Megadeth

Αδικεις τον Quintom.

1 Like

Οι Metallica μπήκαν στη συζήτηση με αφορμή την μπηχτή στον επαγγελματισμό των Megadeth, με το σκεπτικό, πώς μιλάς για έλλειψη επαγγελματισμού στην Α περίπτωση όταν στη Β περίπτωση συμβαίνουν πολύ χειρότερα ( ανεπαρκής σολίστ και ντράμερ) και τους λες και ευχαριστώ και θες και άλλο; Στην πορεία απλά απεδείχθη ότι το κριτήριο τουλάχιστον του ενός είναι ανύπαρκτο.

Σιγά το τεράστιο λογικό άλμα που έγινε για να αναφερθούν οι Metallica στο thread των Megadeth.

1 Like

[quote=“ignatios89, post:902, topic:867, full:true”]Ναι εντελώς άρπα κόλλας ο Μαστέην που καταδέχεται να δουλεύει μόνο με μουσικάρες αντί να προσλάβει τίποτα κουλούς ανεπίδεκτους μαθήσεως, με την ελπίδα να δουλέψει το εγχείρημα όπως για κάποιους όλους.

Για έμπνευση και ιδέες μη λέμε τα ίδια και τα ίδια. Ούτε ίσα με το Risk.[/quote]

Για να είμαστε ακριβείς, καταρχάς, ήρθες δεύτερος, μιας και ο κολλημένος groupie αναφέρθηκε πρώτος στους Metallica. Δεύτερον, απάντησες στο παραπάνω post του @matia, το οποίο δε μιλάει για τους μουσικούς με τους οποίους δουλεύει ο Mustaine, αλλά για το γεγονός ότι βγάζει κάθε 2-3 χρόνια μέτριους δίσκους γεμάτους fillers και έχει και δίκιο. Οι Metallica τουλάχιστον, λέει ο @matia, έχουν τον “επαγγελματισμό” να καταλαβαίνουν ότι δεν μπορούν να βγάλουν δίσκο έχοντας 2 κομμάτια της προκοπής και περιμένουν μέχρι να έχουν περισσότερα που να νομίζουν ότι κάνουν για έναν δίσκο με το όνομά τους. Το brand name τους προσέχουν με λίγα λόγια, κάτι το οποίο ο Dave φαίνεται ότι δεν κάνει με τις τόσες πολλές μέτριες κυκλοφορίες του. Δεν ξέρω αν είναι μη-επαγγελματισμός ή αν έχει χάσει το αισθητήριό του ο Dave, πάντως εκ του αποτελέσματος από το 2000 και μετά έχει βγάλει πολλή σαβούρα, κατά κοινή αποδοχή. Κατά τη γνώμη μου, μεγάλο μερίδιο σε αυτό είναι ότι οι Megadeth έχουν γίνει one-man-show και οι μουσικοί τους οποίους φέρνει απλώς παίζουν στα albums και στις συναυλίες, χωρίς να είναι μέρη της μπάντας. Όσο καλοί και να είναι, θα έχουν με τη μπάντα μια επαγγελματική σχέση, γιατί ο Dave φαίνεται ότι δε θέλει κάτι παραπάνω. Με δυο λόγια, απάντησες σε άλλο πράγμα από αυτό που είπε ο μάτιας. Το αν οι Metallica έχουν “ανεπαρκή σολίστ και ντράμερ” είναι εντελώς άσχετο θέμα με το αν ο Mustaine βγάζει (σχεδόν αποκλειστικά) φόλες με τους Megadeth εδώ και 20 χρόνια. Το λογικό άλμα είναι τεράστιο, ναι :slight_smile:.

Και btw, καλώς ή κακώς, ο Kirk είναι ο κιθαρίστας των Metallica εδώ και 35 χρόνια. Έχει παίξει σε όλες τους τις κυκλοφορίες. Κάτι κάνει καλά λοιπόν.

3 Likes

Δεν είπε αυτό.

