Megadeth

Καλα και για μενα δε σηκωνει καμια αμφισβητηση οτι ο Mustaine λεει ψεματα για παρα πολλα πραγματα και εχει βαλει σαλτσες οπως κανει και για αλλα, ασε που τα αλλαζει αναλογα την εποχη. Αν εσυ λες πως δεν προκυπτει απο πουθενα οτι εγραψε μονο “2 τραγουδια και 2 ριφφακια”, κι εγω σου λεω πως δεν προκυπτει απο πουθενα το οτι εγραψε παραπανω. Οι εκδοσεις των τραγουδιων που υπαρχουν στους δικους του δισκους ειναι ουσιαστικα διαφορετικα τραγουδια, στα οποια ναι, το μονο κοινο ειναι κατι ριφφακια. Και το Mechanix ειναι τεραστια μουφα μπροστα στο Four Horsemen που το σουλουπωσαν οι Metallica και το εκαναν τραγουδαρα.

Δευτερον, ναι, ελεγα μονο για το Kill Em All. Δε θα μου πεις εσυ για ακομα μια φορα για το τι ελεγα.

Τεσπα, ο Αλεχαντρο τα ειπε καλα. Απο κει και περα, οποιος θελει μπορει να πιστευει πως ο Mustaine εγραψε το μισο Kill Em All και ολοκληρα 4 τραγουδια. Μιας και δεν ημασταν στο στουντιο, τα λογια και οι εικασιες ειναι τζαμπα.

Tα δικά σου λόγια έβαλα στο quote αυτούσια, δεν τα έβγαλα από το κεφάλι μου. Πες “γράψε λάθος, εννοούσα το Kill Em All”, δεν σου φταίω εγώ.

Το Four Horsemen είναι ο-λό-ι-διο με το Mechanix. Διαφέρουν στους στίχους, την παραγωγή και το sweet home alabama στην μέση. Δεν υπάρχει άλλη έκδοση δικού του τραγουδιού στους Megadeth για να συγκρίνεις, αυτό ακριβώς έλεγα στον alejandro, εκτός αν θεωρείς ότι το This Was My Life είναι μια παραλλαγή του Phantom Lord ή το Looking Down the Cross είναι παραλλαγή του Ride the Lightning ή το Hangar 18 παραλλαγή του Call of Ktulu.

Εγώ πάντως δέχομαι την μαρτυρία του συνθέτη και την σιωπή των άλλων ως προς αυτά. Εσύ φυσικά μπορείς να πιστεύεις ότι λέει ψέμματα και οι άλλοι δεν σχολιάζουν από ανωτερότητα. Καμία αντίρρηση.

4 Likes

Nα ξεκινήσω από το ότι δίνω στο “incapable” ίδια βαρύτητα με το ότι ο Hetfield “is afraid of him”. Λέει πως έγραψε “every single note” ενώ υπάρχουν και οι μαρτυρίες του Hammett και του Zazula πως από τα σόλο κράτησαν μόνο το opening του κάθε σόλο και το εξέλιξε και το πήγε εντελώς αλλού.
Πάμε και στο ουσιαστικό:
Τι είναι το credit σε ένα μέταλ τραγούδι; Ούτε το σόλο, ούτε οι μπασογραμμές, ούτε το drum beat. Αυτά δεν παίρνουν credit. Παίρνουν:

  • η μελωδία/riff (αυτά έδωσαν στον Mustaine),

  • οι στίχοι,

  • το arrangement.

