεν αλλαξε και καμια ιστορια της μπαντας των Metallica. Χαμενα πανε τα λογια σου στα τελευταια 3 ποστς τωρα που κανεις αυτη τη συγκριση.

@pantelis79 Που το ειδες το τρολλ ρε γαβ γαβ? Rust In Peace, Countdown To Extinction, Youthanasia, Cryptic Writings 4 ΚΛΑΣΙΚΟΙ δισκοι των Megadeth, με το κλασικο line up, και με κομματαρες απο την αρχη ως το τελος και τα 4. Μπορει να μη σου αρεσει λιγο το τελευταιο απο αυτα τα 4, αλλα αυτο συμβαινει καθαρα και μονο επειδη εισαι γνωστος παρελθοντολαγνος πλεον, σε εχουμε καταλαβει.

Ναι δεν ειναι κλασικος δισκος με αυτα τα τραγουδια (για να μη βαλω και αλλα 3 τωρα Almost Honest, The Disintegrators, Mastermind γιατι με νευριασες)… ρε κανε καμια βολτα και γυρνα να ηρεμησεις:

απο την στιγμη που εχει μεσα το Motorbreath , σιγουρα ειναι κλασσικος δισκος !! :stuck_out_tongue:

Χαχαχχα δε μας λες ομως και οτι εγω ημουν που σου ειπα οτι εχει μεσα το Motorbreath, δηλαδη το FFF, ενω εσυ νομιζες οτι ηταν το She Wolf…

1 Like

ναι μωρε γερος ανθρωπος ειμαι , οτι θελω θυμαμαι.

1 Like

Σε ποιον τα πουλας αυτα, αμα σε ρωτησουν για την ταδε εκτελεση του Blackened το 2002 την ταδε ημερομηνια, μεχρι και σε ποιο κουπλε εφτυσε την καμερα ο Λαρς θυμασαι

1 Like

μπαααααα . ισως καποτε . τωρα ουτε τα κομματια με την σειρα που ειναι στον δισκο δεν θυμαμαι.

(επιμενω βεβαια οτι το riff στο She Wolf μου φαινεται πολυ οικειο , αλλα Megadave ειναι αυτος , ολο και καποιο παρομοιο γαμηστερο riff θα εχει γραψει)

1 Like

Διάβασε πιο πάνω. Είπες ότι δε νομιζεις οτι υπαρχει ανθρωπος που αμφισβητει την ποιοτητα των δισκων τους στα 90ς, με 4 κλασικα αλμπουμς γεματα καταπληκτικα τραγουδια και μοναδικες συνθεσεις. Έχεις διαψευστεί ήδη, λίγο πιο πάνω από το post σου. Όχι από μένα ρε ΚΑΤΣΙΚΟΠΟΔΑΡΕ. Μασημένα στο στόμα τα θες!

Το Blackened δεν παίχτηκε το 2002.

3 Likes

Αν αναφερεσαι στην προταση που εχει γραφτει οτι μετα το 1992 οι Megadeth δεν αξιζουν, την ειχα ξεχασει (ειχα κανει προσπαθεια δηλαδη να την ξεχασω) και θα την ξαναξεχασω σιγουρα, γιατι το ανθρωπινο μυαλο εχει το ταλεντο να σβηνει δυσαρεστες αναμνησεις. Παρολα αυτα, δεν ειμαι εγω το τρολλ, ενισταμαι ξανα δηλαδη!

Ηταν ερωτηση παγιδα για το Blackened, ευγε

2 Likes

Ούτε ο Kirk τα παίζει αυστηρά όπως στους δίσκους αλλά όλοι τον βρίζετε κωλόπαιδα!! Δεν είδα κανέναν σας να τον υπερασπίζεται κι αυτό είναι που με στενοχωρεί…

2 Likes

εεεεε ναι ειχε ηδη φυγει ο Newsted και δεν επαιζαν κομματια απο την πλουσια κληρονομια του . :stuck_out_tongue_winking_eye:

Μλκες σοβαρά, όχι άλλο Μετάλλικα, κουράστηκα μέχρι κι εγώ, τι παπάρας είσαι ρε Ρέμπελ, τι τους ανέφερες, αφού ξέρεις ότι απασφαλίζουμε :grin: !

