Megadeth

obvious joke ρε man :stuck_out_tongue_winking_eye:

Ο Hammet σε πόσες λίστες θα ήταν άραγε αν είχε μείνει στους Exodus και δεν πήγαινε ποτέ στους Metallica;

@drenie & @pantelis79 κάπου παίχτηκε παρεξήγηση στον γραπτο λόγο

Δεν πήρα κάτι στραβά, δεν ενοχληθηκα. Είπα δεν ξανασχολουμαι άλλο με αηδιες , απλά

Αν και επιμένω ότι οι αφορισμοί και η καυλαντα που γίνεται από κάποιους για να προκληθούν άλλοι , δεν λειτουργεί καλά και φάνηκε ξανά

Κι εγώ με καφροχιουμορ απάντησα αυτό για τα 1000 φορες σόλο Γκερς και απαντήσατε ψιλοσοβαρα

Και στο κάτω κάτω όταν διαβάζεις για αμφισβήτηση Μπρόντερικ ( στο περίπου ) , για Χαμετ ισάξιος Φρηντμαν κλπ , έχω δικαίωμα να διαφωνήσω με ανάλογο ύφος . Δεν σημαίνει ότι χλευάζω το γούστο εκείνου που το είπε

Διάβασε πιο πάνω το όνομα των Metallica εχε αναφερθεί πολύ πριν σχολιάσω εγώ μην είστε κολλημένοι groupies κάνει κακό

κανείς δεν (διαβασα να) ειπε πως είναι ισάξιος, στην ισοπέδωση του ότι είναι άχρηστος -ειδικά μετά το ΤΒΑ- απάντησαν πολλοί. Και είναι χαρακτηριστικό του φορουμ που έχει βγει λίγο-πολύ άχρηστος ακόμα και για το HTSD που έχει πολύ καλά σόλο και όλοι έμειναν στα 2 από τα 3 πρώτα τραγούδια που βγήκαν (ομώνυμο και Αtlas) παραβλέποντας πολύ καλά solo στο άλμπουμ.

Και στην τελική, μιλάμε για κιθαρίστα που ότι λίστα κι αν ψάξεις για τα κορυφαία σολο στο ροκ ν ρολ είναι μέσα. Είναι λίγο κάπως να βγαίνει κουλός από άτομα που δε σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους για το VXI και να σε εγκαλούν και για …φανμποϋσμό

2 Likes

Εντάξει παιδιά είμαστε σε thread των Megadeth και ξαφνικά έρχεται κάποιος και γράφει ο Mustaine δεν έχει πάρει και τόσο καλούς μουσικούς τα τελευταία χρόνια (που αν έχει κάνει ένα καλό ο Mustaine τα τελευταία χρόνια είναι αυτό δηλαδή) ενώ καλός μωρέ και ο Friedman αλλά πολύ θα ζήλευε τα solo του Hammet και το αποτελειώνει παρακάτω με το να γράφει πως οι 2 τους δεν έχουν και πολύ μεγάλη διαφορά και όλα αυτά με ένα στυλ εγώ τα έχω ακούσει όλα αυτά 100 φορές και αυτή είναι η αλήθεια.

Αντιστρέψτε του όρους τώρα και βάλτε ανάλογα περιστατικά σε thread των Metallica. Το thread θα ήταν στην κορυφή μέχρι τα χριστούγεννα.

2 Likes

Κάτσε διάβαζε λίστες του loudwire κουιντομ ενώ δε ξες ούτε πόσες χορδές έχει η κιθάρα

Βασικα ξεκινησε απο την παπαρια του Mustaine που ειπε οτι ο Friedman εφυγε γιατι δεν του ειπαν οτι επαιξε τελικα ο ιδιος ο Dave το σολο στο breadline και ετρεξε ενα δακρυ στο μαγουλο του MegaDave για την ατιμια της δισκογραφικης.

Δεν ακυρωσε κανεις το MF. απλα οτι και να πουμε αν δεν το συγκρινουμε με τους αλλους θα πεσει φωτια να μας καψει.