Εκεί έχει τα credit του ο Lars. Και εκεί είναι που έχει άδικο ο Mustaine. Παραπομπή παρακάτω για το πως έγραφαν τραγούδια από τότε.
Έχει και τραγούδια που κάνει πολλά παραπάνω από arrangements, όπως πχ στο Leper Messiah που έγραψε το riff (από συνέντευξη του Hammett στο Aγγλικό Χάμερ αυτό -παρεμπιπτόντως και για αυτό έχει ισχυριστεί κάποτε ο Mustaine πως είναι ένα δικό του ριφ). Έχει τραγούδια σαν το Sandman που ναι μεν ο Hammett έφερε μεν το ριφ, το οποίο από “two bars length” τον έβαλε ο Λαρς να το τριπλασιάσει σε διάρκεια και να προσθέσει το κλείσιμο του riff. Τυπικά δηλαδή, ο Χάμετ έγραψε “κάθε νότα” αλλά κατέληξε πολύ διαφορετικά.

Πάμε και στο αν συμμετείχε στον ίδιο βαθμό στο songwritting. Σύμφωνα πάλι με τον Hammett, ήταν αυτός που έπαιρνε όλα τα σκόρπια riff και τα εξέλισσε σε τραγούδια. Δεν είναι μόνο από το Justice και μετά. Πχ κανείς δεν αμφισβητεί ότι το Orion είναι βασισμένο στην ιδέα του Cliff. Η οποία αρχικά ήταν το Only Thing το οποίο έκανε δύο τραγούδια ο Lars.

Αντίστοιχα, το ίδιο είχε γίνει με το Call of Ktulu που δεν ήταν καν instrumental.

Η διαδικασία με την οποία έγραφαν και γράφουν ακόμα και σήμερα οι Metallica είναι γνωστή και την περιέγραψαν ωραία με αφορμή τα 30 χρόνια του Puppets:

“For Metallica making records is very much a practical undertaking. What we do is we’ll have this riff and another riff and those two will live together. And then over here will be this riff and two other riffs, and then over here something else will live and it’s all these different things that we sort of visit.

“So what becomes ‘Battery’ is the fast song. And then over the course of three months we’ll go and work on ‘Battery’ once a week. And every time we go back to it we hopefully take it to another level or hone it or get it more dialed or whatever.

“At some point you sit there and go, ‘Wait a minute, the middle part in ‘Battery’ doesn’t really sound that great in ‘Battery’ but that would actually maybe fit in song number 4.’

“And then you move the parts around. I think the genesis of ‘Orion’ was Cliff Burton’s kind of middle bass part thing with the harmonies and those melodies. And we felt that probably should be an instrumental piece. And there was, I think, that main riff that’s at the front half of the song. And somehow we married those together and whatever…

“It’s sort of trial and error and just moving things around. And you’re moving all these pieces of music forward until they become songs that you don’t feel you can better them anymore. [Laughs]

“You get to a place where you don’t feel you can better them anymore and then either they’re so good they go on the record or they go in the trash bin.”

Για το Hit the Lights:

LARS: “I’m not going to argue with that. The version on Kill ’Em All was basically a marriage of two songs. Hetfield brought in the verses and the chorus, which came from something he had done in a band called Leather Charm, and I brought in the whole back half of it, which was from something I had done before. After three verses and three choruses, it goes into this whole other universe, with a new riff and a fucking half-hour-long jam out.”

Αντίστοιχα για το Motorbreath που δεν έχει credit λέει τα παρακάτω:

LARS: “No, Motorbreath was actually something that Hetfield had brought in from somewhere else, something that we heavied up and sped up. I don’t think the word ‘Motor’ in Motorbreath correlates to ‘Motor’ in Motörhead. It was purely coincidental.”

Αυτό που λέει ο Mustaine δε βγάζει νόημα. Τον φοβόταν ο Hetfield και του έδινε credit για ένα κομμάτι, αλλά δεν τον φοβόταν για ένα άλλο.

Γενικότερα έχουν περιγράψει τη διαδικασία που έγραφαν (και) το ΚΕΑ:

“Every time James plays a riff, he can play it faster, he can play it slower, play at half-time or thrash metal style. We’re sitting there and we’ll say: ‘Let’s try it this way, or that way… Let’s play a drop-D… I can play a thrash beat to it.’ And you sit there and your head starts spinning with all these options. I never remember having those options at the start. We just did it.”