Αναλυτικά

Δηλαδή πέρα από το Endgame που διαφωνεί κανείς;

Για τον Broderick και για τους μουσικούς έγραψε αυτά:

Και τέλος

Αν δηλαδή την ακούει ότι εκτροχίασε την κουβέντα και μηδένισε, τι να πει κανείς

3 Likes

Έλλειψη επαγγελματισμού το ένα - αν δεχθούμε ότι υπάρχει, έλλειψη επαγγελματισμού και το άλλο που όντως υπάρχει. Εσένα σου κάνει ακόμα και έτσι, εμένα όχι. Για να μην αναφερθούμε τι είναι όταν πχ πασάρεις στους πελάτες σου παραγωγές τύπου Death Magnetic. Όπως και να έχει εσύ το θεωρείς τεράστιο λογικό άλμα, εγώ όχι. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να ειπωθεί.

Τώρα υποτίθεται ότι το αποσαφήνισες και απέδειξες και τα λεγόμενά σου;

Δεν τίθεται θέμα επαγγελματισμού σε καμία απ τις 2 μπάντες

Στους Megadeth υπάρχει αυστηρός επαγγελματισμός και καμιά άλλη ουσιαστική σχέση των μελών . Και είναι κακό για μένα . Και από ότι αφήνεται να εννοηθεί υπήρξε και θέμα σεβασμού ως ένα σημείο

Έλλειψη επαγγελματισμού από πλευράς Χαμετ για παράδειγμα, δεν είναι που τεμπελιάζει και δεν πρόσφερε συνθετικά . Κακό στον εαυτό του κάνει. Έλλειψη επαγγελματισμού θα ήταν αν του έλεγαν να πάει να ηχογραφήσει και εκείνος έκανε διακοπες ή ήταν μέθυσος ή κοκακιας και δεν πήγαινε στο στούντιο όταν του το ζητούσαν

3 Likes

Κρίνομαι για αυτά που γράφω όπως κρίνεσαι κι εσύ που λες πως ο Drover πχ είναι κορυφαίος κιθαρίστας και ο Hammett φάλτσος.

Ξαναρωτάω λοιπόν, πιο είναι το Ride the Lightning του Drover και το Chris;

2 Likes

Οταν αναγκαζετε καποιον αλλον χρηστη (τον Αλεχαντρο) να κανει τοσα ποστς για να εξηγει με direct quotes και με πολυ απλες επεξηγησεις αυτων που εχω γραψει (και οχι αυτων που θα θελατε να εχω γραψει), τοτε μαλλον θα επρεπε να καταλαβετε οτι υπαρχει καποιο προβλημα αναγνωσης ή/και κατανοησης.

Η ουσια ειναι οτι εγω ηθελα να μιλησω για Megadeth (που ηταν αγαπημενη μπαντα καποτε), και εσεις θελατε να μιλησετε για το “μα και οι Metallica μπλα μπλα μπλα”, και εδω και 200 ποστς αυτο κανετε. Προσωπικα δε με ενδιαφερει τι κανει ο Hammett και τι εχει κανει τα τελευταια 15 χρονια, δεν ειναι εκει η δυναμικη των Metallica αλλωστε, και τελος, δεν κανω ποτε συγκριση Megadeth και Metallica γιατι προκειται για δυο μπαντες που εχουν ακολουθησει εντελως διαφορετικη πορεια, ειναι εντελως διαφορετικα μεγεθη, και απο το 2000 και μετα η μουσικη τους δε μοιαζει και πουθενα.

Καθηστε εσεις να ηδονιζεστε μειωνοντας τα σολο του Hammett απο πριν 30 χρονια, εγω παω σε BBQ και πισινουλα!

2 Likes

Εδώ πασάρανε Σενένγκερ, στο Μαγκνέρι κολλάς εσύ; Που εγώ τα βρίζω και τα δύο :joy: (το μεν για συνθέσεις και ήχο, το δε για ήχο);

2 Likes

E μα πες τα . Έλλειψη επαγγελματισμού υπήρχε στους Guns N’ Roses για παράδειγμα που από την πολύ την πρέζα δεν μπορούσαν ούτε καν να ηχογραφήσουν και να παίξουν. Ή με τον Axl που εμφανιζόταν στα live 2 ώρες μετά την προγραμματισμένη ώρα έναρξης της συναυλίας επειδή έπαιζε golf στο ξενοδοχείο.

4 Likes

Γι’ αυτό το βάλαμε σε εισαγωγικά ρε.