Αψογος ειναι . απο εκει και περα τι δηλαδη; Αξιομνημονευτα σολο εχει μονο αυτος επειδη εχουμε ακουσει ή “ακουσει” τα φαλτσα του Kirk ; Ναι προφανως βαριεται , εχει βολευτει δεν εχει κανει προοδο τα τελευταια 15 χρονια (ή τουλαχιστον δεν μπηκε στον κοπο να μας την “πουλησει” αυτη την προοδο) αλλα τι να κανουμε τωρα ; Μεχρι τα Loads εκανε κορυφαια πραγματα, ηταν σε πολλα πρωτοπορος και το wah wah που λεμε και χλευαζουμε κανει αναγνωρισιμο τον ηχο του με την μια (δεν τα καταφερνουν και πολλοι αυτο) .
Ολοι οι υπολοιποι σε καθε νεο σολο που παιζουν ειναι και το καταπληκτικοτερο που εχουν παιξει ποτε και το πιο “φρεσκο” ;

Και αν αντιστρεψουμε τους ορους οπως λες θα γινεται χαμος μεχρι τα Χριστουγεννα γιατι ασχολειται περισσοτερος κοσμος με αυτους και επισης κοσμος που δεν τους ακουει εδω και πολλα χρονια θα μπει στον κοπο να σχολιασει για να τους κραξει.
Πουλανε περισσοτερο οι Metallica σαν ονομα , σαν μουσικη σαν ολα . Ειναι γνωστο αυτο . Μεχρι και Mustaine το ξερει και στηριξε ενα μεγαλο μερος της καριερας του γυρω απο το δικο τους ονομα.
Κριμα να μην μπορουμε να μιλησουμε ή να πειραχτουμε σαν ανθρωποι και να λεμε μονο φανμποη τι ξερεις , οχι εγω τα ξερω ολα που τα ακουσα , μετρα μου ρε ποσες ειναι οι χορδες στην κιθαρα και ασε τις λιστες κτλ . Ελεος δηλαδη (οσο για τις λιστες κτλ οι ανθρωποι λοιπον που μαλλον ξερουν κατι παραπανω απο εμας γιατι ασχολουνται επαγγελματικα με αυτο , αλλα και μουσικοι τους εκτιμουν και τους 2. Μπορειτε να το κανετε και εσεις , δεν ειναι δυσκολο).

1 Like

Εδώ αναφέρθηκε ουσιαστικά πρώτη φορά και το ανέφερες εσύ, κολλημένε groupie. Τον λόγο μόνο εσύ τον γνωρίζεις, κολλημένε groupie. Για τους δίσκους των Megadeth ήταν η κουβέντα, στους Big 4 κόλλησες εσύ, κολλημένε groupie.

1 Like

Ρε ζουδι αναφέρθηκα γιατί ήδη είχατε πει για τους metallica μην είσαι χαζούλης κολλημένος είσαι εσύ και ο άλλος ο groupie o Quintom κάνετε λες και σας βρισαμε τις γκόμενες

4 Likes

μου βγήκε η μπύρα απ τη μύτη ρε :joy:

2 Likes

Κολλημενε γκρουπι, ποτε ειπαμε για τους Μεταλλικα, πριν 500 ποστς; Εσυ τους εφερες στην κουβεντα και ο Ντεηβ σ’ ευχαριστει που στο τοπικ του μεσα σε 3 μερες εγιναν τοσα ποστς οσα ειχαν γινει σε 3 χρονια.

3 Likes

Προτιμάμε να ακούμε τις δισκάρες του από το να παρλαπιπιάζουμε για αυτές.

Έλα όμως που δεν έγραψε αυτό ο Quintom, δες το ποστ του, δες που ξεκαθαρίζει και τι εννοεί παρακάτω:

και ακολουθούν κάτι τέτοια:

ποιος κρίνει βάση αγαπημένης μπάντας τελικά;
Είναι απίστευτα κουραστικό να απαντάει κανείς σε αυτά που νομίζει ότι γράφει κάποιος και όχι σε αυτά που πραγματικά γράφει.Και εντάξει, δεν κοιμούνται και ξυπνάνε όλοι οι κιθαρίστες με τις δουλειές του Broderick που ναι μεν είναι εξαιρετικός κιθαρίστας -από τους καλύτερους τεχνικά και με σπουδές στην κιθάρα- αλλά δεν έχει αφήσει και κανένα χαρακτηριστικό ήχο σαν παρακαταθήκη. Που είναι δηλαδή το περίεργο στο να μπορεί κάποιος να εκφέρει μία άποψη για τον Broderick αλλά από την άλλη να βγαίνει ο Χάμετ κουλός;

3 Likes
2 Likes

Βασικά, για να το κλείνω από την πλευρά μου θα περίμενα -μιας και είμαστε σε φορο- να μου ανεβάσει κάποιος το αντίστοιχο “One” ή “Unforgiven” του Broderick, να μου προτείνει τις γαμάτες δουλειές του MF από το Risk και έπειτα κοκ. Να γράψει κάποιος για το Music for Speeding πχ ή για τις δουλειές του με τους Tourniquet (δισκάρα το Where Moth… παρεμπιπτόντως), να δω ένα ποστ σαν αυτό του Quintom για το Cryptic τέλος πάντων. Να με κάνει να το ψάξω λίγο παραπάνω.