4 Likes

Από εδώ ξεκινάει η κουβέντα. Καταρχάς δεν υπάρχει συμφωνημένη φόρμουλα τι είναι το κρέντιτ και μάλιστα σε ένα μέταλ τραγούδι. Ο καθένας όπως την δει. Οι Metallica δίνουν πολύ κρέντιτ στον Λαρς και οι Slayer αντίστοιχα μηδέν για την ίδια δουλειά. Εκεί πχ μετράει το ριφ και οι στίχοι. Τέλος. Εγώ συμφωνώ ότι το arrangement είναι σοβαρή δουλειά - πού είναι όμως η αντίστοιχη μαρτυρία για το Phantom Lord και το Metal Militia όπως αυτή για το Hit the Lights; Κάτι πρέπει να υπάρχει. Επίσης τι δώσανε κρέντιτ στον Mustaine; Το ίδιο του δώσανε παντού, είτε το έφερε έτοιμο (σαν τα 2 που συμφωνούν όλοι ότι τα έφερε), είτε όχι. Πόσο μη έτοιμο δηλαδή; Το “afraid of him” είναι κλάσική σπόντα πρασινίλα του Mustaine αλλά δεν το θεωρώ ακυρίλα και το “back then” ίσα ίσα που θεωρώ ότι είναι και υπέρβαση από πάνω εκ μέρους του. Για τα μερεμέτια του Λαρς στον Κερκ τα είπα και πριν, προφανώς μετράει αυτό το πράμα, για μένα δεν προηγείται συνθετικά. Αλλά το γεγονός ότι ο Λαρς κάθεται και διαλέγει ριφς ενώ ο Κερκ κάθεται και γράφει ελπίζοντας να διαλέξουν κάτι (γιατί αυτό βγαίνει προς τα έξω) λέει πολλά περισσότερα για τις δυναμικές (αλλά και το afraid of him που πιάσαμε πριν.)

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά, ποια είναι η πηγή και πού μπορώ να τα βρω; Αν είναι κανά So What πάλι, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις!

Αν μου βρεις κάποια αντίστοιχη μαρτυρία για τα άλλα δυο Μαστεϊνικά, τότε ναι, I will concede ότι είναι co-writers (όχι για την σειρά των κρέντιτ όμως). Αλλά δεν είμαι καθόλου πεπεισμένος για το input του Lars. Ακόμα και για το Hit the Lights να σου πω την αλήθεια (έβγαλε την γέφυρα από κάποια πράματα που έκανε πριν; Ποια είναι αυτά;) αλλά φακ ιτ. Ας ξεκινήσουμε από εκεί.

Τέλος, τα σόλο υπάρχουν όλα στο No Life Till Leather για τις συγκρίσεις. Σίγουρα έχουν γίνει αλλαγούλες εδώ κι εκεί αλλά άκου το Hit the Lights και θα δεις ότι σαφέστατα δεν μιλάμε μόνο για την αρχή του σόλο… Πράμα που κάνει αυτομάτως αρκετά αναξιόπιστο τον Χάμετ σε αυτό που λέει.

Το Only Thing δεν είναι αυτό που έφερε ο Κλιφ. Ο Κλιφφ έφερε την μουσική γραμμένη με μπάσα σε παραπάνω από ένα κανάλι και μετά τους έδειχνε τι παίζει. Το Only Thing είναι αυτό που ακούς: ένα ντέμο τους που παίζουν όλοι μαζί. Τώρα αν είναι ο Λαρς συγκεκριμένα αυτός που είπε να τα κάνουν 2 τραγούδια, είναι πράγματι τσίφτης αλλά και πάλι να μπαίνει δεύτερος songwriter δεν στέκει ρε φίλε. Δηλαδή να κάτσω και εγώ να μου φέρνουν ριφ και ρεφρέν και να κάνω έντιτ και αυτομάτως έγινα συνθέτης και μάλιστα πιο πάνω; Δεν ξέρω, δεν μου κάθεται καθόλου αυτή η λογική.

