Καλυτερος Melodic Death Metal Δισκος

Ποιος εγω να ανοιγω thread για το μελωδικο Death Metal.

Aφορμη ηταν αυτη εδω η λιστα.

Dark Tranquillity - The Gallery βρε γίδια

1 Like

επειδη αυτοι εδω δεν τους εχουν με σειρα καταταξης τους δισκους κατσε να τους γραψω γιατι μερικοι μπορει να βαριουνται να ανοιξουν την σελιδα και αν εχεις και καμια παραπανω επιλογη δεν πειραζει γραψ’την εκτος αν για σενα το Gallery ειναι οντως πολυ καλυτερο απο ολα τα υπολοιπα που σου ερχονται στο μυαλο.

Carcass – Heartwork (1994)
At The Gates – Slaughter Of The Soul (1995)
Edge Of Sanity – Crimson (1996)
Arch Enemy – Black Earth (1996)
In Flames – Clayman (2000)
Soilwork – The Chainheart Machine (2000)
The Crown – Crowned In Terror (2002)
Dark Tranquillity – Character (2005)
The Black Dahlia Murder – Nocturnal (2007)
Amon Amarth – Twilight Of The Thunder God (2008)

Ενστασεις για την παραπανω λιστα δεκτες !

Στη δικιά μου λίστα οι crown, black dahlia murder και arch enemy δε θα έμπαιναν ούτε με βύσμα τον πορτιέρη, για amon amarth θα κοιτούσα από το with oden και πιο πίσω, και προφανώς δε θα έβαζα το character (αν και το ΛΑΤΡΕΥΩ) γιατί όπως είπα, The Gallery-ρε-γίδια.

Κάτι από Insomnium σίγουρα, το stone’s reach των be’lakor και ένα από τα 2 τελευταία In Mourning για να αντικαταστήσουν αυτά που είπα.

Για Νο1 σίγουρα The Gallery, κάπου μέσα στη 10άδα θα έβαζα Νightrage-Sweet Vengeance (τραγουδάρες με τη φωνάρα)

και αυτό σίγουρα πρέπει να είναι σε top-10 .

Δισκάρα !

Δύσκολο genre το melodic αφού ποτέ δεν είσαι σίγουρος τι χωράει μέσα και τι όχι. Πάντως το Slaughter Of The Soul είναι χωρίς αμφιβολία και με διαφορά το άλμπουμ που έχει ορίσει το είδος. Από εκεί και πέρα τα μοναδικά άλμπουμ που μπορώ να βάλω δίπλα του είναι Mind’s I από Dark Tranquillity και το Once Sent From the Golden Hall από Amon Amarth. Για Edge Of Sanity δύσκολα μπορεί κανείς να έχει ενστάσεις (αν και ποτέ δεν υπήρξα ορκισμένος φαν). The Crown λατρεύω το Deathrace King αλλά δεν είμαι σίγουρος αν χωράει εδώ αφού πάντα μου φαινόταν περισσότερο thrash/death. Insomnium είναι πολύ τίμιοι, Soilwork κάποτε είχα φάει κόλλημα με το A Predator’s Portrait.

Κανείς δε λέει για Tales from the Thousand Lakes και παραξενεύομαι λίγο.

Τα προφανή (Slaughter, Gallery) εννοούνται, ένα μεγάλο ΝΑΙ για Insomnium και Sweet Vengeance από μένα.

Ωραίο αφιέρωμα (του link) με πραγματικά καλά άλμπουμ. Μαύρη ντάλια δεν έχω ακούσει, ενώ σίγουρα δεν θα έβαζα Arch Enemy στη λίστα. Μαγκιά που βάλανε The Crown ακόμα και αν είναι θρασοντεθ, ακόμα και αν το deathrace king είναι ακόμα καλύτερο. Για Amon Amarth και DT λογικό να υπάρχουν ενστάσεις ως προς το άλμπουμ, ειδικά στους DT προσωπικά θα πήγαινα με Damage Done.

Από τη δεκάδα εν τέλει θα έβγαζα black dalia, arch enemy και soilwork και μάλλον θα έβαζα:

Septicflesh - Summerian Daemons (νομίζω εύκολα τείνει στο είδος)
Lilitu - The Delores Lession
και ένα εκ των: Belakor-Stones Reach / Evocation-Dead Calm Chaos / Mors Principium Est-Inhumanity