Ο ματιας είπε επίσης πιο κάτω:

Δεν πέσαμε δλδ μόνο πάνω στους megadeth, και οι άλλοι έχουν απογοητεύσει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.Προσωπικά απογοητεύτηκα λιγότερο από τους megadeth post 2000 (και post 1992 άλλα αυτό είναι άλλο θέμα) γιατί ανάμεσα στα 80 περίπου κομμάτια έχει αρκετά σκόρπια διαμαντάκια πραγματικής έμπνευσης ώστε να γιομίσει ένα άλμπουμ. Αντιθέτως οι metallica, για μένα. σε 35 κομμάτια δεν βρίσκω ούτε 5 που να θεωρώ ότι είχαν τρελή έμπνευση, ότι έκαναν κάτι πραγματικά αξιόλογο ώστε να μου γαργαλίσουν τον εγκέφαλο. Μιλάω για post 2000, τα παλιά τα ξέρουμε νομίζω μην τα ξαναλέμε. Όπως και να χει η μπίζνα νίκησε την έμπνευση one more time.

1 Like

Ε μια χαρά τα λες, αφού έτσι είναι για τα δικά σου αυτιά τι να κάνουμε, δε θα είχε πλάκα να συμφωνούσαμε και σε όλα :slight_smile:. Η μπίζνα προηγείται πάντα για όλους, το θέμα είναι να μη σου ρουφάει όλη την ενέργεια και να μένει και κάτι για να γράψεις/παίξεις μουσική. Κατά τη δική μου γνώμη οι Metallica τα κατάφεραν μια χαρά εν έτει 2016, κατά τη δική σου δεν τα κατάφεραν, δε θα τα χαλάσουμε. Για τους Megadeth συμφωνώ, ο Μαστέην έχει γράψει διάσπαρτα πολύ καλά κομμάτια μετά το 2000, απλώς έπρεπε να τα έχει βάλει σε 3 δίσκους και όχι σε 15 που τα έβαλε και χάθηκαν. Γι’ αυτό είπα ότι κατά τη γνώμη του δε διαχειρίζεται πολύ καλά το brand name του. Πρέπει να βγάζει καλούς δίσκους ώστε ο κόσμος να ενδιαφέρεται και για τον επόμενό του δίσκο.

1 Like

μα αυτο ειναι το θεμα . εκει που εχουν φτασει τα πραγματα σε σχεση με τα μεγεθη καθε μπαντας , οι μεν καταφεραν και επιβιωσαν στην κορυφη ακομα και με τα χαλια τους οποτε οτι και αν εβγαζαν θα πηγαινε καλα , καταφεραν και εβγαλαν ενα δισκο που εχει πολυ μεγαλη αποδοχη , οι αλλοι πρεπει να προσεχουν περισσοτερο τι κανουν και πως το κανουν για να μπορεσουν να μεινουν σε ενα υψηλο επιπεδο.

Αληθεια πιστευω οτι ο MegaDave εχει παρει καλα vibes απο το Dystopia Και θα αφησει και τους αλλους να ειναι πιο ενεργοι και θα βγαλει ενα πολυ καλο δισκο οταν ερθει η ωρα !!!

1 Like

Οι πράξεις του στο παρελθόν έχουν δείξει ότι είναι αυτοκαταστροφικός, οπότε δεν περιμένω τίποτα από αυτόν. Αν βγάλει κάτι καλό, θα το απολαύσω. Αλλά δεν το περιμένω. Ο μαλάκας διέλυσε μόνος του τη μπάντα που είχε φτιάξει στα '90ς και πήγαινε τραίνο. Τώρα τον παρέσυρε το τραίνο των συνεπειών των πράξεών του :stuck_out_tongue_winking_eye:.

2 Likes

αμήν!!

Καινούργιος γλωσσοδέτης? :stuck_out_tongue:

2 Likes

O Mustaine βγάζει δίσκους γιατί πρέπει να περιοδεύσει και δεν έχει το μέγεθος να το κάνει σαν τους Metallica/Maiden/Sabbath χωρίς κυκλοφορία.
Στα 7 άλμπουμ που έβγαλε ποστ-2000 έχει 2 πολύ καλά, 2 άνισα και 3 από τα οποία κρατάς κάποια λίγα κομμάτια. (προσωπική άποψη, το διευκρινίζω για τους ευαίσθητους)
Το Dystopia πχ (το κομμάτι) άνετα θα μπορούσε να είναι σε οποιοδήποτε 80s-90s άλμπουμ του -ακόμα και στο RiP.

2 Likes

Train Of Consequences ρε :stuck_out_tongue:

1 Like

perception zero από τη ζέστα!!

2 Likes