Στο KEA quote που βάζεις στο τέλος δεν βλέπω τίποτα που να δικαιολογεί καν κρέντιτ στην διαδικασία. Εκτός και αν (επιστρέφοντας στο αρχικό πόιντ αυτού του ποστ) κάνεις ότι κάνανε πχ άλλες μπάντες και λέγανε music by bandname. Οι Flotsam στο No Place έχουν τους πάντες που φέρανε μια ιδέα αλλά αλλάζει η σειρά των επιθέτων γιατί, ε, του πούστη, δεν γίνεται κάθε φορά να είναι ίδιο το πλήθος ιδεών ανά άτομο σε κάθε κομμάτι (όπως στους Metallica… και αν αυτό δεν είναι ένδειξη power dynamics δεν ξέρω τι είναι). Βλέπουμε το ίδιο και στους Megadeth πρώτη φορά στο Youthanasia που διαβάζεις και το βιβλίο και τα λέει με τις ατέλειωτες συζητήσεις και παράπονα των άλλων για τα κρέντιτς…

Πέρασε η ώρα, αύριο πάλι! Τις πηγές αν έχεις στείλε!

5 Likes

Σωστά, το έλεγαν οι ίδιοι παραπάνω γι’ αυτό δεν το επανέλαβα. Το demo το έβαλα κυρίως για να δείξω τη διαδικασία του πως συνέθεταν από τότε. Είχαν τα riff τα δούλευαν, άλλαζαν μέρη, έφερναν γέφυρα από το ένα τραγούδι, ριφ από το άλλο και σε αυτό μεγάλη συνεισφορά είχε -σταθερά- ο Λαρς. Ξεκάθαρα παίρνει κρεντιτ για το arrangement που κάνει.

Για τα δύο του DM όντως του δίνει και τους στίχους (Jump και Mechanix). Αυτό που λέει είναι το εξής:
LARS:No Remorse was embellished to a degree from when we first wrote it, as was Phantom Lord and Four Horseman and Seek & Destroy , but the songs weren’t radically different to the way they were written. We had a clear vision – once something worked, it worked. It wasn’t: ‘Fuck you, we’re great, none of this has to change.’ But if it was working, it was working.

“Everything was instinctive, impulsive, momentary. Now, when you sit and make a record, and look at all the things that are on your radar for the day or the month or whatever, it’s just one confluence of options of different things. You’re overloaded and trying to figure it out, and you sit there and go, ‘Fuck, when I was in that house in El Cerrito, California, with James and Dave Mustaine, it all seemed so easy. We made records in half an hour, wrote a fucking song in an afternoon’, all this kind of crap. It really wasn’t, but that’s how you formulate things.”

Ουσιαστικά λέει ότι έκαναν μικροαλλαγές (embellished) σε αυτά τα κομμάτια δουλεύοντας τα στο El Cerrito. Για το Militia δυστυχώς τον ρώτησαν μόνο για τους στίχους. Πηγή είναι ένα αγγλικό Χάμερ 5ετίας. Νομίζω πως αν το googla-ρεις όλο και κάπου θα το έχουν αναδημοσιεύσει.

Καταλαβαίνω που είναι η ένσταση σου, απλά για εμένα είναι πολύ ξεκάθαρο -σωστό ή λάθος- το πως δουλεύουν οι Metallica και πως αποδίδουν τα credit. Αντίστοιχα δούλευε ο Chuck, δουλεύει ο Akerfeldt που έχουν αποκλειστικά σχεδόν τα credit για όλες τις κυκλοφορίες των Death/Opeth. Αυτό δε σημαίνει πως άλλοι μουσικοί δε συνεισέφεραν -λιγότερο στους Opeth, περισσότερο στους Death.