3 Likes

αν προσεξες ουτε καν τους ανεφερα οταν απαντησα στον rebel. αλλα ναι οκ . ολοκληρος κυβερνητικος εκπροσωπος ειμαι. θα μιλατε ολοι εσεις και εγω θα το βουλωνω ;

Να πω τωρα σχετικα οτι τα 3 πρωτα των Megadeth δεν τα εχω τοσο ψηλα (ασχετα αν πιο μικρος τα ειχα λιωσει) οσο την χρυση τετραδα με το “κλασσικο” Line up (αντε ισως το Peace Sells , αλλα οπως λεει και ο quintom , 36 λεπτα δισκος , 8 κομματιων και το ενα ειναι διασκευη. Δεν εχει και αδικο αν εχει ενστασεις).

Η διάρκεια δε λέει τίποτα, και το Reign In Blood είναι 29 λεπτά. Δεν είναι επιχείρημα (για τον στούντιο δίσκο, για να προλάβω τυχόν καλοθελητές :sunglasses:).

Τελικα ειναι πολυ παππους αυτος ο @drenie… δεν καταλαβε οτι μιλουσα για το So Far So Good.

Το Peace Sells ΓΑΜΑΕΙ απο την αρχη ως το τελος.

Το So Far So Good απο την αλλη… ειναι μια μετριοτητα που εχει οντως 8 τραγουδια με 34 λεπτα διαρκεια, εκ των οποιων το ενα ειναι διασκευη, το αλλο ειναι instrumental εισαγωγη, εχει επισης αλλα 5 fillers, και το μονο τραγουδι που αξιζει ειναι το In My Darkest Hour (αλλα αυτο αξιζει και με το παραπανω, τοπ 10 Megadeth songs)

Το Killing Is My Business ειναι για τον καδο οπως ειναι.

και ; σκασιλα μου . Προτιμω τα επομενα 2 απο Slayer που το South εχει και αυτο διασκευη μεσα και ειναι και αυτο 36 λεπτα.

Απλα λεμε οτι το αποκορυφωμα για τους Megadeth ΔΕΝ ειναι το Peace (σε αντιθεση με τους Slayer που οι περισσοτεροι θα θεωρησουν ως τετοιο το 29λεπτο RIB).

Ρε @QuintomScenario θα σε βαρεσω. Αυτη την φορα καταλαβα πολυ καλα τι λεγαμε , εσενα το μυαλο σου ηταν αλλου (παντα αλλου ειναι , αλλα λεμε τωρα)!

Εγω παντως για το So Far So Good ελεγα ποσο μαλακια ειναι που εχει διασκευη μεσα και που ειναι ουσιαστικα 5-6 τραγουδια μετρια και 1 καλο. Τωρα το τι καταλαβες εσυ ειναι αλλο θεμα.

Καλα τα περναω εδω περα παντως ακουγοντας ολο το Peace Sells βραδιατικα.

1 Like

και εγω αυτο εβαλα τωρα! (ασε τα σαπια και ακου VNV)

If there’s a new way,
I’ll be the first in line.
But it better work this time.
What do you mean, “I hurt your feelings”?
I didn’t know you had any feelings.
What do you mean, “I ain’t kind”?
Just not your kind.

Καυλα !!!

Δηλαδή μου αναφέρεις στα σοβαρά τους Drover και τον Broderick για παρακατιανούς, ενώ όχι απλά ανέχεσαι αλλά πας και ξεροσταλιάζεις για τις φαλτσαδούρες του Κερκ και τις αρρυθμίες του Λαρς. Αν έπαιζε οποιοσδήποτε από αυτούς στους Metallica, θα ακούγονταν 1000 φορές καλύτεροι. Εδώ όλοι έπαιζαν τουλάχιστον αξιοπρεπώς τα σόλο του Friedman. Στη θέση του Kirk, ο μόνος κίνδυνος θα ήταν μην τους πάρει ο ύπνος.

Όσο για το Risk, το έχω γράψει πολλές φορές, μου αρέσει περισσότερο από οτιδήποτε έχουν κάνει οι άλλοι.

1 Like

Εδω μιλαμε για Megadeth. Αμα θες να μιλησεις για Metallica υπαρχει αλλο τοπικ. Εκανα λαθος πριν που απαντουσα στον LedZep, τελικα ειστε 3, εσεις οι δυο και ο Mustaine.

Ο Kirk εχει γραψει σολος στην καριερα του που θα ζηλευε ακομα και ο Marty Friedman (οπως και ο Marty εχει γραψει σολος που θα ζηλευε και ο Kirk), αρα ολα οσα γραφεις ειναι ακυρα. Εκτος απο ασχετα δηλαδη με το θεμα μας.

Περαστικα για το Risk.

1 Like