Εδώ κάποιοι έχουν την εντύπωση ότι μιλάνε με κόσμο που πέρα από Metallica δεν έχουν ακούσει κάτι άλλο.

2 Likes

Όλοι, αλλά κυρίως ο Quintom. Ο οποίος έβγαλε παπαριές ότι κυκλοφόρησαν οι Megadeth με Broderick και κάποιος άλλος στο thread των Megadeth αντέδρασε. Δηλαδή τι σου κάνει εντύπωση δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα. Και εγώ προσωπικά είμαι της άποψης ότι οι Megadeth έχουν βγάλει πολύ καλύτερα πράγματα από τους Metallica από 2000 και μετά. Αν μπω στο thread των Metallica και πω τι με νοιάζει αν όλες οι λίστες τα τελευταία χρόνια έχουν τον Hammet αφού από το Black Album και μετά κυκλοφορούν την μια παπαριά μετά την άλλη, δεν είναι μια οπαδική μαλακιά; Φυσικά και θα είναι και θα γίνει μεγαλύτερος χαμός από ότι έγινε τώρα.

O συγκεκριμένος μιλούσε αποκλειστικά για Megadeth. Και εγώ θεωρώ το Endgame κορυφαίο Megadeth μαζί με το System από τα 00s και έπειτα και δε συμμερίζομαι την άποψη του.
Το αντεπιχείρημα πιο ήταν; Ότι είναι κουλός ο Χάμετ; Πως αυτό ανεβάζει τον Broderick από καλό σεσσιονά στο να του αποδείξει ότι είναι καλός κιθαρίστας;

2 Likes

Ο Quintom αυτή τη φορά μια χαρά διάλογο έκανε και μιλούσε μόνο για τους Megadeth και για κανέναν άλλον.

Ποιανού οπαδός πρέπει να είσαι για να το πεις αυτό; Του Hammett και Metallica λογικά δε θα είσαι πάντως αν δε σου λένε τίποτα τα τελευταία 26 χρόνια. Btw πιστεύω και έχω πει πάρα πολλές φορές ότι ο Κερκ πλέον, εδώ και πάρα πολλά χρόνια, είναι δημόσιος υπάλληλος. Αυτό δεν αναιρεί το τι έχει κάνει στο παρελθόν. Το ίδιο ισχύει και για πολλούς άλλους αγαπημένους μου/μας μουσικούς, άσχετα αν το παραδεχόμαστε ή όχι.

Εδώ είναι το topic των Megadeth, μιλούσαμε για τους Megadeth και ξαφνικά τις βγάλαμε έξω να τις μετρήσουμε να δούμε ποιανού είναι μεγαλύτερη. Ο “χαμός” προφανώς γίνεται γιατί αυτά τα δύο συγκροτήματα έχουν σχέση μεταξύ τους, μιας και ο ηγέτης των μεν είναι πρώην μέλος των δε. Δηλαδή “χαμός” γίνεται όταν αντιπαρατεθούν Metallica-Maiden, Metallica-Megadeth ας πούμε.

Σε δουλειά να βρισκόμαστε.

2 Likes

Απλά δεν συνεννοούμαστε μου φαίνεται.

@pantelis79 προφανώς εννοούσα αν πετάξει κάτι τέτοιο fanboys των Megadeth σε thread των Metallica

Ο χαμός γίνεται επειδή ο Quintom λειτουργεί αφοριστικά και μάλιστα με ύφος ξερόλα. Όταν λέει παπαριά ότι έβγαλαν οι Megadeth ε μετά μόνο του πάει πως ο Broderick δεν έκανε και τίποτα το παλικάρι κτλ και σιγά τους μουσικούς που φέρνει ο Mustaine. Ισοπέδωση σε όλα.

Κουλό τον Hammet πάντως εγώ δεν τον έβγαλα, αντίθετα μίλησα συγκεκριμένα για περίοδο δική του που δεν μου αρέσει και νομίζω πως αν έγραψε κάποιος κάτι ανάλογο είναι ως απάντηση στο αφοριστικό ύφος του Quintom.