Σαν royalties, νομίζω πως ο Mustaine έχει το μεγαλύτερο μερίδιο στα 2 τραγούδια του και γι’ αυτό συμφώνησε και τότε.

Α, παρέλειψα το πιο σημαντικό κομμάτι.

WHAT WAS A TYPICAL METALLICA WRITING SESSION LIKE? DID YOU SIT DOWN TOGETHER AND BUILD SONGS FROM THE GROUND UP LIKE LENNON AND McCARTNEY, OR DID PEOPLE BRING IN DIFFERENT PARTS THAT YOU GLUED TOGETHER UNTIL THEY WORKED?

LARS: “Ha ha, I think we should leave Lennon and McCartney out of it. No, I’d definitely go more on the latter. It was more of a piecemeal thing. James had some ideas, I had some ideas, eventually Mustaine came in with some ideas. And then, yeah, we took those ideas and glued them together, added little things like picking technique, heavied it up and made it fast, put some energy and some youthful punkish enthusiasm behind it, and out came this Metallica thing.”

Για να καταλήγω, βρίσκω λίγο λεπτομέρεια το πως μπαίνουν τα credit από τη στιγμή που λίγο-πολύ γνωρίζουμε πως ο Λαρς μπαίνει σαν αυτός που διαμορφώνει το κομμάτι, το που πάει τι με λίγα λόγια, ο James σαν ο στιχουργός/βασικός συνθέτης και οποιοσδήποτε άλλος επειδή έχει φέρει το βασικό κορμό, είτε μιλάμε για το μπάσο του Orion, είτε για το riff του Sandman, είτε για την εισαγωγή του My Friend of Misery. Κατανοώ ότι κάποιος μπορεί να το θεωρεί σημαντικό. Ένσταση έχω στο “δε θέλω να πάρει credit άλλος” που λέει ο Mustaine εφόσον ποτέ δεν έχει διαψεύσει πως άλλαξαν, στο ελάχιστο έστω, τα κομμάτια που έφερε έτοιμα όπως λέει. Επίσης, όταν στην ίδια του συνέντευξη -σε αυτή που μιλάει για τα credits και πως ο James φοβόταν τον Λαρς- καταλήγει έτσι:

Asked if that means that there will never be another concert featuring the so-called “Big Four” of 1980s thrash metal — METALLICA, MEGADETH, SLAYER and ANTHRAX — Mustaine said: “Oh, I don’t know about that. That has nothing to do with the ‘Big Four.’ I think Lars is just afraid to play with MEGADETH .”

θα μου επιτρέψεις να παίρνω τα λεγόμενα του ως λίγο υπερβολικά. Ειδικά όταν ο Araya έχει δώσει εντελώς διαφορετική εκδοχή :grin:

“I don’t want to say politics is preventing that,” Araya said. “It’s not the politics between bands; it’s the politics of character in one particular band. We had an issue that came up on the New York show, which really freaked everybody out, but the New York show happened. I think, in all honesty, that was the last time we did the Big Four. I think another Big Four show might not happen. They could prove me wrong. Those shows basically, even though it was called the Big Four, it was done through Metallica. It was with Metallica’s blessing that allowed those shows to happen. If they want to continue and do a couple more shows, I think that would be great … if we were to sit down with them and communicate with them, that’s what I’d tell them.”

6 Likes

Επιστήμη μαλάκες για το ποιος έγραψε το Metal Militia και το Phantom Lord.

6 Likes

Ακόμα και να έγραψε ΟΛΟ το I-KEA o Mustaine, ποιός χέστηκε? Εκτός από τον ίδιο.

1 Like

Ρε βικ, τα credits στους δίσκους των metallica δίνονται πάντα με συγκεκριμένο τρόπο, πρώτα ο hetfield, μετά ο ulrich, μετά ο hammett, ο burton, o mustaine, o trujillo, o newsted κτλ.

Δεν έχει να κάνει με τον βαθμό συνεισφοράς στην σύνθεση του τραγουδιού και δεν σημαίνει ότι επειδή μπήκε το όνομα του lars πριν από το όνομα του mustaine στα credits του the 4 horsemen ότι υπονοείται πως είχε και μεγαλύτερο ρόλο… απλά έτσι είναι η τυποποίηση.

4 Likes

Σε λίγο θα λένε ότι ο Mustaine έγραψε και το Black Album.

1 Like

Ω, βαριέστε την συζήτηση; Γαμώτο. Τι θα κάνουμε τώρα… πρέπει να σταματήσει να με νοιάζει ποιος έγραψε τι. Θα το δουλέψω παιδιά, σταθείτε πλάι μου σε αυτή τη δύσκολη στιγμή.

(κάποιοι είμαστε καμμένοι και θέλουμε να ξέρουμε όσα περισσότερα μπορούμε για κάτι που μας ενδιαφέρει, γούστο μας και καπέλο μας)

Unreal, το ξέρω, αυτό το έλεγα πριν αρκετό καιρό εδώ μέσα, ότι μην κοιτάτε την σειρά των κρέντιτς, ειδικά στους Metallica. Φυσικά και είναι insult to injury να βλέπεις το όνομά σου τελευταίο αλλά περισσότερο σχολίασα τα power dynamics. Είναι παρόμοιο με αυτό που έλεγα ότι είναι πολύ θλιβερό αν βλέπω τον Χάμετ να κάθεται μπροστά στον Λαρς να του παίζει σόλο και ο άλλος να του λέει τι να κάνει. Ειδικά όταν ο άλλος φαίνεται να έχει χάσει αρκετά το κριτήριό του, ειδικά στα lead.

Αλεχάντρο, ξέρουμε αυτό με το μερίδιο στα 2 κομμάτια αν είναι σίγουρο; Και αν ναι, από πού; Βασικά αν είχαμε τα ποσοστά θα μπορούσαμε να κάνουμε πιο καλή (σπαστική για τους άλλους) κουβέντα.

Για τον Chuck πάντως όλη η μουσική ήταν γραμμένη από τον ίδιο. Μαζί και η δομή του κομματιού (αυτά που λέμε ότι κάνει ο Λαρς). Άφηνε τους μουσικούς τους να βάλουν το κομμάτι τους όπως ήθελαν (φαντάζομαι αν κάτι δεν του άρεσε τους το έλεγε και το άλλαζαν, αλλά βασικά αυτό). Έπρεπε να πάρει κρέντιτ λες ο DiGiorgio για το slide μπάσο στο Philosopher; Εγώ λέω όχι. Έπρεπε να πάρει κρέντιτ ο Slash στο Estranged για τις μελωδίες; Εγώ λέω ναι, είναι κεντρικό σημείο της σύνθεσης ενώ το μπάσο του DiGiorgio δεν θα το έλεγα (και ακολουθεί και την κιθάρα). Έπρεπε να γράφει το Melissa all music by Hank Shermann, ενώ τις μελωδίες της φωνής τις έγραψε ο King και κάποια κομμάτια αδειάζουν χωρίς τα σόλο του Denner (πχ το ομώνυμο στην εισαγωγή). έντιτ: Θέλω να πω πως δεν θεωρώ ότι υπάρχει κανόνας σε αυτά, κρίνονται ανά περίπτωση αλλά σίγουρα η επίσημη εκδοχή ή η συμφωνημένη δεν είναι απαραιτήτως αυτή που θεωρώ δίκαιη.

Λοιπόν, όπως βλέπεις στην περίπτωση των Metallica δεν μου είναι καθόλου ξεκάθαρο και δεν εμπιστεύομαι και καθόλου τον Λαρς. Ούτε τον Mustaine αλλά παίρνοντας at face value και αυτά που πόσταρες, έρχεται ένας τύπος με τον βασικό κορμό και όλη η μπάντα το δουλεύει και το κάνει τραγούδι παίζοντας με το τέμπο ή αλλάζοντας την σειρά των ριφ (ποιος ξέρει;) και μπαίνουν όλοι στα κρέντιτ; Ποσοστά δεν ξέρουμε για να πούμε “ε, εντάξει, ένα 10% στο Lars πρέπει να πάει”.

Στην ουσία της κουβέντας, προφανώς κανείς μας δεν μπορεί να ξέρει με βεβαιότητα ποιος λέει αλήθεια και ποιος ψέμματα και πάμε με το ένστικτό μας (και τις συμπάθειές μας ενδεχομένως). Αλλά ότι ο Μαστέιν έφερε τον βασικό κορμό των 4 κομματιών νομίζω δεν αμφισβητείται. Πάντως πολύ θέλω να μάθω συγκεκριμένα για το Metal Militia γιατί είναι και στην τριάδα των αγαπημένων μου εκεί μέσα.

2 Likes

Κι εγώ αυτό πιστεύω.

Αν κρίνω από το μικρόκοσμο του rocking μάλλον πολλοί ενδιαφέρονται.

Δεν είναι σε όλα τα τραγούδια των Metallica πρώτο το όνομα του Hetfield. Ένα παράδειγμα (από τα αρκετά που υπάρχουν) είναι το My Friend of Misery. Υπερτραγουδάρα με την ευκαιρία.

3 Likes

Ναι έχεις δίκιο για το Misery. Είναι δεύτερο το όνομα του Newsted και όχι πρώτο. Δες όμως Enter Sandman, Unforgiven, Through The Never, Of Wolf And Man (μιας και πιάσαμε το Black Album) που το όνομα του Hetfield είναι δεύτερο στα credits.

Θέλεις φωτογραφίες; Πιστεύεις ότι στις υπόλοιπες πλευρές είναι γραμμένα διαφορετικά :stuck_out_tongue:;

1 Like

Τι είναι πιο επίσημο, το All Music και το Wikipedia ή τα αυθεντικά cd/lp της μπάντας?

2 Likes

Έχεις το Black Album? (Να έχεις πάρει το CD από δισκοπωλείο εννοώ). Να δούμε λίγο τι γράφει επίσημα το μπούκλετ για τα κρέντιτς.

Aν σε όλα τα τραγούδια γράφουν πρώτα το όνομα του Hetfield πάω πάσο.

Γιατί όμως να τα γράφουν διαφορετικά στα μουσικά sites?

ps: Είχα αγοράσει το Black Album όταν ήταν οι δραχμές ακόμα. Δεν το βρίσκω τώρα όμως χαχα! (5.300 δρχ κάπου εκεί ήταν).

Γιατι εκει γραφει οποιος θελει, ο,τι θελει.

1 Like

Και στο CD και στο βινύλιο η σειρά είναι Hetfield/Ulrich και αν υπάρχει τρίτος μπαίνει στο τέλος. Βλέποντας και τις φωτογραφίες που ανήρτησε ο @pantelis79 το ενδεχόμενο το AllMusic να μην ξέρει καλύτερα, ή να τα γράφει με αλφαβητική σειρά τα επώνυμα δεν μας περνάει καθόλου από το μυαλό;

3 Likes

Ο μόνος λόγος που μπαίνουν έτσι τα credits είναι γιατί ο Lars συμφώνησε με τον James πως θα στήσουν την επιχείρηση τους απ’την αρχή. Κε Mustaine, κε Kirk θα πάρετε τα αναλογούντα σας, αλλά εδώ κάνουμε κουμάντο εμείς. Υπογράψτε τα συμβόλαια και αν δε σας αρέσει θα βρούμε καινούριο, φιλάκια

8 Likes